www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema la doze


Guest DarkMan2004
 Share

Recommended Posts

Guest DarkMan2004

am si eu urmatoare pb...am un rg470 si doza din mijloc paraie...nu paraie tare dar cand ii dau pe distors se strica treaba...as dori si eu o solutie pt ca nu ma pricep la partea hardware (daca-i pot spune asa)

Link to comment
Share on other sites

Guest DarkMan2004

mda...brumul nu e de la amplificator pt ca l-am bagat prin mixer prima oara cand am auzit brumul...ampul tre' sa-l dau la maxim ca sa aud brum (asta fara distors)...aha...k...vad ca te pricepi...ai putea sa ma ajuti si pe mine?...ca la partea asta chiar nu ma pricep...

Link to comment
Share on other sites

orice doza single are brum... chiar nu ai cum sa scapi de el... d-aia am ales Epiphone cu humbuckere. Vezi ca explicatii pe larg a dat cearny aici.

 

O solutie ar fi sa cumperi o daza humbucker cum si-a luat Cosu dar nu inteleg de ce iti faci atatea probleme. Eu nu folosesc niciodata doza aia singura. Intotdeauna o combin cu un humbucker pentru un sunet mai plin si lipsa brumului.

Link to comment
Share on other sites

Exista doze single coil ce nu au brumul respectiv (pe siteul seymour duncan si dimarzio se specifica daca sunt quiet sau nu ). Mai exista si varianta 2 cu mini humbucker dar sunetul obtinut e departe rau de tot de cel al unei doze single coil.

 

Oricum brumul respctiv se aude doar cu distors sanatos fuzz sau wah. Cu un drive modest se poate canta fara nici o jena

Link to comment
Share on other sites

Guest DarkMan2004
Vezi ca stai pe langa un neon si cavitatea electronica de la chitara e prost izolata (adica fara folie izolatoare sau vopsea izolatoare prinsa la masa). Ori asta ori ai probleme la conectica p-acolo pa-nauntru :)

sincer nu am problema cu nici una dintre astea...e izolata bine...poate ar fi de la conectica...

Link to comment
Share on other sites

Guest DarkMan2004
Vezi ca si computerul poate induce un brum intr-un single coil altfel destul de silentios de felu lui daca esti suficient de aproape.

pai ma io cand ma duc la repetitii nu e nici un fel de calc in zona aia...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.