www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pedala distors!


Guest Steven
 Share

Recommended Posts

As dori sa-mi iau un distors calumea!M-am gandit o perioada la MT-2, apoi mi-a venit ideea sa iau un Jackhammer si tot asa...Am deja un SD-1, dar nu prea ma multumeste distorsul de pe amplificator!Si overdrive-ul e overdrive, nu distors...

Voi cam ce pedala ati recomanda pentru un heavy-metal ala anii '80(maiden, priest, sabbatht etc.)??

 

P.S. Tin sa mentionez ca nu sunt din Bucuresti, asa ca sa nu-mi spuneti dute la magazin si vezi!!!

Link to comment
Share on other sites

Distorsul nu vine doar din amp/pedala. Daca dozele sunt mizerii poti sa incepi sa iti iei adio.

TS9 si DS1 nu sunt facute tocmai pentru metale.

Tonul scos cu DS1 <singur> nu e destul de agresiv pentru gustul meu in materie de metale suparate (adica bagat in canalul de clean al unui amp solid state , cu tone la ora 11 si dist la maxim). Aici e important sa ne zici si cum vrei sa conectezi tu pedala asta ... Pe canalul de clean? Pe cel murdar?

Uite aici o pozulica unde capeti niste informatii legate de distorsurile de la boss:

http://www.bosscorp.co.jp/products/en/DS-1...s/intro_R_L.jpg

 

Daca te cramponezi in pedale boss asculta HM2 sau MT2 (stiu ca unii or sa injure :)).

Repet distorsul ala tine si de ampliful tau.

Edited by Cosu
Link to comment
Share on other sites

MT2 nu. Recomand Marshall Guv'nor. Heavy metal in a box. Cred ca se gaseste la muzica. Alt heavy metal in a box este Pro Co Rat, dar asta nu prea se gaseste la noi. Daca nu gasesti Guvnor, incearca si jackhammer. Cred ca este oricum mult mai potrivit decit Metal Zone (stay away from it) sau DS1

Link to comment
Share on other sites

Am ascultat sample-uri audio cu pedale boss, dar nu am gasit nici un sample cu marshall-uri(daca stie careva vreun link...).Oricum intetionez sa imi iau niste doze active(in viitororul ceva mai indepartat).Amp-ul pe care il am acum e un practice amp(VOX Pathfinder 15R), dar la repetitii cant printr-un mixer(pe canalul de clean binenteles) si de aceea am nevoie de un distors!Varianta cu un microfon in fata amplificatorului(pentru distorsul de pe amplificator) nu am incercat-o inca si nici nu stiu cat de buna e(amp-ul e prea mic + n-are cine stie ce distors)...asa ca cel mai indicat ar fi sa-mi iau un distors calumea!

Cam astea doua ar fi optiunile...ori un boss(da' care oare??), ori cine stie poate un marshall!Ideea e ca n-am vazut un distors-distors de la marshall!!

Link to comment
Share on other sites

Am auzit pe diversi zicand cum ca jackhammer-ul ar fi succesorul shredmaster-ului!!Chiar o varianta imbunatatita a acestuia...

@glass : pune te rog o inregistrare doar cu sharedmasterul daca se poate!te rog!!sa-mi dau si eu seama cum suna...

Link to comment
Share on other sites

@Symbolic : Ai cumva pedala asta???daca da..te rog sa pui o inregistrare audio sa-mi dau seama cam cum suna, sau un link catre un sample ceva(nu mai am rabdare pana ajung la magazin :) )

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.