www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Sa...


Guest
 Share

Recommended Posts

Cum sa scot acest sunet http://www.youtube.com/watch?v=VdwVFq81AvI  stiu ca foloseste un roland micro cube,iar eu am un boss mt-2 si o chitara cu emg 81 bridge...problema este ce amp sa-mi iau pana in 4 mil ,pentru metal am auzit ca diful sa fie de 12" mai exact am pus ochii pe un kustom gauge 12(12" dif,16W,efecte delay,reverb,etc.)..so e buna alegerea mea...sau imi puteti recomanda alta scula...daca nu macar cat distors si delay ar trebuii sa folosesc pentru un astfel de sunet...

PS:mi-ar placea sa scot sunetul de la chitara lui alexi COB din anii 97 si 99(Something wild si Hatebreeder) :)

Link to comment
Share on other sites

:) cu 505 scoti un sunet mai bun... de fapt... daca bagi chitara in calculator si folosesti un guitar nush ce cvasi pro.... scoti sunete decente...

cat despre solo-uri... be my guest... te rog sa pui audio ca nu mai am rabdare... lasa camera... nu tre sa-mi arati emg-u din bridge... dai pedala de metalist la maxim... si dupa aia ii bagi o tzara de reverb sa nu-mi zgarie creierii asa rau (din program.. sound forge, audacity... whatever)...

daca tu vei face 2 dintre solo-urile alea cat de cat aproape de ce face nenea ala... promit ca-ti devin fan declarat...

 

(no wonder they call'em metalheads... :) )

Link to comment
Share on other sites

Guest andypopa
iti dau dreptate pot canta 2 din 5 solo-uri dar nu sunt splendid la chitara...nu conteaza imi place acel ton sau vechiul cob si tonul ala il urmaresc...

 

 

Salut!

Banuiesc ca ai vrut sa zici "sau vechiul ton cob"... Pe Something Wild a folosit un 5150I dupa care, incepand cu Hatebreeder, a folosit Lee Jackson Perfect Connection GP-1000 in combinatie cu varii powerampuri (ENGL, Rocktron, VHT). Treburi care ele, asa in mare, nu prea au vreo legatura cu Roland Cube.

Concluzia e simplisima: Vrei ton de roland, iti iei roland. Vrei ton early-Laiho, iti iei early-Laiho gear. Daca nu simti diferenta intre ele, e un motiv de mare fericire, iti permiti sa-ti iei ce e mai ieftin! :)

Edited by andypopa
Link to comment
Share on other sites

heh

 

vad ca se ia cam toata lumea de tine pt ca ai zis ca faci 2 solouri ale lui laiho.

e foarte hazliu lucru asta pentru ca pe aci pe forum unde am mai amintit de laiho hop sarea cate cineva ca ce ala e chitarist...lol

 

on topic

 

sunt de acord cu lumea in privinta faptului ca nu cred ca iti ies solourile lui laiho dupa 4 luni de chitara, eu am 2 ani(electrici) si pot sa zic ca in afara de cateva pasaje incomplete de solo ( Hate me, Downfall, Bodom Beach Terror, CoB) nu reusesc sa tin

decat partile lui Ruope de pe melodii

 

anyway, multa bafta la cantat :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.