www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cazaturile Chitarilor


Guest ain't-affraid-to-die
 Share

Recommended Posts

Guest ain't-affraid-to-die

mie mi s-a intamplat cu prima mea chitara(ce-i drapt nu era cine stie ce si nici nu prea eam atenta) mi s-au intamplat uramatoarele:

1. am cazut cu ea si s-a julit...destul de rau cutia

2. nu stiu nici acum...cum pisici am scos grifu de la locu lui......

3. am dat grifu la reparat si mi-au spart cutia...

 

acum am un stagg de care am grija ca de ochii din cap...

 

voua ce vi s-a intamplat? :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

lol urat mai :P dar tare anyway...

Pai mie de ex :) mi-a cazut din ham (cui nu i s-a intamplat asta) dar de fiecare data reuseam sa o prind cumva inainte sa atinga pamantul....

Ahh...am un ding si nush de unde naiba e...Am scapat si super glue p ea :D , si a ramas asa ceva o stersatura zgariata :)

Stii e fain sa se distruga asa pe parti si sa se zgarie, parca o face mai ,,old lady" si na... :D

In rest, la chitara clasica s-a crapat cutia dintr-o parte in alta pe lungimea ei..., chipped paint, bla bla ;) asta e

 

Btw: Bine ai venit pe forum! :)

Edited by Archangello
Link to comment
Share on other sites

Guest ain't-affraid-to-die

merci

sper sa ma lamuresc

sunt totushi incepatoare

si ma laud ca am deja a 2-a chitara :)

ce sa fac

neatentia

mi-am amintit cum aplesnit grifu:))

m-am asezat DIN GRESEALA JUR pe chitara:))

recunosc prima mea chitara a fost groaznica:))

Link to comment
Share on other sites

merci

sper sa ma lamuresc

sunt totushi incepatoare

si ma laud ca am deja a 2-a chitara :)

ce sa fac

neatentia

mi-am amintit cum aplesnit grifu:))

m-am asezat DIN GRESEALA JUR pe chitara:))

recunosc prima mea chitara a fost groaznica:))

 

O fi fost ea groaznica, dar a avut un sfasietor si crud sfarsit.

 

Cum sa te asezi ma cu c***u pe chitara?

 

Revenind la subiect, n-am reusit sa provoc leziuni majore chitarelor, mici lovituri, zgarieturi pe lac... Sper sa ma opresc aici. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest ain't-affraid-to-die

ma simt stanjenita T_T

ma uit la chitarile voastre si imi vine sa ma iau la pumni si chitari in cap

eu de ce nu am electrica?T_T

 

ps. ador esp japan signature series:X

Link to comment
Share on other sites

Guest Sharky

Daca esti destul de pregatita sa canti pe electrica , fugi la magazin si cumpara-ti :) Daca tot iti plac ESP-urile , cum nici eu nu am dispus de multi bani acum la ultima chitara achizitionata ( ESP LTD M-50 ) iti recomand si tie tot o chitara de asta :). E foarte buna pentru pretul ei.

 

Noroc!

Link to comment
Share on other sites

Guest ExTrode
Daca esti destul de pregatita sa canti pe electrica , fugi la magazin si cumpara-ti :) Daca tot iti plac ESP-urile , cum nici eu nu am dispus de multi bani acum la ultima chitara achizitionata ( ESP LTD M-50 ) iti recomand si tie tot o chitara de asta :) . E foarte buna pentru pretul ei.

 

Noroc!

 

nu mai recomanda porcarii

Link to comment
Share on other sites

Prima mea chitara rece (hora clasica) a suferit cel mai mult.. a plouat pe ea, a nins pe ea... s-a varsat bere pe ea, vodca... am dat in cap unuia cu ea, nu mai spun ca de fiecare data cand intram in dormitor o loveam cu usa... am ars-o cu tigara... si nu spun ca inca suna cat de bine poate ea sa sune...bine.. dar ii sta calumea pe perete acolo...

 

A doua chitara rece a fost sparta de niste punkeri in fata la teatrul national...cantam dio si mi-a cerut-o un tip sa cante si el.. parea de treaba, asta pana cand a dat cu ea de pamant si eu am facut preinfarct...

 

Jacksonul a suferit multe... mi s-a rupt breteaua de la husa si a cazut in grif, a cazut de pe stativ la un concert si mi-a cazut din strap la o repetitie

 

Charvelul RR nu mai e ascutit la un colt... insa a fost proaspat vopsit prin 92'.. deci ii sta super bine

 

Doublesixul e plin de praf.. de cand ma simt limitat "intelectual" in camin (datorita colocatarilor - sau cocalarilor...- ) are un strat de praf de vreo 2 mm... drept urmare am sa dau cu spray de lac peste praf ca sa ramana un finish "dusty"

 

Iar Fenderul.. sa fim seriosi.. abia astept sa-l lovesc din greseala... sau sa-l mai zgarii... sau sa NU ii curat griful si sa intre "jegul" in lemn...

 

 

Ah.. am uitat sa spun cum mi-a cazut ampul pe scari ca i s-a rupt manerul... :)

Link to comment
Share on other sites

da,chestiilea se mai intampla...

Eu eram la un concert in Iasi, cu ceva vreme in urma, si de la oboseala si pileala(de ce sa nu recunosc) am cazut.

Sa incep cu inceputul...asteptam colegii de trupa sprijinit in tocul(case) de la chitara...si m-am dus cu tot cu el...nu s-a intamplat nimic cu chitara dar tocul...am reusit sa rup una din margini(e din lemn).

Sfatul meu...nu umblati cu chitarile in husa,tocul chiar protejeaza :)

 

p.s Nu protejeaza anti HIV

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

da,chestiilea se mai intampla...

Eu eram la un concert in Iasi, cu ceva vreme in urma, si de la oboseala si pileala(de ce sa nu recunosc) am cazut.

Sa incep cu inceputul...asteptam colegii de trupa sprijinit in tocul(case) de la chitara...si m-am dus cu tot cu el...nu s-a intamplat nimic cu chitara dar tocul...am reusit sa rup una din margini(e din lemn).

Sfatul meu...nu umblati cu chitarile in husa,tocul chiar protejeaza :)

 

p.s Nu protejeaza anti HIV

adi frate esti un barbat puternic ce sa zic:)) eu sunt cocosat de chitara si procesor cand le car si nu sunt mic deloc :)

ai dreptate,dar pe mine o husa groasa si pufoasa ma satisface si nici nu abuzeaza de spinarea mea.oricum eu sunt foarte atent la chitara mea pt ca sunt constient de finante :)

Link to comment
Share on other sites

dupa 36 de ore de condus prin tzara,ne mancat...abia coborta de pe scena si baut (nu imi trebuie mult...2 beri sunt destul) am foarte mare grija de chitarile mele ..dar se intampla...de aceea prefer sa haiesc cu case-urile decat cu husa :)

Masuri de precautie...mai bine haiesc la un toc decat sa cumpar alta chitara :)

 

P.S De obicei merg cu 2 chitari in concert(sa nu se rupa o coarda in timp ce cant si sa am la schimb) pedalierul are cam 15kg si nu sunt asa puternic cum crezi...ma schimb la fatza in toate culorile..dar merita :)

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

dupa 36 de ore de condus prin tzara,ne mancat...abia coborta de pe scena si baut (nu imi trebuie mult...2 beri sunt destul) am foarte mare grija de chitarile mele ..dar se intampla...de aceea prefer sa haiesc cu case-urile decat cu husa :)

Masuri de precautie...mai bine haiesc la un toc decat sa cumpar alta chitara :)

 

Uneori mai ma intreb daca sigur vreau sa traiesc din muzica/concerte...

Edited by GiFenRich(gibson.fender.R)
Link to comment
Share on other sites

dupa 36 de ore de condus prin tzara,ne mancat...abia coborta de pe scena si baut (nu imi trebuie mult...2 beri sunt destul) am foarte mare grija de chitarile mele ..dar se intampla...de aceea prefer sa haiesc cu case-urile decat cu husa :)

Masuri de precautie...mai bine haiesc la un toc decat sa cumpar alta chitara :)

 

P.S De obicei merg cu 2 chitari in concert(sa nu se rupa o coarda in timp ce cant si sa am la schimb) pedalierul are cam 15kg si nu sunt asa puternic cum vrezi...ma schimb la fatza in toate culorile..dar merita :D

yes child you speak the truth :)

Link to comment
Share on other sites

deja intram in sfera off-topic-urilor

Cine te-a pacalit ca se traieste din muzica? :)

 

Iar manelele.... aia eu nu o consider muzica.

 

"Child"? hahahaha cred ca ma confunzi! :D

 

eh nu te supara,era o expresie clasica. :) spor la cantat si la mai multi muschi de carat :)

Link to comment
Share on other sites

bai am incercat, dar nu intra tigarile pe acolo ca are un dinala ce-i tine corzile intinse pana la locking tuners... si sunt prea apropiate de headstock ca sa intre o tigara..

 

noh... eu unu nu fumez.. asa ca la cheapuiala mea de chitara... i-am ars cu cu bricheta acel loc... (o tii perpendicular...).. dupa care... in jurul acelui loc unde se formeaza de obicei spot negru de la tigara... i-am dat cu niste crema de pantofi (auzisem de la un nene pe telecaster forums) sa se faca mai... worn... am folosit o crema din aia stil vechi... la cutie... si maro...

ma rog... asta daca vrei sa fie "tacamul" complet...

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

Guest Rogerul

eu mi-am pus ºaibe la strap sa nu mai iasa... ce strap lock :) si in rest am scapat-o o singura data cand am uitat sa inchid toc-ul.. dar n-a patit nimic, desi mi-a sarit inima o bataie in momentul ala.

Link to comment
Share on other sites

A doua chitara rece a fost sparta de niste punkeri in fata la teatrul national...cantam dio si mi-a cerut-o un tip sa cante si el.. parea de treaba, asta pana cand a dat cu ea de pamant si eu am facut preinfarct...

 

:)

ah stiu chitara asta , neagra din cate stiu eu , e prin garajul lui radu nu ?:) ...frate dar ti-au facut-o praf aia :)

Link to comment
Share on other sites

si eu am avut o problema cu o chitara...acum 1 an...mi-am cumparat-o de la Balauru(epi flying v)..si eram in curatenie...si nu tineam chitara in toc .....si taicamiu...a sprijinit-o in aripioare...si ...a cazut in headstock....si s-a crapat urat de tot...adik daca mai cadea sau trageai mai tare de el se rupea...:| dar am dat-o..si au facut-o altii:P

Link to comment
Share on other sites

Sa fim seriosi, multa lume ar da bani in plus sa-si ia un strat sau tele zgariat si cu vopseaua luata. Acelas lucru nu poate fi spus despre chitari mai moderne.

 

E ideea aia de vintage. La mine la Stratocaster Highway 1 e intentionat foarte subtire vopseaua ca sa se zgarie. Poti sa o iei efectiv cu unghia fara mare efort.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.