www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Multiefects ZOOM


ciuci
 Share

Recommended Posts

am auzit ceva dume conform carora procesoarele zoom au "circuite de distors analogice".... daca ii asa ar trebuii sa fie cele mai bune de pe piatza,noua reveleatie multyeffect, dar cica nus(se vedesi din pretz)...sincer nam prea fost confruntat cu asa ceva....vreti sa imi ziceti si mie cei cu ele?...si... alte pareri legate de ele daca mai aveti....

Link to comment
Share on other sites

Un lucru stiu sigur despre procesoarele Zoom...si anume ca 505 e slab...in rest nu prea am avut de-a face cu ele si nici nu as vrea sa am de-a face cu modelele low-end!!

Link to comment
Share on other sites

@hihi: si cat costa? .. nu iesi mai bine cu o pedala de distors single effect....mie im place f mult cum suna pedala mea... si poti sa scoti cateva tipuri de distors configurandul diferit....

 

*am editat .. defapt adaca vrei si flanger si chorus si altele atunci nu...apropo ..alea cum is?

Edited by ciuci
Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

@felix: hai sa nu fim rai totusi... cand m-am apucat de cantat, acum 6 ani, aveam o pedala de distors union si intr-o zi mi-a aratat un amic un 505 si am ramas masca la cate efecte avea pe el chestia aia mica si neagra...

 

 

idem :)

Link to comment
Share on other sites

aveti aici sample-uri cu cateva procesoare Zoom: http://www.zoom.co.jp/english/download/dem...d/demosound.php

 

no comment

 

Sa-l pui pe Cosu sa-ti imprumute HL-01 ala care e pe la el cand va intalniti data viitoare. Vei intelege atunci care-i faza.

 

Ce nu inteleg eu e de ce au decis sa nu mai produca pedalele alea...

Link to comment
Share on other sites

Prin anii '80 cand eram in liceu aveam o pedala ruseasca ce avea in componenta fuzz, wah-wah si reverb (inca o mai am dar nu o mai foloseste nici naiba. Nici nu stiu daca mai functioneaza).

Acum i-am luat juniorului meu (care are 15 ani si a inceput sa zdrangane si sa invete primii pasi in ale cantarii) un Zoom 505 II. Cand am timp ma mai joc si eu pe chitara. Este o mare diferenta fata de gioarsa aia ruseasca. Si la cati bani am dat pe el va spun ca merita. Intr-adevar, e o scula pentru incepatori si pentru cei mai putin pretentiosi, dar face toate paralele.

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare: vinde cineva zoom 505 II?

Era mai de mult cineva care postase.

 

 

 

eu vindeam unu ..dar l'am vandut... sapt trecuta ..

despre el ..ce pot sa va zic .... am avut 505II .km 3 ani..la inceput eram kiar multzumit de el...

atata timp kt esti acasa si studiezi e ff bun.... la ceva mai avansat nu face fatza..pt k are multe zgomote de fond . plus distorsuri ff "bazaite" . nu cred k se poate obtzine ceva claritate pe un 505II ..cel putin eu nu am reusit,

Link to comment
Share on other sites

Eu am un Zoom Player 3030.Il am de ceva timp, si sunt multumit de el.

Are 8 tipuri de distors, dar mie imi plac doar 3. Merg multe efecte inseriate. Pt mine e suficient. Conteza totusi sa stii sa setezi chestia aia.Dupa putina munca eu am fost multumit de procesor.

Am inteles ca Nicu Patoi a folosit un Zoom Player 2020 la inregistrarea albumului din 1997 Saved By The Holy Love. Va recomand sa ascultati.

Link to comment
Share on other sites

Eu am un Zoom 8080, si suna bine. Conditia e sa ai un amplificator bun si sa ai rabdare. Eu a un amica care canta pe un jaf de chitara Rocktron, un 505 II, o statie romanesca si o boxa vai de ea. Si suna mai bine ca mine, cu 8080. De ce ?

Pentru ca ala a frecat efectul ala pana a scos ce trebuie din el. Asa ca daca luati zoomuri nu va uitati la preseturi, ca nu va lamuriti. Deci, in concluzie, nu sunt proaste, cum se zice, si aia care zic asa probabil nu au avut rabdare cu ele, sau nici nu au avut ei unul vreodata (no offence). Dar, de data asta tin sa fiu de acord cu Felix. Oricat de bun ar fi Zoom, Boss e intotdeauna mai bun. Nu neaparat ca sunet ci si ca manevrabilitate si tot ce vrei.

 

Parerea mea..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.