www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Descoperiri muzicale


Cosu
 Share

Recommended Posts

gojira - from mars to sirius

 

(abia) acum ascult albumul asta... m-a captivat de la prima piesa - super productie, super cantece si musicianship.

 

recomandat pentru cei curiosi/sceptici in legatura cu starea actuala a metalului .. nu-mi vine in cap in momentul asta un exemplu mai relevant pentru sintagma "metal modern"

 

edit: apropos, merci lui jules, fara de care n-as fi reusit sa gasesc acest thread de aur si sa-l dezgrop cu post-ul meu superinteresant... de ce nu mai avem sectiunea 'tonomat'? :)

Edited by prowler
Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Iron Mask . Trupa lui Dushan Petrossi (chitarist si la Magic Kingdom). Melodic / neo-classical metal de cea mai buna calitate; cam in vana Yngwie's Rising Force prin '85-'87.

Link to comment
Share on other sites

statetrooper - trupa formata in 1985 de vocalistul MSG (Michael Schenker Group) - Gary Barden - dupa plecarea acestuia. practic au supravietuit 2 ani, albumul lor (The Calling) a aparut 17 ani mai tarziu, in 2004. full story here - http://www.statetrooper.co.uk/about.htm

http://www.allmusic.com/cg/amg.dll?p=amg&sql=11:2x9yxdgb3ola

Link to comment
Share on other sites

cand am ascultat joachim witt acum aprox 2 ani mi-a placut o singura piesa (battailon d'amour - despre care am aflat ulterior ca e cover silly). azi am dat din intamplare peste el uitandu-ma pe o lista de 'future releases' si am observat ca are planuri mari (Bayreuth 3, due - 7 feb). ce am eu - bayreuth eins (1997) - e un album f puternic (sounds like rammstein had a date with new wave) iar vocea e pe masura.

are cateva colaborari cu peter heppner iar duesenberg, trupa din care a facut parte, e una dintre cele care stau la baza NDW-ului (Neue Deutsche Welle).

allmusic nu stie prea multe despre el, respectiv mai nimic..

cam singurul material in engleza despre witt - http://www.deutschmusikland.com/bands/witt.html

pentru o mai buna orientare in spatiu, aveti aici o harta

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Raskolnikov

De Paco de Lucia banuiesc ca au auzit toti cei carora le place flamenco,asa ca nu am sa vi-l mai prezint. :)

Dar de vazut cantand l-ati vazut?

Take a look here:

http://www.italway.it/morrone/WBTG-videos.htm

(intr-un duo cu alt maestru al flamencoului si al jazzului)

Recomand:1992,John Mc Laughlin & Paco De Lucia ,"Zyryab".Desi toate sunt deosebite.

 

Merci omule, de mult voiam sa vad Mahavishnu, mai ales - The Noonward Race - care e una din preferatele mele. Toate sunt tari.

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

Am descoperit şi eu Aphrodite's Child abea acum, deşi ei sunt clasici, din aceeaşi perioadă cum Pink Floyd. Pentru cei care nu ştiu, dau trei nume: Vangelis, Demis Roussos, Lucas Sideras. Albumul lor "666" mi s-a părut super tare pentru vremea aia, printre puţinele concept album-uri de la începutul anilor '70 (probabil că singurul înafară de DSOTM).

Link to comment
Share on other sites

<Below are mp3's of some mix sets I have recorded. Each month, I pick a "theme" and select relevant tunes from my 'never big enough' library of music. Great care is taken to select music that appropriately fits the theme>... says a freeform.

be free to your form!

Doamne Jules .. nu ma mai satur sa-ti multumesc pentru descoperirile tale muzicale ... saru'mana ... multumesc ... iar nu dorm vreo 15 nopti ... parca mai conteaza ...

 

Bine bine .. si lui glass, spyked88, Raskolnikov, Killer (altul care ma omoara cu noptile) ... :)

Link to comment
Share on other sites

Ca tot e la moda electro :

Silent Strike ceva cu iz de electro made in Romania .

Album scos recent - anu trecut : self titled (adica tot silent strike)

ca inivati pe albumul asta apar : Vlaicu Goicea , Ada Milea, Electric Brother si Sonic Tonic.

Nu e foarte agitat si asta imi place. Daca aveti un chef pervers de a asculta si altceva, cautati albumul tipului asta.

http://www.silentstrike.ro/

Link to comment
Share on other sites

Zwaaaaaaaaaaap - Parfume ton corps (1992!!!), scos sub Barclay Records (acum parte din UMG)

un melanj de rock, funk si electro ("Ca tot e la moda electro").. gandit de François Palumbo (il a créé ses propres boutures dans le jazz, l'electro, la salsa, le funk puis les a replantées dans un champ digital.)

fara legatura cu zwap (album de debut de altfel), va recomand sa vedeti ce face tipul live, destul de impresionant..

Palumbo: je bosse dans la musique depuis un certain temps, en 89 j'ai crée le groupe Zwap avec des potes (signé chez Barclay), et ensuite j'ai travaillé dans le son et le spectacle vivant.j'ai eu envie de refaire de la scène et jouer mes morceaux. du coup je joue avec une formation assez élastique. Avec 6 musiciens quand c'est possible (guitare, basse, batterie ou percu, sax, trompette, chant) ou en petite formation à 3 (guitare, sax et trompette) la base est électro puisque je travaille avec des machines. Quant au nom du groupe, je ne suis pas allé chercher bien loin; c'est mon nom de famille. mes influences sont multiples et variées mais si vous voulez des noms, en voilà quelques uns: James brown, Ian Durry, Earth Wind and Fire, Iggy Pop, Bowie, NIN, Fishbone, Gainsbourg, Bob Marley, Freddy Fresh, Black Uhuru , Massive Attack etc...

 

ps: imi cer scuze ptr pasajele in fr, nu mai am energia sau dispozitia sa traduc ceva.. in engleza n-am gasit nimic.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

da mai, sa innebunesc daca nu e asa. i-am vazut si eu pe timpuri noi in iasi (de unde sunt eu :) ) toamna trecuta. destul de tare o cam fost. chitaristu cu strat negru mi-o placut si mie mult de tot.

Link to comment
Share on other sites

Guest Wanderer

Eu va recomand din tot sufletul sa ascultati Emerson Lake & Palmer... E o formatie de... Credeti-ma ca habar n-am ce gen de muzica e... Presupun ca progressive... Oricum.. A fost compusa din Emerson(clape), Lake(ex-bassist la King Crimson pe care vi-i recomand de asemenea) si Palmer(tobe)... Ma iau toti fiorii cand ii ascult. Va recomand albumul Tarkus de la ei. Daca cautati putin veti vedea ca formatiile din inceputului muzicii progresive se leaga intre ele... King Crimson, EL&M, Jethro Tull etc... Dar dintre toate Emerson Lake & Palmer au fost cu adevarat bolnavi... Daca mai apucati sa vedeti si un concert cu ei nu cred ca ati regreta... Ce show-uri puteau sa faca prin anii 60-70 :) Te crucesti pur si simplu... Si cand il vezi pe Emerson cum infige cutite in pianina si arunca cu ea de toti peretii si de toate boxele de pe scena... Si culmea e ca mai e si in gama... E ceva cu adevarat de speriat... Chiar va recomand... :) Bafta...

 

Ah da...Si de asemenea Octave... O formatie de melodic metal din romania...nu stiu detalii despre ei...dar am intreaga discografie... si suna chiar super..

 

Si cel mai frumos proiect din zilele noastre a fost parerea mea Gov`t Mule... Format din Warren Haynes(chitara, ex Allman Brothers) si Matt Abst(tobe)... Au cantat si canta piese celebre cum ar fi Maybe I`m a Leo, Politician s.a.m.d... Alaturi au cantat si canta: Dave Schools(bass), Los Lobos, Jason Newsted(Metallica), Roger Glover(Deep Purple), Victor Wooten, etc... Canta toate genurile(hard rock, jazz, chiar si R&B dar mai ales blues)... Va recomand de la ei piesele Blind Man in the Dark, Thorazine Shuffle si Lay of the sunflower...

 

Apoi va recomand mai multi chitaristi deosebiti...care pur si simplu se suie pe scena cu chitara si canta de nebuni :) Probabil ati vazut Crossroads.. Acolo apare si John Mayer... Un chitarist extraordinar cu o conceptie de speriat... Ca el mai sunt Jack Johnson(chiar va recomand) si Edwin Mccain... Canta superb...un gen de pop-rock...

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

 

Si cel mai frumos proiect din zilele noastre a fost parerea mea Gov`t Mule... Format din Warren Haynes(chitara, ex Allman Brothers) si Matt Abst(tobe)... Au cantat si canta piese celebre cum ar fi Maybe I`m a Leo, Politician s.a.m.d... Alaturi au cantat si canta: Dave Schools(bass), Los Lobos, Jason Newsted(Metallica), Roger Glover(Deep Purple), Victor Wooten, etc... Canta toate genurile(hard rock, jazz, chiar si R&B dar mai ales blues)... Va recomand de la ei piesele Blind Man in the Dark, Thorazine Shuffle si Lay of the sunflower...

 

 

Bafta!

si melodia soulshine!!!

Link to comment
Share on other sites

scrisesem un post antologic, dar mi-a sarit siguranta ( :) ) si s-a duuus..

de vulcain scriam, un grup de metal francez format in '81, dezbinat in '98. daca ii gasiti pe undeva, va recomand big bang (1992), albumul lor matur si de cotitura in motorheadismul de care fusesera prinsi.

 

<Vulcain's debut album, Rock'n'Roll Secours, earned the band the title "the French Motorhead" upon its release in 1984, an apt description due to the group's speedy heavy rock style and Daniel Puzio's vocal resemblance to Lemmy. As with the majority of 80's French metal bands, they sung mostly in their native language and thus their popularity was largely restricted to their homeland.>

 

Daca mai apucati sa vedeti si un concert cu ei nu cred ca ati regreta... Ce show-uri puteau sa faca prin anii 60-70

carl palmer a cantat la noi acum cateva luni in cadrul festivalului rock in my heart, culmea e ca n-am apucat sa-l vad.

 

______________________________________________________________

observ cu surprindere ca topicul asta s-a bucurat azi de aproape 5!!! posturi

Link to comment
Share on other sites

in special pt spyked88, stiu ca e mare devorator de pink floyd-isme:

 

Neal Morse - 'Plays Pink Floyd' (2002), realizat in colaborare cu Erik Norlander (producator olandez)

contine 6 remake-uri pf clasice si e o versiune demo/bootleg/album neautorizat.. cert e ca nu apare nici pe site-ul neal morse, nici pe cel spock's beard.

track list: breathe; time; money; gravy train (altfel spus - have a cigar); another brick in the wall; run like hell.

 

enjoy!

post-76-1142165490_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

from my latest bug - krautrock bands - here comes: gomorrha

 

dupa 2 albume care le-au cam prafuit imaginea, in 1972 apare I Turned To See Whose Voice It Was, cel mai semnificativ disc al lor (its cover downstairs). space rock freakout!!

 

progarchives

allmusic

 

longlights on: i try to change this world (with dirty riffs and pushy drums) & tititsh child

 

gomorr1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Magnitude

O noua trupa romaneasca ! descoperita binenteles :Stanochio.Black metal.Incercati si voi.Site : satanochio.go.ro, parca daca nu e .ro e .com.Succes

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Daaa..ia sa-mi bag si eu nasu'.

Sugestie: Wishbone Ash (nu stiu daca a mai amintit cineva de ei, daca da imi cer scuze pentru repetare)

Recomand albumul Argus ('72). Sunt acolo niste parti superbe de solo in doua chitari.

Descoperirea e de prin 70' :), dar exista o remasterizare

 

 

http://www.guypetersreviews.com/wishboneash.php

post-314-1147939589_thumb.jpg

Edited by Muky
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.