www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cinema Club


hihi
 Share

Recommended Posts

Guest cooasha

dap, Jacob's Ladder mi-a placut si mie.....recomand Citizen Cane( de si e vechi de prin '41) si " Dr. Strangelove..." de Kubrick...alea filme!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Pfuoai, daca e sa zic cateva filme, le-as zice acum pe cele din seria Italian Western cu coloana sonora facuta de marele Ennio Morricone... De exemplu astea 2 in care joaca pistolarul Clint Eastwood, "The Good The Bad The Ugly" si "For a few dollars more"... Cred ca sunt genul de filme care pot fi vizionate de unii de N ori si tinute in minte o viata :)

 

Sa mai zic si de "Cinema Paradiso" http://www.imdb.com/title/tt0095765/

Magie ! Coloana sonora tot Ennio Morricone, care de altfel a compus muzica pentru MULTE filme, si ce muzica ! Tot el a facut si muzica din "Legenda pianistului numit 1900", si cea din "La Piovra", "The Last Of The Mohicans", "The Godfather", "Kill Bill" (nr. 2 parca) :), si multe altele...

post-1760-1185475163_thumb.jpg

post-1760-1185475266_thumb.jpg

post-1760-1185475372_thumb.jpg

post-1760-1185475722_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Cypher, un film cu ceva influente sf si cu o poveste geniala.

http://imdb.com/title/tt0284978/

 

The Basketball Diaries : mai vechi filmul dar e fenomenal.E o adaptare dupa romanul cu acelasi nume al lui Jim Caroll. Abordeaza problema drogurilor a tineretului.

http://imdb.com/title/tt0112461/

 

Thank you for smoking : o comedie satirica despre purtatorul de cuvant al unei companii de tigari. Foarte bun filmul in sensul ca este gandit diferit de orice altceva ce am vazut pana acum.

http://www.imdb.com/title/tt0427944/

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Ender_Eugen

Va pot recomanda Green Street Ellite (Holigans), 1 8 7 (one eight seven), What the bleep do we know si They shall have music.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Va recomand "A Bronx Tale" cu Robert De Niro, din 1993... poveste cu mafioti si chestii de genu de prin America anilor 70. link IMDb aici

 

Apropo, imi puteti recomanda filme despre anii 70, cu subiecte gen hipioti sau diverse lucruri americanesti din timpu' acela?

Filme gen 1969 sau chiar celebrul Forrest Gump(o capodopera :) ) (am observat ca in toate e vreo melodie de-a lui Hendrix in soundtrack - cel putin in cele trei pe care le-am mentionat eu aici, faine filme dealtfel)

Edited by Horil
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

.... ieri am fost la AUGUST RUSH .... un film recent de la Hollywood caruia i se face mare reclama pe TV .... o poveste neverosimila despre un copil cum toti ne-am dori , music genius ; totusi un film agreabil ( Robin Williams este prezent si el intr-un rol SA ZICEM original ) si de urmarit in special coloana sonora nu foarte originala insa foarte profesional realizata , un cocktail de muzica rock americana si muzica clasica ; include o prelucrare dupa un Preludiu de Bach pentru vioara solo care in film devine pentru violoncel si orchestra , piese de chitara in stil Andy McKee , obsesiv apare un leitmotiv structurat pe tetracord descendent ionian st -T -T ( cam ceva in genul clopotelor din piesa de final din Last Temptation of Jesus a lui Peter Gabriel ) ; la un moment dat se mai poate auzi si ceva REM ( Everybody Hurts daca mi-aduc bine aminte ) ... si totul sub deviza ---ORIGINAL SOUNDTRACK ....include si o secventa comica tipic hollywoodiana in care copilul Rush loveste clapele pianului ascendent insa efectul sonor este invers ... LOL ... cu toate acestea un film sensibil care il va face pe copilul fiecaruia sa-si doresca sa devina chitarist ...fiindca din film sa deduce ca nu e mare branza ... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
Guest arosulescu

BBC - Planet Earth - The Future (2006) TV-Series

 

agonie si extaz

 

no comment

Edited by arosulescu
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

nush daca le-ati mai scris/vazut:

 

Into the wild (eddie vedder pe sountrack)

The Dreamers (hendrix on the soundtrack)

Cheech and Chong (Hippie stuff... funny comedy... for people who like to get high...)

Bill and Ted's Adventures/ Bogus Journeys... (doua parti cu glume de roacheri din 80')

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.