www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cinema Club


hihi
 Share

Recommended Posts

am vazut eu magnolia.. e foarte bun, are multe scene memorabile , genu pe care le vezi ani mai tarziu chiar disparate si te gandesti :'' asta e clasica'' .. e cam singuru film pe care tom cruise nu poate sa-l darame, chiar e bun in filmu asta , pt ca se joaca pe el insusi , intr-o oarecare masura.

mie cel mai mult mi-a placut personaju lui john c reilly , politistu ala cam mare si cam prost, nustiu de ce da ala mi-a ramas in minte, cu toate ca sunt multe personaje principale, multe personaje in prim plan, in povesti intrepatrunse. pt anderson asta e chiar tare, mi-a placut si punchdrunk love . bine ca mi-ai adus aminte , ca n-am vazut boogie nights inca , si cred ca o sa revad si magnolia.

Link to comment
Share on other sites

Guest claxonn
am vazut eu magnolia.. e foarte bun, are multe scene memorabile , genu pe care le vezi ani mai tarziu chiar disparate si te gandesti :'' asta e clasica'' .. e cam singuru film pe care tom cruise nu poate sa-l darame, chiar e bun in filmu asta , pt ca se joaca pe el insusi , intr-o oarecare masura.

mie cel mai mult mi-a placut personaju lui john c reilly , politistu ala cam mare si cam prost, nustiu de ce da ala mi-a ramas in minte, cu toate ca sunt multe personaje principale, multe personaje in prim plan, in povesti intrepatrunse. pt anderson asta e chiar tare, mi-a placut si punchdrunk love . bine ca mi-ai adus aminte , ca n-am vazut boogie nights inca , si cred ca o sa revad si magnolia.

 

Eu unu am vazut filmul pe la 12.00 noaptea si sa mor daca am inteles ceva. IREAL! M-am enervat, ca imi picau ochii in gura de somn si finalul a fost ceva asa ... de chiar m-a bagat in ceatza. Si eu am auzit ca e un film tare dar sigur nu e un film pentru vineri seara.... (adica un film usor, care sa-l savurezi dupa o saptamana de munca).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest DaBigBadWolf

In Magnolia Tom Cruise nu se joaca pe el...Personaju e inspirat dupa Ross Jeffries(dati un search pe google si o sa vedeti cine e nenea asta si ce face el).Oricum si mie mi se pare cam prea plictisitor in anumite momente si lung...Si scenele misto sunt legate foarte departe una de cealalta si ai timp sa dormi intre ele :(

 

What the fuck do we know...sau What the bleep do we know cum vreti voi...Nu mi s-a parut ca face parte din vreo propaganda pentru secte religioase sau mai stiu io ce chestie din asta aberanta...E un film interesant per total din care poti sa inveti multe si care poate sa te inspire in anumite momente ale vietii...Si cridegnosis are dreptate,sistemul meu de credinte si valori e de acord cu ideea ca universul lucreaza asa cum vreau eu sa lucreze si oamenii se saboteaza singuri contaminandu-si universul propriu cu ganduri negative...

 

Un film misto care mie mi-a placut a fost House Of 1000 Corpses.Are un soi de umor sadic foarte twisted.Nici continuarea nu a fost rea(The Devil's Rejects).Il recomand cu caldura celor care nu lesina cand vad sange :)

 

 

 

Si final fantasy 7 advent children e misto.Povestea e cam cliseu asa salvarea lumii vendetta personala uneori...Bla bla...Dar are actiune cat cuprinde si impresioneaza prin detaliul animatiilor si viteza cu care se petrece totul...Plus unele "scamatorii" gen mers pe pereti&co. :):)

 

Enjoy

Link to comment
Share on other sites

Filmele lui Todd Solondz:

 

Welcome to the dollhouse

Happiness

Storytelling

Palindromes

 

Toata lumea ar trebui sa le vada. Tipul asta e writer/director-ul meu preferat. Tema recurenta e 'the dark side of suburbia', totul e asa de real, si socant cu un scop. Care le-ati vazut , poate dati niste recomandari cu chestii asemanatoare... si nu ziceti Donnie Darko ca va scot prin geam.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Am gasit "Welcome to the Dollhouse"... dar era un episod din Gilmore Girls. 'Tis a fucked up world we live in...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

asta e azi pe pro.cinema la 22.00. muzica filmului e facuta de morricone.

signed, the tim roth gallery.

 

 

Un film deosebit, l-am vazut pe HBO... apoi l-am cules de pe net. Si i-am luat si coloana sonora... asa, ca sa fie la mine, acolo... :)

 

Scena duelului pianistilor este superba. Dar cel mai mult mi-a placut o alta, cand personajul lui Tim Roth improvizeaza o tema melancolica, in timp ce o priveste printr-un hublou pe o emigranta blonda... Te doare inima :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

se uita cineva la japonisme gen takashi miike, kim ki duk , chan wook park , wong kar wai?

ichi the killer , bird people of china, chungking express, sympathy for mr vengeance ? ce regizori mai recomandati din zona aia?

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Jay and Silent Bob e cea mai mare cretinie de film pe care l-am vazut in viata mea. N-ar rezistat mai mult de 20 de minute sa ma uit la el.

Link to comment
Share on other sites

totusi , nu va uitati la Brothers Grimm, a lu Gilliam. si daca ma gandesc bine , si 12 monkeys e cam film de actiune. the Fisher King era tare cand aveam 11 ani.

in schimb Monty Python e ok. Mai ales Meaning of Life. Ala cu regele Arthur e o porcarie

Link to comment
Share on other sites

totusi , nu va uitati la Brothers Grimm, a lu Gilliam. si daca ma gandesc bine , si 12 monkeys e cam film de actiune. the Fisher King era tare cand aveam 11 ani.

in schimb Monty Python e ok. Mai ales Meaning of Life. Ala cu regele Arthur e o porcarie

 

 

Ai dreptate, s-a cam prostit cu Brothers Grimm. Dar Holy Grail e meserie curata. Va recomand Life of Brian, e cu rockeri :)

Link to comment
Share on other sites

WEEEE!!

Asa.. nu va uitati la MEMENTO.. va f00t3 creierii cu un subiect jalnic.. despre un amnezic. Se pare ca arta a ajuns pana acolo unde se ia filmul, se taie si se aseaza in ordinea inversa celei cronologice.. este pentru masochisti.

O bijuterie de film: Sunt cu toţii bine! (Stanno tutti bene) - drama.. italienii fac filme!!

Celebrul Iisus din Nazareth al lui Franco Zeffirelli

Serial: Band of brothers.. al doilea razbel.. a fost si pe HBO.. Mi se pare ca este cel mai scump serial de pana acum.. regizat de Tom Hanks si Spilberg

Loose change ca tocmai fu 11 septembrie.. zi pe care in curand o voi vedea cu voie buna si curcan.. ca pe ziua recunostintei..

8mm cu Nicholas Cage.. vechi si bun

Black Hawk Down - actiune si coloana sonora foarte buna.. nu cred ca am mai vazut un film in care sa se traga atat de mult.. exceptional dupa parerea mea.

The Green Mile este iarasi un film bun

Si greul, inegalabilul.. The Blair Witch Project.. ma refer la primul :)

Edited by Geiger
Link to comment
Share on other sites

Hmm...tre sa incep cu ...Fight Club ( Edward Norton + Al Pacino) - great movie merita vazut si revazut de o tona de ori.

Dog Day Afternoon - Al Pacino in tinerete, excelent !

Scent of A Woman - again Al Pacino nu chiar asa de in tinerete

Pianistul - tearbreaker :)).

Secondhand Lions - foarte nice, bun de vazut in familie.

K-Pax - Kevin Spacey at his best

Jack - Robin Williams at his best

Good Will Hunting - Robbie Williams again

GodFather - toate 3 ! excelente

Heat - Al pacino si Robert de Niro - niceee

Scarface - great movie

......

Ma mai gandesc :)).

 

Era sa uit ..Dead Bodies - irlandez ...mi-a placut, cam concentrat dar ok totusi :).

Edited by Hix
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

tocmai am vazut Battle Royale cu (Takeshi Kitano) ... AWESOMENESS !!!

(nu stiu daca o sa ma mai uit vreodata la filme americane)... hmmm .. de dupa 1970

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.