www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Descoperiri muzicale


Cosu
 Share

Recommended Posts

M-am gandit sa fac un thread legat de muzica "noua". Daca nimeriti peste muzici frumoase si poate nu de toti asculate postati aici sa aflam si noi . Eu unul ascult formatii noi cel putin o data pe saptamana. Aruncati si o scurta descriere a stilului muzical.

 

Sa nu va prind cu flameuri . E treaba fiecaruia ce asculta atata timp cat nu ii deranjeaza pe cei din jurul sau .

Nu trebuie sa fie formatii nou lansate sau underground. Ci doar mai putin mainstream.

 

 

 

 

Incep eu :)

 

Travka

 

Made in Romania. Baietii sunt din Focsani si canta un rock destul de ciudat. Piesele lor sunt putin deprimante uneori cu ritmuri destul de suparate. Voce de rock alternativ plangacioasa pe alocuri , pe alocuri cu nerv. Ar fi grosolan sa spun ca seamana cu Firma sau Luna Amara dar se apropie de ideea aia de rock alternativ.

Site : http://www.travka.go.ro/

Link to comment
Share on other sites

bateristu sta cu mine in camin (adica caminu de la atf) ... si in felul acesta am avut ocazia sa fac rost de mp3-uri atat de studio cat si live. ei asa sunt ok dar live am auzit de la ei niste gogosi mari cat casa (adica sunau dezacordat, nu se sincronizau, nu cadeau toti pe acelasi timp, etc).

btw cosu, eu am auzit de ei de un an si jumatate cand am avut nationala de info in focsani de la un grup de insotitoare (niste focsanence naspa rau, cu toate ca erau si multe fete dragute in zona) care ne faceau ochi dulci si care una din ele (sau 2) aveam prietenii in formatia asta .... ei bine, iti marturisesc ca de abia acu o luna am avut curiozitatea sa ii ascult :)

 

ps. daca am fost incoerent, ma scuzati, e destul de tarziu :)

Link to comment
Share on other sites

Meshuggah

 

Formatie de death metal tehnic. Made in Sweden

Cand auzi prima oara ca baietii au chitare cu 8 corzi facute pe comanda ramai putin socat. Initial ma asteptam sa fie ceva destul de brutal si fara mare pretentii . Am ramas uimit cat de plin e sunetul lor. Pentru mine cateva piese d-ale lor seamana cu Pantera + mult mai multe tigari pentru vocal. S-ar putea sa bat campii insa asa imi suna mie. Nu e ceva chiar greu digerabil insa necestia putina rabdare pentru a te acomoda cu sunetul ala. Ritmul e foarte elaborat iar solourile sunt destul de inspirate (cel putin pe albumul ce l-am ascultat - Nothing).

Later edit :

doar utimul album este in stilul asta. Albume mai vechi sunt mai "suparate" si se apropie bine de zona death metal si pe vremea aia nu cantau cu in instrumentele asa de suparate (chitara cu 8 corzi ) . Chiar si asa merita ascultate toate :)

 

site : http://www.meshuggah.net

 

discografie : http://librariusmetallicus.com/cgi-bin/mus...ble=band&id=116

 

eseu despre un cantec de-al lor(merita citit :) ): http://www.notam02.no/~espenth/mesh/#soun

Link to comment
Share on other sites

Pe mine in ultima vreme m-au impresionat :

 

- Symphony X : un fel de power metal ( undeva intre Stratovarius si Iced Earth ) cu un chitarist excelent si niste melodii care chiar au ceva de spus. Recomand melodiile : Smoke And Mirrors, Shades Of Grey, The Accolade II

 

- Mercyful Fate : formatie destul de cunoscuta ( poate unii n-o stiu, d-aia am bagat-o ) de trash/heavy metal initiata de King Diamond care are multi fani in randul artistilor de clasa ( de exemplu baietii de Metallica ). Recomand : A Dangerous Meeting, Nuns Have No Fun, Curse Of The Pharaoh

 

- Sly & The Family Stone : formatie de funk oarecum greu digerabila dar de o mare valoare. Basistul este Larry Graham!!! Recomand : Dance To The Music, I Want To Take you Higher si cover-ul dupa Play That Funky Music White Boy

 

- Iced Earth : stiu ca probabil majoritatea a ascultat formatia dar vreau sa atrag atentia asupra unor melodii : Colors(demo), Angels Holocaust, Burning Times si trilogia The Devil To Pay - Hold At All Costs - High Water Mark

 

Enjoy and recommend more :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest rhcp_guitarist

Hmmmmm.........tenacious d?!!?pai albumul lor park tot tenacious d si va recomand mel:rock your socks si tribute :)

desi stiu k o sa ma injurati mie imi plak the strokes.sunt destul de soft dar ador acordurile.au scos 2 albume:is this it? si room on fire.ascultati Reptilia,under control,hard to explain,take it or live it,ny city cops....

 

 

 

 

ma bucur k ati adus aminte de travka!!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Trupa de azi se numeste Gregorian

 

E o trupa foarte ciudata la prima auditie. Muzica lor nu este 100% "originala" De fapt daca stai sa te gandesti nu e deloc originala. Pana acum au scos 6 albume si toate in aceeasi maniera : Cover-uri (da ati citit bine , preluari).

Toate cantecele lor sunt coveruri ale unor piese celebre( nothing else matters, join me, loosing my religion , high hopes , imagine , etc) . Ce e cu adevarat original este stilul in care sunt cantate / orchestrate piesele. Instrumentele suparate , tobe , bass , chitara electrica au fost inlocuite cu clape sau domolite iar partea vocala este asigurata de un cor bisericesc. Pe mine ma ia cu fiori cand aud polifonia aia.

 

Link (cautati pe site ca sunt si sampleuri la discografie ) : http://www.gregorian.de/en_start.html

Link to comment
Share on other sites

Guest snow_patrol

Cum eu ascult multe formatii care sa incadreaza in indie rock o sa enumar cateva care mie imi plac foarte mult la ora actuala:

Bright Eyes----- o trupa din Nebraska care acum descoperit-o datorita celor 2 albume scoase in 2005!!.

Stilul este greu de definit(cel putin pt mine) majoritatea melodiilor fiind doar cu chitara acoustica.Totul se bazeaza pe versurile uneori foarte dark si depresive(cel putin pe albumul Fevers& mirrors) al solistulului.

AND YOU will know us by the trail of death----- revin cu album nou in 2005 cu o melodie cel putin ciudata pentru stilul lor numita Worlds Apart.

FEEDER----- noul album Pushing the senses este mult mai "linistit"( cu cateva exceptii) decat predecesoarele trupa apucand aparent o noua directia dupa moartea tobosarului Jon Lee in 2002 .

Merit ascultat fiind un material de calitate dar care nu se ridica la inaltime albumul Echo PArk din 2001.

Mercury REv----- New album dupa 4 ani in acelasi still de soft pop-rock numai bun de ascultat cand vrei sa te relaxezi.

O sa mai scriu si despre alte formatii pe parcurs

Link to comment
Share on other sites

am zis ca le datorez macar atat din moment ce m-au tinut treaza

 

so here goes:

AYREON e unul dintre proiectele lui Arjen Anthony Lucassen (Vengeance). stilul de baza e progressive metal.

nu e o trupa in sine pt ca aduna instrumentisti de la Star One, After Forever, Ambeon (alte proiecte Lucassen), Shadow Gallery, Kotipelto (Michael Romeo), Elegy/Vengeance (Ian Parry), Uriah Heep/ W.A.S.P. (Ken Hensley - unul dintre cei mai buni 'keyboard-isti' ), Tiamat (Johan Edlund), Gorefest (Ed Warby), Gamma Ray, Primal Fear, Stratovarius, Symphony X, The Gathering ... + Andi Deris :), Mikael Åkerfeldt, Timo Kotipelto :), Bruce Dickinson (need i say?), James LaBrie :(, Derek William Dick (aka Fish).

 

si respectivii difera de la un album la altul :). din toata salata asta, imbinata cu vioara/flaut/violoncel/orga si voci feminine iese progressive metal/heavy metal cu influente folk, operatic, symphonic. albumele sunt f elaborate, piesele au continuitate...un pic teatrale. din punctul asta de vedere par influentati de marillion. pe mine m-au impresionat human equation si universal migrator.

 

iar asta-i site-ul http://www.ayreon.com/home/index.php (sunt niste clipuri pe-acolo)

Link to comment
Share on other sites

Pentru cei care n-au auzit de ei, TOY DOLLS sunt o formatie de Punk extraordinar de interesanta, dotati cu un simt al umorului rar intalnit. Nu stiu ce album sa va recomand mai intai, dar avand inv edere ca au un stil inconfundabil, ii veti recunoaste (si poate iubi :)) ascultand orice melodie de-a lor.

Link to comment
Share on other sites

Guest Hetfield_escu

Eu va recomand ABBA Tribute Metal pack care include:

 

01 - Therion - Summer Night City

02 - Metalium - Thank You For The Music

03 - Sinergy - Gimme Gimme Gimme

04 - At Vance - Money Money Money

05 - Morgana Lefay - Voulez Vouz

06 - Paradox - S.O.S.

07 - Rough Silk - Take A Chance On Me

08 - Spiral Tower - Chiquitita

09 - Sargant Fury - Eagle

10 - Flowing Tears - One Of Us

11 - Nation - Waterloo

12 - Custard - Super Trooper

13 - Tad Morse - Knowing Me Knowing You

14 - Glow - Dancing Queen

15 - Halloween - Lay All Your Love On Me

16 - Sator - Ring Ring

17 - Yngwie Malmsteen - Gimme Gimme Gimme (bonus track)

 

Toate suna impecabil...le gasiti voi ...

Edited by Hetfield_escu
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Guest cancerul

stiu despre concertul therion, pe 4 iunie la sala palatului..inac nu am aflat cat costa biletele dar cred ca se pot procura de pe www.bestial.ro

 

cearny..toy dolls este o trupa superba !!si eu o recomand...singurii punkeri caremi plac pe langa ramones(de la ei recomand hey yo!lts go!, preferata mea),iar de latoy dolls un cantec care are mult haz "sod the neightbours" de pe albumul absurd-ditties(1993)

Link to comment
Share on other sites

Guest cancerul

am uitat sa pomenesc despre inca doua trupe fenomenale:nevermore si dream evil....am vazut ca nu multi au auzit de ele...de la nevermore recomand narcosynthesis si de la dream evil...albumul dragonslyer melodia the prophecy

sau de pe the book of heavy metal-the march of metallians si MOM(man or mouse)

Link to comment
Share on other sites

Guest rhcp_guitarist

Pai,in ultima vreme ascult 2 melodii de la queens of the stoneage:go with the flow si little sister;mi se par super misto :)

mai e o trupa care nu a fost lansata in romania,eu am descoperit-o cu ajutorul launch cast.se numeste hot hot heat si e ft populara in america,deocamdata nimeni n-a avut nimik in potriva lor. :) albumul se numeste "make up the breakdown" si niste melodii:no,not now si bandages......

Link to comment
Share on other sites

Guest cancerul

uite inca o descoperire..nu stiu daca ati auzit de stone sour..este o formatie de new-no-metalisti..canta cu voce de slipknot....superbi tipii cam toate melodiile

Link to comment
Share on other sites

therion canta bestial....am eu un miniconcert cu ei live..la o melodie...cine are volumele beauty in darkness(eu am decat unul..cine mai are vreau si eu :) ) stie

biletele or sa fie in jur de 600...l-am auzit pe fratimiu deci nu ma injurati :(

 

avantasia - super trupa....trebuie sa ascultati, cuvintele nu spun mare lucru

crematory - probabil ati auzit f multi de ei...dar totusi(melodia fall away m-a facut sa ii ascult B) )

kamelot - niste japonezi daca nu ma insel....super instrumentisiti :)

theatre of tragedy - astia chiar au super piese ;) ....nici acum nu m-am saturat de ele :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Daca nu v-a ajuns recomandarea lui George, va recomand si eu Diana Krall...Jazz :)

In alta dezordine de idei, puteti cauta Joe Stump. Omu e "profesor" la departamentul "Metal" de la Berklee si canta shred...un fel de Yngwie Malmsteen, oleaca mai rapid si, parca mi se pare mie, compozitii un pic mai complexe (in medie) Foarte "neo-classical"...

Link to comment
Share on other sites

Un chitarist foarte bun de care multa lume nu a auzit este Axel Rudi Pell.

Tipul este un neamt ce canta cu trupa sa o muzica apropiata de powermetal doar ca e fara dragoni si alte animale si are mai multe solouri decat norma admisa. Anumite cantece sunt cantate in maiera Yngwie Malmstenn dar tipul are stilul sau si este foarte bine definit. Pe albumele mai vechi puteti sa degustati power ballads excelente cu solouri superbe. Din categoria covers merita ascultat "When a blind man Cries" care e cantat cu foarte multa pasiune si "Forever Young" - Alpha Ville. Daca va place muzica produsa de chitaristi virtuosi nu trebuie sa va scape!

 

link : http://www.axel-rudi-pell.de

 

discografie : http://www.darkelucidation.com/axel_rudi_p...discography.php

 

sampleuri : http://www.axel-rudi-pell.de/soundfiles.htm

 

taburi : http://www.axel-rudi-pell.de/tabs.htm

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest DarkMan2004

LACUNA COIL

www.lacunacoil.it

 

trupa de metal (?) din italia...unii dintre voi s-ar putea sa stie de ea...daca vreti sa ascultati va propun sa incepeti cu melodia Lacuna Coil - Swamped

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest cancerul

a ascultat careva putrefaction sau L.O.S.T??.....am tot auzit de ele dar..nam asc niciodata....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.