www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara MIDI


Guest Razz
 Share

Recommended Posts

Salut , am vazut ca a aparut nu stiu ce prostie de sistem midi pentru chitara , care dupa cum am vazut eu consta intro doza lipita(deci nu bagata) sub corzi legata la un device in care se baga cablul.

Cam asta am vazut eu , informatile nu stiu daca sunt corecte, dar de asta am facut topicul asta sa ma lamuriti si pe mine ce e asta, cum se foloseste, si mai ales ce aduce bun ?

!Scuzati exprimarea

Link to comment
Share on other sites

MIDI ( Musical Instrument Digital interface ) este un standard care permite emularea digitala a variate timbre de instrumente prin intermediul unor biblioteci de sample-uri. Mai exact, intr-un suntet in format midi se va gasi informatia : nota/frecventa, instrumentul ( timbru ), lungimea si eventual niste elemente de dinamica. De exemplu clapa functioneaza pe sistem midi. La fel Guitar Pro-ul sau Power Tab editor-ul folosesc pentru reproducere biblioteci midi.

 

La o chitara ce ai vazut tu inseamna: doza respectiva care tramsmite doar un trigger prin interpretarea frecventei receptionate si device-ul efectiv de midi care permite emularea a diverse tonalitati pe baza acelui trigger.

 

Pe scurt, cu ala poti sa faci chitara sa sune ca un acordeon, fluier sau orice alt instrument. Nivelul de fidelitate al reproducerii depinde de sistem si de biblioteca acestuia.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.