www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce casti?


 Share

Recommended Posts

Technics sunt bunicele, nu foarte bune insa (si eu am Tehnics RP-F300).

 

Am avut ocazia asta vara sa testez un perete de casti :) (eram in MediaMarkt ) Dintre toate cele care mi-au facut cu ochiul sunt:

 

http://www.sennheiser.com/sennheiser/icm.nsf/root/05343 -erau pe la 90E.

 

http://www.zzounds.com/item--SNYMDRV700DJ -erau pe la 160E

 

Diferenta de sunet exista intre amandoua, dar eu as fii mers pe mana lui Sennheiser (sunet mai cald). Daca are posibilitatea sa incerce si firma BAYERDINAMIC.

Am incercat o groaza de firme atunci, iar sfatul meu este sa incerce personal castile, sa nu mearga pe mana nimanui. (era sa o patesc eu, vrand sa cumpar de pe net AKG K66, super laudate, cand am reusit sa pun mana pe ele sa vad ce pot...faaassss....)

Edited by Vladxus
Link to comment
Share on other sites

Mah, io mi-am luat de la Sony modelul MDR-CD480 (o caruta de lovele - fo 4 milioane din cate mi-aduc aminte).

Super enervat la inceput de sunetul livrat - pana sa realizez ca de fapt castile astea nu coloreaza sunetul si sunt perfecte pentru monitoare.

Le recomand.

Sunt si rezistente - mi le-a footut piticu pana acuma de le-au sarit mucii si sunt absolut OK.

Link to comment
Share on other sites

Audio Technica.

Recomand modelul M40fs, care sta de 3 ani ori linga mine, ori pe urechile mele. Sint foarte bune si pretul lor este pina in 5 mil.

Distribuitor Audio Technica gasesti in Muzica, la etaj, acolo am vazut si modelul asta al meu.

M40fs au cel mai pun raport calitate pret din tot ce exista in domeniu, iar la capitolul calitatii sint pur si simplu casti profesionale de productie audio - liniare, poate asta nu place unui audiofil, poate ii place.

Link to comment
Share on other sites

Sennheiser all the way !

|Eu am un PX100(170 ron in MUZICA) pentru player si HD 215 (230 RON in MUZICA) pentru altele (calc/HiFi etc).

Am avut ocazia de mai multe ori sa le schimb cu Technics, AKG sau altceva, dar nu m'au impresionat .

Nici seria HD 5xx sau HD6xx nu sunt rele ... intre 400 si 700 RON, tot la Muzica

BTW singurele casti care m'au facut sa visez la ele sunt niste Pioneer ... e un singur model, le-am vazut in Senia(si in Muzica) la 190 E

 

AudioTechnica nu am avut ocazia sa aud ... dar "se zice" ca ar fi bune , in timp ce AKG nu foarte (la acelasi pret, mai bine iei Sennheiser !)

BTW - Sennheiser sunt nemtesti !

Link to comment
Share on other sites

Eu am o pereche de casti Philips HP250 si sunt relativ multumit de ele. Costand un milion nu cred ca sunt cele mai bune de pe piata, dar oricum eu personal nu aveam de gand sa investesc mai mult.

 

Are un cablu f. lung cu rotita de volum pe el, sunt comode si au un bass f. decent. Cea mai mare problema care o am cu ele este volumul destul de redus.

 

Nu stiu ce cauta prietenul tau dar daca e dispus sa cumpere ceva la 5 milioane e clar ca vrea "studio quality" si nu cred ca Philipsurile astea ii satisfac nevoile, dar ca raport calitate/pret, eu zic ca merita

Link to comment
Share on other sites

Eu am ales Beyerdynamic (DT 231, 40 de euro) si sunt foarte multumit. review

Pentru cine isi permite pretul, Sennheiser HD 600 sunt absolut fantastice. (dar costa vreo 200 de euro)

Link to comment
Share on other sites

Philips HP 250 ... 1 mil ?

Ummm ... in diverta s 600 de mii

 

Da ? Inseamna ca ori am luat eu tzeapa ori e acolo mult mai ieftin. Pe cutie (o am si langa mine), e pretul 99.90 si e lipit peste alt pret care e 110.0 sau ceva de genul asta, deci era si mai scump inainte. Eu m-am uitat prin multe magazine dupa ce mi-am luat castile si tot in jur de 900 le-am vazut.. Esti sigur ca e 600 in Diverta ?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

vreau si eu niste casti "bune", in jur de 500.000 ... le folosesc pt. mp3player... si vreau sa fie cu cordelutza la ceafa... nush cum se numeste tipul asta...cu cordelutza laterala.

merci.

Link to comment
Share on other sites

Poate sa fie si made in Congo, pe strada nu poti obtine un sunet impecabil,datorita zgomotelor din jur... ba o masina, ba tipa unu, un claxon etc...

Link to comment
Share on other sites

Io am d-astea: Sennheiser 212Pro de vo 4-5 ani, o fost vo 2-3mil pe atunci parca. O suportat enumarate abuzuri(calcat, tras de cablu,varsat suc pe ele) shi se aud la fel de bine ca atunci cand le-am cumparat. Au foarte mult bas(is de DJ cica) shi izoleaza foarte bine de exterior :)

 

Inca o chestie foarte faina ii ca se pot desasambla complet(am aflat asta dupa ce le-am lovit/tras), cablu are jackuri mici care intra in difuzoare iar difuzoarele se pot scoate jos de pe inelu care le tine pe cap.

 

Shi daca vrei sa dai volumu tare de tot in ele iti tre un preamp mai puternic, adica cu placa de sunet din copu meu nu poti da asa tare incat sa-ti tiuie urechile dupa, da cu un preamp poti :)

Link to comment
Share on other sites

Cand mi'am luat castile, am avut de ales intre 212 si 215 ...

Mie 212 nu mi'au placut pt ca erau prea mici si incomode (am capu mare :) :) ) ... si au bass exagerat .

215 in schimb ... :) scot mult vocea in fata .. nu stiu cum .

Plus ca primesti si o "carry-bag" .

 

P.S. 1. Da si astea sunt modulare (se demonteaza) .

2. Iti trebuie preamp pt ca sunt in 32 Ω ... iesirea de pe placa de sunet e facuta pt. alta valoare (8Ω cred da nu sunt sigur)

Edited by vektor
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Depinde pentru ce ati trebuie, sa asculti muzica de placere sau sa lucrezi cu ele , sa mixezi.

Sa asculti muzica cumperi ce e mai ieftin si sa ati placa tie cum suna.

Sa mixezi un AKG K-270 e OK , raspuns in frecventa,"flat" . Mai sunt si alte AKG mai slabe mai bune ( calitativ) mai ieftine mai scumpe.Sunt cele super "flat" cu rezerva de dinamica mare si intermodulatii mici cu 4 drivere ( capsule ) , cate doua pe fiecare parte , acestea creaza un SPL mare fara cursa prea mare la basi asa ca sunetul e mult mai clar.(ptr inregistrari , mixaje)

 

Daca cumperi ptr ascultat muzica , acasa , ai nevoie de o anumita curba de raspuns in frecvente, castile de larg consum sunt facute din start pentru a satisface acest lucru , fara sa ai nevoie de EQ si alte filtre de corectie.

. Toate filtrele induc defazaje si denatureaza culoarea sunetului.urechea umana este sensibila la " faza relativa". Iar daca se construieste un filtru "super" este mai scump decat castile ( driverele , capsulele ).

 

Am gasit casti wireless cu "radio " ,TCM Funkkopfhorer , ceva "Tchibo" , pe frecventele in jurul a 824 MHz , 1200000 lei vechi , nemtesti ,

20Hz-16KHz , cu incarcator acumulatoare si statia de emisie stereo , actiune pana la 100m .

Suna foarte bine , dar pentru mixat nu este prea bun , are Loudnes si compresor integrat asa ca nu te poti bizui pe ce mixezi cu el ,dar este bun ptr ascultat muzica .Sau la inregistrari mai scapi de un cablu , problema ar fi compresorul integrat care actioneaza la semnale prea mari si te deruteaza la playback.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest diogrey

pietenul tau meloman poa sa adauge la castile lui proaspat cumparate un amp pe lampi pt casti ...vedeti pe forumul electronistilor ....nu are transformator de iesire dar nu am ciit atent ce inpedanda de iesire are ..ca din cate stiu castile profesionale au inpedanta mica (32 ohm)

proiecte sunt pe elforum la sectiunea retro audio

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.