www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Concept Chitara V.1


Sthell
 Share

Recommended Posts

Salut, sunt elev in clasa a 11 la liceul O. Bancila din iasi specializarea design, iar din toamna voi fi a 12a. M-am pus pe lucru inca de pe acum pentru proiectul de atestat de clasa a 12, care sper sa iasa strasnic. Initial mi-a fost putin frica/rusine/[insert emotion here] sa postez pe forum, datorita lipsei mele de experienta ca chitarist/muzician, insa mi-am zis ca nu am nimic de pierdut si iata ca va prezint stadiul in care am ajuns cu proiectul.

 

 

Momentan lucrez la finetunning, ma asigura ca proportiile sunt ok, la fel si dimensiunile. centrul de greutate, distanta pana la corzi, etc. Adica lucrez la planurile tehnice. Imediat ce le voi termina vreau sa trec la munca efectiva pentru a termina pana la sfarsitul verii. M-am gandit ca ar fi o idee buna sa va cer parerea asupra ergonomiei chitarii. Vi se pare o forma buna, v-ar deranja vre-un coltisor pe acolo? Specific ca forma corpului este adaptata corpului meu, cum eu voi fi proprietarul chitarii. Intr-un final sper sa fie facuta din mahon, neck-through body, string-through body, aripioare probabil din artar (inca nu m-am decis), doze SD dimebucker neck si ma gandeam la SD invader bridge (sau un EMG 81), am sa vad, pana una alta mare mea rugaminte este sa-mi indicati o sursa de lemn bun, uscat, numai bun pentru un NTB, preferabil mahon.

 

Thank you,

Robert

 

p.s.: prezentarea (randarea/iluminarea/texturarea) sunt facute la repeazala, aveam nevoie doar de forma

post-4846-1212347756_thumb.jpg

post-4846-1212347769_thumb.jpg

post-4846-1212347776_thumb.jpg

post-4846-1212347783_thumb.jpg

post-4846-1212347790_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

www.warmoth.com... poti da comanda de acolo.. .dar te va costa cam mult.... daca nu... grosmann.ro il suni si vorbesti cu el...

mie imi place cum arata chitara.. nu-s fan al "colturilor".. dar asta arata fain...

 

eu i-as baga si niste inlay pe neck....

in functie de preferinte...

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

multumesc.

 

@ciocanel: ma gandeam sa apelez la domnul Grosu pentru lemn si niste hardware negru, dar iti dai seama ce privire o sa-mi arunce cand ii spun ca vreau lemn, dar fara chitara la dumnealui :). Oricum momentan optiuni cred ca mai am, poate pe la vre-o fabrica ceva :).

 

Si eu am observat ca-i lipsesc niste inlayuri, ma gandeam la cerculetele clasice, in orice caz, numai shark-tooth nu.

Daca aveti, sfaturi, ponturi nu va sfiiti sa sariti in sus. Ms

Link to comment
Share on other sites

multumesc.

 

@ciocanel: ma gandeam sa apelez la domnul Grosu pentru lemn si niste hardware negru, dar iti dai seama ce privire o sa-mi arunce cand ii spun ca vreau lemn, dar fara chitara la dumnealui :) . Oricum momentan optiuni cred ca mai am, poate pe la vre-o fabrica ceva :) .

 

Si eu am observat ca-i lipsesc niste inlayuri, ma gandeam la cerculetele clasice, in orice caz, numai shark-tooth nu.

Daca aveti, sfaturi, ponturi nu va sfiiti sa sariti in sus. Ms

pfai ce misto arata.daca te faci lutier ,imi comand custom la tine :) bafta si sa ne prezinti treptat stadiul muncii

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut, sunt elev in clasa a 11 la liceul O. Bancila din iasi specializarea design, iar din toamna voi fi a 12a. M-am pus pe lucru inca de pe acum pentru proiectul de atestat de clasa a 12, care sper sa iasa strasnic. Initial mi-a fost putin frica/rusine/[insert emotion here] sa postez pe forum, datorita lipsei mele de experienta ca chitarist/muzician, insa mi-am zis ca nu am nimic de pierdut si iata ca va prezint stadiul in care am ajuns cu proiectul.

 

 

Momentan lucrez la finetunning, ma asigura ca proportiile sunt ok, la fel si dimensiunile. centrul de greutate, distanta pana la corzi, etc. Adica lucrez la planurile tehnice. Imediat ce le voi termina vreau sa trec la munca efectiva pentru a termina pana la sfarsitul verii. M-am gandit ca ar fi o idee buna sa va cer parerea asupra ergonomiei chitarii. Vi se pare o forma buna, v-ar deranja vre-un coltisor pe acolo? Specific ca forma corpului este adaptata corpului meu, cum eu voi fi proprietarul chitarii. Intr-un final sper sa fie facuta din mahon, neck-through body, string-through body, aripioare probabil din artar (inca nu m-am decis), doze SD dimebucker neck si ma gandeam la SD invader bridge (sau un EMG 81), am sa vad, pana una alta mare mea rugaminte este sa-mi indicati o sursa de lemn bun, uscat, numai bun pentru un NTB, preferabil mahon.

 

Thank you,

Robert

 

p.s.: prezentarea (randarea/iluminarea/texturarea) sunt facute la repeazala, aveam nevoie doar de forma

 

frumoasa grafica

 

incearca pe la teliere/fabrici de mobila , mobila scupltata trebuie sa aiba lemn .

In Tiumisoara este un depozit (sau a fost ) nu am ajuns sa vad , dar si langa Timisoara sunt firme ce lcreaza cu lemn de esenta "exotica"

 

pe de alta parte eset OK si din lemn de "nuc" , cred ca este cam la fel de scump.

 

Si mahonul si nucul trebuia dat cu bait ca sa aiba acea culoare care o stim noi de la mobila si instrumente , natur au o nuanta mult mai deschisa .

 

Dar si artar sau un patin bun este OK si se da cu bait apoi se lacuieste arata superb .Studiaza cum vin fibrele la un gat de chitara scumpa , ele sunt cat mai perpendiculare pe fata .La chitarele ieftine planuk fibrekor este cam paralel cu freatboardul si lucreaza foarte tare la schimbare de temperatura (se poate contrabalansa cu bara de otel dar e mai bine ca bara sa contrabalanseze numai tensuiunea corzilor si nu si "miscarile " lemnului .

Plus cat de dees sunt fibrele conteaza .Sa te consulti cu un tamplar adevarat .

Link to comment
Share on other sites

dintotdeauna am vrut o chitara cu inlayuri clasice... puse jos mic... sunt chitare care au inlay cerculete mici sus... asta ar fi misto jos... ca parca iti sar in ochi mai bine... :)

 

sau ar mai fi o chestie sa scrii chiar numerele... :) d-alea romane.. incearca sa le desenezi... arata-ne sa vedem cum iese :) 3,5,7,9 , 12 etc

 

sau... poti face pe langa inlayuri clasice la celelalte puncte... o stilizare care sa fie in armonie cu forma chitarei... la fret 12. sau doar la fret 12.

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

Guest ExTrode
Salut, sunt elev in clasa a 11 la liceul O. Bancila din iasi specializarea design, iar din toamna voi fi a 12a. M-am pus pe lucru inca de pe acum pentru proiectul de atestat de clasa a 12, care sper sa iasa strasnic. Initial mi-a fost putin frica/rusine/[insert emotion here] sa postez pe forum, datorita lipsei mele de experienta ca chitarist/muzician, insa mi-am zis ca nu am nimic de pierdut si iata ca va prezint stadiul in care am ajuns cu proiectul.

 

 

Momentan lucrez la finetunning, ma asigura ca proportiile sunt ok, la fel si dimensiunile. centrul de greutate, distanta pana la corzi, etc. Adica lucrez la planurile tehnice. Imediat ce le voi termina vreau sa trec la munca efectiva pentru a termina pana la sfarsitul verii. M-am gandit ca ar fi o idee buna sa va cer parerea asupra ergonomiei chitarii. Vi se pare o forma buna, v-ar deranja vre-un coltisor pe acolo? Specific ca forma corpului este adaptata corpului meu, cum eu voi fi proprietarul chitarii. Intr-un final sper sa fie facuta din mahon, neck-through body, string-through body, aripioare probabil din artar (inca nu m-am decis), doze SD dimebucker neck si ma gandeam la SD invader bridge (sau un EMG 81), am sa vad, pana una alta mare mea rugaminte este sa-mi indicati o sursa de lemn bun, uscat, numai bun pentru un NTB, preferabil mahon.

 

Thank you,

Robert

 

p.s.: prezentarea (randarea/iluminarea/texturarea) sunt facute la repeazala, aveam nevoie doar de forma

cateva mici precizari

1.daca vrei sa o faci neck-through...vezi ca nu o sa fie asa de usor ca bolt on

2.eu personal as cumpara grifful cu totul, pentru ca la fretboard/taste totul este milimetric, daca gresesti ceva risti sa bagi banii degeaba.plus ca iti trebuie un tool special ca sa dai gaurile pentru taste.

 

iar pt ontz: intr-adevar arata bine randarile alea..dar din experienta personala nu este chiar atat de monstruos de greu sa faci asa ceva. exista niste "unelte" cu care modelezi corpul, stiu pentru ca m-am "jucat si eu" prin 3d studio max. in mare parte pleci de la 2 paralelipipeduri . unul care-l vei modela pentru corp iar altul petru griff.

detaliile sunt mai greu de ... realiat.dar pentru cineva cu experienta nu ar trebui sa fie o problema.

 

btw. MULTA BAFTA STHELL

Edited by ExTrode
Link to comment
Share on other sites

poti sa iei lemn de la grosu, treaba e ca, din cate stiu eu, e scump, mai scump decat l-ai aduce tu din state. ai putea sa cumperi de la el chiar acel neckthru gata fretuit la care sa pui ce aripioare vrei tu (de la kfc :) ).

daca nu il iei cu freturile puse o sa ai nevoie de niste scule care nu prea se gasesc pe la noi. e complicat de pus si trussrodul si freturile, iti trebuiesc si piesele in sine, si sculele (routerul, rigla de freturi, fierastraul pentru gaurile freturilor, dar cel mai greu e sa finisezi perfect fretboardul)

cu inlayurile te vei putea hotari dupa ce rezolvi aceste aspecte. daca il comanzi la grosu, poti sa iti comanzi si inlayurile. alea cu "figuri" sunt complicate, trebuie sa gauresti fretboardul cu routerul si sa le si construiesti pe fiecare in parte (spre deosebire de alea rotunde care au 5mm si se lipesc in gauri date cu bormasina) si te vor mai costa niste bani care nu stiu daca se justifica.

corpul va trebui sa il redesenzi cu raze de curbura pe muchiile ascutite.

pentru aprofundarea sculelor necesare productiei propriu-zise, iti recomand http://stewmac.com.

pentru informatii despre designul ergonomic> http://buildingtheergonomicguitar.com/

bafta si te asteptam cu planurile tehnice

Link to comment
Share on other sites

@ciocanel: hehe cred ca raman pe cerculete clasice sau nimic :), prea multa bataie de cap pentru niste cifre romane

 

@extrode: 1: stiu stiu. M-am documentat, dar pur si simplu mi se pare mai mult de munca, nu neaparat mai greu, inteleg destul de bine formele, volumul, constructie incat sa nu-mi fie frica de "putina" munca.

2: eh daca ii bag degeaba, ma apuc din nou asta este, vreau sa fie tot facut de mana mea

 

@kapak: hihi, printre alte motive de asta Domnul Grosu e ultima mea optiune, datorita suprapretului. Uneltele pentru fretboard se pot "improviza" cu putina dibacie si iese aceiasi treaba insa cu mai multa munca. Pentru trussrod si cavitati nu am alta posibilitate decat sa folosesc un router si din fericire cu putina "insistenta" se poate rezolva ori la un amic ori la un atelier. Raze de curbura pentru muchii are, pe undeva pe la 5 mm iar la coltul ala din fund sper sa reusesc sa o fac cat mai ascutita (1-2 mm), nu am cum sa ma tai in ea :). Am stat acum cateva zile pe http://buildingtheergonomicguitar.com/ ergonomice, dar nu as canta pe ele, mi se pare ca le lipseste ceva (desi unele chiar is superbe (basul cu gatul trapezoidal, twisted neckurile, atat mi-au ramas in minte momentan). (L.E.): Mi-am adus aminte de my old jackson si i-am mai facut o taietura in spatele chitarii si la cornul superior, sa se potriveasca mult mai bine lui je).

 

Ma simt destul de pregatit pentru proiectul asta si sper ca zecile de ore state pe projectguitar.com sa fi meritat :). Planurile tehnice acusi, ma descurc cam greu cu illustratorul :">.

 

Multumesc

Edited by Sthell
Link to comment
Share on other sites

Guest ExTrode
@ciocanel: hehe cred ca raman pe cerculete clasice sau nimic :) , prea multa bataie de cap pentru niste cifre romane

 

@extrode: 1: stiu stiu. M-am documentat, dar pur si simplu mi se pare mai mult de munca, nu neaparat mai greu, inteleg destul de bine formele, volumul, constructie incat sa nu-mi fie frica de "putina" munca.

2: eh daca ii bag degeaba, ma apuc din nou asta este, vreau sa fie tot facut de mana mea

 

@kapak: hihi, printre alte motive de asta Domnul Grosu e ultima mea optiune, datorita suprapretului. Uneltele pentru fretboard se pot "improviza" cu putina dibacie si iese aceiasi treaba insa cu mai multa munca. Pentru trussrod si cavitati nu am alta posibilitate decat sa folosesc un router si din fericire cu putina "insistenta" se poate rezolva ori la un amic ori la un atelier. Raze de curbura pentru muchii are, pe undeva pe la 5 mm iar la coltul ala din fund sper sa reusesc sa o fac cat mai ascutita (1-2 mm), nu am cum sa ma tai in ea :) . Am stat acum cateva zile pe http://buildingtheergonomicguitar.com/ ergonomice, dar nu as canta pe ele, mi se pare ca le lipseste ceva (desi unele chiar is superbe (basul cu gatul trapezoidal, twisted neckurile, atat mi-au ramas in minte momentan). (L.E.): Mi-am adus aminte de my old jackson si i-am mai facut o taietura in spatele chitarii si la cornul superior, sa se potriveasca mult mai bine lui je).

 

Ma simt destul de pregatit pentru proiectul asta si sper ca zecile de ore state pe projectguitar.com sa fi meritat :) . Planurile tehnice acusi, ma descurc cam greu cu illustratorul :">.

 

Multumesc

banii tai..sunt banii tai.

vezi ca la neck-through iti trebuie lipici special + menghina

 

inca o data sa te gandesti bine de tot daca .. te descurci sa faci grifful cum trebuie, o greseala la taste nu prea merge retusata decat cu inlocuirea fretboard-ului.... . cu toate ca uneori pare usor sa iti faci o chitara, nu e.

Link to comment
Share on other sites

Fretboard-ul intr-adevar e tare aiurea de taiat si finisat. Si restul neck-ului e dificil, dar iti permiti tolerante mai mari. Le faci la CNC cand intri la facultate :)

Se pot cumpara si fretboard-uri gata facute sau kit-uri gen Harley Benton; iti iei ce-ti trebuie si-mi vinzi mie restul :)

@kapak: sunt diverse utilitare pt. calcularea pozitiei fret-urilor, inclusiv creionul, hartia si matematica pt. cei mai hardcore.

Link to comment
Share on other sites

Good news everybody, este o biserica in constructie de cativa ani prin cartier, iar de cativa ani are in curte cantitati mari de lemn, stejar sau nuc cred, orice ar fi, lemnul e cu siguranta uscat si sigur se gasesc bucati care sa nu fie crapate. Din pacate preotul are caini in curte, asadar voi fi nevoit sa las operatiunea sub acoperire de noapte pentru alta data si sa intru la negocieri cu nenea in persoana. Sa speram ca iese ceva, daca nu, am mai primit niste ponturi de prin vecinii vecinilor in legatura cu niste firme de mobila din lemn masiv. Om trai si-om vedea. I'll keep you posted

Edited by Sthell
Link to comment
Share on other sites

Guest the-mountain-song

1. frate, nu inteleg ce gen de muzica se preteaza la un asemenea look al chitarei :)...vb serios, trebuie sa te gandesti foarte clar la un target....ca e o munca titanica si e pacat ca la sfarsit sa nu fie ceva foarte cautat. (spun asta in conditiile in care daca chiar esti baiat bun si te tii de treaba ca la carte poti reusi o productie de serie cu semnatura ta la vreun producator de chitari)

 

2. nu sunt foarte sigur, dar stiam ca hora face la reghin si instrumente custom....se intelege ca mult mai bine decat anumite grosolanii pe care le gasim noi pe aci...chiar am cantat azi mult pe un reghin din ala nou, deluxe, si daca o chitara de serie de 600 ron poate suna asa bine, te asigur eu ca oamenii aia vor fi in stare sa iti lucreze ceva fain de tot si nu la un pret din asta de iti cade paru din nas....daca te intereseaza, zi-mi, ca mi se pare ca mai aveam eu pe undeva nr de tel al ing. Bazgan, care e director la Hora...

multa bafta!

Link to comment
Share on other sites

1) Look al chitarii? :) adica daca vreau sa cumpere deatherii tre sa aiba multe muchii in care te poti taia, iar ca sa o cumpere bluesmanii trebuie sa aiba forme feminine ? :) Lasand gluma deoparte, targetul sunt eu, este o chitara care pana la urma o fac pentru mine (pentru sufletelul meu cum s-ar zice), ergonomica, perfecta pentru corpul meu si pastrand in acelasi timp niste curbe frumoase (putin mai clasice) care sper sa o faca atat unica cat si de invidiat. Asadar o productie de serie nu ma intereseaza in nici un caz, poate in cel mai putin probabil caz, o serie de chitari custom pe care le-as face eu sub brandul meu (care momentan nu exista).

 

2) Multumesc pentru propunere, insa impresia mea despre productia de serie de chitari si basi electrici a firmei Hora ramane una cam stramba, nu stiu ce chitari custom fac domnii de la Hora (probabil la comanda realizeaza instrumente de calitatea I), insa nu ma departez de la decizia mea de a realiza singur chitara, nu cred ca poate fi ceva mai satisfacator. E plina Romania de lemn, stric unu, cumpar altu si il lucrez pe ala, pana iese ce vreau eu. Daca altii au putut, pot si eu.

 

p.s.: am auzit la un prieten o chitara electrica Hora destul de veche careia i-a refacut circuitele electrice si i-a rebobinat dozele si chiar suna foooarte bine, mult mai bine decat un jackson js30 :), poate Hora inca pot face chitari bune, dar sunt eu cu ochii larg inchisi si nu vad asta.

 

As fi insa interesat de la Hora de niste lemn bun, ce zici crezi ca asta s-ar putea rezolva? Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Guest the-mountain-song
1) Look al chitarii? :) adica daca vreau sa cumpere deatherii tre sa aiba multe muchii in care te poti taia, iar ca sa o cumpere bluesmanii trebuie sa aiba forme feminine ? :) Lasand gluma deoparte, targetul sunt eu, este o chitara care pana la urma o fac pentru mine (pentru sufletelul meu cum s-ar zice), ergonomica, perfecta pentru corpul meu si pastrand in acelasi timp niste curbe frumoase (putin mai clasice) care sper sa o faca atat unica cat si de invidiat. Asadar o productie de serie nu ma intereseaza in nici un caz, poate in cel mai putin probabil caz, o serie de chitari custom pe care le-as face eu sub brandul meu (care momentan nu exista).

 

2) Multumesc pentru propunere, insa impresia mea despre productia de serie de chitari si basi electrici a firmei Hora ramane una cam stramba, nu stiu ce chitari custom fac domnii de la Hora (probabil la comanda realizeaza instrumente de calitatea I), insa nu ma departez de la decizia mea de a realiza singur chitara, nu cred ca poate fi ceva mai satisfacator. E plina Romania de lemn, stric unu, cumpar altu si il lucrez pe ala, pana iese ce vreau eu. Daca altii au putut, pot si eu.

 

p.s.: am auzit la un prieten o chitara electrica Hora destul de veche careia i-a refacut circuitele electrice si i-a rebobinat dozele si chiar suna foooarte bine, mult mai bine decat un jackson js30 :), poate Hora inca pot face chitari bune, dar sunt eu cu ochii larg inchisi si nu vad asta.

 

As fi insa interesat de la Hora de niste lemn bun, ce zici crezi ca asta s-ar putea rezolva? Multumesc

 

bai ce sa zic, nu stiu, tre sa ma interesez si iti dau maine nr tipului de acolo...in alta ordine de idei, cred k stiu de unde ti-as putea face rost de un fretboard, sau poate chiar de un grif dar nefinisat, astfel incat sa mai lucrezi tu la el (adoca nerotunjit spatele, etc)...sa vedem...zi-mi, ca poate iti dau o mana de ajutor...noroc

Link to comment
Share on other sites

1) Look al chitarii? :) adica daca vreau sa cumpere deatherii tre sa aiba multe muchii in care te poti taia, iar ca sa o cumpere bluesmanii trebuie sa aiba forme feminine ? :D Lasand gluma deoparte, targetul sunt eu, este o chitara care pana la urma o fac pentru mine (pentru sufletelul meu cum s-ar zice), ergonomica, perfecta pentru corpul meu si pastrand in acelasi timp niste curbe frumoase (putin mai clasice) care sper sa o faca atat unica cat si de invidiat. Asadar o productie de serie nu ma intereseaza in nici un caz, poate in cel mai putin probabil caz, o serie de chitari custom pe care le-as face eu sub brandul meu (care momentan nu exista).

 

2) Multumesc pentru propunere, insa impresia mea despre productia de serie de chitari si basi electrici a firmei Hora ramane una cam stramba, nu stiu ce chitari custom fac domnii de la Hora (probabil la comanda realizeaza instrumente de calitatea I), insa nu ma departez de la decizia mea de a realiza singur chitara, nu cred ca poate fi ceva mai satisfacator. E plina Romania de lemn, stric unu, cumpar altu si il lucrez pe ala, pana iese ce vreau eu. Daca altii au putut, pot si eu.

 

p.s.: am auzit la un prieten o chitara electrica Hora destul de veche careia i-a refacut circuitele electrice si i-a rebobinat dozele si chiar suna foooarte bine, mult mai bine decat un jackson js30 :P, poate Hora inca pot face chitari bune, dar sunt eu cu ochii larg inchisi si nu vad asta.

 

As fi insa interesat de la Hora de niste lemn bun, ce zici crezi ca asta s-ar putea rezolva? Multumesc

 

bafta mare, mie imi place design-ul tau. ura pentru iasi! :):)

Link to comment
Share on other sites

More news everybody, am un coleg care ma ajuta cu chitara, deorece tatal lui e tamplar, dar ma poate ajuta doar cu lemnul din pacate, deoarece de saptamana viitoare pleaca in Statele Unite pe perioada verii (eh, e cetatean american :)), asadar nu voi mai avea acces la sculele lui pana pe perioada verii. Tata a gasit lemn, stejar uscat, greu si numai bun de facut chitare, fara crapaturi si altceva, si e in proces de a-l aduce acasa :), asadar aparent voi avea mai mult lemn decat am nevoie :), ceea ce nu poate fi decat bine. Cu intrumentele ma descurc eu intr-un fel sau altul, asadar in mod oficial, proiectul asta e pe roate. Wish me best of luck. Salut

 

Le:

@57: nu cred ca-l cunosti :D, multumesc pentru numar :P

@dmc: multumesc, din pacate cineva mi-a dat un link la chitarile fernandez care seamana foooooarte mult cu a mea si nici macar nu m-am inspirat din ele. Ma oftig de mor, a lor seamana mai mult a gibson de asta este guitara

Edited by Sthell
Link to comment
Share on other sites

Guest Norberto

Salut

Si pe mine m-ar interesa cum se face raza la freetboard.

Daca poate careva sa-mi dea o mana de ajutor sau o vb.:-)

Link to comment
Share on other sites

A mai fost un topic in care cineva a facut o chitara pentru un proiect scolar,super tare, ma bucura sa vad ca sunt din ce in ce mai multi pasionati de acest aspect.

Felicitari,chitara arata superb precum si culorile,sper sa iti iasa exact cum doresti!

Legat de lemn (scuze daca a mai scris cineva dar nu am fost atent) cere ajutorul la Grosmann cred ca te-ar putea ajuta,

precum si masuratori,date tehnice legate de constructia chitarei.

Mult succes! Te apreciez foarte mult pentru ceea ce faci. Esti tare! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Hello everybody, new updates on the project. Zilele urmatoare intru in posesia a doua doze care ma incanta la ureche, e vorba de SD hot rails humbucker si Gibson Dirty Fingers (mi le aduce un prieten din state) eu vroiam Bill Lawrence, dar nu a gasit.... sooo au ramas astea, cred ca pun Gibsonu in bridge si SD in neck, acusi fac rost si de lemn si se puen totu pe roate :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

aripa superioara ar trebui usor ergonomizata. muchia dispre corp te-ar putea deranja destul de tare.

 

ar mai fi o intrebare - de ce folosesti doar un pot de ton si unul de volum? cate unul pentru fiecare doza, mai ales pentru ca vei folosi doze diferite, cu output diferit, ti-ar da o lejeritate mai mare.

poate vrei, de exemplu, sa canti un pasaj mai jazzy dupa unul mai in fortaj...daca, sa zicem, pe doza de la bridge ai volumul si tonul deschise, poti, in cazul configuratiei sugerate de mine, sa lasi inchis tonul pt. neck si va trebui doar sa atingi switch-ul pentru o succesiune precum cea data drept exemplu.

ei, ce zici? ar afecta designul?

Edited by carramba
Link to comment
Share on other sites

Hello everybody, new updates on the project. Zilele urmatoare intru in posesia a doua doze care ma incanta la ureche, e vorba de SD hot rails humbucker si Gibson Dirty Fingers (mi le aduce un prieten din state) eu vroiam Bill Lawrence, dar nu a gasit.... sooo au ramas astea, cred ca pun Gibsonu in bridge si SD in neck, acusi fac rost si de lemn si se puen totu pe roate :)

 

E fain priectul si sper sa'l duci la bun sfarsit. Din cate stiu densitatea fibrelor lemnului de stejar nu'l recomanda pentru fabricat chitari indiferent de gradul de uscare; as zice sa te mai gandesti..In rest sa ai bafta! :)

Link to comment
Share on other sites

E fain priectul si sper sa'l duci la bun sfarsit. Din cate stiu densitatea fibrelor lemnului de stejar nu'l recomanda pentru fabricat chitari indiferent de gradul de uscare; as zice sa te mai gandesti..In rest sa ai bafta! :)

 

Ca fapt divers : din cate stiu (citit, auzit...ca de atins nu) chitara lui Brian May e facuta tocmai din stejar.

Daca ma insel, astept rosiile!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.