www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Gãrâna Jazz Festival 2008


Cosu
 Share

Recommended Posts

A 12-a editie a Festivalului de Jazz de la Gãrâna, se va desfãºura in acest an in perioada 18-20 iulie .Dupã succesul ediției trecute când 10000 de spectatori au fost prezenți la concertele din Poiana Lupului (Lângã Semenic).Aceastã ediție va surprinde prin prezența unor nume de mare anvergurã ale jazzului mondial.

 

-DJABE (UNGARIA) and STEVE Hackett -cel mai important grup de jazz- rock din Ungaria

-MIROSLAV VITOUS AND THE MEDITERANIAN MEETING-nou grup al celebrului membru fondator al grupului WETHER REPORT,alãturi de mari muzicieni italieni

-YELLOW JACKETS feat. MIKE STERN(SUA) - unul din cei mai valoroºi chitariºti ai lumii alãturi de legendarul grup de jazz rock,aflat in turneul aniversar de 20 de ani de cariera

-VICTOR WOOTEN GRUP(SUA) -unul din cei mai valorosi basiºti din toate timpurile, cunoscut din grupul "BELA FLECK AND THE FLECKTONES", de 3 ori declarat cel mai bun basist al lumii, într-un proiect alãturi de frații sãi ºi de o mare vocalistã

-CHARLES LLOY DUO with JASON MORAN (SUA) - muzician de legendã, unul dintre cei mai importanți ai jazzului din toate timpurile, unul din marii artiºti ai lumii

- DOMINIQUE DI PIAZZA & HOREA CRISOVAN PROJECT(FRANTA,RO)- un dialog European între 2 chitariºti virtuosi; Criºovan cel mai talentat chitarist din România, alãturi de legendarul basist de pe discurile lui John McLaughlin

-HARRY TAVITIAN AND ORIENT EXPRES (RO,UNGARIA)-cel mai bun proiect românesc al ultimilor ani, de aceastã datã cu un important aport international.

- JAROSLAV SMIETANA QUARTET(PL)-chitarist de anvergurã europeanã, cel mai prolific musician polonez cu peste 80 aparții discografice

- LARS DANIELSSON feat. LESZCK MOZDZER (SUEDIA)-notoriu basist/cellist/compozitor/producãtor European într-un proiect încântãtor "Passo Doble"-discul de aur in 2007

- LITHUANIAN JAZZ TRIO (Lituania)- 3 mari artiºti din jazz universul muzical Baltic,cel mai valoros grup din Lituania

- NIGHTLOSERS (RO)-celebrul grup de etno-blues al României

 

 

Evenimentul este produs ºi organizat de Fundația Culturalã Jazz Banat din Timiºoara

 

MARIUS GIURA-preºedinte,FUND. CULT. JAZZ BANAT ,www.garana-jazz.ro

 

Un topic dedicat evenimentului gasiti aici

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest slackerflu

This is a must! Dominique Dipiazza si Victor Wooten trebuie vazuti... plus multi altii. Dar costa mult prea mult trenul pana la Timisoara si inapoi :) Please, anyone, daca mergeti cu masina si mai aveti doua locuri libere (pentru o fata si un baiat pasionati de rock si jazz), let me know... Ar iesi mai ieftin sa punem bani de benzina decat pt tren. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Wanderer

as avea si eu o intrebare...din caransebes este vreo modalitate de a ajunge la garana? ca nu prea ma atrage gandul de a merge cu trenul...as ajunge la 8 dimineata in resita...asa as merge cu normandia pana in caransebes...dar nu stiu daca pot ajunge de acolo cu ceva la garana :)

Link to comment
Share on other sites

as avea si eu o intrebare...din caransebes este vreo modalitate de a ajunge la garana? ca nu prea ma atrage gandul de a merge cu trenul...as ajunge la 8 dimineata in resita...asa as merge cu normandia pana in caransebes...dar nu stiu daca pot ajunge de acolo cu ceva la garana :)

 

 

Sa ajungi la garana tot trebuie sa treci prin resita ptr ca'i mai aproape...Trenuri sunt destule intre caransebes-resita sau invers si nu ai decat o ora de mers. Din resita te descurci tu ca esti baiat mare si mai ai vreo 30'si ceva km pana in garana.

Bafta! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
Sa ajungi la garana tot trebuie sa treci prin resita ptr ca'i mai aproape...Trenuri sunt destule intre caransebes-resita sau invers si nu ai decat o ora de mers. Din resita te descurci tu ca esti baiat mare si mai ai vreo 30'si ceva km pana in garana.

Bafta! :)

 

Pe vremuri exista un autobuz Resita -Valiug - Garana - Semenic (care acum nu mai este). Dar banuiesc ca o sa gasesti o gramada de posibilitati de a urca. Te uiti si tu dupa aia cu rucsacul si cu corturile :) - gasesti.

Avelo bachtaló! , cum ar zice Banel :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Adi Sabau
as avea si eu o intrebare...din caransebes este vreo modalitate de a ajunge la garana? ca nu prea ma atrage gandul de a merge cu trenul...as ajunge la 8 dimineata in resita...asa as merge cu normandia pana in caransebes...dar nu stiu daca pot ajunge de acolo cu ceva la garana :)

 

Nu trebuie sa ajungi in Caransebes pentru ca nu pe acolo e drumul ...!! Daca ajungi in Resita e perfect. De acolo o iei direct spre Semenic. Sigur vei gasi o masina care sa te duca ...Chiar si eu voi trece pe acolo dar, din pacate, dabia sambata pe la pranz ... Bafta..!

 

 

Apropo: stie cineva daca pe drumul de la Slatina spre Trei Ape se poate urca cu masina ..??

Edited by Adi Sabau
Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
Apropo: stie cineva daca pe drumul de la Slatina spre Trei Ape se poate urca cu masina ..??

 

Se pare ca da, cel putin din cele ce am citit, de la Slatina Timis, treci prin Lindenfeld si ajungi la Weidenthal (Brebu Nou) - 3 Ape (cam 18 km).

Am un link aici, dar e pe nemteste :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Adi Sabau
Se pare ca da, cel putin din cele ce am citit, de la Slatina Timis, treci prin Lindenfeld si ajungi la Weidenthal (Brebu Nou) - 3 Ape (cam 18 km).

Am un link aici, dar e pe nemteste :)

 

Multzam fain, Costi ... vezi ca linku' are si optiune pentru limba romana ..!!

 

Da, stiam si eu de drumul ala, am fost pe el cu ani in urma .. ma interesa insa daca cineva a fost pe acolo mai de curand .. ca auzisem ca s-a sticat foarte rau ... si nu-i prea indicat sa urci cu masina ..

Link to comment
Share on other sites

Apropo: stie cineva daca pe drumul de la Slatina spre Trei Ape se poate urca cu masina ..??

 

La editia din 2006 am urcat cu masina din Slatina Timisului pana la Garana.

Drumul e destul de prost dar se face o economie de 100 km daca vii dinspre Drobeta.

Sa speram ca e inca practicabil drumul.

Link to comment
Share on other sites

Guest Adi Sabau
La editia din 2006 am urcat cu masina din Slatina Timisului pana la Garana.

Drumul e destul de prost dar se face o economie de 100 km daca vii dinspre Drobeta.

Sa speram ca e inca practicabil drumul.

 

 

Pffff .. daca acu' doi ani era prost ma-ntreb cum o fi acuma ... Ma-ndoiesc ca l-au mai reparat de atunci .. Merci. Rocco .. ma mai gandesc ...!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest costi iorga

Cum soarta netrebnica nu-mi permite sa vin si eu, urez tuturor celor ce merg la Garana un festival de pomina, distractie multa si vreme buna!

Link to comment
Share on other sites

Guest hututui

traseu recomandat pentru cei care vin din bucuresti (cu masina si care pleaca azi):

bucuresti-pitesti-rm valcea-tg jiu-petrosani-hateg-caransebes-resita-garana.

am vb acum cu niste prieteni care au ajuns de ieri si drumurile sunt execrabile pe partea cealalta (drobeta....).

daca are cineva o idee mai buna, sau daca se pot aduce completari, il rog sa se exprime :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Adi Sabau
traseu recomandat pentru cei care vin din bucuresti (cu masina si care pleaca azi):

bucuresti-pitesti-rm valcea-tg jiu-petrosani-hateg-caransebes-resita-garana.

am vb acum cu niste prieteni care au ajuns de ieri si drumurile sunt execrabile pe partea cealalta (drobeta....).

daca are cineva o idee mai buna, sau daca se pot aduce completari, il rog sa se exprime :)

 

Da, e cel mai bun traseu. Daca o luati prin Craiova - Severin - Herculane - Caransebes, ati festelit-o ... Drumul Severin - Caransebes e INFIORATOR .. desfundat, semafoare peste tot, o singura banda .. nervi, benzina si timp de 3 ori mai mult ...

 

Edit: Pisoiu, faaaain .... mai pune ...!!

Edited by Adi Sabau
Link to comment
Share on other sites

Guest Pisoiu
Edit: Pisoiu, faaaain .... mai pune ...!!

 

Multumesc pentru aprecieri. O sa mai pun si maine, si poimaine, tot pe la ore dinastea, cand ajung inapoi la hotel.

 

/pisoiu

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX

:) A fost extraordinar! Mai venim.

Totusi, inca nu inteleg ce cautau aia de la Orient Express acolo.. Mi s-a parut o incercare de free jazz, da' cam nereusita. :) Mi-a facut creierii varza.

Edited by Don MaXxX
Link to comment
Share on other sites

Guest Gabrel
:) A fost extraordinar! Mai venim.

Totusi, inca nu inteleg ce cautau aia de la Orient Express acolo.. Mi s-a parut o incercare de free jazz, da' cam nereusita. :) Mi-a facut creierii varza.

 

A fost etno-jazz balcanic si intentia de a trece in revista toate influentele muzicale din acest spatiu - din pacate show-ul a fost prost dozat, cu prea multe repetitii si mult, mult prea lung. Creierii mei erau in aceeasi stare, mai ales ca nici nu agreez genul... Am toata stima si respectul pentru muzicienii valorosi care participa la acest proiect, pacat ca n-au stiut sa-si organizeze timpul de scena si au fost aproape fortati s-o paraseasca fara a-si termina programul...

 

Oricum, a fost un eveniment (ma refer la intregul festival) absolut memorabil! Revin cu niste filme in curand ca sa-mi sustin afirmatiile :-).

Edited by Gabrel
Link to comment
Share on other sites

Yeap!

A fost super tare, Djabe aia m-au terminat si Yellow Jackets la fel(orgasm intelectual :) ). Fiecare trupa a fost foarte misto.

L-am vazut pe @mibu p-acolo si am stat cu cortul (eram peste parau) langa copii de la Phenomenon, din pacate nu prea cunosc forumisti.

Oricum editia asta a fost cea mai reusita.

Hai la mai mare!!!Traiasca Marius Lungu!!!!

Link to comment
Share on other sites

salutare tuturor!

 

iata cateva "instantanee" din si de la festival...

 

 

Yellow Jackets

_MG_9394.jpg

 

instalatia de scena a lui Mike Stern

_MG_9375.jpg

 

Victor Wooten

_MG_9329.jpg

 

pedalele lui Victor Wooten

_MG_9263.jpg

 

Charles Lloyd

_MG_9356.jpg

 

Dominic Di Piazza

_MG_9371.jpg

 

Djabe cu Steve Hacket

_MG_9251.jpg

_MG_9260.jpg

_MG_9244.jpg

 

 

si... ai vostri "VIP-isti" ;-)

_MG_9240.jpg

Link to comment
Share on other sites

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.