www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Descoperiri muzicale


Cosu
 Share

Recommended Posts

heh, @lehel, citatu e de pe last.fm sau pandora, nu ?

Uummm... nope! E de pe wiki :) , dar bioul de acolo e identic cu cel de pe last.fm.

Edited by lehel
Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig

Am zis de ei si pe threadul cu albume noi, dar zic si aici in caz ca n-ati observat: Solar Powered People. Go get 'em. Nu stiu de unde se mai poate "procura" albumul, ca sunt foarte underground baietii, dar mama cat sunt de bestiali. :) Eu sunt printre top listeners pe last.fm. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

ce mai faceau oamenii prin '80 ca sa atraga atentia. caroliner e o trupa de muzica experimentala care a adus 'febra psihedelica' pe scena, in costume. inca activeaza, nu suna extraordinar [cam splitati asa] dar mi s-au parut interesanti ca si concept.

 

@myspace

piks

 

 

According to band lore, in the 1800s (they aren't terribly specific) there was a world-renowned singing bull named Caroliner that was unfortunately slaughtered and roasted by his hungry master. All that survived of his legacy was the Singing Bull Songbook, a veritable guidebook to the life of a singing bull in the 1800s that went missing following the premature death of Caroliner the singing bull. Thus, the life's work of this edible visionary was lost to humanity (and bovinity) for over a century until it was recovered..

 

The band is reportedly awaiting the "building of a horticulture twist spindle farm of 1844" for the next tour that will "hopefully include face roulettes", and fantastic new deformed sheep faced instrumentalists".

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig
nu stiu daca cineva a zis de Ensiferum; trupa destul de buna, din finlanda, seamana cu children of bodom poate ceva mai melodic(parerea mea)

Cre'ca ideea e sa zicem de trupe mai putin cunoscute...

Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion
nu stiu daca cineva a zis de Ensiferum; trupa destul de buna, din finlanda, seamana cu children of bodom poate ceva mai melodic(parerea mea)

 

Cred ca-i confunzi cu Norther, proiectul lui Petrica, ala de la voce. Mai zic si de Wintersun, o chestie extrem de tehnica si de placuta urechii mele, cu nenea Jari, ex-Ensiferum, la tot - tobe. Ceea ce am descoperit io recent e Landscape Twenty, niste romanasi care baga o mixtura grozava de metale extreme si electro. (Cauta tobar, daca se crede careva-n stare)

Link to comment
Share on other sites

Pot sa pariez ca multora nu o sa le placa, dar ... e interesant. Foarte interesant.

 

Try this : Cadaveria

 

 

Mai sunt niste liveuri pe Youtube, da' suna aiurea.

 

Seamana cu TdV (Theatres des Vampires)

 

(Edit : Nu sunt o trupa noua, au doar 2 albume la activ, si in unele momente tipa de la voce concureaza cu Angela Gossow)

Edited by vektor
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

haha, si eu stiu de B'z tot de la Toni :) canta frumos baietii

 

 

matthew luke sandoval

 

- icicle (cover tori amos)

 

- my funny valentine

 

 

daca l-a mai pus cineva pe baiatul asta pe forum, imi cer scuze. are voce de.... iiiiiingeeeeeeer! la profilul lui, are o multime de clipuri :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Pardon, B'z au vandut peste 100 de milioane de albume. Asta e o cifra care imi provoaca furnicaturi de placere, ganditi-va ca George Michael a vandut "doar" 80 de milioane si e un megastar... De B'z nu a auzit aproape nimeni in vest, insa in Asia sunt niste zei.

 

Nu prea gasesc nimic cu ei, am doar 2 albume, si nici alea originale (shame on me). Doar pe YouTube se gasesc clipuri cu ei.

Daca are cumva cineva alte albume cu ei in afara de "Brotherhood" si "Big Machine" sa-mi dea un buzz, fac o cinste mare de tot!

 

Asta e versiunea mea preferata de la Brotherhood, imi place cata lume e la concert si cat de tare ploua!

http://www.youtube.com/watch?v=N6C_RIwb8C0

Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

Nenea Toni a lansat o provocare. Chiperiul a inhatat manusa. Replica sa are 28 de GB si se afla intr-un mesaj privat.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest domnul Rig

@Killer: foarte foarte smecher! :)

 

Cine isi aminteste de Mièle, trupa belgiana care ne-a incantat auzul la Zilele Francofoniei? Daca aveti ceva materiale audio in afara de alea de pe site, PM me plzkthx. :)

Link to comment
Share on other sites

M-am gandit sa fac un thread legat de muzica "noua". Daca nimeriti peste muzici frumoase si poate nu de toti asculate postati aici sa aflam si noi . Eu unul ascult formatii noi cel putin o data pe saptamana. Aruncati si o scurta descriere a stilului muzical.

 

Sa nu va prind cu flameuri . E treaba fiecaruia ce asculta atata timp cat nu ii deranjeaza pe cei din jurul sau .

Nu trebuie sa fie formatii nou lansate sau underground. Ci doar mai putin mainstream.

 

 

 

Carla Bruni - italianca, copil de bani gata, a renuntat la arhitectura si a devenit fotomodel de succes. A fost iubita lui Mick Jagger. Primul album (cantat in limba franceza) a facut furori in Franta. Cel de-al doilea album este cantat in limba engleza. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

niºte bãieți români de data asta, care promit destul de mult.

 

i-27.jpg

 

"Poate nu isi mai amintesc multi, dar in perioada 2000-2003 a existat o trupa care, printr-o serie de concerte, a suscitat destul interes in randurile metalistilor romani. A urmat o perioada de pauza, in care am crezut ca Bucovina (caci asa se numea trupa) s-a desfiintat. Iata ca in 2006 avem parte de o surpriza - albumul de debut al iesenilor. Si nu orice fel de surpriza, ci una placuta, de care se face responsabil in mare masura Crivat (capul rautatilor si in Vena Cava) ajutat desigur de colegii..."

 

http://www.metalfan.ro/discuri.php?sectiun...amp;id_disc=651

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.