www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Descoperiri muzicale


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest sadus

am cateva recomandari:

 

1.Cacophony.Cautati albumele :"Speed metal Symphony" si "Go off!"

Din cacophony, putini stiu, faceau parte Jason Becker (d.Lee roth) si Marty Friedman (Megadeth) inante sa cante solo sau cu trupele cu care au fost cunoscuti.Absolut fenomenal.

 

2.My all time personal favourite.Cautati albumul "Technical Difficulties" sau "Superheroes" ambele sub titulatura Racer X.Din trupa fac parte Paul Gilbert (Mr. Big), Bruce Bouillet, si Scott Travis (drums/Judas Priest).E dupa parerea mea cea mai underrated trupa extraordinara de speed metal.O trupa in principiu cu baza chitaristica si cu voci high pitched.

 

Ambele recomandari va vor face sa mai deschideti un pic ochii.Its all about the heavy guitar out there.

C ya.Astept sa-mi ziceti dak v-a placut.

 

Ah, sa nu uit saiturile.:

Cacophony (nu cred ca mai exista vreun sait oficial) -http://www.bnrmetal.com/groups/cacy.htm

 

racer x----http://www.racerxband.com/news.htm

Link to comment
Share on other sites

am cateva recomandari:

 

1.Cacophony.Cautati albumele :"Speed metal Symphony" si "Go off!"

Din cacophony, putini stiu, faceau parte Jason Becker (d.Lee roth) si Marty Friedman (Megadeth) inante sa cante solo sau cu trupele cu care au fost cunoscuti.Absolut fenomenal.

12428[/snapback]

 

pe internet circula niste inregistrari video f misto cu Jason Becker.E una foarte haioasa unde tipul face un tapping de zile mari cu mana stanga si cu mana dreapta sa joaca cu un yo-yo.

Din pacate jason Becker este in scaunul cu rotile acum iar albumul din 95 compus dar nu interpretat de el nu are acelasi parfum :) cu toate ca este un album excelent.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

azi am ascultat Leaves' Eyes. goth metal cu voce feminina (stil kate bush dar cu un timbru mai relaxant) sustinut de instrumentatie in genul Lacuna Coil si Theatre of Tragedy, destul de epic, mai heavy decat ma asteptam. au scos 2 albume din 2004 si apreciez faptul ca au un story, nu-s aruncate piesele aleator acolo.

kinda girlish if you ask me.. but really nice if you're into epic, atmospheric.

am uitat sa mentionez ca trupa e un hibrid - ex-vocalista Theatre of Tragedy si line-up - Atrocity (iar asta e de bine). gasiti monstre si 2 clipuri pe site-ul oficial http://www.leaveseyes.de/

 

ps: nu va luati dupa aspectul aparent ieftin al site-ului (cum am facut eu), suna mai bine decat arata.

Link to comment
Share on other sites

check this out!

Beatallica.

canta piese Beatles in stil Metallica si combina versurile lu Beatles cu versurile lu Metallica.

http://www.beatallica.org

13834[/snapback]

:):):):(

 

super alegere!

uitati aici niste versuri sa va imbie si mai mult :

 

Close your eyes and I’ll kiss you

The hammer crushes you, Justice is seeking no truth

And then while I’m away

I can’t believe the price you pay

As I send justice for all my loving to you

All my loving I will send to you

All my loving—find it so sad but true

I’ll pretend that I’m kissing, Lady Justice I’m pissing

Justice lost, raped, and gone for you

The ultimate in vanity, exploiting their supremacy

As I send justice for all my loving to you

Se pot downloada toate piesele lor de pe site. Go get 'em!

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Am gasit intamplator o trupa numita Warmen; initial nu ma asteptam la cine stie ce ( si din cauza numelui cam "cheezy"), dar mi-au lasat o impresia foarte buna. Canta un fel de neo-classical metal foarte interesant. Recomandabili :)

 

Update: e proiectul solo al claparului de la Children Of Bodom. E interesant ca dpdv liric si al vocii e foarte diferit de CoB (e un fel de hero/power metal neoclasic) dar la structura pieselor si la riffuri se aseamana.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

1.James LaBrie - Elements of Persuasion (2005) - un proiect solo al vocalului de la Dream Theater (simply superb)

info 1, info 2

 

2.Grip INC. - Incorporated (2004), descoperit anu trecut k "micul" Slayer al lui Dave Lombardo, dar care suna extraordinar si poate mult mai bine decat Slayeru din ultimii ani, cu un super chitarist-Waldemar Sorychta...v-as recomanda si celelalte 3 albume anterioare.

info

Link to comment
Share on other sites

vin si io cu niste propuneri in special din zona doom/gothic/ambiental (pt dyster skog, k am vazut k ascultam cam aceleasi kestii :) & pt altii k noi):

Anathema

Mortiis

Lacrimas Profundere

Lake of Tears

Paradise Lost

Dark Tranquility

Tristitia (recomand cu caldura; are parti de chitara clasica superbe)

After Forever

Cryptal Darkness

My Dying Bride (desigur..)

Antichrisis - albumul A Legacy of Love (o poveste frumoasa)

Solitude Aeternus

Empyrium (creeaza o atmosfera placuta, desi putin sumbra; genial)

Die Verbannten Kinder Evas

Ra (gothic (cred) romanesc, foarte interesant, cu mel p versuri d Eminescu: trebuie incercat!)

Opera IX

Sins of Thy Beloved

Summoning

On Thorns I Lay (un fel de "light" gothic cu instrumentatie interesanta & voci p masura)

The Gathering

Decoryah

Elven

Beseech (desi mie mi separ superficiali, altora poate o sa le placa)

Autumn Tears (ambiental de calitate)

Virgin Black (voci masculine care dau fiori, versuri ciudate.. bun si foarte bun)

Theatre des Vampires (supergothic)

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

Musica Nuda, un proiect pus în practicã de doi muzicieni italieni, Ferruccio Spinetti (violoncel din câte am vãzut eu, probabil ºi alte instrumente) ºi Petra Magoni (voce). Deºi melodiile cântate sunt în cea mai mare parte cover-uri de melodii destul de cunoscute (cover-uri dupã Beatles spre exemplu, dar sunt unele melodii chiar mai vechi), stilul muzical tinde mai mult spre jazz ºi elementul de originalitate constã în faptul cã instrumentația tinde cât mai mult spre simplitate (sunt doar doi oameni care cântã). Oricum, pe scenã sunt excepționali.

Link to comment
Share on other sites

aham...pai chestii bune d ascultat ar mai fi...

Planet X (la care canta Tony MacAlpine)

Platypus

Steve Howe (un album din 2003)

my very favourite- Cosmosquad

Ayeron...deja mentionat cred...ff misto

de albumu Suspended Animation al lui Petrucci nu cred ca mai e nevoie sa zic da anyway...ascultati-l daca nu ati facut-o deja....

alta chestie ff misto...Jordan Ruddes...ASCULTATI oameni buni ca merita!!!

 

 

...daca imi amintesc si d altele va mai spun... :)

Link to comment
Share on other sites

O formatie interesanta, descoperita de mine abia acum vreo saptamana: Finntroll. Imaginatzi-va un sunet de black metal, combinat cu polka si ceva atmosferic - troll metal! E chiar interesant, mai ales ca tipii nu par sa se ia prea in serios, si totusi fac o muzica de calitate si originala, chiar si fata de alte trupe din curentu de folk/viking metal.

 

http://www.finntroll.net/

Edited by Shiryu
Link to comment
Share on other sites

Shiryu - fintroll canta viking metal (cica) . Mai gasesti oarecum pe aceeasi felie formatii precum Thyrfing, Einherjer, Windir , Turisas, Moonsorrow (si altele ce nu imi vin acum in minte). Bine astea nu includ in muzica lor polka (sau humpa cum de fapt se numeste muzica aia traditionala finlandeza) insa sunt cam pe acolo cu restul. Au pasaje acustice (aka folk) placute , riffuri uneori melodice si nelipsita voce guturala.

Auditie placuta :)

Link to comment
Share on other sites

Dresden Dolls - http://www.dresdendolls.com/ (nu sariti peste site-ul oficial, e gandit admirabil)

genul e 'cabaret alternativ'.. nu stiu altii cum sunt, dar in cazul meu e prima oara cand aud de asa ceva.

voce, baterie si pian.. destul de inedit. au influente the cure, siouxsie and the banshees, cinema strange.. deci si ceva punk.

cireasa de pe post - am gasit un articol in evz despre ei: http://www.evz.ro/divertisment/?news_id=189180

 

de la finntroll recomand albumul Nattfödd (2004), asta ca sa imi rascumpar dependenta de finntroll de anul trecut.

 

@dyster_skog: numara pana la 5 si respira usor, nu toti ne-am nascut invatati :)

Link to comment
Share on other sites

1 2 3 4 5 AAAAAAAAAAAAAA

multumesc pt sfat....respiratul iti da aaaariiipiii (sau ala era red bull o.O)

 

cica ar fi dark cabaret

take a looksy here: http://en.wikipedia.org/wiki/Dark_Cabaret

 

cumpara-ti-va cdul daca v-a placut situl...e si el original

Edited by dyster skog
Link to comment
Share on other sites

Pentru cei care n-au auzit de ei, TOY DOLLS sunt o formatie de Punk extraordinar de interesanta, dotati cu un simt al umorului rar intalnit. Nu stiu ce album sa va recomand mai intai, dar avand inv edere ca au un stil inconfundabil, ii veti recunoaste (si poate iubi :)) ascultand orice melodie de-a lor.

 

Exact de formatia asta "TOY DOLLS" vroiam sa va povestesc, dar vad ca mi-a luat-o cineva inainte. Eu am descoperit-o cu multi ani in urma in timpul liceului si am rascolit tot in cautarea albumelor lor. Aveam un singur album, "Fat Bob's Feet" (! :) !) pe care l-am ascultat pe toate partile cativa ani.

De-abia cand s-a dezvoltat si la noi internetul am reusit sa fac rost de toata discografia lor pe un CD si inca ii ascult cu placere.

 

La prima vedere pare o gasca de pusti tampiti care se prostesc, unii prieteni mi-au zis " pleaca ma de aici cu muzica asta de desene animate" :( Dar daca zgarii un pic sub aparente iese o muzica destul de studiata si un umor dus la extrem. Am ras ca dementul cate o saptamana dupa ce am ascultat piesele Sphinx Stinks, Me'n John Williams, One More Megabyte, Fat Bob's Feet, Nellie the Elephant,Florence is Deaf...cam fiecare piesa a lor e o poveste, si ca versuri dar mai ales si ca muzica. Am incercat sa reproduc stilul lor pe chitara dar nu prea-mi iese...sunt prea dementi :)

La nivel international au foarte multi fani, dar totusi au ramas intr-un fel de underground tot timpul. Exista totusi multe site-uri intretinute de pasionati si chiar un web-ring.

 

Toy Dolls Fan Site Germany

 

Mai jos incerc sa atasez o piesa interesanta zic eu pentru un chitarist. Nu neaparat ca tehnica, ci ca poveste :

 

 

P.S. Sper ca nu e vre-o regula care interzice uploadul aici B)

Edited by Adi
Link to comment
Share on other sites

sorry, il pun la adresa asta:

_______________________________

 

Rog moderatorii sa stearga fisierul uploadat "ilegal" :)

 

P.S. Data viitoare il cant eu :)

 

Nici asta nu ai voie sa faci. Daca melodia nu este oferita gratuit pe site-ul formatiei incalci legile copyright-ului.

Edited by Adi
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest spyked88

am descoperit şi eu (cu un pic de ajutor din partea altora) Liquid Tension Experiment. Trei membri Dream Theater (Petrucci, Portnoy, Rudess) şi încă un tip la bass, asta cred că spune puţin din ceea ce înseamnă proiectul ăsta. E o muzică orientată spre rock progresiv, mai experimentală, după cum se observă şi în titlu. N-am ascultat decât o melodie momentan, deci nu pot să spun mare lucru decât că mi se pare că se iese din tiparul stabilit de Dream Theater, oamenii încercând să intre într-o sferă un pic mai ciudată a muzicii. Pe undeva îmi aduce aminte de Tangerine Dream, doar că se vrea mai heavy.

Edited by spyked88
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.