www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

boxe


Guest _Theo_
 Share

Recommended Posts

am stat bine si m-am gandit ca cel mai bine as iesi daca mi-as construi eu boxele mele, sa nu dau 20mil pe o boxa de la muzica. nu ma astept sa imi iasa cine stie ce, dar macar asa, in limita bunului simt. Am gasit in camera alaturata celeia in care repetam o gramada de placi de pal (astfel mi-a venit ideea).

 

E...acum rog pe cineva sa-mi explice cum se construieste incinta (dimensiunile cum se calculeaza), antifonarea aia pe dinauntru, ce difuzoare imi trebuie pt cantat la chitara, filtre (care-i faza?). Per total as vrea sa iasa ceva care sa acopere toba si sa aibe o oarecare claritate. Ma gandeam...400-500 W :)

 

a..da...si ganditi-va ca explicati cuiva care n-are nici o treaba cu electronica :)

multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

vezi ca sunt site-uri de internet ca la concurs in domeniu. cauta pe google. daca nu gasesti iti pun eu linkuri, dar cred c-o sa te descurci si singur: "electric guitar speaker", "how to build", "garage buiders", sunt siteuri care te pot ajuta

 

bafta!

 

daca nu si nu, iti recomand o discutie cu cei de la "senia", o sa-ti dea f. multe detalii. un amic de-al meu si-a facut mai multe incinte acustice cu ajutorul lor, e drept pt hi-fi, dar, in principiu, e cam tot aia...

Link to comment
Share on other sites

nu am o boxa gata facuta. o iau de la 0...si chiar nu imi trebuie nici un fel de filtre? pot sa cumpar orice difuzor care imi place mie cum ar sta in cutia aia si sa-i trag 2 fire in amp?

Link to comment
Share on other sites

a..da...si ganditi-va ca explicati cuiva care n-are nici o treaba cu electronica

 

Asta e o problema ... nu cunosti pe nimeni sa te ajute (in C-ta adica)?

 

 

Am gasit in camera alaturata celeia in care repetam o gramada de placi de pal

 

Si nu te sfatuiesc sa folosesti PAL ca material ... orice fel de lemn e mai bun

PS. Totusi PAL e mai bine decat plastic.

 

Well ... GL ... si cauta totusi un electronist !

Link to comment
Share on other sites

Salut.

Ce muzica vrei sa canti?Si unde.Eu cred ca doua difuzoare Eminence de "250W" cu SPL 112 dB,cu o statie de 100 W nominal ar fi OK. . Pentru boxele dr chitara nu se pun pretentii mari..sunt cele mai nepretentioase functioneaza intre 200 si 4500Hz si cu cat e mai proasta e mai bine pentru timbrul rezultant.

E bine sa fie incinta inchisa , fara nici un orificiu .Nu trebe capitonata cu material fonoabsorbant ca nu este boxa Hi-Fi .La doua difuzoare de 12" cel putin 100 litri volum de aer .Boxele statiilor "Combo" sunt deschise in spate asa ajungi la cursa mai mare a membranei si producere de distorsiuni si subarmonice la o putere mai mica ,in plus dimansiunile incintei sunt de fapt calculate pentru a rezulta niste

 

filtre Heimholtz (rezonatoare ) dimensiunile fiidn experimental facuta ca sa aiba un anumit timbru pe o banda ingusta , si sunt proiectate pentru un anumit TIP DE CHITARA si GEN DE MUZICA !!

Daca canti de toate ati trebe un amplif de banda larga si "inear" de putere mare la care poti sa folosesti procesoare analogice sau sigitale pentru simularea diferitelor timbre si dinamica. Asa ceva ati trebueste daca ai un "cover band" care trebe sa cante de toate pentru toti prin cluburi .

Majoritatea discutiilor in toata lumea despre boxe si altele sunt mituri alimentate de firmele producatoare

 

si se uita cel mai important lucru !! CORZI NOI SI CURATE. Si se vorbeste despre style ,personalytate artistica , mod de exprimare unic inconfundabil !!! si toti vor aceiasi timbru aceiasi tip de chitara , pedala , ...pana de chitara ....vede cineva o logica ?

Asa ca timbrul rezultat de o incinta este bine sa fie un pic altul decat la toti , ca nu mai suntem la Casa Pionerilor si nu mai este obligatorie uniforma !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest diogrey

am stat bine si m-am gandit ca cel mai bine as iesi daca mi-as construi eu boxele mele, sa nu dau 20mil pe o boxa de la muzica. nu ma astept sa imi iasa cine stie ce, dar macar asa, in limita bunului simt. Am gasit in camera alaturata celeia in care repetam o gramada de placi de pal (astfel mi-a venit ideea).

 

E...acum rog pe cineva sa-mi explice cum se construieste incinta (dimensiunile cum se calculeaza), antifonarea aia pe dinauntru, ce difuzoare imi trebuie pt cantat la chitara, filtre (care-i faza?). Per total as vrea sa iasa ceva care sa acopere toba si sa aibe o oarecare claritate. Ma gandeam...400-500 W :)

 

a..da...si ganditi-va ca explicati cuiva care n-are nici o treaba cu electronica :)

multumesc anticipat

paii sincer daca nu stii nimic de electronica nu te apuca singur... ,ca sa faci doar incinta cu difuzoru nu e mare munca considerand ca stii oleaca de tamplarie de baza.....dar in momentul in care te bagi la preamplificator(adica ala care amplifica si modifica sunetul inainte sa intre in amplificator)te pierzi ,si cea mai mica greseala iti strica toata munca ....si aparent cea mai simpla parte alimentarea este si ea mult prea grea daca nu stii electronica...amplificatorul e simplu ca poti folosi un chit (de preferabil pe tranzistori in final cai mai rezistent)vezi diferitele firme de pe net

ca sa imi adun idea fa incinta monteaza difuzorul la amplificatorcere ajutorul cuiva carese pricepe iar sursa si preamplificatorul dale altcuiva mai in domeniu sa le faca

adauga id ul meu de mess si mai vb: diogrey

aa si ca fapt divers nu ai nevoie de 400w sa acoperi un set de tobe daca tobosaru bate rezonabil merg si 40w

Edited by diogrey
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.