www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cinema Club


hihi
 Share

Recommended Posts

  • 5 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

O lista cu partea buna din filmele care le-am vazut . Sunt filme capodopere , foarte bune si bune printre ele si nu in ordinea aceasta . Pot face o lista si cu actori si regizori :D .

 

The Godfather

Schindler's List

American History X

Amadeus

The Usual Suspects

Fight Club

Blue Velve

Gladiator

A Beautiful Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Filantropica

Philadelphia

Se7en

Edward Scissorhand

Braveheart

Rosemary's Baby

Babel

Margin Call

There Will Be Blood

Gangs of New York

Forrest Gump

American Beauty

One Flew Over the Cuckoo's Nest

Black Swan

The Butterfly Effect-nu exceptional dar are o idee interesanta

The Talented Mr Ripley

The Shawshank Redemption

The Shining

The Death of Mr. Lazarescu

Children of Men- bunicel

Girl, Interrupted

Ace Ventura: Pet Detective- comedie mortala cu Jim Carrey

Restul e Tacere / The Rest Is Silence

Anger Management

The Pianist

SWEENEY TODD

Closer

Avatar

Michael Clayton

The Godfather: Part II

The Pursuit of Happyness

Buried-interesant pt ca e e un thriller cu un singur actor

The Lincoln Lawyer

Slumdog Millionaire

The Blind Side

Memento

The Notebook - film plangacios :))

Troy

Ace Ventura: When Nature Calls

4 luni, 3 saptamani si 2 zile

The Green Mile

Godfather 2

Munich

Sherlock Holmes

The Last Samurai

The curious case of Benjamin Button

Hot Shots ! - Charlie Sheen ce mai !

Ocean's Eleven (2001)

The Silence Of The Lambs

The Fountain

X-Men Origins: Wolverine

The Lord of the Rings: The Return of the King

Apocalypto

The Departed

I Am Sam

The Man Without a Face

The Rain Man

Legends of the Fall

Batman: The Dark Knight

The Matrix

The Jacket

Mulholland Drive

Good Will Hunting

No Country For Old Men

Inception

Interview With a Vampire

The Machinist

The Illusionist - L'illusionista

The Prestige

The Wrestler

 

 

Seriale : House , Californication , Dexter , How I met your mother , The bing bang theory ( mai slabut el asa , dar totusi funny ) Prison Break (s-a mai zis ) siii TWO AND A HALF MEN , etc...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...

O lista cu partea buna din filmele care le-am vazut . Sunt filme capodopere , foarte bune si bune printre ele si nu in ordinea aceasta . Pot face o lista si cu actori si regizori :D .

 

The Godfather

Schindler's List

..................

 

 

 

 

 

Foarte misto... mai merge un Zwartboek, Der Untergang etc

Edited by Draykor
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Lars von Trier - una dintre cele mai controversate figuri ale cinematografiei actuale .

A incercat sa faca arta din film dealtfel 'suferind de sindromul orgoliului de geniu '.

Apropo , daca iti place simbolistica , mistica , suprarealismul urmareste si filmele lui David Lynch - un alt maestru invaluit de mister .

O caracteristica specifica a filmelor lui este muzica stranie , aleasa exact pentru a induce misterul si sentimentului odiosului rafinat , muzica care iti da fiori pe sina spinarii doar facand conexiunea ulterioara intre film - melodie . EX: Blue Velvet http://www.youtube.com/watch?v=I6J4JUsWwNQ

Link to comment
Share on other sites

Multumesc ca te ingrijesti sa corectezi in stanga si-n dreapta; esti un scump . :)

D.Lynch e reprezentantul supreprealismului modern iar numitorul lui comun cu Lars von Trier este starea acea de mister care o transmit filmele lor cat si multitudinea de simboluri prezente.

Cine le-a trantit in aceeasi oala ?

De cand e interzis sa pui cuvintele unul langa celalalt. Iti interzice cineva sa pui simbolul langa suprarealism ?

Iubesti cand aceste concepte sunt trantite in aceeasi oala .

Parca am facut o greseala tipica sau cum ?

Daca te-am jignit imi cer scuze . Sper sa nu mai calc stramb din nou caci stiu ca un ochi vegheaza asupra calcaiului meu .

Link to comment
Share on other sites

Parca am facut o greseala tipica sau cum ?

 

Da, greșeala e de a presupune că "simbolismul" suprarealist are o logică și, mai mult, că are caracter mistic (în sensul supranatural/superstițios). Pe când discursul suprarealiștilor e cu totul altul.

Faci precis aceeași greșeală dacă susții că visele au un sens, o taină.

Link to comment
Share on other sites

Conceptele care le-am enuntat eu sunt independente unul de celalat . Nu am creat un curent si nu le-am legat semantic unul de celalat . Am enuntat caracteristicile definitorii ale stilurilor celor doi regizori .

Ma gandesc ca accepti premisa ca Lynch este un suprarealist . Daca ai vizualizat filmele sale ,spre exemplu Mulholland Drive , sigur ai fi remarcat multitudinea de simboluri . Chiar el afirma in interviurile despre filmele sale faptul ca apar anumite simboluri care le lasa la latitudinea spectatorului de a fi deslusite .

Cat despre caracterul mistic ,este vorba despre caracterul mistic al personajelor cat si al starii generale de perceptie al cadrului dar si al actiunilir mai mult decat empirice .

Link to comment
Share on other sites

Hai s-o luăm altfel: consideri că are sens să vorbim despre "simbolismul dadaist"? Și dacă nu, de ce ar avea sens în contextul suprarealismului, care e succesorul său fidel?

Însăși ideea de a "desluși" o astfel de lucrare evocă eșecul de a o înțelege. Nu e nimic "lușit" ca să-l poți "des-".

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Hai s-o luăm altfel

Multumesc ca esti atat de indurator cu mine insa cred ca nu ai inteles din prima ce am spus si acum faci teoria chibritului .

Este vorba de conceptul general, curent numit suprarealism si este vorba de elementul ulterior numit simbol . Nu este vorba despre simbolismul suprarealismului .

Sursa wikipedia :

suprarealismul: inițiat de André Breton, proclamă supremația libertății în exprimarea artistică. Constituindu-se ca o continuare a dadaismului și preluând estetica simbolistă, utilizează idei artistice venite din partea psihanalizei.

Nu poti sa negi ca in suprarealism apar caracteristici de simbolism .

Este corect ca ideea de suprarealism nu trebuie luata ca un tot care se poate deslusi insa eu chiar asta nu am spus . Nu am legat doua curente unul de celalalt .

Link to comment
Share on other sites

Nu poti sa negi ca in suprarealism apar caracteristici de simbolism .

Sigur că pot. Ori e suprarealism ori e ermetism, cele două nu sunt compatibile, chiar dacă strict superficial diferența pare subtilă. Și nu știu cine a scris articolul de pe Wikipedia în română dar "estetica simbolistă" înseamnă altceva. Poate e un obstacol lingvistic.

Link to comment
Share on other sites

Sigur că pot.

http://ro.wikipedia....r:Brauner02.jpg

Ai impresia ca eu fac vreo difuziune a curentelor . nu , Nici nu fac vreo referinta directa la simbolism ci doar la termenul de simbol .

Hai sa vorbim direct . Ai vazut fimele lui Lynch ? in special Mulholland Drive ?Filmele sale sunt un exercitiu de descifrare . Asta este ideea de baza cand creeaza un nou film . descifrarea

Nu exista simbol in suprarealism .

Sursa 2 wikipedia .

Lynch și-a menținut refuzul de a comenta despre înțelesul sau simbolismul filmului, ceea ce a dat naștere la multe discuții și multiple interpretări.

Oricum argumentul adus de mine este putin deplasat pentru ca eu nu am vrut sa ajung asa departe . Eu am enuntat initial ca apar simboluri in fimele suprarealiste a lui Lynch .

Later: Nu accepti ideea de alaturare a celor doua cuvinte . De data aceasta sursa este wikipedia in engleza

They used Surrealist symbolism and terminology in their large scale happenings

 

Mai mult de atat eu am despartit cele doua cuvinte prin virgula .

Edited by Cristi_Vulpe
Link to comment
Share on other sites

Ai vazut fimele lui Lynch ? in special Mulholland Drive ?

De multe ori. Mullholand Dr. ultima oară chiar acum două luni (asta fiind a șasea vizionare, cred).

 

Filmele sale sunt un exercitiu de descifrare

Uite, fix cu asta nu sunt de acord, și am explicat în a doua intervenție de ce. Și sunt ferm în poziție pentru că și eu folosesc aceeași tehnică în propriile lucrări*, ceea ce am numit pseudosimbolism.

_____________________

* : deși n-aș spune că mă aliniez neapărat suprarealismului.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

De multe ori. Mullholand Dr. ultima oară chiar acum două luni (asta fiind a șasea vizionare, cred).

 

 

Uite, fix cu asta nu sunt de acord, și am explicat în a doua intervenție de ce. Și sunt ferm în poziție pentru că și eu folosesc aceeași tehnică în propriile lucrări*, ceea ce am numit pseudosimbolism.

_____________________

* : deși n-aș spune că mă aliniez neapărat suprarealismului.

Adevarul e ca nu prea conteaza cu ce esti tu de acord pentru ca Lynch afirma acest lucru in repetate randuri . Chiar acum am mai gasit surse care sa confirme .Nu are rost sa le mai pun . Am justificat destul .

 

Hai sa facem un exerciutiu de logica .

In Suprarealistul ce are dansul pe frizura ?http://ro.wikipedia.org/wiki/Fișier:Brauner02.jpg

Later: Din nou , e adevarat ca nu trebuie cautat un sens general in suprarealism dar ca si element particular este posibila aparitia simbolului

cu toate ca Lynch cum am mai spus isi bazeaza ideea de film pe cea de descifrare , de a pune mintea omului la bataie . El nu pune pe masa direct , te lasa sa pe tine descoperi intelesul ascuns

Edited by Cristi_Vulpe
Link to comment
Share on other sites

Nu am mai raspuns azi noapte pentru ca am adormit in fata laptopului .

Se pare ca nu poti sa accepti unele chesti . In repetate randuri ti-am adus "dovezi"ale faptului ca Lynch creeaza filme pentru a fi deslusite .

Esti la un search distanta . Chiar si daca scri Mulholland Drive , vei gasi pe Wiki .

Ar fi culmea sa iei filmele lui asa cum sunt , nici macar ca pe un antrenament de logica sau rationament .

Nu asa a vrut sa faca si nici nu o va face . Nu mai are rost sa iti aduc citate de el sau alte lucruri pentru ca se pare ca nu putem vorbi la subiect .

Nu am avut si nici nu am dorinta sa despic in patru suprarealismul sau alte curente .

Faptul ca am alaturat simbolul langa suprarealism si faptul ca ai revenit cu un aer ieftin de superioritate , asta ma deranjat pe moment . Mi-am dat seama imediat ca nu are rost sa fi miscat in vre-un fel pentru ca esti o persoana formatoare de opinie si nu poti accepta o opinie diferita de a ta ,

Ideea e ca ai vazut Mulholland Drive si puteai sa ai demnitatea sa accepti ca e plin de simboluri . Pentru ca de stiut sigur stii .

Uite am mai intrat pe mai multe site-uri de critica de film si toate se refera la filmele lui ca pline de simboluri .

Simbolism, mister si supans

Un film plin de mister, de simboluri si de twisturi, care pune la grea incercare mintea spectatorului..

Sa si facut un site MD . :)))

De acolo :

List what you think these symbols in the movie represent:

 

The Blue Box:

vagina - reality - innerself universe container - eternity - death - Pandora's box

 

The Blue Key:

penis - truth (opens reality) - searching - mystery of love - fear - murder

 

The Bum:

fate - hollywood's backyard reality - aspect of unfantazised life - the dark side - the living dead

 

Devine amuzanta incapatanarea aceasta .

 

In al doilea rand am luat concret lucrarea Suprarealistul , de referinta pentru curentul cu acelasi nume .

Te-am intrebat ce are domnul acela pe frizura .

puteam face un exerciutiu frumos de logica . ai preferat sa iesi din aceast joc al dialecticii si sa ma lasi aparent in voia mintii mele atat de eronate .

Sa stii ca de la un moment dat dialectica nu mai are farmecul reusitei . Mie si frica sa spun de ce ca poate iara gasesti vreo doua cuvinte alaturate prost :)).

Ar fi frumos ca doi oameni sa discute frumos , sa isi paraseasca orgoliul atotstiintei .. nu prea e posibil . Caci daca ar fi sigur nu s-ar ajunge sa despice firul in patru pentru ce ; pentru doua cuvinte aparent alaturate prost .

Link to comment
Share on other sites

Conform lui Freud, asa ar fi.

A mai evoluat psihologia de atunci. Nu că n-ar fi avut și critici contemporani, și pe bună dreptate.

 

 

ai revenit cu un aer ieftin de superioritate

Nu-i deloc ieftin, a plătit statul zeci de mii de lei pe el.

Situația e simplă: dacă lucrările lui Lynch sunt într-adevăr un exercițiu de ofuscare atunci e ermetism, nu suprarealism. Sunt sigur că poți găsi miliarde de oameni care nu observă diferența și-și proclamă părerile pe Internet, asta nu înseamnă că nu există.

 

Te-am intrebat ce are domnul acela pe frizura .

Are un semn. E imposibil să faci ceva fără să creezi semne. Dar nu toate semnele dezvăluie ceva despre intenția cu care au fost create. Lucrările suprarealiste sunt intenționat absurde. Ești conștient că nu are sens să încerci a "desluși" absurdul?

 

PS.: din manifestul lui Andre Breton:

Psychic automatism in its pure state, by which one proposes to express -- verbally, by means of the written word, or in any other manner -- the actual functioning of thought. Dictated by the thought, in the absence of any control exercised by reason, exempt from any aesthetic or moral concern.
Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

A mai evoluat psihologia de atunci. Nu că n-ar fi avut și critici contemporani, și pe bună dreptate.

 

 

 

Nu-i deloc ieftin, a plătit statul zeci de mii de lei pe el.

Situația e simplă: dacă lucrările lui Lynch sunt într-adevăr un exercițiu de ofuscare atunci e ermetism, nu suprarealism. Sunt sigur că poți găsi miliarde de oameni care nu observă diferența și-și proclamă părerile pe Internet, asta nu înseamnă că nu există.

 

 

Are un semn. E imposibil să faci ceva fără să creezi semne. Dar nu toate semnele dezvăluie ceva despre intenția cu care au fost create. Lucrările suprarealiste sunt intenționat absurde. Ești conștient că nu are sens să încerci a "desluși" absurdul?

Suprarealismul e sub-interpretabil , corect ,dar Lynch e unul dintre ei ?

They used Surrealist symbolism and terminology in their large scale happenings : asta ce vrea sa mai insemne ?

 

Semnul prin definitie indica ceva .

 

Hai sa o luam concret : exista sau nu simboluri in Mulholland Drive ?

 

Presupunem ca filmul trebuie luat direct , fara nicio simbolistica .

De ce se vorbeste atunci despre sensul filmului ? De ce Lynch vorbeste despre sensul filmului ?

 

Desi interpretările variază, cei care studiază lucrările lui Lynch se acordă în general în faptul că astfel de imagini reprezintă teme bine definite.

 

De ce pe Wikipedia este pe pagina cu filmul o sectiune dedicata Interpretări și aluzii

 

Tu negi ca ar avea o interpretare . Ca si cum i-ai spune la artist ca nu aia a vrut sa faca . Nu poti gandi pentru alti oameni .

Nu mai gasesc acum dar Lynch spune ca prin filmul sau a vrut sa il faca pe om sa gandeasca . Ca e placut sa gandesti ca fiecare om ar vrea sa fie un detectiv .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.