www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Forumul Este Romanesc?


'mnezău
 Share

Recommended Posts

Nu vreau sa fiu carcotas, nu sunt genul de om care posteaza prea mult, insa am stat si am tot citit ce s-a scris pe acest forum de ceva timp. Este penibil modul in care sunt scrise posturile. Ma dispera greselile gramaticale, morfologice, ortoepice, etc. De ce nu se face ceva?

Chiar va place stilul taranesc in care scrieti/cititi?

Pe alte forumuri am vazut ca cerinta obligatorie de utilizare a forumului cunoasterea limbii romane, aici vad ca nu este.

 

A, si sa nu aud raspunsuri de genul, nu iti convine, nu mai citi pe forum. Nu asta e ideea unui forum, ba din contra.

 

Dezgustator.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Sunt eu carcotas si-ti spun ca inainte de "etc." nu pui virgula. :)

 

Modul de a scrie pe un forum reflecta personalitatea si cultura ta. Nu poti elimina pe cineva dintr-o astfel de comunitate din aceste motive.

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Gojira, e greu de facut politie doar pentru ortografie si gramatica. Atunci cand au fost cazuri "flagrante" cei in cauza au fost atentionati via pm sau facuti de 3 lei chiar in cadrul topicului.

E o chestie de educatie si de perceptie a spatiului virtual. Unii nu vad in efortul de a scrie corect romaneste o forma de respect si scriu ca atare.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

pai cine crezi ca tu ca sta sa-si corecteze greselile... sa stea sa scrie cu liniuta, cu alineat, sa stau sa vad daca am facut acordul intre predicat si subiect si daca am "virgulisit" apozitiva...

nu am timp pentru asa ceva... SI NU VAD DE CE SA FAC ASTA??!!... NU IMI DAU LICENTA SI NU MA ADRESEZ PRESEDINTELUI... si nu am asa un respect atat de mare pentru romania si limba si vorbitorii acesteia...

notitele la facultatea le scriu in cea mai NASHPA (cuvant tZaranesc) fel si cu un scris oribil si prescurtari de care n-a auzit nimeni... e acelasi lucru... atata timp cat eu inteleg ce-am scris cand invat nu vad de ce ar deranja profesorul... asa si aici... nu vad de ce va deranjeaza felul in care e scris, atata timp cat karpi va explica cum sa nu va electrocutati, cum sa nu va ardeti sculele si cum sa va acordati chitara...

 

plus ca... nush cat de bine vorbea slash limba engleza... hendrix nici nu mai zic... vaughan era de prin texas.. unde se stie ca de obicei cineva din familie cunoaste pe altcineva din familie...

 

presupun ca ai vrea sa vorbim si exclusiv limba romana... in conditiile in care 50% din forum stiu (stim) ... doar de EADGBE si nu DO RE WHATEVER... si mai sunt unii care canta de cateva ori mai bine ca altii care au facut nush ce curs cu nush ce prof si stiu cum se citeste C7dsus4.... dar vreo melodie si o improvizatie pe astfel de corzi, mai rasarita, nu le iese ca au stat prea mult sa toceasca denumirile...

Link to comment
Share on other sites

Guest ExTrode
Nu vreau sa fiu carcotas, nu sunt genul de om care posteaza prea mult, insa am stat si am tot citit ce s-a scris pe acest forum de ceva timp. Este penibil modul in care sunt scrise posturile. Ma dispera greselile gramaticale, morfologice, ortoepice, etc. De ce nu se face ceva?

Chiar va place stilul taranesc in care scrieti/cititi?

Pe alte forumuri am vazut ca cerinta obligatorie de utilizare a forumului cunoasterea limbii romane, aici vad ca nu este.

 

A, si sa nu aud raspunsuri de genul, nu iti convine, nu mai citi pe forum. Nu asta e ideea unui forum, ba din contra.

 

Dezgustator.

s-a mai discutat ceva asemanator http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=12438

Link to comment
Share on other sites

Ce conteaza greselile gramaticale atata timp cat ideea postului este buna si gandita corect ?

Consider ca inteligenta omului sta in cum gandeste, nu in cat de corect scrie.

Personal prefer un post gresit gramatical, de unde aflu ceva decat unu corect gramatical de unde nu aflu nimic.

Asta nu inseamna ca e bine sa crii gresit !!!!

De regula sunt corelate. Sunt si exceptii dar alea doar confirma regula.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu daca as scrie de la coada la cap, ati intelege ce vreau sa spun dupa mari eforturi. Este vorba de limba pe care o folosim pentru comunicare. Cat timp unii mai destepti decat mine au spus ca "s-a facut" se scrie cu cratima, iar "mama sa" se scrie fara cratima, de ce sa nu ii ascult? Nu trebuie sa fie respect pentru ceilalti, trebuie sa fie respectul pe care ti-l porti tu, pentru ca tu o sa te faci de ras scriind in halul ala. Nu ma refer la virguli sau semne de punctuatie. Pur si simplu la cratime si cuvinte ale limbii romane, poate si o acordare corecta a subiectului cu predicatul unde se poate.

Chiar va rog sa intrati pe un forum cu oameni a caror varsta o dapeseste pe cea a voastra. Eu spre exemplu compar forumul rgc.ro cu un forum al pasionatilor de autoturisme si sunt diferente enorme. Si in ceea ce priveste ajutorul acordat de membri, precum si modul in care sunt scrise topicurile si reply-urile.

Link to comment
Share on other sites

Eu daca as scrie de la coada la cap, ati intelege ce vreau sa spun dupa mari eforturi. Este vorba de limba pe care o folosim pentru comunicare. Cat timp unii mai destepti decat mine au spus ca "s-a facut" se scrie cu cratima, iar "mama sa" se scrie fara cratima, de ce sa nu ii ascult? Nu trebuie sa fie respect pentru ceilalti, trebuie sa fie respectul pe care ti-l porti tu, pentru ca tu o sa te faci de ras scriind in halul ala. Nu ma refer la virguli sau semne de punctuatie. Pur si simplu la cratime si cuvinte ale limbii romane, poate si o acordare corecta a subiectului cu predicatul unde se poate.

Chiar va rog sa intrati pe un forum cu oameni a caror varsta o dapeseste pe cea a voastra. Eu spre exemplu compar forumul rgc.ro cu un forum al pasionatilor de autoturisme si sunt diferente enorme. Si in ceea ce priveste ajutorul acordat de membri, precum si modul in care sunt scrise topicurile si reply-urile.

Pai atunci nai d-ecat s-a stai pe forumurile de pasionatii de autoturismi,mancatzia-s,

 

 

 

 

 

Si da,forumul este romanesc,fiindca e populat de tot mai multi membrii ca tine,care deschid topicuri ca sa se afle in treaba,si posteaza ca sa stranga un numar mai mare de posturi.

Este inadmisibil sa deschizi un asemenea topic,daca NU STII CARE ESTE PLURALUL DE LA "VIRGULA". Asta il face cu adevarat romanesc !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

o sa ma fac (o sa se faca, eu de obicei scriu corect) - fata de cine???? =))

 

am o profesoara la civilizatie americana, la unibuc, cu de toate... are un accent de-ti vine sa faci harakiri... odata i-a spus-o o studenta... crezi ca a durut-o undeva? crezi ca avea de ce sa o doara? femeia isi preda materia... la care era mai buna ca noi... stia si mai multa engleza decat fiind profesor la o facultate cat de cat respectata...

chiar nu vad de ce se face tam-tam pe chestia limbii pe un spatiu VIRTUAL... in fata cui ma fac eu de ras ca de obicei gresesc diferenta intre "doar" si "decat" si "ca"... ca de obicei folosesc prescurtari... ca folosesc cu precadere o amero-romana de enerveaza pe toata lumea...

 

si nu poti sa ne ceri sa scriem corect... asa cum nici noi nu-ti putem cere tie sa faci o improvizatie buna, sa nu pui intrebari despre Am pentatonic... poate ca cei care nu scriu corect se pricep la alte lucruri mai bine ca tine... si se minuneaza si ei (mai rau) cand te vad pe tine cum te faci de ras ca nu stii sa faci un bend si un vibrato...

 

si pana la urma ... tu ce propui.. cenzura? pai in felul asta vor pleca cativa care Poate au adus un aport mult mai mare decat cei ca tine care vor un forum corect gramatical...

Link to comment
Share on other sites

totushi...sunt cateva exemplare pe forum ale caror posturi trebuie sa le citesti cu foarte multa rabdare ca sa intelegi ceva:)nu dau nume insa am intalnit:)

 

sustin oarecum ideea celui care a inceput topicul..insa nu atat de exagerat:)

 

e ok sa scrii cat de cat corect pt a fi inteles mai bine topicul:)ma refer la acordarea intre pronume si predicat si la modul in care unii par sa scrie 100 de propozitii fara sa le delimiteze prin puncte:)

 

sper sa nu fiu si eu luat la shuturi cum a fost luat initiatorul:)mi-am spus punctul de vedere cum ca ar trebui ca unii sa fie un pic mai atenti:)

 

numai bine...Dani

Link to comment
Share on other sites

Guest wolverine
"De ce nu se face ceva?" :) - de la sine mã gândesc.

+1

 

Poate off topic, dar are legatura cu filmuletul de mai jos :)

 

Edited by wolverine
Link to comment
Share on other sites

Guest titus

eu consider ca problema nu e nefolosirea diacriticelor sau faptul ca mai scapa un caracter in plus intr-un cuvant, dar despartirea cu cratima a doua cuvinte, nefolosirea semnelor de punctuatie sau mizeriile alea gratuite de genul kitara sunt inadmisibile intr-o comunitate de presupusi intelectuali.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.