www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cinema Club


hihi
 Share

Recommended Posts

@ziua de maine, ubuweb pune la dispozitie un documentar despre ultimele zile ale lui allen ginsberg. realizat de prietenul acestuia, jonas mekas, scenes from allen's last three days on earth as a spirit e un footage de o ora si ceva, extrem de putin editat [+continut oarecum delicat].

interesant ritualul budist de inmormantare si craterul social declansat de eveniment.

 

1997

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov

La Grande Bouffe (Marea Crapelnita) - 4 tipi la varsta a doua, plictisiti de viata, se retrag undeva intr-o casa si mananca pana mor. Depinde de persoana, unii il vor gasi desgustator, asa ca il recomnd celor cu stomacul mai tare, care stiu sa aprecieze un film de arta si jocul extraordinar a 4 mari actori: Marcello Mastroianni, Philippe Noiret, Ugo Tognazzi, Michel Piccoli.

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

Din categoria Danny Boyle merita vazute si "Shallow Grave" si "The Beach", desi toate filmele lui trateaza acelasi subiect

 

In rest:

Seven - cu morgan freeman si val kilmer (sau brad pitt, ii confund intotdeauna)

Vanilla Sky -d aca nu va place tom cruise uitati-va la originalul spaniol (Abre los Ojos parca ii zicea), eu unu nu suport filmele spaniole

A noua poarta - cu Johnny Depp

Edward Scissorhands - tim burton

Pestele cel mare - tim burton

 

pentru fanii comediilor recomand serialele "Coupling" si "The IT Crowd", ambele englezesti, sau eventual uitati-va din nou la Eurotrip

 

si ca sa nu ma mai lungesc, daca vreti filme ciudate incercati "Waking Life" sau "A Scanner Darkly" , ale lui Richard Linklater (in cazul A Scanner Darkly puteti la fel de bine sa cititi cartea, de Phillip K Dick, tocmai a fost tradusa in romana -"Substanta M", ala care traduce titlurile e un cretin notoriu)

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

asta-i si ideea cu eurotrip, un film cretin pentru momentele in care n-ai chef sa te uiti la un film care sa te faca sa gandesti

Link to comment
Share on other sites

Ii spune "the movie", dar oare este el un "movie"? Poate ca da. Dar este unul execrabil. Recomandat doar fanilor. :)

 

jackass-skull-and-crutches-3700708.jpg

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

OMG! Am gasit continuarea! Stupid - mai stupid. Sfat: feriti-va de piticii albastrii pe skateboarduri. Recomandat doar fanilor! Again!

 

g20061221134634.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest cooasha

SINCER, NU VA INTELEG INTERESUL ASTA EXAGERAT PT. jACKASS ...... niste americani care nu stiu sa faca nimic in viata isi traiesc frustrarile facand niste lucruri pe care omenirea incearca de mii de ani sa le uite. e vorba totusi de civilizatie pana la urma. niste idioti care se filmeaza in timp ce se taie cu hartie cu greu pot sa imi insire altceva decat dezgust.

Link to comment
Share on other sites

Neaparat trebuie vazut: ¡Vampiros en La Habana! (Vampires in Havana / Krieg der Vampire / Vampires à La Havane)

 

Coproductie: Cuba - Spania - Germania de Vest (1985)

 

Personajul principal este un vampir tompetist pe nume Joseph Amadeus Dracula (partile de trompeta sunt cantate de Arturo Sandoval). Umor negru, o infruntare intre vampirii din Estul Europei si cei din SUA (mafia vampirilor din Chicago), o satira la adresa razboiului rece. Nu vreau sa spun mai multe pentru ca stric tot farmecul. :)

 

vamphabact.jpg

Link to comment
Share on other sites

Selectia de reclame romanesti din perioada 1961-1978, care se va proiecta la sala Eforie a Cinematecii Romane, din Bucuresti, dupa cum urmeaza:

 

Joi, 26 aprilie 2007 ora 19.00

Vineri, 27 aprilie 2007 ora 13.00 si ora 17.00

Sambata, 28 aprilie 2007 ora 12.00 si ora 19.00

Duminica, 29 aprilie 2007 ora 12.00 si ora 16.00

Link to comment
Share on other sites

Perfume%20poster.jpg

 

Am vazut filmul si mi se pare ca se ridica la nivelul cartii: adica nu este nici bun, nici prost. M-a lasat complet indiferent.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest u_morphine

Vã recomand Giordano Bruno (1973). E un film de artã în regia lui Giuliano Montaldo, cu Gian Maria Volonte în rolul principal, într-o interpretare de excepție.

Link to comment
Share on other sites

Guest cooasha

Shrek3....am vz precedentele 2 idiotenii si spun ca m-a lasat rece....sincer, cu scuzele de rigoare, e un film pt. a scoate bani de la cei suficienti de ....naivi(am zis-o cat mai delicat).

recomand REAR WINDOW, film de Hitchcook , din 1954, cu Grace Kelly....mie mi-a placut!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.