www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

chitara electrica si PC-ul


Marius T
 Share

Recommended Posts

Ce echipamente sunt necesare pentru a putea conecta o chitara electrica la un PC prin mufa de linein, pentru a redea apoi sunetul pe boxele computerului (bineinteles boxe destul de bune :) ).

 

Cabluri, eventual amplificatoare, sau stie PC-ul sa faca amplificare si sa redea pe boxe ?

 

Corespune impedantza chitarii cu impedanta placilor de sunet ? (adica rezista o placa de sunet sau crapa :) )

 

(dupa cum spuneam in alt post sunt cam newbie la partea de chitari electrice, am cantat doar pe acustice asadar scuzatzi intrebarile daca sunt prea easy :) )

 

c ya

Link to comment
Share on other sites

Singurul echipament care-ti trebuie este un adaptor de la jack mare la jack mic. Poti sa bagi chitara si in mic, si in line in, fara nici o problema. Nu-ti trebuie nimic altceva, nici preamp, nici nimic.

Nu tre sa te astepti sa obtii nu stiu ce mare sunet, dar in lipsa de altceva merge. Poti sa folosesti programe gen FXbox care sunt un fel de multiprocesor virtual. ..

Edited by mickeyG
Link to comment
Share on other sites

MMG bugetul este intre 7-11 mil maxim 12 mil cu toate accesoriile necesare adica chitara corzi si paote un preamp dar ma indoiesc. (pfuai catzi bani mi-e rau si am plecat cu gandul ca sa ma scot in 7 mil dar de unde)

 

sistemul este nou noutz :) acum am investit in el.

 

proc: Athlon x64 3000+

board: Asus A8N-E (usb2.0 are)

sound onboard: ALC850

------------------------------------------------------------------------------------

+20dB boost preamplifier for Mic input

Both Front-Out and Surround-Out integrate 50mW/20ohm amplifiers

------------------------------------------------------------------------------------

(nu stiu daca ajuta cu ceva informatia)

 

memory: 1GB DDR400 (dual channel)

video: GeForce 6600 GT

hdd: 200GB SATA 2

 

(nu am firewire)

 

na si restul perifericelor nu le mai zic.... ca nu sunt importante.

 

Presupun ca placa de sunet e cea mai importanta aici asadar putetzi gasi informatii http://www.realtek.com.tw/products/product...modelid=2003101 daca le intelegetzi ca eu unu nu prea ma pricep la impedante, etc.

 

Chiar azi am fost pe la un magazin si am gasit preamp BEHRINGER cu lampi dar al 3.300.000 :)

Totusi sper sa se auda ceva direct in placa de sunet :) ca nu stiu daca mai am acum de unde baga si in preamplificator :(. Maine sper sa fie ziua cea mare asa de mosu si sa imi iau chitara si neaparat am sa imi iau si adaptor jack mare - jack mic...

Edited by Marius T
Link to comment
Share on other sites

Well, la bugetul asta concentreaza-te intai pe chitara, si mai vezi mai departe pe parcurs citi bani iti ramin si citi mai poti stringe cu vremea...

Link to comment
Share on other sites

ok,

tocmai am aflat ca maine vin chitare noi la magazin la mine in city cica 70 modele majoritatea brand Vintage. Am cautat un site oficial dar nu am gasit numai porcarii de magazines..... ce e cu marca asta ? Am auzit ca ar fi buna dar nu gasesc nimic site oficial cu produse sa vad specificatii :)(

Link to comment
Share on other sites

Marius, la ce magazin vin chitarele Vintage? (si eu sunt din Timisoara).

Preampul Behringer nu prea merge pentru chitara, eventual pentru ceva foarte curat; banuiesc ca e vorba de Ultragainul de la Sountech de langa Unirii, l-am incercat si eu si nu mi s-a parut grozav, cel putin nu la banii astia.

In primul rand spune-ne cam ce fel de muzica ai vrea sa canti : blues, metal etc., sunt chitare care merg mai bine pentru anumite stiluri.

De exemplu la Muzikia (cum mergi din Maria spre Balcescu) am vazut Squier Stratocaster pe la 6 milioane jumate, iar la RockaRolla (in Unirii) au o gramada de Ibanezuri la mana a doua.

Link to comment
Share on other sites

Marius, la ce magazin vin chitarele Vintage? (si eu sunt din Timisoara).

Preampul Behringer nu prea merge pentru chitara, eventual pentru ceva foarte curat; banuiesc ca e vorba de Ultragainul de la Sountech de langa Unirii, l-am incercat si eu si nu mi s-a parut grozav, cel putin nu la banii astia.

In primul rand spune-ne cam ce fel de muzica ai vrea sa canti : blues, metal etc., sunt chitare care merg mai bine pentru anumite stiluri.

De exemplu la Muzikia (cum mergi din Maria spre Balcescu) am vazut Squier Stratocaster pe la 6 milioane jumate, iar la RockaRolla (in Unirii) au o gramada de Ibanezuri la mana a doua.

 

chitarele vin astazi la magazin Muzikia sau cel putin sper sa vina astazi. In rest vreu sa cand muzica metal + solouri. Dar nu zic ca nu as baga si o balada chestii .... . Jazz sigur nu :) Bues poate. In special muzica Trash Heavy Black metal si ceva Hard Rock cam astea. hehe am sa incerc o flamenco pe electrica tare sunt curios cat de rau suna :(

muzica care vreau sa o cant se incapsuleaa toata in o singura melodie : "Metallica - Wherever I May Roam" asa daca mi-ar suna chitara si solourile :) :)

 

Dar din cate am inteles Vintage nu prea sunt super, cel putin nu au nici un site oficial realizat calumea unde potzi vedea modele specificatii ....

 

Pana la urma cred ca am sa imi iau un preaml pe lampi dar sa vad eu cum ma mai descurc cu investitia.

Edited by Marius T
Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa-ti schimbi placa de sunet in primul rand. Eu am un Audigy Platinium EX. Asta are un rack extern in care bagi direct jackul de la chitara. Daca nu, poti sa-ti iei un microfon bun, unidirectional si un stativ (daca nu vrei sa pui microfonul pe carti) si preiei sunetul din amplifiocator cu microfonul bagat in placa de sunet.

Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa-ti schimbi placa de sunet in primul rand. Eu am un Audigy Platinium EX. Asta are un rack extern in care bagi direct jackul de la chitara. Daca nu, poti sa-ti iei un microfon bun, unidirectional si un stativ (daca nu vrei sa pui microfonul pe carti) si preiei sunetul din amplifiocator cu microfonul bagat in placa de sunet.

 

 

ce treaba am eu cu microfonul ? doar eu cant la chitara nu la microfon :)

Link to comment
Share on other sites

se presupunea ca iti iei un amplificator adevarat si vrei sa prelucrezi restul pe calculator

tot nu inteleg cum bagi chitara in jack la placa de sunet, apoi iei microfon si un stativ ca sa preiei sunetul de pe amplificator! care amplificator ??? chitara este in placa de sunet nu in amplificator.

 

ce am sa fac cred ca am sa imi iau un preamplificator pe lampi si bag chitara in el si apoi din el bag in line in. la placa de suent. Mi se pare cea mai usoara solutie din cate am aflat in ultimile zile si sper ca o sa am si o calitate buna. Efecte apoi am sa caut pe net programelele recomandate pe forum.

Link to comment
Share on other sites

Bai Marius, asculta-ma pe mine.. pt ce vrei tu sa faci nu-ti trebuie decat o chitara electrica, un cablu de instrument si un adaptor jack mare-jack mic. Tot ce trebuie sa faci este sa gasesti o cale sa le conectezi pe toate trei intre ele si apoi la placa de sunet (indiciu: chitara->cablu->adaptor->placa de sunet, fie in mufa mic, fie in mufa line in). Asta e tot. E foarte simplu. Si vezi sa ai setat din windows la recording mufa pe care o folosesti, mic sau line in.

Si DA, ai cum sa folosesti calculatoru pe post de amp, exista programe gen FXbox care functioneaza ca niste multiprocesoare. Ca n-o sa sune grozav, asta-i alta poveste, dar asta e solutia de buget minim pt cantatul la electrica, fara nici un amp, asa ca nu poti sa ai pretentii. Oricum nu-ti trebuie mare sunet acasa, ca nu te-aude nimeni. Daca esti pretentios si vrei sunet bun si-n dormitor, urmeaza-mi sfatul de mai sus ...

@susceptor: lantul propus de tine serveste pt inregistrare, insa am impresia ca omul nostru vrea sa cante 'prin' calc, folosindu-l ca amp. Sau nu? Nu se-ntelege exact ce vrea sa faca cu calculatoru ala.

Link to comment
Share on other sites

Conectarea directa la placa de sunet (in Line In) a chitarii este o FOARTE mare greseala - exista nepotriviri de impedanta, nu doar de volum, care-ti vor ucide pur si simplu sunetul, asta ca sa nu mai vorbesc de zgomotul de fond, pe care orice plug-in de distortion il va propulsa sky high.

Ceea ce vreau sa fie foarte limpede, si te-ar putea ajuta sa stii asta, este faptul ca majoritatea celor care considera slabe solutiile software de procesare a chitarii (incl. distors + ampsim + cabsim) nu au respectat o regula simpla: s.h.i.t in, s*h*i*t out. Adica, geaba ai o chitara buna, daca preamplificatorul cu care te legi de placa de sunet nu este si el bun. Apoi, este foarte important sa folosesti cabluri cit mai bune (me using Cordial). Iar intrarea analogica a placii de sunet trebuie sa fie de calitate, cu dinamica minim 100 dB (si noise floor cam tot pe acolo). De preferat ca iesirea din preamp si intrarea in placa de sunet sa fie pe conexiuni balansate, legate cu cablu balansat. Daca respecti aceste conditii, vei putea scoate ce este mai bun din software, si crede-ma ca un Guitar Rig2 poate multe, si nu este singurul software foarte bun...

Daca vrei hint-uri, uita-te la semnatura mea. Nu de prost am un preamp de 400 de Euro acolo, dar nici preampurile de pe FireWire Solo nu sint rele, ba chiar sint foarte bune, de nivel profesional. Sfatul meu este sa-ti iei intai o chitara buna, si sa incerci sa mai aduni bani de un Solo. Crede-ma, stiu ce spun. Este solutia cea mai buna pentru un buget limitat, si este o solutie foarte buna chiar si pentru scepticii "intubatzi", numai ca ei nu stiu lucrul acesta. Acestora le spun "The Transistor Rulz!", inclusiv milioanele de tranzistori din CPU-uri. :-)

Link to comment
Share on other sites

Heh... depinde ce vrei sa canti.. Pt metal, mai ales chestii in acordaj jos, intr-adevar nu e mare pricopseala cu ampurile pe lampi, pt ca distorsul asta excesiv vine mai ales din preamp, si oricum ideea e sa sune aspru si gajait, deci sunetul de tranzistori chiar e dezirabil.

Pt orice altceva, oriunde iti trebuie un distors cald, fluid, muzical, nu exista inlocuitor pt un power amp pe lampi, doar aproximari care se apropie mai mult sau mai putin de ce trebuie.

Parerea mea.

Oh, si eu pe vremuri bagam chitara in calc prin line in fara sa experimentez nici una din 'simptomele' descrise de tine.

 

Acum am vazut.... 400 euro pe un preamp?! WTF?

de banii astia + cat ai mai dat pe amp iti luai un amp pe lampi mai mult decat decent. (Peavey Classic 30 e 500E, si e pe lampi EL84).

Dar ma rog, daca canti metal presupun ca n-aveai ce face cu asa ceva. Desi tot nu pot sa cred ca asta e cea mai buna solutie, in banii astia aveai de unde alege. Ma rog, fiecare cu gusturile lui.

Link to comment
Share on other sites

Marius, daca vrei sa canti metal poate o prima solutie ar fi pedala buna de distors, care rezolva si problema nepotrivirii impendantelor. Oricum, ca si chitarist o sa folosesti asa ceva. Eu am de exemplu un sansamp (au asa ceva si la Muzikia), dupa parerea mea are un distors mai bun decat unul software (am incercat majoritatea - amplitube, guitar rig etc., daca vrei sa-ti dau sa le incerci contacteaza-ma).

In aceeasi idee,o alta solutie ar fi o doza activa, adica una care are un preamp inclus; eu am una EMG si merge foarte bine direct in placa de sunet.

O pedala sau o doza activa sunt chestii care o sa-ti fie da mare folos si mai departe, intr-o formatie de exemplu.

Link to comment
Share on other sites

ia uite ca ajunsei si eu acasa de la servici of of mai mai, si citi repyurile voastre.

 

Mai baietzi chestia este in felul urmator:

Eu vreau sa folosesc calculatorul pe post de amplificator. Adica sunetul ce il cant eu a se auda pe boxele compului pentru ca momentan nu mai am bani de amplificatoare si alte chestii. Din cate am inteles si am intrebat la magazin un tip de acolo mi-a zis ca pt asta nu ai nevoie decat de un cablu jack mare jack mic (bineinteles cablu bun).

Momentan am un sistem audio 2.1 satelitzi 10W subwoofer 15W destul de bunicel pt o camera. Treaba este ca vreau sa scot pe boxele acestea si fiindca vreau si un efect ceva distort .... voi incerca sa folosesc ceva softuri pe calculator.

 

asadar momentam schema asta imi permit :

 

chitara -> (line in/microfon)placa de sunet ->software_pe_calculator(pt un efect) -> boxe calculator.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Intr-adevar, latenta (timpul ce se scurge intre momentul in care dai pe coarda si momentul in care auzi sunetul in boxe) e un aspect deosebit de important de care am uitat. Sub windows trebuie sa instalezi niste driveri speciali, vezi urmatorul topic :

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=1152

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.