www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Na Ca Asta Nu V-a Trecut Prin Cap!


Guest misanthropia
 Share

Recommended Posts

hehe

e tare treaba , buna ptr priza la Karate , hehe

 

Eu zic ca este destul sa exersezi mult dar cu cap ca sa-ti optimizezi modul de inerpretare in anumite pozitii.

 

Viteza urmeaza dupa siguranta executarii , pana nu ai siguranta nu ai nici viteza .

 

Forta mai mare ar avea nevoie cei care canta la acustica , la electrica nu este nevoie de atata forta .

 

Problema mare ar fi sincronul intre cele doua maini .Apoi la electrica cu distors estomparea .Si nu in ultimul rand este neecsar sa canti cat mai lejer fara "forta" prea mare , sa nu apesi coarda si sa nu ciupesti doar cat este minim necesar astfel vei creste si claritatea si viteza .

 

Am avut si eu un inel din acela ( colac ) de cauciuc ptr. sportivi DAR problema ar fi in viteza cu care poti ridica degetul , nu cu apasarea lui este problema , dupa mult cantat pull & hammer de obicei se blocheaza muschiul care ridica degetul !!

 

Se pot face exercitii din pozitia pumn inchis strans intinzi degetele cu forta si inchizi pumnul la loc cat mai cu forta si cat mai repede si asta de multe ori pana simti ca te ard muschii .O sa vezi ca problema o sa apara la deschis pumnul si intins degetele.Dupa un timp de strans o sa mai mearga dar de intins cu greu.

Link to comment
Share on other sites

Mai :) ce prostie serios...adica stai daca eu am scallop de exemplu , nu e ideea sa play LIGHTER(?) si sa nu apas asa de tare fara prea multa FORTA? Pai kestiile de genu ala te fac Batista la degete in timp si apesi prea tare, apare uzura mare la corzi, la fret crowns...Weights, ha! :)

 

uni folosesc corzi groase pentru un sunet bun , corzile groase tensionate suna extraordinar , in acest caz e nevoie de forta in degete ,plus bataturi serioase ca sa poti canta ..

 

La c hitara acustica corzile din "bronz" groase suna cel mai bine .

 

Nu-i prostie , doar reclama induce cumparatorul in eroare , n-am citit nici eu tot ce scrie dar precis omite anumite faze ca sa se vanda scula "minune "..

Link to comment
Share on other sites

Se pot face exercitii din pozitia pumn inchis strans intinzi degetele cu forta si inchizi pumnul la loc cat mai cu forta si cat mai repede si asta de multe ori pana simti ca te ard muschii .O sa vezi ca problema o sa apara la deschis pumnul si intins degetele.Dupa un timp de strans o sa mai mearga dar de intins cu greu.

 

Interesant exercitiul. Thanks Karpi! Am incercat si pare util, un fel de mers la sala pentru chitara. De mult cautam exercitii de genul asta, exercitii care pot fi facute si cand nu ai chitara langa tine. Mai cunoaste cineva si alte exercitii de felul asta?

Link to comment
Share on other sites

nu-mi trebuie asa ceva, leg 5 haltere de 2 kg de degete si au acelasi efect :) )... chiar mai bun... si e mai ieftin... daca pun in loc de haltere ce gasesc prin casas greu e moca :)

 

eu chiar trag de haltere cat de des pot... daca nu zilnic... pentru ca e greu cu bendu... mai ales pe corzi groase.. 11-12.... sa nu mai zic ca tre' sa fac si vibrato... daca nu pun mana pe chitara 3-4 zile si nici nu folosesc muschii... sunt varza o zi intreaga...

nu folosesti numai degetele cand canti... ci tot bratul aproape...

 

plus ca mi-s mai firav asa la masa musculara...

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.