www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Help!


Guest ragaiat
 Share

Recommended Posts

Guest ragaiat

Salutari tuturor. Posed aproximativ 1500 RON si caut o chitara electrica noua si un amplificator, ati ghicit, nou si am mai multe optiuni. Mentionez ca sunt complet pe dinafara, nu stiu cu ce se mananca si am cunostinte zero, adica vreau sa fiu tratat ca "incepator".

Adica

http://www.magazinuldemuzica.ro/Squier-Tel...stom-_-548.html (Squier Tele Custom HH fara maner la 850 RON)

http://www.magazinuldemuzica.ro/Squier-Tel...m-II-_-546.html (Squier Tele Custom II HH fara maner la 850 RON; intrebare-care e diferenta dintre cele doua?)

http://www.magazinuldemuzica.ro/Fender-G-D...nior-_-726.html (la 15 W)

http://www.magazinuldemuzica.ro/Fender-Fro...-25R-_-789.html (la 25 W)

(toate sigur exista si pe GuitarShop)

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=2&BrandCategsID=13&BrandProductID=1019 (Ibanez HSH cu maner)

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=424 (VOX)

Acum, ce combinatie sa iau? Ca nu m-am hotarat... Astept si alte propuneri! Multumesc doritorilor de raspuns

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

din ampurile pe care le-ai postat acolo clar cel mai bun e voxul... deoarece e cu lampa... dar :P iti recomand si fender champ... acelasi pret... full lampa... doar ca e putin mai mic... 5 w... .dar sa nu crezi ca 5w full lampa e acelasi lucru cu 5w de tranzistor.... cu 5w full lampa scoli vecinii... ba posibil sa te dea si afara din bloc :D ... plus ca daca vrei sa canti undeva cu el il poti conecta si la o boxa mai mare... and... this one goes to 12 :) ... iti mai iei mai tarziu daca nu ai bani acu o pedala gen boss sd 1 (OD) sau un fuzz big muff si te-ai aranjat... daca esti incepator n-are rost sa te complici cu efecte si chestii... clar... ai un od inclus in fender champ asa ca e de ajuns pt o joaca distorsionata...

 

in ceea ce priveste chitarele... primul tele are doze P-90... care sunt o combinatie intre single coil si humbucker

( single coil -sound hendrix, clapton, srv, blues adica... sau chestii de genu)...

(humbucker - pff... nu pot sa explic chestiile astea ma rog... sound jimmie page, (gibson in general)... ma rog.. ce spun eu aici e foarte general.. nu poti spune ca un humbucker suna asa... si un single suna asa... :) ...

acu depinde de cum vrei tu sa sune chitara.... eu la un tele apreciez doza simpla... dar multora le plac si humurile in ele... albert king avea humbucker in neck... kotzen are hum in bridge... (am I in the same sentence as albert king and kotzen? ... geez...)...

iar a doua tele are humbucker... amandoua mi se pare ca sunt duncan designed... destul de bune... n-are rost sa le schimbi de acu.... daca iti plac telecasterele poti checkui si varianta chitarelor Vintage dupa muzikia.ro (parca)... care au bridge wilkinson si doze tot wilki... si au si varianta cu maple board... (adica griful alb :) )...

happy shopping

 

ps... linkul catre mcmusic nu merge.. nush ce ai pus acolo.. daca e vorba de o chitara hsh ibanez.. nush ce sa-ti spun.. am cantat pe una de vreo cateva ori.. (insa nu avea maner :D )... ma rog... nush la ce ti-ar trebui manerul... si nu mi s-a parut cine stie ce.. destul de limitata... nu stia altceva decat metale... ne-am cam chinuit sa scoatem un blues din ea si greu... greu...

eu sunt cam anti-ibanez asa ca asteapta pe altcineva sa-ti dea detalii despre aia...

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

din cele enumerate de tine eu mi-as lua tele-ul cu P90-uri si vox-ul...oricum nu Ibanezul. Telecasterul cu Humbuckere e mai bun pt rock mai hard spre metale, P-90 sunt interpretarea Gibson a single-coilurilor daca imi este permisa exprimarea asta. Cauta pe net (ex wikipedia) ce inseamna doza SingleCoil, Humbucker si P-90 ca sa intelegi care cum suna si la ce genuri de muzica se preteaza fiecare si apoi iti alegi singur chitara potrivita tie. Problema cu Teleurile astea este ca sunt facute din Aghatis, un lemn moale care se buleste destul de usor. Problema cu ibanezul ar fi ca are Tremolo, fapt care nu o face tocmai buna pt un incepator.

Link to comment
Share on other sites

Guest ragaiat

Ciocanel:

uite link-ul:

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1019,

sau daca nu merge nici asta, mergi la mcmusic.ro, alegi produse, apoi Ibanez si pe la pagina 2 sau 3( nu stiu exact ca nu le mai gasesc), oricum modelu' ii GRG170DX (pentru "search") pe la 800 RON, uite si poza

 

 

Pai propuneti voi o ghitara si un amplificator in limita a 1500 RON , daca nu va convine Ibanez-u'! de preferat cu cel putin un H!

post-7333-1211741000_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=42 ia-ti chitara asta cu un humbucker(doza dubla) ca sa ai diversitate muzicala si pe parcurs o mai poti imbunatati. E foarte ok dpdv calitativ pt pretul ei.

SI ca amp iti recomand un roland cube 30x . In total te ajunge cam la 16 mil. Insa daca n-ai atat poti lua cube 20x ... care pentru un an 2 cat ai sa canti in apartament e mai mult decat de ajuns. Cu 20x cred ca intri in cei 1500 ron.

http://www.guitarshop.ro/produse.php?scid=35

 

Sau daca esti masochist asta: http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=46

Link to comment
Share on other sites

nu are rost sa te complici cu ibanezu... e varza tremolo-ul ala si nu e nici cine stie ce... daca vrei cu hum.... ia-ti un strat cu hum in bridge (probably the most versatile guitar in the world)... oricum... tele-ul ala cu p-90 nu suna chiar asa de "bland pe cat crezi...

http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=42 ti-as recomanda-o pe asta (am avut un squier strat... DAR ... a mea avea trem in 6 suruburi... asta vad ca are doua.. ceea ce inseamna ca e floating... asa ca... va pune probleme... la acordaj... la schimbarea corzilor... in general tremolo-ul pune probleme...

 

LE: aa dar poti sa-i blochezi tremul :) tot la guitar shop... asa ca asta pare a ramane cea mai buna oferta... insist la ampu fender champ parca :) ...

 

asta vad ca e in 6 puncte ... http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=39 dar are electronica mai proasta... si de la affinity-ul meu stiu ca actiunea e cam sus fata de normal.. cu toata ca mie imi place o actiune f sus :)

 

mai au si vintage pe muzikia niste fat straturi... dar au o forma cam aiurea... in fine uite

http://www.muzikia.ro/index.php?page=shop....op&Itemid=1

parca avea karpi un vintage... si zicea ca e ok... oricum.. are hardware si doze wilkinson... asa ca pare ok..

 

@sku... faza cu hello kitty a fost bestiala... =))

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

Guest ragaiat

SKU:

Nu sunt masochist (dar tare mi-ar placea sa fiu), dar are doar un humbucker, ca daca avea 2, poate o luam ca fapt divers...

 

As prefera un apmlificator Fender, e marca buna. Ce-i drept si Roland, dar totusi... Ghitara aia la 600 RON e prea cacacioasa, io vreau 2 H pe putin!!! Si de fapt, ce imbunatatiri aduce tremolo-ul la o ghitara? Sau nu e prea grozav? Nu stiu daca v-am spus, dar nu am tinut niciodata una in mana si vreau sa tin pentru prima data una mai nimerita...

Link to comment
Share on other sites

Guest ragaiat

Referitor la ghitara: vreau una cu H pe bridge, H la mijloc si S pe neck( pentru sunet subtire, poate trebuie buton pentru doze), dar nu gasesc deloc!Referitor la amplificator:vreauunul care sa se auza nu doar in toata casa, ci si putin pe afara (nu mult, ca nu cant pe scena), adica 15-20 W. Propuneri, ceva?...

Link to comment
Share on other sites

pai bre.. tu ce vrei sa canti?

 

si stai linistit ca 25w de tranzistor is a bitch pe langa un 5w full lampa...

 

nu gasesti shh pt ca nu iti tre... (dah) pe cine ai vazut tu cu configuratia asta... geez... noi iti spunem ca am cantat pe astfel de chitare... si stim ce fac... daca tu vrei custom shopuri si forme extratereste... be my guest... du-te la grosmann, fa-ti custom :).. sau ia-ti un bc rich made in vaporu de langa china...

 

de unde stii ce vrei daca nici macar nu stii cum suna un hum in bridge, mijloc... si/sau neck...

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Reteta pentru orice sunet decent in banii astia este Standard Fat Stratocaster, cu Fender Champ 600 si o pedala de distors/od.

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann
Referitor la ghitara: vreau una cu H pe bridge, H la mijloc si S pe neck( pentru sunet subtire, poate trebuie buton pentru doze), dar nu gasesc deloc!Referitor la amplificator:vreauunul care sa se auza nu doar in toata casa, ci si putin pe afara (nu mult, ca nu cant pe scena), adica 15-20 W. Propuneri, ceva?...

 

Parerea mea este sa scapi cat mai repede de convingerea ca un humbucker e de doua ori mai tare decat un single coil :) . Nu se pune problema asa.

Incearca pe cat posibil sa gasesti pe cineva in orasul tau care are chitara electrica. O demonstratie pe viu face cat o mie de cuvinte, si nu ai decat sa te hotarasti dupa ce afli cum sta treaba cu dozele.

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Guest ragaiat

Pai e mare diferenta de sound intre HH (Tele) si H in bridge si 2X S (Fat Strato)? Eu caut if possible una capabila atat de metal inspre hard, death, etc. cat si sunet din asta subtire, mai "acustic" si de-aia... din necunostinta de cauza, v-am mai spus!! Ma mai gandeam ca poate ma ajuta si amplificatorul putin...? Uite, Tele-ul si Fat Stratocaster au acelasi pret, cum va explicati? Pe care sa-l aleg? Motive, ceva?...Damn, cum ies din acest rahat?...

 

Rayvann:

Nu am la cine sa apelez, nici macar nu sunt din Bucuresti...la noi toata lumea e manelista ( Guta frate, la greu), asa ca...I must rely on myself...

Link to comment
Share on other sites

:) tu vrei sa canti death metal cu tele ? sau strat?

ok... pt death si astea... ia-ti jackson... nush.... la death se preteaza orice are unu sau mai multe colturi i guess... si distors in doza cat cuprinde... presupun...

http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=25

http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=30

http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=26

http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=29

fanii de "duritati" iti vor da si alte idei... i'm out...

Link to comment
Share on other sites

Guest ragaiat

CIocanel...:

Daca aleg Jackson-ul la 890 RON si amplificatorul Fender Champion 600, cam ce pot sa scot? Asta are H pe bridge si 2xS pe middle si neck, dar dozele sunt...banale si in plus, are putine butoane, nu pot sa combin tonurile. Eu vreau ...n-ai inteles bine, orice de la manele la hard, evident cu mici exceptii, ca instrumentul perfect nu cred ca s-a inventat!Adica sound clean (care cred ca ar veni de la S-ul de pe neck, inspre acustic, classic, soft, etc) si metal(de la H-ul de pe bridge) in aceeasi ghitara. Intrebare:S-ul din mijloc ce rol are?

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Ceri destul de multe pentru o suma limitata. Champ-ul 600 iti ofera un clean mai mult decat decent, dar versatilitatea vine din pedalele pe care le vei folosi inaintea acestuia. De aceea ti-am recomandat un Fat Strat, care este, prin esenta o chitara versatila, si o pedala de distors/overdrive, care sa ramana la alegerea ta in functie de ce sunet iti doresti cel mai mult sa obtii, urmand ca, ulterior, sa-ti procuri alte pedale.

 

Nu este deloc o regula ca humbucker-ul sa fie doza de murdare, iar single-coil-ul de curate. E o chestiune de fizica pura ca humbucker-ul sa aiba volum mai mare, insa ambele au aplicatiile lor si vocile lor.

 

PS: Telecaster-ul de la mama lui este in configuratie SS, adica doua doze simple. Cel despre care vorbesti tu este un hibrid, purtand doar numele de Telecaster, dat de forma. :)

Link to comment
Share on other sites

CIocanel...:

Daca aleg Jackson-ul la 890 RON si amplificatorul Fender Champion 600, cam ce pot sa scot? Asta are H pe bridge si 2xS pe middle si neck, dar dozele sunt...banale si in plus, are putine butoane, nu pot sa combin tonurile. Eu vreau ...n-ai inteles bine, orice de la manele la hard, evident cu mici exceptii, ca instrumentul perfect nu cred ca s-a inventat!Adica sound clean (care cred ca ar veni de la S-ul de pe neck, inspre acustic, classic, soft, etc) si metal(de la H-ul de pe bridge) in aceeasi ghitara. Intrebare:S-ul din mijloc ce rol are?

 

S-ul din mijloc e pur decorativ... :) Are putine butoane ca nu e pian, ai ton volum si selector de doze. Ce butoane ii mai trebuie? ejector-seat? fum?

Link to comment
Share on other sites

Guest ragaiat

Bine, am exagerat la faza cu death-ul, dar nu cer mai mult decat o propunere de ghitara capabila si de clean si de rock, adica una medie, cam de incepator, dar nici cea mai mare rasnita de pe piata! Ce propuneti? A, da, si ce amplificator?...

Link to comment
Share on other sites

Bine, am exagerat la faza cu death-ul, dar nu cer mai mult decat o propunere de ghitara capabila si de clean si de rock, adica una medie, cam de incepator, dar nici cea mai mare rasnita de pe piata! Ce propuneti? A, da, si ce amplificator?...

 

moshule ti-am tot propus pan' acu... fat strat, champ 600 si o pedala de distors... ii pui pe baieti sa ti le probeze vezi care pedala iti suna mai bine pt ce vrei matale (nu-ti recomand gigitechuri...) si te descurci... problema e sa te hotarasti... ca vad ca aste e problema de fapt....

Link to comment
Share on other sites

Bine, am exagerat la faza cu death-ul, dar nu cer mai mult decat o propunere de ghitara capabila si de clean si de rock, adica una medie, cam de incepator, dar nici cea mai mare rasnita de pe piata! Ce propuneti? A, da, si ce amplificator?...

 

Si de ce Jacksonul ti s-ar parea râºnițã? L-ai probat?

 

La niveul de incepator greu vei sesiza diferenta dintre nu stiu ce doze, lemn s.a. Toti cei ce iti vor raspunde aici fie isi dau cu parerea, fie iti spun din ceea ce au probat, avut si, mai ales ceea ce prefera.

 

Jacksonul merge, desi e din seriile entry-level, cred ca face fata bine pt un incepator.

Edited by Dimitriyus
Link to comment
Share on other sites

Guest ragaiat

OK...pana la pedala, ca la asta chiar ca nu ma pricep. Am prins ideea, raman la Fat Stratocaster si Fender Champion 600, dar pedala ce sacrificii (inclusiv financiare) presupune? Stiu cum arata si cum se foloseste, dar practic, cum modifica sunetul si ce reprezinta?

Link to comment
Share on other sites

OK...pana la pedala, ca la asta chiar ca nu ma pricep. Am prins ideea, raman la Fat Stratocaster si Fender Champion 600, dar pedala ce sacrificii (inclusiv financiare) presupune? Stiu cum arata si cum se foloseste, dar practic, cum modifica sunetul si ce reprezinta?

 

Foloseste putin si google sau youtube. Pedale? Sunt multe pedale ce-ti pot modifica sunetul. De ex pedala de distors : prin ea obtii diverse combinatii de distors, asta daca nu te multumeste drive-ul statiei.

Link to comment
Share on other sites

Guest ragaiat

Dimitriyus:

Nu ca ar fi vreo rasnita, dar e prea pretentios si in plus, e prea scump cu 150000 lei vechi. Rasnitele sunt Squierurile cu un singur S, parerea mea. E o varianta destul de buna, ma mai gandesc though...

Link to comment
Share on other sites

pedala e de od (overdrive...) distors... (distorsioneaza sunetul)... cauta si tu pe google... dai search pe forum... nu-i greu... sunt o grama de discutii pe tema asta...

o pedala buna e EHX big muff... (pink floyd, santana... old school fuzzy sound... ) 200 si cva de roni...

sau Boss Sd 1... sau Ds 1... unu e OD altu e distors... scoti chestii bune cu ele... 200 roni aproape

TS 808 ... OD folosit de Vaughan... eu am o copie si scot destul de multe sounduri cu ea... ce-i drept e putin modificata... dar noua costa vreo 600 roni...

seria vox cooltron... am auzit numa' lucruri bune despre ea.. dar cea mai ieftina e 500 roni...

mai bine nu-ti lua procesoare ca te vor indeparta de studiu... si suna aiurea oricum, daca nu ai experienta sa le setezi... si oricum vei vrea un sound mai bun dupaia si va fi greu sa-l vinzi...

daca vrei metale... nush.... ia-ti boss mt-2... am vazut ca toti metalistii au.... dar nush cum e si cum se comporta pe tub...

eu sunt cu bluesu asa ca nush ce sa-ti spun...

poti cauta pe forum la mica publicitate... vezi ca au mai toti sample-uri la ce vand si iti faci idee de cum suna...

 

am eu squier... daca stii sa-l folosesti nu e rasnita... basistul lui manolovici tot pe squier canta... mai intai invata sa canti la chitara... dupa aia te poti preocupa si de sound si critici...

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

Guest ragaiat

Faceti-ma sa inteleg, e diferenta clara intre Jackson si Fat Stratocaster? Ca prefer Jackson, dar e puuuutin mai scump... Daca gresesc, ziceti. Fara pedala sunetul e bun de ceva?(adica e obligatorie, necesara sau recomandata?)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.