www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Rock-ul face parte din muzica considerata culta?!


Guest GB
 Share

Recommended Posts

Guest Raskolnikov

-- Cam tot ce asculti este dictat de producatori , enumera-mi 20 de trupe din underground pe care le asculti le urmaresti si analizezi , ce au mai facut ce urmaresc ce stil abordeaza ce schimbari vor cum vad ei lucrurile ,ce inovati aduc etc ..

Dar daca te uiti pe toate forumurile , se arata scule poze haine , se vorbeste de personalitate si stil propriu , DAR, se omoara toti sa aiba sculele si tonul lui X sau Y , asta probabil ca originalitate , si copieaza rifurile si stilul , toti se intrec care mai pe care stie mai exact ce trupa cu cine unde si cand a cantat si cum canta , ce piese are pe album etc ..ca si suporteri de fotbal , comenteaza si beau bere ...cine in ce an ce gol a dat din ce unghi ..etc

Astea sunt teme de almanah de revista de barfe si iata manipularea ,producatori care te si inbraca in haine la mode si ati spune cum trebuie sa te imbraci ca sa fi rocker .

Ati sugereaza ce forma sa aiba chitara ,vedetele mari sunt platite cu bani grei sa cante pe anumite scule sau macar sa le puna pe scena , poate nici nu canta pe ele ...simulator de boxe si de ton de lampa si Rackuri de Studio pe scena legate la 3 stati de 200W pe lampi cu sase boxe de 400W, pentru ce daca nu din reclama calca baieti pe pedale si doar cate odata simti parca a bagat ceva chorus , altfel nici o schimabare asta am remarcat pe mai multe DVD - uri concert . Am vazut Ian Ackerman la Bucuresti cu ditamai rackul pe scena

si a folosit un pic de distors , la o piesa tremolo si la alta chorus , numai un pic la niste pasaje de armonie.

Si mai sunt multe unde producatorul influenteaza.

 

Este clar ca producatori impun anumite lucruri formatiilor si asta a fost asa dintotdeauna.Si e clar ca ei promoveaza si muzica mai comerciala sau la moda. Producatorii isi urmaresc tot timpul interesele lor financiare, cum ai spus si tu. Dar, again, daca formatiile din underground ar fi cu adevarat originale si ar avea ceva de spus, aceiasi producatori le-ar promova, din aceleasi considerente financiare. Nu cred ca este o conspiratie a producatorilor impotriva formatiilor underground. Tot ei au produs formatii ca Sex Pistols sau Metalica care erau la inceputuri faceau o muzica iesita din comun, inovatoare, underground, daca vrei.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 117
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest seraphx

Nu cred ca este o conspiratie a producatorilor impotriva formatiilor underground. Tot ei au produs formatii ca Sex Pistols sau Metalica care erau la inceputuri faceau o muzica iesita din comun, inovatoare, underground, daca vrei.

nu prea mai sunt de acord aci :) dp ce s`a bagat Bob rock la metallica , s`a dus draq totu :) si se vede ca dp and justice for all au inceput sa o ia in jos (Se vede ca s`a bagat baiatu :) )

Link to comment
Share on other sites

Guest seraphx

Mmm nu e asa. Black album a fost over-produced, dar asta nu inseamna ca materialul 'under-produced' ar fi avut o valoare artistica mai mare decat rezultatul final. Sa cauti de curiozitate documentarul despre crearea Black Album-ului.

l`am vz de mult :) am toate documentarele cu ei , si stiu ca a fost over-produced dar nu era asta ideea mea

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov

nu prea mai sunt de acord aci :) dp ce s`a bagat Bob rock la metallica , s`a dus draq totu :) si se vede ca dp and justice for all au inceput sa o ia in jos (Se vede ca s`a bagat baiatu :) )

 

Nu o scot la capat cu tine..... Cu ce nu esti de acord? Si pana la justice for all nu aveau un producator?

Link to comment
Share on other sites

Guest seraphx

nu acelasi , ideea mea era ca dp ce si`au schimbat producatorul au inceput sa se uite si la bani , si pana la and justice nu prea se implicau producatorii , dp and justice s`au cam implicat si la look si la altele , ma rog am inteles ce vrei tu sa zici dar aci nu a mers :)

Link to comment
Share on other sites

Muzica ca sa fie "promovata " de producatori trebuie sa se "inpuna" ( singura) si asta se inampla cand devine la "moda", prin orice mijloace sau ocazii ( fenomene sociale , beatniks,hippy,punk,skinhead,metal,etc), daca devine la moda "singura" atuncea o iau producatori o ridica in slavi , ai fac reclama si o vinde pana merge.Aceasta muzica se dezvolta avand fonduri si sustinere, cand e dezvoltata nu mai reprezinta"masele" deci iese din "moda", si iarasi se cauta"radacinile".

 

Producatori au cel mai tere punct al lor ca nu se pricep la muzica , doar cand le a ajuns cutitul la os se arunca si cauta o trupa reprezentativa din " underground" , cand simte ca este scos de pe piata .Si ai da cu texte ce descoperire a facut si etc...minciuni...am vazut si din astea

 

Si asa se repeta totul , "aruncand" la cosul de gunoi tot ce s-a creat , asa nu o sa fie recunoscuta muzica rock ca si muzica culta caci este artificial redusa de fiecare data "la radacini" si cercul se inchide.

Eu cred ca muzica culta este muzica sustinuta si promovata de institutiile statului din buget , pe nu conteaza ce considerente caci teorii poti sa filosofezi pentru orice muzica se aduna parlamentul si voteaza.

Aicea este taina, bani si sustinere.

Link to comment
Share on other sites

Muzica ca sa fie "promovata " de producatori trebuie sa se "inpuna" ( singura) si asta se inampla cand devine la "moda", prin orice mijloace sau ocazii ( fenomene sociale , beatniks,hippy,punk,skinhead,metal,etc), daca devine la moda "singura" atuncea o iau producatori o ridica in slavi , ai fac reclama si o vinde pana merge.Aceasta muzica se dezvolta avand fonduri si sustinere, cand e dezvoltata nu mai reprezinta"masele" deci iese din "moda", si iarasi se cauta"radacinile".

 

Producatori au cel mai tere punct al lor ca nu se pricep la muzica , doar cand le a ajuns cutitul la os se arunca si cauta o trupa reprezentativa din " underground" , cand simte ca este scos de pe piata .Si ai da cu texte ce descoperire a facut si etc...minciuni...am vazut si din astea

 

Si asa se repeta totul , "aruncand" la cosul de gunoi tot ce s-a creat , asa nu o sa fie recunoscuta muzica rock ca si muzica culta caci este artificial redusa de fiecare data "la radacini" si cercul se inchide.

Eu cred ca muzica culta este muzica sustinuta si promovata de institutiile statului din buget , pe nu conteaza ce considerente caci teorii poti sa filosofezi pentru orice muzica se aduna parlamentul si voteaza.

Aicea este taina, bani si sustinere.

...din putul gandirii... :) stii macar definitia unui producator?

Link to comment
Share on other sites

...din putul gandirii... :) stii macar definitia unui producator?

 

 

the money man. A producer makes all the arrangements for funding and developing a studio deal to get the film into production and distribution. A producer does not work for a prodco as an employee. The producer is generally independent of the studio or production company until a contract is signed to the contrary, then the producer will be employed by the studio or prodco for that specific project.

Link to comment
Share on other sites

Muzica ca sa fie "promovata " de producatori trebuie sa se "inpuna" ( singura)

 

Producatori au cel mai tere punct al lor ca nu se pricep la muzica

 

ei, cu chestiile astea nu prea sunt de acord si cu aceasta ocazie imi cer scuze pentru limbajul meu cam caustic. parerea mea este ca "afara" producatorii se cam pricep si la muzica in calitatea lor de "moneymakers". imi vin in cap acum doar doua exemple (dar sunt, cu siguranta, mult mai multe): matin birch cu deep purple si john farrar cu olivia newton john. desigur, daca te referi la situatia de la noi, cam ai dreptate in proportie de 99%.

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

Eu ma refer la faptul ca, magnatul , omul mai sus pus care angajeaza producatorul nu vrea un meloman , unul nostalgic iubitor de arta care descopera noi talente .Ai trebuie un om "rece" care ai aduce bani , trebuie sa se priceapa numai la afaceri .

 

Producatori , iubitori de muzica , cunosc cativa si ar face multe daca ar avea fonduri, DAR...

 

Si atuncea cum sa ajunga muzica rock la nivelul de muzica "culta" cand vrei sa faci o opera rock si ti se spune ca ..." pai acuma este la moda , sau este in "mainstream" , cutare gen sau stil , daca vrei sa scoti un disc canti asa ceva.Si asta chiar daca este un bun cunoscator , el trebuie sa vanda discurile ca sa-si scoata investitia .

Link to comment
Share on other sites

nu te pot contrazice pentru ca problema, acum, sta si asa cum o pui tu, dar exista si segmente de piata mici, dar care ne intereseaza pe noi) in care lucrurile se mai petrec si cum sustin eu. este foarte adevarat ca, pe masura ce inaintam in varsta gusturile ni se rafineaza, devenim mai pretentiosi si vedem lucrurile in alta lumina. tu, ai perfecta dreptate insa, cand spui ca e greu sa transformi muzica rock in muzica culta, dar timpul le rezolva pe toate. valoarea persista. acum 40 de ani daca ai fi sustinut ca beatles vor deveni parte importanta din cultura...numai bine nu ti-ar fi fost. pe de alta parte, sunt convins ca in incercarile lor disperate de a face bani cu orice pret (neglijand, asa cum bine ai zis, aspectul sentimental) producatorii mai "scapa" si lucruri de bun augur. cand te-am contrazis la inceput, sa stii ca am avut in cap inclusiv modul in care a procedat chess chandler cu jimi hendrix (care vine si in sprijinul celor sustinute de mine). in rest, s-auzim numai de bine!

Link to comment
Share on other sites

sa stii ca am avut in cap inclusiv modul in care a procedat chess chandler cu jimi hendrix (care vine si in sprijinul celor sustinute de mine). in rest, s-auzim numai de bine!

Este super buna remarca , dar sa recunoastem ca numai putini au avut un noroc ca sa dea de cate un iubitor si fan al muzici care vrea cu orice sacrificiu sa aduca la lumina zilei arta .

Stiu ca cunosti detaliile dar vreau sa punctez unele aspacte pentru cei care nu au fost preocupati de istoria , biografia celui mai mare "reformator si inovator " in muzica rock.

Din pacate chiar in cazul lui Hendrix mai tarziu intervin probleme serioase si manageri sai se cam "retrag" pentru ca deranjau multa "lume" .Prea a schimbat Hendrix totul , uni au avut pierderi mari din aceasta cauza .Si din pacate "alti" inca nu si-au dat seama ce pierd.Asa ca Hendrix a fost lasat cam "singur" .

Pentru a intra in amanunte ar trebui deschis un alt topic , chiar biografia si cariera sa aduce multe lamuriri despre viata muzicala ,"show bussines"

Si Hendrix a fost printre primi ce au ridicat muzica rock la un alt nivel si au contribuit la recunoasterea genului ca " muzica serioasa" si sau indepartat de muzica usoara.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
up/sus/bump

 

 

Din cate stiu io, muzica culta este opusa muzicii populare. Si atunci da, rockul este muzica culta, pentru ca poate fi atribuit cu certitudine unui creator sau grup de creatori, spre deosebire de muzica populara, care este opera unor anonimi. Probabil ca intrebarea initiala se refera la aspectul daca muzica rock face parte din cultura sau nu... Sigur ca da, orice fenomen artistic face parte din cultura... Iar la amploarea pe care o are rock-ul!!!!

 

Ca subiect de reflectie: Acum cateva sute de ani 90% din populatie nu avea acces la cultura, dar aceasta era in cea mai mare parte de calitate. Acum toata lumea are acces la cultura, dar 90% e junk....

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman

Si daca e culta sau nu, muzica rock, CUI II PASA?

Daca nu e culta, nu mai ascultam sau viceversa?

Cine hotaraste care este muzica elitelor si cu ce drept? Cine sunt elitele astea?

Ce instrument sociologic ar trebui sa aplicam ca sa aflam fara dubii daca rock-ul e cult sau nu...

 

Numai intrebari deh...

Link to comment
Share on other sites

deci ce inseamna de fapt muzica culta? cult ar insemna ca e superioara restului muzicii usoare(manele, pop, pop-rap etc) pentru mine

as putea sa compar fizz-esti fizzoasa(sau cum dracu se cheama albumu lui de kk) cu iron maiden-seventh son of a seventh son

si castigatoru e clar maiden.

dar as putea sa compar metallica-st anger cu u2-achtung baby(desi nu prea imi mai plac acum, e pop-rock destul de bun) si castigatoru e u2.

 

acuma daca ziceti totusi ca nu va intereseaza de comparatia muzica de mtv-rock(cu toate subdiviziunile) dar ne trebuie un etalon. primu om primitiv care a lovit cu batu intr-un trunchi gol normal ca i s-a parut interesant si genial poate(de ce nu si cult?)... asta pentru ca nu a avut nici un etalon cu care sa compare sunetu facut de el, sa stie nivelul lui calitativ(si pt noi bineinteles ar suna ca dracu) ca asa poate daca auzeam manele inainte sa auzim orice alt tip de muzica, ni s-ar fi parut genial, original si inspirat, pt ca nu ne-am setat o bariera "de aici in jos e muzica naspa, de aici in sus e ok"(asta s-a intamplat din nefericire cu mult prea multi oameni de varsta mea)

daca rockul e sau nu o muzica culta, eu zic ca macar cateva din toate cantecele de rock(metal, punk, -core etc) din lume sunt culte, sunt rezultatul unei munci ai unor oameni care nu vroiau banii(sau erau macar pe locu 2), dar poate sa fie muzica ne-culta(cum ar fi ce s-a intamplat cu def leppard sau metallica) cum nu poate nici un alt gen muzical sa fie 100% "cult"

in concluzie, nu pot sa zic daca rockul e sau nu muzica culta, pentru ca sa fie culta ar trebui mai mult de 51 % din acesta sa fie cult, dar nimeni nu poate masura, e mai mult de subiectivism

Link to comment
Share on other sites

Guest Eugen_G

Eu nu consider rock-ul o muzica de factura culta.E doar o muzica de consum ca oricare alta.Doar muzica clasica o consider muzica culta.

Link to comment
Share on other sites

Ar mai fi ceva de adaugat. Dupa mine muzica "culta" nu inseamna ca e ea pur si simplu culta. Muzicianul si ascultatorul trebuie sa aiba o pregatire in prealabil, sa aiba parghiile teoretice si practice pentru a intelege ceea ce se cheama "muzica culta". Si tocmai prin definitie se adreseaza unui numar limitat de ascultatori, care la randul lor sunt conditionati de pregatire/educatie/temperament/personalitate. Pe langa asta, in orice gen muzical, inclusiv rock exista trupe de 2 lei si trupe super cultivate. Si aici ma refer atat la personalitatea membrilor, la compozitii si tehnica la grija cu care-si aleg versurile si in final publicul caruia i se adreseaza.

Pe urma mai exista si clasificari de genul cercetarilor sociologice care pot spune ceva de genul- iau absolut la intamplare, Fanii trupei Therion sunt mai degraba oameni educati/culti sau dupa caz fanii trupei Pansament sunt mai degraba gasti de golani, derbedei si needucati.

Singurul gen care pe ansamblul lui poate fi numit cult este muzica clasica. In rest in toate celelalte genuri cultura si incultura/grobianismul coexista. Brother Igorr spoken....:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Magnitude

Nu inteleg cum s-a ajuns sa se puna problema de cultura in muzica.Muzica este ceva foarte vast.Mai ales acum cum s-a tot ramificat in atatea si atatea genuri.

La muzica disco ce-ar fi asa cult? topaiala , transpunere de sentimente ( mai mult de dragoste) : team pierdut iubirea mea, intoarceteee..lalala

Manele: daca la-i intreba pe vijelie daca muzica ce o canta este culta , ti-ar raspunde ca e vorba de 'ce simtim' : plozi negri africani , masini bune cu cai putere , bani la teanc cu dobanda mare, femei frumoase,chiar daca nu arata bine(sincer m-am uitat si eu o data pe taraf tv) dar sunt bune sa le folosesti ca muza.

La muzica rock as avea de precizat ceva: teamtica.Intalnim vikingi , sau vorba lui igorr cu fanii de la Therion -apropo de coperta unui album de-a lor o chestie cu apa si o piramida intoarsa : Lemuria , fost continent in Oceania , unde s-a predat imortalitatea ..etc..., ultimul album Rotting Christ: Theogonia citat interviu: Intregul concept al noului album isi are inspiratia in vechiul mit elen al cosmogoniei. Mai precis, ne-am inspirat din Teogonia, o carte scrisa de Hesiod, care descrie in imagini expresive geneza cosmosului, a haosului, noptii (erevos), titanilor, Phobos (frica), notiuni care au fost foarte usor de inglobat in universul liric si muzical Rotting Christ.

Cel putin pe mine parca m-au impins tematicile multor trupe la studiu.

Daca ne uitam la trupa Death ce avem de zis? Chuck din ce carti s-a inspirat? Am citit interviuri pe emptywords...

 

Om cult = om care are un bagaj de cunostinte din fiecare domeniu.Pana la urma este vorba de cat esti de variat.

 

De ce Bethoven si calsicii sunt considerati muzica culta? Ca publicul lor era compus din scriitori , poeti si alte genii? Ca operetele erau teatru pus pe muzica pe o anumita tema? 'Tema culta'?Sau de ce? Poate ca a rezistat in timp prea bine si va rezista pana murim ca doar de aia e 'clasica' , asta nu inseamna ca e si culta.

Daca suna cat mai clasic si mai pur , fara chitara electrica sau ritmuri alerte si zgomotoase, este culta..sau doar din cauza publicului care manifesta aceleasi caracteristici: bland la locul lui , nu se avanta intre gretosi care zbiara si beau prin carciumi.Am dat si de oameni de astia , chiar i-am rugat sa-si exprime parerea in legatura cu genurile muzicale , la manele clar se stramba , la rock iarasi , cand vine vorba de clasica gata ....aia merge intotdeauna.Fie ....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Ismael

Raspunsul la intrebarea asta pare foarte simplu, dar e atat de complex incat io unul n-am curaj sa incerc sa-l inteleg...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

M-am saturat sa vad oameni vorbind despre 'rock' la modul general, pur si simplu nu se poate face asta.

 

On topic: Anumite formatii vor ramane in timp, merita asta, si peste 100 de ani, cel mai probabil, vor purta titulatura de muzica "clasica", culta, iar gunoiul dispare sub presiunea timpului;

 

Pe urma, intrebi daca rock=cult, dar intrebarea ta e mult prea generala. Sunt MII si MII de formatii rock... Sunt convins ca nici unul dintre voi nu a ascultat macar o suta, nu e posibil! (prin a asculta o formatie inteleg sa-i iei toate albumele cap coada de zeci si zeci de ori si sa intelegi mesajul fiecarui cantec. Eu fiind mic si necopt nu pot spune ca am facut asta decat cu maxim cateva formatii. Una am ascultat-o cam 1 an si ceva... si anul asta melodii care nu erau de la formatia respectiva foarte rar! (televizor, bmw-ul de la stop, prieteni, curiozitati de moment, chestii din astea) Doar dupa ce faci asta, poti avea o parere despre o formatie!!! Nu asculti o piesa death metal si zici 'zgomot infernal' 'ura' 'stupid', SI CATALOGHEZI UN INTREG GEN MUZICAL, NU ASA, pt ca n-ai inteles nimic. ) Pe urma, poate greoi iti faci impresia despre un subgen... subgen din vreo 20 de genuri posibile de rock. Wellcome to the maze of endless posibility. Ai o chitara un bas o toba si un nebun care zghiara din toti plamanii, ce isi transmit sufletul lor catre tine. :)

 

Rockul e foarte variat si ramificat, pur si simplu nu poti vorbi la modul general.

Rock e si Beatles dupa multi, dar si Cradle of Filth ( black pt necunoscatori )

Ce legatura e intre progresivul gen Pink Floyd si Bon Jovi??? Exista vreo legatura???

Mda, toti folosesc chitara electrica, bass, tobe, adica aceleasi instrumente. Numai ca unul e praf, canta despre iubire si publicul tinta sunt adolescentele pubertine, si pink floyd au inspirat o generatie (cea a voastra astia mai batrani, nu a mea;)

Ce legatura e intre Death Metal si Elvis?? (asta e putin fortata, dar am vazut la televizor odata un 'destept', mare muzician (chiar era) care a fost intrebat despre rock si a inceput sa delireze cu Elvis si 'rachenrol'. :) )

 

Apoi, foarte off-topic... unii dintre voi au ramas cu imaginea aia stereotip de rocker pus pe distractie, trait viata la maxim, senzatii tari, femei, etc, si asta e departe de realitate... Sunt chiar foarte multe formatii metal ce propaga o atitudine anti-rebeliune si invita la introspectie (da, stiu ca poate suna stupid la prima citire, dar asa e! dar multi prefera sa imprumute parerile altora si sa le propage mai departe...)

Si acum am sa fac eu o generalizare putin fortata, dar black metalul mai mult e ferm impotriva fazelor astora gen sex-violenta-droguri-bani-capitalism-oameni... ("hippies can't stand black metal" :( ) am ajuns la cuvantul magic, blacku in principiu se invarte in jurul ideii (nu foarte sanatoase :) ) ca oamenii sunt niste gunoaie infecte, care fac rau cu orice prilej.

 

Oare daca ii dai unui om sa asculte pt prima data black, o sa zica ce am zis eu mai sus? NU. O sa zica "zgomot infernal" (am ajuns deja sa urasc asocierea asta de 2 cuvinte).

Urmariti-ma ca am ceva in cap, sunt intr-o mica demonstratie. (m-a tampit matematica rau de tot) B)

 

Muzica din cate stiu eu, e fie populara, fie culta. E populara atunci cand e accesibila omului de rand.

Iei una bucata melodie aleator din lotul de populare, i-o dai lu gigi si gigi spune "mda, misto e despre iubire. ma face sa ma gandesc la geta".

 

Black metalul, de exemplu, e exact opusul. Complex, cifrat, cu versuri ascunse INTENTIONAT (vocal cu death growls).

Prin urmare, as spune ca exista subgenuri de rock care ar putea fi bagate in categoria muzica culta.

Mult rock intra la popular, dar nu prea vad cum poti baga deathu la popular... asculta foarte putini, e complicat atat melodic cat si dpdv al intelesului.

 

Si sincer, cei care nu sunteti de acord, sunteti inchisi intr-un stereotip, si ganditi in sabloane si generalizari periculoase. Imi aduc aminte de un tip care dupa ce a vazut o melodie dintr-un concert al unei trupe death a zis "nu vad cum ar putea contribui vreunul dintre astia la societate". (habar nu avea ca se uita printre altii si la programatori, ingineri, doctori, si alti ciudati din astia ;) )

 

Mda, as spune ca e culta, la fel cum uneori te poti pierde intr-o arie de opera sau intr-o simfonie, la fel te pierzi si in anumite ramuri ale rockului. Eu am ales ca exemplu death, pt ca m-au enervat unii cu fraza aia "Rockul e cult, cu exceptia porcariilor ala extreme". Poate dupa aia hair metalu gen bon jovi e cult...

Link to comment
Share on other sites

Guest Eugen_G

O parte din rock poate fi considerata muzica de factura culta.

Exemplele sunt nenumarate.

Restul este muzica de factura comerciala.

Un ex.:Eric Clapton l-am vazut pe MEZZO participand la un festival de blues-jazz prin Frantza.

Led Zep au participat la festivalul de la Montreaux.

Haggard.

Nightwish cu Tarja.

Therion.

Carlos Santana.

Joe Satriani.

Steve Vai.

Yngwee Malmsteen.

Dream Theatre.

Orphaned Land.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.