www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Primul Meu Amp Pe Lampi


Stefan
 Share

Recommended Posts

Salut. Am si eu cateva nelamuriri in legatura cu un amplificator pe lampi pe care as vrea sa-l fac peste o luna (acum incepe sesiunea :) ). Sunt incepator total in ceea ce priveste constructia, insa am ceva cunostinte teoretice, dar si multe lipsuri.

Am cateva intrebari, si sper sa poata cineva sa ma ajute. (intrebarile probabil vor parea prostute si simple, dar zau daca stiu :) )

 

Deci, ampul pe care vreau sa-l fac e unul simplu, bazat pe proiectul Ax84. Mai exact, vreau sa fac exact ca aici.

http://silvatone.bravepages.com/HO/HOIndex.htm

 

Ce probleme "intampin":

 

1. Ce transformatoare pot sa folosesc in locul celor 2 hammond? Cel de iesire este un hammond 125E*, iar cel de putere un hammond 269ex. Pot sa le inlocuiesc cu transformatoare de la noi de prin magazine, sau trebe sa le comand pe astea 2? Daca pot sa le inlocuiesc, care ar fi "inlocuitoarele"?

*Din cate am citit in schema, transformatorul de iesire, poate sa fie de orice tip, atata timp cat suporta o putere de cel putin 5W.

2. Cum se cheama "turret" in limba romana? http://www.turretboards.com/turrets_eyelets.htm#SINGLE TURRETS . La astea ma refer.. sunt ca niste nituri (nu ma pricep prea bine :) )

3. Ce sfaturi imi dati pentru a lucra in siguranta totala? Am citit despre "safety things" si am inteles ca nu e de joaca cu asa ceva (din cauza tensiunilor mari de lucru).

 

Multumesc anticipat!

Numai bine

Link to comment
Share on other sites

Salut. Am si eu cateva nelamuriri in legatura cu un amplificator pe lampi pe care as vrea sa-l fac peste o luna (acum incepe sesiunea :) ). Sunt incepator total in ceea ce priveste constructia, insa am ceva cunostinte teoretice, dar si multe lipsuri.

Am cateva intrebari, si sper sa poata cineva sa ma ajute. (intrebarile probabil vor parea prostute si simple, dar zau daca stiu :) )

 

Deci, ampul pe care vreau sa-l fac e unul simplu, bazat pe proiectul Ax84. Mai exact, vreau sa fac exact ca aici.

http://silvatone.bravepages.com/HO/HOIndex.htm

 

Ce probleme "intampin":

 

1. Ce transformatoare pot sa folosesc in locul celor 2 hammond? Cel de iesire este un hammond 125E*, iar cel de putere un hammond 269ex. Pot sa le inlocuiesc cu transformatoare de la noi de prin magazine, sau trebe sa le comand pe astea 2? Daca pot sa le inlocuiesc, care ar fi "inlocuitoarele"?

*Din cate am citit in schema, transformatorul de iesire, poate sa fie de orice tip, atata timp cat suporta o putere de cel putin 5W.

2. Cum se cheama "turret" in limba romana? http://www.turretboards.com/turrets_eyelets.htm#SINGLE TURRETS . La astea ma refer.. sunt ca niste nituri (nu ma pricep prea bine :) )

3. Ce sfaturi imi dati pentru a lucra in siguranta totala? Am citit despre "safety things" si am inteles ca nu e de joaca cu asa ceva (din cauza tensiunilor mari de lucru).

 

Multumesc anticipat!

Numai bine

TURRETS pare-se ca-s nituri .

 

transformatorul de retea trebuie sa duca consumul statiei wattajul , e bine sa fie supradimensionat sa nu se incalzeasca .

 

Trebuie sa asigure tensiunea de alimentare ( anodica si ptr filament ).

 

Traful de iesire trebuie sa fie ptr tuburile ca care se lucreaza (dupa impedanta interna a tuburilor si banda de trecere plus tipul de traf , cred ca tu ai in clasa A cu un singur tub 5W cea ce inseamna traf cu intrefier ) ptr adaptarea tubului si a difuzorului .

 

de ex se poate cauta alt tub similar cu aceleasi caracteristici ( inlocuitor) si trful calculat pr acest tub trebuie sa fie bun .

 

In statie se umbla numai dupa ce este deconectata de la retea si se descarca condensatoarele de filtraj printr-un bec de 230V de 100W sau un rezistor de putere ca sa nu te curenteze daca te atingi din greseala .!!

 

Sasiul se lega la pamantare ( priza Shucko ) , DAR in timp ce lucreazi la constructia statiei nu trebuie sa ai pamantare pe sasiu caci este periculos daca pui mana pe sasiu si te atingi din greseala de un punct cu tensiune periculoasa.

Dupa ce este reglata si terminata statia se leaga si cablul de alimentare cu pamantare la o priza cu pamantare .

In caz ca se arde o componenta( traf) si ajunge tensiune pe sasiu ( si implicit prin masa cablului de chitara la corpul tau ) acesta sa fie condus catre pamantare si sa se arda siguranta .Altfel este periculos sa folosesti statia .mai ales pe o scena sau la repetitii unde sunt mai multe scule si te poti atinge de mai multe "mase" cu diferite potentiale (daca nu sunt legate la pamant ).Toate sculele trebuiesc legate la pamant !!!

 

Condensatoarele de cuplaj ( de obicei 0,1 uF /1000 V !! ) sa fie de CALITATE , sa nu se strapunga !! acestea sunt pe intrare si intre anodul preamp si grila urmatorului tub )

Link to comment
Share on other sites

Guest ozzybui

salut,

 

am avut si eu intrebari la fel ca ale tale la inceput, iata niste raspunsuri din experienta mea :

 

1. traful de alimentare. Am inceput tot cu HO, si am facut cu un traf. de alimentare de la un aparat vechi, cu lampi (am luat din Obor), si a mers. Modificarea pe care treb. sa o faci este adaptarea pentru tensiunea anodica sa aiba o valoare cat mai aproape de val. trecuta in schema.

 

2. traful de iesire : orice in clasa A va merge. Dar ca sa suna bine, treb. sa ai traf. de iesire special construit pentru amp. de chitare. S-a considerat ca traful de iesire este inima amplificatorului de chitara.

 

3. prob. cu traducere nu pot sa te ajut pentru ca nu sunt roman.

 

4. pentru siguranta, treb. sa fii atent, atat. Vezi si tu unde sa pui mana, unde sa nu pui mana. Pentru mine, desi am fost atent, m-a curentat

Link to comment
Share on other sites

Guest titus

1.traf-ul de iesire este greu de construit si iti recomand sa cumperi unul adevarat pt ca e f important pt sunet.

traful de alimentare il poti comanda dupa specificatiile din schema la petra ias spre exemplu, dar mai sunt si alte firme.

 

2.poti folosi linistit circuit imprimat, nu iti trebuie paianjen.

 

3.muuuuuulta grija ca la asemena tensiuni, daca te curentezi, ala esti...iti canta popa :) .

 

alte observatii:

1.mare grija la cum pui trafurile si lampile pe sasiu... se pot inluenta reciproc si iti baga zgomot.

2.cablurile de la alimentarea filamentelor se rasucesc intre ele din aceleasi motive ca mai sus.

3.in interiorul sasiului e bine ca tate componentele sa fie distantate si f ordonate pt a evita arcuri electrice intre tensiunile mari si/sau brum.

4.shield(cusca faraday) pe redresarea si filtrarea alimentarii: desparti cu o tabla partea asta de restul in interiorul sasiului.

5.pe smnal foloseste cabluri bine ecranate.

6.toate cablurile sa fie fixate de sasiu.

 

mult succes.

 

ps. ca un ultim sfat: daca nu ai experienta in electronica nu te apuca de asta, lucreaza la proiecte mai simple inainte.

Link to comment
Share on other sites

salut,

 

am avut si eu intrebari la fel ca ale tale la inceput, iata niste raspunsuri din experienta mea :

 

1. traful de alimentare. Am inceput tot cu HO, si am facut cu un traf. de alimentare de la un aparat vechi, cu lampi (am luat din Obor), si a mers. Modificarea pe care treb. sa o faci este adaptarea pentru tensiunea anodica sa aiba o valoare cat mai aproape de val. trecuta in schema.

 

2. traful de iesire : orice in clasa A va merge. Dar ca sa suna bine, treb. sa ai traf. de iesire special construit pentru amp. de chitare. S-a considerat ca traful de iesire este inima amplificatorului de chitara.

 

3. prob. cu traducere nu pot sa te ajut pentru ca nu sunt roman.

 

4. pentru siguranta, treb. sa fii atent, atat. Vezi si tu unde sa pui mana, unde sa nu pui mana. Pentru mine, desi am fost atent, m-a curentat

 

http://translate.google.com/translate_t?hl=ro

Link to comment
Share on other sites

1.traf-ul de iesire este greu de construit si iti recomand sa cumperi unul adevarat pt ca e f important pt sunet.

traful de alimentare il poti comanda dupa specificatiile din schema la petra ias spre exemplu, dar mai sunt si alte firme.

 

2.poti folosi linistit circuit imprimat, nu iti trebuie paianjen.

 

3.muuuuuulta grija ca la asemena tensiuni, daca te curentezi, ala esti...iti canta popa :) .

 

alte observatii:

1.mare grija la cum pui trafurile si lampile pe sasiu... se pot inluenta reciproc si iti baga zgomot.

2.cablurile de la alimentarea filamentelor se rasucesc intre ele din aceleasi motive ca mai sus.

3.in interiorul sasiului e bine ca tate componentele sa fie distantate si f ordonate pt a evita arcuri electrice intre tensiunile mari si/sau brum.

4.shield(cusca faraday) pe redresarea si filtrarea alimentarii: desparti cu o tabla partea asta de restul in interiorul sasiului.

5.pe smnal foloseste cabluri bine ecranate.

6.toate cablurile sa fie fixate de sasiu.

 

mult succes.

 

ps. ca un ultim sfat: daca nu ai experienta in electronica nu te apuca de asta, lucreaza la proiecte mai simple inainte.

 

exact

 

mai ales fiind o statie micuta aceaste componente ajung aproape una de cealalta .traful de iesire si cel de retea trebuie sa fie montate in asa fel ca axul trasat prin centrul bobinei sa fie la un unghi de 90 de grade ( adica perpendicular ca sa se reduca influenta campurilor magnetice induse in bobinele celor doua trafuri).

 

Lampa preamplifiactoare cat mai departe de transformatorul de retea si sa aiba un ecran ( tubular) din metal feros sa mai reduca din influenta campului electromagnetic al trafurilor .( multe socluri sunt dotate cu asemenea ecrane cu sistem de prindere )

Ax84 , acum m-am uitat pe net ..si vad ca AX84 nu-i o pentoda finala ci o statie cunoscuta ,

 

http://www.ax84.com/static/october/AX84_Oc...chem_080410.pdf

 

initial am crezut ca este o statie mica in clasa A dar aceasta nu-i de 5 W ci de 50 W ..cred ca aceasta ai ales sa faci (?)

 

la asa ceva nu gasesti transformator in magazine , statii de 50W pe truburi s-au facut cred ca de Electronica Bucuresti vre-o 2 tipuri "Super " o statie simpla cu o intrare si reglaj de ton asemanator cu cel de la chitara carcasa integral din tabla de aluminiu avea ochi magic ( 30W sinus), si invca un tip i-mi amintesc in cutie de placaj cu mai multe intrari si treglaj de ton mai complex ( parca).Daca ai gasi din acestea la cineva si nu-s arse trafurile de iesire ar fi super, si ai aduce doar modificarile preamplului etc...

Dar cum spune si colegul e cam mult ptr inceput un asemenea proiect.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Wow, nu ma asteptam la atatea raspunsuri. S-o iau pe rand.

 

@karpi Iti multumesc pentru informatii si pentru sugestii! Sunt foarte utile, unele lucruri nu le stiam. In legatura cu al 2-lea post al tau, amplificatorul va avea puterea de 5w. atasez postului, schema :)

P.s niturile se cheama rivet in engleza... Probabil sunt prezoane cum a zis vicSnd (desi eu stiam numai de prezoane la masina)

 

@ozzybui Mersi mult de raspunsuri.

 

@titus Si tie iti multumesc pentru raspunsuri, insa vreau sa te intreb un lucru. Cum capeti experienta daca nu incercand astfel de proiecte? (sunt doar curios) Primul si primul lucru pe care o sa-l fac, o sa fie o pedaluta simpla. Apoi voi incerca sa fac amplificatorul asta pentru ca mi se pare destul de simplut in comparatie cu altele.

 

Acum sa revin cu o intrebare. Am prin pod vreo 2-3 radiouri pe lampi. 2 sunt Orion AR 612, si unul nu stiu ce este. Din cate stiu Orionurile au o putere destul de mare, si folosesc lampile urmatoare: ECC85 ECH81 EBF89 ECC83 EL84. Pot sa iau de acolo traful de iesire? Din cate stiu, sunt destul de complete radiourile si sper sa fie si functionale.

 

Numai bine!

Schematic.pdf

Wire_Diagram.pdf

Link to comment
Share on other sites

Guest ozzybui

daca putere radio-ului este destul de tare, s-ar putea sa fie push-pull si nu poti sa folosesti traful de iesire pentru proiectul tau.

 

si inca o chiestie, incearca sa faci proiectul P1 intai, si dupa aia poti sa faci HO pentru ca P1 este mai simplu. Din P1, poti sa faci in continuare HO fara nicio problema, numai sa lasi un loc pentru al II-lea ECC83.

Link to comment
Share on other sites

Guest titus
@titus Si tie iti multumesc pentru raspunsuri, insa vreau sa te intreb un lucru. Cum capeti experienta daca nu incercand astfel de proiecte? (sunt doar curios) Primul si primul lucru pe care o sa-l fac, o sa fie o pedaluta simpla. Apoi voi incerca sa fac amplificatorul asta pentru ca mi se pare destul de simplut in comparatie cu altele.

Numai bine!

 

proiecte mici...de toate felurile... un booster, surse de tensiune(cu filtre, stabilizator), amplif-uri hifi cu operationale, overdrive etc... astfel te obijnuiesti cu letconul si inveti sa "simti" circuitul: ordine, claritatea dispunerii componentelor, lipiturile fine, proiectare de cablaje, orientarea pieselor dupa campuri pt evitarea zgomotelor de orice fel etc...

 

dupa cum ti-am mai spus (si nu numai eu), la tuburi apare problema tensiunilor mari, de aici derivand multe alte probleme(campuri,tensiuni parazite induse in circuit, arcuri electrice si f important: dimensionarea pieselor...), astfel, daca nu ai ceva experienta in domeniu, nu le vei putea rezolva...

 

problema nu e sa faci un amp pe tuburi, ci este sa faci un amp pe tuburi bun :) ....

 

succese maxime... si daca ai nevoie de ceva, nu te sfii sa ma intrebi, ca poate te pot ajuta :) .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.