www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

trebuie neaparat pana?


Guest codobatura
 Share

Recommended Posts

Guest codobatura

posibil sa se mai fi discutat asta, in cazul asta imi cer scuze. de curand (azi de fapt :) ) mi-am luat si eu prima chitara electrica (un set behringer). fac de doi ani clasica si pana acum n-am folosit pana, se nasoleau corzile si nici nu-mi placea cum suna. acum m-am obisnuit destul de repede cu griful ingust si corzile de otel... dar cand incerc sa cant pe note cu pana parca n-ar mai fi mana mea. probabil pana la urma o sa ma invat... dar chiar trebuie neaparat pana ca sa canti la electrica? la sunet n-am sesizat nici o diferenta, in schimb mi se pare mult mai usor fara, mai ales ca poti sa tragi in acelasi timp de corzi neadiacente. si atunci de ce canta 99% din chitaristi cu pana?

Link to comment
Share on other sites

Guest M0rPhEuS

Avand in vedere ca o chitara electrica are corzi de otel, eu recomand sa folosesti o pana. Poate ai incercat o pana mai groasa heavy de 1.00. Incearca mai multe modele de pene si vezi care iti place, cu care te simti mai bine.

Plus ca folosirea unei pene poate afecta destul de mult sunetul, aici ma refer mai mult la latenta.

O alta chestie care ar fi, tensiunea din corzile de otel e mult mai mare decat in corzile de nylon.

 

Btw, buna alegere la setul behringer. E chitara+cub pe la 7 milioane, nu?

Isi merita banii, asta binenteles daca nu o tii dupa dulap, dar cu 2 ani de chitara.. no comment.

Link to comment
Share on other sites

Toata stima.

Nu trebe pana .cel mai mare chitarist actual si de mult timp canta cu degetele (picking)

Dar trebe sa inveti. Se poate "shredui" si inca mult mai usor deoarece ai patru degete deci timpul de miscare se imparte la 4 .De vazut bassistul lu Vai cum canta cu degetele?Si alai bass.Sau a lui satriani .

Uitate sau asculta Jeff Beck cel mai mare inovator de 30 de ani incoace in materie de cantat la chitara si de ani buni canta doar picking.

Doar trebe sa-ti gaseti corzile cu tensiunea convenabila si sa te obisnuiesti cu altfel de "ciupit" dacat la corzile de nylon .

Pana se foloseste pentru a obtine alt attack alt sunet si altfel de estompare .Pe siteul lui Malmsteen e descrisa tehnica de cantat arpegii .Si acolo era un video in care unul De Angelo (cred) canta dumnezeeste si vei vedea ca aproape tot ce face se poate canta fara pana , e vorba de shrading in arpegii la viteza cosmica.

Pana , de fapt , e buna sa nu-ti tocesti unghiile degeaba la interpretat gigi .Idea ar fi ca ambele tehnici sa le stapannesti plus taping,pull and hammer .

Link to comment
Share on other sites

Pai la electrica contaza mai mult tonul decat la clasica(adica ii mai evident) shi folosind degetele tonul este mai infundat shi volumul este mai mic decat atunci cand folosesti pana. La fel shi atacul cu pana creste fata de ciupit cu degetele.

 

Acuma depinde ce stil shi sunet vrei sa ai, io la electrica folosesc pene medii (0.73) iar la acustica shi bass degetele.

 

Itzi propun ca la inceput sa folosesti nijte pene foarte moi care seamana cu cantatu cu degetele iar apoi sa experimentezi cu diferite grosimi.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

eu zic ca o sa-ti fie greu sa faci taping ... pt ca daca nu canti cu pana tre sa-ti lasi unghiile mai mari si cand o sa vrei sa faci taping o sa ti se infiga unghiile in fretboard :)) oricum nu e greu sa inveti sa canti cu pana,,,,

 

eu zic ca e alegerea ta... si depinde de stilu pe care vrei sa-l abordezi... totusi pt a fii cat mai obiectiv iti recomand sa inveti mai intai sa canti cu pana si dupa aia sa te decizi cum e mai bine.. :)

Link to comment
Share on other sites

mosule...canta cum te simti tu bine....cu pana sau fara...io de ex....uneori cant cu pana alteori nu...dar ar fi mai bine sa te obisnuiesti si cu pana...

 

Cel mai bine. Oricum pana la urma din curiozitate sau necesitate vei canta mai mult cu pana si probabil ca vei ramane cu ea lipita de degete. Succes :)

Link to comment
Share on other sites

te contrazic; pana o folosesc numai la electrica

e o placere sa cant la clasica cu degetele..acolo ai feeling

(e o diferenta enorma intre asa zisul feeling pe electrica si feelingul pe clasica)

 

Da.... de parca nu ar fi tot chitara si nu faci aceleasi game si etc pe ea. Doar ca suna altfel.. suna mai cald.

Link to comment
Share on other sites

Sunt putini chitaristi mari care canta fara pana pe chitara electrica, dar intr-adevar fac treaba exceptionala (a se vedea Mark Knopfler si Mike Oldfield). Majoritatea folosesc pana in primul rand fiindca la electrica corzile sunt mult mai apropiate intre ele si mai apropiate de griff decat la o chitara rece. Pentru cei cu degete mai groase e mai greu sa cante fara pana. Ca sa canti fara pana, in conditii acceptabile, in primul rand ar trebui sa-ti lasi unghii mai lungi la degetele de la mana dreapta. Mie mi se pare cam aiurea, mai ales la barbati. Oricum, depinde de deprinderi si de gustul fiecaruia.

Asa ca, frate, canta cum iti place, numai CANTA, ca e al naibii de fain.

Link to comment
Share on other sites

Guest codobatura

multam de replyuri. ma apuc si de panatie si dupa aia vad cum imi vine mai bine.

si acum inca o intrebare: cum se face panatia? l-am intrebat pe singurul preten care canta la chitara mai bine ca mine si mi-a zis ca habar n-are, sa fac cum imi vine :) . da' mi-e sa nu ma invat gresit. mi-a trecut pe retina "alternate-picking", semi-alternate", "economy"... ma gendesc ca "alternate" e sa dai... alternativ :) sus-jos oricum ai schimba coarda. nu stiu daca e asa, dar daca e mi se pare cam aiurea. si celelalte? cum se fac si cand se folosesc? vreun site, ceva?

Edited by codobatura
Link to comment
Share on other sites

multam de replyuri. ma apuc si de panatie si dupa aia vad cum imi vine mai bine.

si acum inca o intrebare: cum se face panatia? l-am intrebat pe singurul preten care canta la chitara mai bine ca mine si mi-a zis ca habar n-are, sa fac cum imi vine :) . da' mi-e sa nu ma invat gresit. mi-a trecut pe retina "alternate-picking", semi-alternate", "economy"... ma gendesc ca "alternate" e sa dai... alternativ :) sus-jos oricum ai schimba coarda. nu stiu daca e asa, dar daca e mi se pare cam aiurea. si celelalte? cum se fac si cand se folosesc? vreun site, ceva?

 

Pentru inceput invata alternate picking si pickingul simplu. Dupa ce te obisnuiesti poti trece la celelalte, dar iti zic ca o sa stai cam un an cu astea :)

Link to comment
Share on other sites

Apropo de pana. Cum am cantat pe clasica fara pana imi vine foarte greu sa invatz panatie cand vad ca pot sa fac aceeasi treaba cu degetele de 3 ori mai repede. :) Dar problema e ca se aude infundat. E mare dilema sa vezi cum incetinesti pt ca nu stii panatie of.

Oricum la electrica trebuie panatie ca nu se aude frumos. Asa ca baga pana ca nu avem ce face. :)

Link to comment
Share on other sites

Apropo de pana. Cum am cantat pe clasica fara pana imi vine foarte greu sa invatz panatie cand vad ca pot sa fac aceeasi treaba cu degetele de 3 ori mai repede. :) Dar problema e ca se aude infundat. E mare dilema sa vezi cum incetinesti pt ca nu stii panatie of.

Oricum la electrica trebuie panatie ca nu se aude frumos. Asa ca baga pana ca nu avem ce face. :)

 

Te rog eu, asculta "Sultans of swing", vezi cum suna si dupa aia adu-ti aminte ca baiatul ala nu folosea nici o pana. Normal ca e bine sa stii sa folosesti si pana, dar daca tu te descurci bine asa si poti sa scoti un sunet bun, nu trebuie sa-ti faci sange rau. Se invata in timp. Nu e nici o graba.

Link to comment
Share on other sites

Te rog eu, asculta "Sultans of swing", vezi cum suna si dupa aia adu-ti aminte ca baiatul ala nu folosea nici o pana. Normal ca e bine sa stii sa folosesti si pana, dar daca tu te descurci bine asa si poti sa scoti un sunet bun, nu trebuie sa-ti faci sange rau. Se invata in timp. Nu e nici o graba.

 

Ce sa mai zic melodia suna superb. Dar eu vad cum suna un rif cantat cu pana si unul fara :) si nu am ce sa fac am sa o invatz si pe asta odata si odata. Cred ca am sa imi las ungiile mari asa cum erau odata cand cantam la clasica sa vad macar cum suna electrica. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Firebrand

Ce sa mai zic melodia suna superb. Dar eu vad cum suna un rif cantat cu pana si unul fara :) si nu am ce sa fac am sa o invatz si pe asta odata si odata. Cred ca am sa imi las ungiile mari asa cum erau odata cand cantam la clasica sa vad macar cum suna electrica. :)

 

eu am cantat mult cu unghiile...pana am ajuns la concuzia k anumite cantece imi "solicitau" cam mult unghiile....si s-au rupt. :) Insa acuma am inceput cu pana si e mult mai bine...tine un timp pana te obisnuiesti dar e mult mai usor....zic eu.

Link to comment
Share on other sites

Normal ca trebuie si pana.Doar un profesor de chitara clasica poate sa spuna ca nu e nevoie de pana.Trebuie sa combini pana cu ciupitul daca vrei sa canti orice gen.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.