www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Istoria rockului romanesc


Gix
 Share

Recommended Posts

Guest szekely

o intrebare off topic : din ce ani erau motoristii aia cu harley davidson imbracati in geci de piele badass ???60,70,80 ???

Link to comment
Share on other sites

A venit vorba pe-aici de trupele oradene. Fireste Metropol erau liderii breslei rockeresti. Concertele lor (de 2 ori pe an la Casa de Cultura a Sindicatelor din Oradea erau intotdeauna impresionante. Foarte bine puse la punct si ca lumini, sunet etc. Metrock-ul lui Bubu (Luca Marius) l-am vazut pentru prima oara prin 79-80. Cintau la vremea aceea un soi de Southern Rock. A fost chiar un concert in toamna lui 80 parca cu Metropol avind in deschidere Metrock. A existat si o fuziune, am vazut un concert Metropol cu Luca Marius la una dintre chitare! La 1 saptamina dupa aceea Oradea vuia: Luca a fugit din tara. La vremea aceea in atelierul de timplarie al Liceului E Gojdu cintau 3 tipi (toti intr-un amplif Vermona, n-ati pierdut nimic daca nu stiti ce-i aia) sub numele "Sonic". Dupa ce au mers la scoala la Timisoara au devenit Celelalte Cuvinte :) . In afara de repetitii i-am vazut in concert in 1988 cintind o lucrare numita Oglinda (nu a aparut toata pe disc si-i mare pacat) si la Timisoara in 90. Minunate concerte si scoala de scena Metropol s-a vazut si dupa atitia ani.

La vremea aceea, sfirsitull anilor 70, am mai vazut live Statuar (trupa lu' Repciuc, cu A G chitara a-2-a !!!), dar si marea trupa maghiara Omega.

 

La Timisoara, in iunie 1982 am vazut live la Olimpia, Rosu si Negru (cu Adi Ordean la chitara si cu Tudan vocal- nu stiu cine a facut basul)- splendid concert.

Si-mi aduc aminte cu mare placere de un concert Semnal (inca nu se numea M, cred). Trebuie sa fi fost in 1984/5 intr-o formula clasica dupa gustul meu: Merca, Teaca (chitara Reghin Special :) , Ciolac la Hammmond).

Dar cel mai mult m-a impresionat concertul Sfinx cu Zalmoxe (Oradea, 1980 cred). Facut in 3 !!!. Da, ati citit bine, Aldea, Bibi si Cernea. Asa incit, pentru mine ce i-ati facut aici domnului Aldea e o rusine.

Mici corecturi,doar de dragul respectarii adevarului si istoriei,in esenta postul tau este foarte bun :)

Bubu (Luca Marius),oradean la origine, a pus bazele grupului Compact (alaturi de Costi Camarasan,chtr,Cornel Moldovan,chtr,Teo Peter (RIP) bas si Ladislau Balazs drms ) ,pe vremea cand era student la medicina in Cluj.Dupa terminarea facultatii si intoarcerea in Oradea natala a fost cooptat la Metropol,in locul lui Ladislau Trifan,alaturi de fondatorii Bela Raduly (RIP) drms,voc si Attila Virany bass,si mai vechiul membru Andrei Orban chtr.Dupa vreo 2 ani de cantat impreuna si albumul intitulat Metropol 3,pe care amprenta southern rock a lui Bubu este evidenta,(albumul trebuia sa se intituleze initial Metrock,dar cenzura n-a permis asta,de aceea se numeste Metropol 3 ),Bubu paraseste Metropolul,impreuna cu o mare parte din aparatura de sunet ,(celebrul mixer "Vaporul" facut de Virany si Orban,aflat din 1987 in posesia mea,si pe care am sa-l donez muzeului rockului,cand se va deschide),pentru a infiinta o noua trupa,pe care o va numi Metrock,care-i va reuni ,pe langa Bubu,pe Joe Balogh chtr,Ladislau Balazs,drms,Nagy Gabor bass.Pentru un succes sigur si rapid,Bubu apeleaza la un subterfugiu,el intituleaza turneul "De la METROPOL la METROCK ",multa lume crezand ca in spectacol va vedea trupa Metropol,pe albumul 3 existand o piesa cu numele Metrock.Dupa primul turneu reusit,Metrock isi consolideaza baza de fani,mai ales ca aparusera in sfarsit la televizor,dar nu la vreo emisiune de muzica,ci la "Reflector",la rubrica :"asa nu",din cauza ca aveau plete si barba :D).Dupa un scurt timp,insa,Bubu EMIGREAZA legal ,parintii lui fiind stabiliti de mult in Canada.! Locul sau este luat de chitaristul-vocalist al trupei bucurestene Pro-Rock,Cristi Ionita,poreclit Zapada :)Nagy Gabor emigreaza in Finlanda si in locul sau vine Andrei Goldenthal,plecat si el ,dar in Israel .Locul sau a fost luat de fostul violonist al grupului Modal Quintet,de data asta la chitara bass,Zoltan Lipai. In 84,Zapada este inlocuit pentru cateva luni de subsemnatul,dar Ladislau Balazs primeste viza si emigreaza si el,Metrock fuzionand cu Progresiv TM in toamna aceluiasi an.Metropol si-a continuat activitatea post Luca ,in locul sau aparand un alt oradean trecut prin Cluj si prin Compact in timpul studentiei,Alex Bica,zis Ducu,care emigreaza si el in scurt timp,si caruia i se datoreaza intrarea in tara a unui numar impresionant de chitare profesionale,printre care si primele 2 Gibsonuri Les paul Custom,unul achizitionat de Bujor Hariga,primul amp Mesa Boogie,cateva basuri Rickenbacker,Stratul meu cel negru,si altele...Virany Attila emigreaza si el,locul sau la bas fiind luat de Ildiko Fogarassi-Iordanescu,o prezenta feminina foarte tare pe scena hard-rockului dominat de barbati.Locul lui Alex Bica este luat de AG Weinberger,care va fi inlocuit de Zoltan Stier,excelent chitarist aflat acum in Norvegia,formula in care apare si ultimul album Metropol.In 1988 Bela Raduly,ultimul membru fondator Metropol, emigreaza in Ungaria,unde incearca 2 formule Metropol,iar din 92 devine membru in trupa mea Trans Express,cu care are si un album aparut in 93.Pe 30 Decembrie 1994,in timp ce ne indreptam spre Sopron,oras din Ungaria unde urma sa sustinem 2 concerte,are loc tragicul accident in care Bela Raduly si-a pierdut viata,lasand in urma sa o mult prea mica discografie pentru un artist atat de mare,inzestrat cu una din cele mai bune voci ale rockului din Romania,si ,indiscutabil,una din cele mai bune si autentice prezente scenice.

S-a amintit mai sus numele lui Viorel (vivi)Repciuc,un alt stalp al rockului oradean.Prima trupa in care l-am vazut/auzit a fost Miraj,probabil cea mai buna trupa oradeana din punct de vedere

muzical,trupa din care mai tin minte ca faceau parte excelentul solist vocal Alexandru Szabo (Sonny),basistul-vocalist-compozitor Serban Lupu (Sherry) si cel mai rock flautist din Romania,Vasile Foica,flautist la Filarmonica oradeana.Nu sunt sigur cine era la tobe,dar parca era Iosif Trendler,percutionistul filarmonicii.Aveam pe niste benzi vechi o piesa in care Vivi avea niste solouri de wah hendrixiene,si canta intr-un falsetto in stil Steve Mariott,in contrast cu vocea calda si ampla a lui Szabo.Dupa dezmembrarea grupului Miraj,cand Foica,alaturi de Felix Sipos chitara,Iosif Trendler tobe se alatura lui Cornel Cristei pian si Valeriu Gidei voc,pentru a reforma grupul iesean Ethos,Vivi urmeaza linia Hard Rock,formand grupul Statuar,cu Andrei Goldenthal la bass,Dumitru Barna la tobesi cu un solist al carui nume imi scapa,dar care mi se parea atunci foarte bun.

Cat despre Semnal,as putea sa scriu o carte intreaga.Sau un lung post alta data Momentan o sa corectez doar ce ai zis tu :Semnal M s-a numit SEMNAL,fara M ,doar cateva luni,in 1977.In componenta de atunci,erau,pe langa Iuliu Merca-chtr,voc,Stefan Boldizsar-bas,voc,Tavi Popovici-chtr,Liviu Hriscu-drms si Constantin Salagean-vocal,Orice ar spune oricine,aceasta este componenta in care s-a dat primul concert din istoria Semnal,in 1977 la sala Radio din Cluj.In cateva luni,Tavi Popovici,Liviu Hriscu si Costi Salagean,de altfel basist si el ,se despart de Iuliu Merca si isi fac o noua formula,pe care o numesc Semnal :D) Merca si Boldizsar il coopteaza pe Paul Masgras -chtr,flaut,voc,Ghita Ciolac,singurul proprietar de Hammond din Romania de la acea vreme,si Ica Ioan Moca,bateristul lui Sorin Tudoran.Numele lor devine Semnal M,cu M de la Merca :D,prefigurand astfel batalia de zece ani a celor 2 formule Compact.Varianta fara Merca se desfiinteaza repede,numele si reputatia lui Iuliu transand urgent orice disputa la Radio sau Televiziune.In paranteza fie spus,am vazut o singura data varianta cealalta,si sunau al naibii de bine si ei,aveau chiar cateva piese dragute.Tavi Popovici pleaca in contract in Germania ,Costi Salagean emigreaza iar Liviu Hriscu se intoarce pentru un scurt timp la Semnal M,dupa care emigreaza si el in USA,alaturi de sotia sa,solista Zoe Campeanu.Locul lui Paul Masgras este luat de Dumitru Capusan Teaca,chitarist de tehnica si viteza provenit din grupul Compact.

Cat despre Sfinx,in 1980 i-am vazut de 2 ori in turneul Zalmoxe,si era Idu Barbu la clape,a doua oara mi se pare ca era Erwin Surin,dar nu sunt sigur,oricum nu erau in 3.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Guest mapex

Wow! Cate informatii precise... Multumesc Midnight Rider pt. acest post. Chestia cu Metrock si Metropol o stiu si eu, Bubu a fost foarte dibaci cu acel subterfugiu, imi pare rau ca nu a ramas mai mult timp componenta de inceput Metrock, albumul "Castelul de nisip" (1981) mi-a ramas in suflet si il ascult si azi cu mare placere.

Referitor la Metropol, intr-adevar, mai spre comercial (atat cat era pe vremurile alea), primele trei albume excelente, la al patrulea ("Din nou impreuna"), nu mi-a placut ca au condimentat cu ceva tobe electronice, iar sound-ul a cam lasat de dorit, ce-i drept si componenta a fost schimbata, compozitiile in schimb foarte reusite. Daca stau sa ma gandesc bine Oradea si Timisoara au dat cel putin un sfert din marile trupe rock romanesti. Bravo!

 

Dar haideti sa ne mai aducem aminte de ceva drag....

 

Edited by mapex
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Obsesiile Globului Portocaliu Am gasit intr-o carte despre istoria rockului romanesc o mentiune despre aceasta formatie din Vestul tarii care canta muzica psihedelica. Stie cineva mai multe despre asta?

 

Sunt un mare pasionat de muzica rock romaneasca, de-a lungul timpului am strans toate informatiile si muzicile pe care le-am gasit pe diverse cai, am tot ce stiu eu ca a aparut pe piata in materie de presa muzicala care contine informatii despre rock-ul autohton (colectii intregi de reviste, carti de specialitate, etc.), dar de o asemenea trupa nu am auzit pana acum. Ai putea sa-mi spui in ce carte ai citit de aceasta trupa? Pare a fi foarte interesant si de aceea sunt foarte curios. Mersi.

Link to comment
Share on other sites

Locul lui Alex Bica este luat de AG Weinberger,....

Salut,

Cred ca asta se intampla prin 1986.Si nu cred ca ma insel prea tare pentru ca la festivalul de rock de la Tg.Mures din acel an am avut bucuria sa-i cunosc pe Bella (R.I.P ) si AGW,care deja canta la Metropol de catva timp.

Edited by ggg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest pericolstudio

He He,

 

M-ati incitat!... o sa va postez cat de curand ceva povesti din anii 80-90 cu ceva persoane "cunoscute"... de ex Adi Enache, Nicu Patoi... ceva trupe din perioada cand erau rockeri pasionati... si ceva poze alb-negru:))

 

Rares... mai ti minte BacauRock in 86?... mai am poze cu scena de acolo... din pacate nu cu tine cand aruncai chitara pe jos si ii trageai picioare :))

 

Ok... concluzie... o sa povestesc cate ceva despre Autograf, Phoebus, Voievod, Charon... din Galati.... cat de curand.

 

Sarbatori linistite si pline de muzica buna tuturor!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest pericolstudio
Salut,

Cred ca asta se intampla prin 1986.Si nu cred ca ma insel prea tare pentru ca la festivalul de rock de la Tg.Mures din acel an am avut bucuria sa-i cunosc pe Bella (R.I.P ) si AGW,care deja canta la Metropol de catva timp.

 

 

Ai dreptate... AGW canta cu Metropol inca din iarna '85-'86... in formula asta au fost si la Bacau Rock Festival in primavara lui '86.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...



Rodion G.A., Experimental Q şi alte chestii faine: http://www.youtube.com/user/rocanonz/videos?view=0

Dincolo de ineditul informaţiilor, volumul oferă şi fragmente memorabile de umor. Iată-l pe Silviu Brandes rememorînd momentul întîlnirii cu Ovidiu Lipan: „Aveam nevoie urgent de cineva la tobe şi aud de un copil de 13 ani, care cînta la o nuntă ţărănească. Mă duc şi observ nişte mişcări de baterist cum nu mai văzusem. De fapt, în timp ce bătea, trebuia să supravegheze şi o oală cu sarmale, aşa că el se străduia prin acele mişcări dezarticulate să alunge un cîine care tot dădea tîrcoale... Aşa l-am cunoscut pe Ţăndărică, într-un balet ciudat!“. Unele cîntece din perioada rockului psihedelic/progresiv aveau astfel de nume: „Dodecameronul focului alb“, „Ruşinea soarelui“, „Mierla devoratice într-un zbor bezmetic şi nedesluşit“, „Temeri şi temele la trecerea păsării cu zborul rece“, „Dansul Kronkobaurului turbulent“, „Corin, Delfinul din flacon şi merele de aur“, „Zece arici înamoraţi“ sau „Urme de paşi pe infinit“ (vezi clip mai jos). Unele trupe se numeau Ceata Melopoică, Tarabostes, Laserii, Stelele din Lugoj, Obsesiile Globului Portocaliu, Mă ajută Zburătorii, iar Catena, înfiinţată în ’68, prima trupă românească de rock feminin, aveau un cîntec numit „Peştera muierii“. Iată şi cum sunau versurile unui cîntec din ’88 al trupei Timpuri Noi: „Ieri purtai un şubler nou / la salopeta neagră / cît îmi eşti de dragă. // Un albastru infinit / este tot concediul / mă gîndesc la muncă atît / de nu am remediu“.


Doru Ionescu, Club A – 42 de ani. Muzica tinereţii tale, prefaţă de Emil Barbu Popescu, Editura Casa de pariuri literare, 2011.

http://cititordeproza.ning.com/group/vrafuldecarti/forum/topic/show?id=4409416%3ATopic%3A604193&xg_source=msg
Link to comment
Share on other sites

Obsesiile Globului Portocaliu Am gasit intr-o carte despre istoria rockului romanesc o mentiune despre aceasta formatie din Vestul tarii care canta muzica psihedelica. Stie cineva mai multe despre asta?

In Timisoara ,,,trupa lui "@Eus" ,,nu i-am auzit niciodata el i-mi tot povestea ideile fantastice hippie/psihedelice cand ne intalneam ...prin anii '70 ...Nu puteam sa vad toate trupele caci noi cantam incontinu ..numai noaptea dupa ce terminam de cantat ajungeam si la alte trupe ce cantau la vre-un bal pana dimineata , sau ziua ne mai intalneam la terasa Flora o braserie ( ce era al unui mandatar inca de prin '68) unde se intalnea tot ce misca in arta pop/rock .@Eus era basist Dinu Popescu vocalist ( Reflex ,... ClassicXX.. .Univers...etc ) cu care cantam mi-a povestit ca a ajuns odata la o cantare Obsesiile Globului Portocaliu si a audiat cateva piese .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 11 months later...
  • 3 weeks later...
  • 9 months later...

Dentes a fost o formație românească de muzică rock (psihedelic), înființată la Târgu Mureș în 1969 și activă până în 1976. Grupul cuprindea în majoritate studenți ai Facultății de Stomatologie; conducerea muzicală îi aparținea lui Sergiu Cipariu (chitară bas).


Discografia formației cuprinde un singur EP eponim, conținând patru piese, apărut în 1972 la casa de discuri Electrecord. Creațiile Dentes au fost puternic influențate de modelul formației bucureștene Mondial, atât ca sonoritate, cât și prin alegerea de a folosi texte ale poeților „clasici” români. Șlagărul formației a fost piesa „Iarna pe uliță”, pe versuri de George Coșbuc.


Formația a participat la al doilea Festival „Club A”, în 1971.


 


Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
La 22.05.2006 la 16:57, Gix a spus:

Prima oara am auzit de o formatie mai "extrema" ce se chema Grumaz prin 88. Dupa revolutie au aparut mai multe.

Dintre astea primele mai "vestite" imi amintesc de Tectonic, Altar, Asalt.

Buna ziua,

 

Sunt un rocker din Constanta, am 45 de ani.

Am auzit, cand eram adolescent,  de trupa Grumaz din Timisoara si de celebrul lor album "M***, Sange si Ca***". De peste 20 de ani tot caut peste tot pe internet, am fost prin bazaruri, talciocuri (varianta vinyl,  CD sau caseta) dar nu am gasit acest album.

M-am gandit ca a fost retras de pe piata datorita numelui albumului sau a textelor din cantece.

Am rugamintea la toti rockerii de pe acest site daca puteti sa imi faceti rost, contracost bineinteles, de CD, caseta sau vinyl sau electronic (arhiva rar) a acestui album.

 

Va multumesc din suflet.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.