www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Corzi


Geiger
 Share

Recommended Posts

pai pt metale se folosesc mai groase, incearca 0.011 chiar. depinde si de chitara, dak ai cu floyd o sa ai de lucru mult la reglaje. tot pt metale se mai practica acordarea cu un semiton sau chiar cu un ton mai jos. pt asta chiar iti trebuie corzi groase, altfel o sa ti se "falfaie" corzile pe chitara. corzi groase + acordaj mai jos => un ton mai agresiv, plus k iti permite sa dai mai tare in corzi. eu folosesc 0.009 d`addario si acordaj standard, dar nu cant metale. am de asemenea problema cu ruptul corzilor (pe reghin) dar stiu de unde mi se trage - de la cordar, plus multe benduri - cant blues. ca si marca de corzi nu iti pot recomanda nimik, eu sunt multumit de d`addario, poate dak incerci marci mai scumpe ca dean markley sau vinci, sau habar n-am. toate cele bune.

Link to comment
Share on other sites

P.S. comode la mana ar fi 0.008, dar trebuie sa alegi intre un ton bun de metale si comoditate, incearca diferite grosimi si o sa gasesti singur echilibrul, de asemenea alege-le pe cele cu corzile groase (E, A, D -respectiv mi gros, la si re) mai groase, nu pe cele cu respectivele corzi mai subtiri. Yngwie Malmsteen dak nu ma insel foloseste un set combinat, cele groase foarte groase si cele subtiri dintr-un set de 0.008.

Link to comment
Share on other sites

Salut

Corzi , o coarda este proiectata pentru un compromis intre tensiunea mecanica convenabila si sustain.

Daca dezacordezi cu o octava coarda 6 mai are sustain , nici nu mai oscileaza ca lumea ( asta a fost o exagerare pt ilustratia problemei ) .Daca canti la octava pe corzile groase nu ai sustainul si nici timbrul coardei "libere"...

Alta problema taria sunetului emis in functie de grosime si tensionare .E un raport intre grosimea optima si oscilatia proprie la care are amplitudinea maxima .Alta problema campul magnetic al dozei este intersectat de coarda ( aliaj feros ) ce in miscare in functie de viteza si diametru va produce u tensiune in bobina dozei.

Cu cat viteza este mai mare amplitudinea este mai mare , si cu cat sectiunea e mai mare are influenta mai mare in campul magnetic deci "semnal" mai mare .

Coarda tensionata optim si pe un "corp " care nu atenueaza oscilatiile coardei va suna mai mult timp , sustain mai mare , sunet lung.

Vorbim de chitara neamplificata .Dozele pot atenua oscilatia daca au magneti prea puternici .Dozele active de aceasta sunt inventate , au magnetul slab si se amplifica semnalul in doza cu un circuit alimentat de o baterie ...etc

Corzile murdare au sustain mai scurt si release si mai scurt , musrdaria care remane intre "spirele" matisajului atenueaza oscilatia coardei , vezi ca dispar inaltele , deci e atenuata oscilatia , Murdaria depusa pe corzile "subtiri" la fel atenueaza ,si schimba si inaltimea de oscilatie ( se schimba masa coardei )

O garnitura de corzi Fender sau Dadario au sunet placut si sustain aproximativ doua saptamani , daca canti ziulnic 4 ore.Corzile subtiri oricum trebuie schimbate mai repede ca se intind si nu se mai pot acorda , nici reglajul de la "bridge" nu mai este in plaja de actiune.

Chestiunea e si mai ampla si are tot felu de demonstratii din mecanica si electrotehnica, dar ne intereseaza asa babeste , sau empiric .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ce coincidenta eu am js 30 si i-am schimbat dozele stock cu duncan designed 102 si suna mult mai bine....

apropo de corzi ... mi-am cumparat un set de corzi "sit" .. au la parter la muzica... 21 ron cele pt floyd rose si 18 ron pt restu.... si suna mult mai bine decat ghs ca asta foloseam innainte...

 

Exista corzi speciale pt floyd rose??

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.