www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Istoria rockului romanesc


Gix
 Share

Recommended Posts

Guest Raskolnikov

Tocmai am re-ascultat azi dimineata in masina un CD cu Vali Sterian :)

... copii nostri merg la scoala .... la la la la

 

:):)

 

Vali Sterian este un monstru sacru. Era o melodie pe versuri de Paunescu - Insula mea - parca care imi placea la nebunie cand eram prin clasa a 10-a.

 

Apropo de Paunescu - ce parere aveti? Nu am vorbint niciodata, cred, despre asta, Cenanaclul Flacara reprezita ceva in istoria muzicii rock romanesti?

Eu mi-aduc aminte cu placere de cenaclu. Am fost odata la spectacol in Alba Iulia, al 2-lea oras pe tara ca numar de spectatori. Era o nebunie, si pentru un tanar de 15 ani sa stai pana la ora 7 dimineata pe stadion la un concert era lucru mare. Concert la care, daca nu tinem cont de unele manifestari patriotico-comuniste, se canta muzica in buna general, romaneasca, chiar piese straine, preluari de Beatles, s. a. La un moment dat stiu ca si Iris canta la cenaclu.

Edited by Raskolnikov
Link to comment
Share on other sites

Vali Sterian este un monstru sacru. Era o melodie pe versuri de Paunescu - Insula mea - parca care imi placea la nebunie cand eram prin clasa a 10-a.

 

Apropo de Paunescu - ce parere aveti? Nu am vorbint niciodata, cred, despre asta, Cenanaclul Flacara reprezita ceva in istoria muzicii rock romanesti?

Eu mi-aduc aminte cu placere de cenaclu. Am fost odata la spectacol in Alba Iulia, al 2-lea oras pe tara ca numar de spectatori. Era o nebunie, si pentru un tanar de 15 ani sa stai pana la ora 7 dimineata pe stadion la un concert era lucru mare. Concert la care, daca nu tinem cont de unele manifestari patriotico-comuniste, se canta muzica in buna general, romaneasca, chiar piese straine, preluari de Beatles, s. a. La un moment dat stiu ca si Iris canta la cenaclu.

parerea mea este ca acest cenaclu era un fel de loc sigur si usor de tinut sub control, un fel de supapa creata anume pentru a da impresia de libertate. de altfel, era si singura manifestare de acest gen, tocmai din acest motiv. unde sa se duca tineretul din vremea aceea SA SE DISTREZE, SA ASCULTE POEME INCHINATE OMULUI NOU, SA ASCULTE MUZICA TANARA, inclusiv ROCK (eventual, pe valoroase versuri de paunescu!?), SA MAI AFLE DESPRE CEVA LITERATURA (pentru ca...la scoala...) s.a.m.d. si toate astea sub privirea OCROTITOARE si ATENTA a partidului comunist si securitatii, daca nu in cadrul acestui cenaclu? strategia era una de nota 10 si a reusit pe deplin! :)

Link to comment
Share on other sites

Din banii castigati la Cenaclu,si apoi la palida sa copie Serbarile Scanteii Tineretului,mi-am luat primul Marshall.

Asa ca I'm a fan

Si vorbind cinstit,a avut si parti bune,a introdus muzica Rock unor paturi care nu aveau cum sa ajunga la ea,sau nu stiau ce e aia Iris,de ex.ascultatori de muzica folkaita,sau pur si simplu membrii ai clasei muncitoare care mergeau pe stadion la Cenaclu,fiindca asa era la moda intre proletari

Edited by midnight rider
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest mapex

Din banii castigati la Cenaclu,si apoi la palida sa copie Serbarile Scanteii Tineretului,mi-am luat primul Marshall.

Asa ca I'm a fan

Si vorbind cinstit,a avut si parti bune,a introdus muzica Rock unor paturi care nu aveau cum sa ajunga la ea,sau nu stiau ce e aia Iris,de ex.ascultatori de muzica folkaita,sau pur si simplu membrii ai clasei muncitoare care mergeau pe stadion la Cenaclu,fiindca asa era la moda intre proletari

S-a amintit aici de cateva trupe romanesti care se incadreaza cu brio la capitolul "Istoria muzicii rock romanesti". Au fost si multe altele care nu au beneficiat de discuri (in a doua parte a anilor '80 Electrecordul nu edita decat doua, cel mult trei albume pe an, cu "formatii" rock). E pacat, pt. ca s-au pierdut in negura timpului o gramada de idei muzicale concretizate in piese. Au ramas doar unele inregistrari in Radiodifuziunea Romana (oare ce s-a intamplat cu ele, mai exista?). Cateva trupe din esalonul doi (asta doar pt. ca nu au albume), care inca nu au fost amintite: Acid, Massmedia, Raid (ultimele doua cu Hans Knall), Rond, Redivivus (cu Cotabita vocal)-au doua piese incluse pe vol. nr.5 din seria "Formatii Rock", si foarte multe alte trupe... pacat ca de unele nu ne mai putem aminti decat ca nume... Si fiindca veni vorba de Cenaclu... pe mine nu m-a impresionat in mod special (am fost o singura data la unul din spectacole), dar sunt constient ca a avut un impact major asupra maselor, din multe puncte de vedere a fost un lucru bun, dar nu din toate...

Link to comment
Share on other sites

Pai da,ca la voi la Ploiesti a picat stadionul :) si s-a interzis cenaclul

Paunescu zicea la un moment dat ca i s-a inscenat asta,dar in Romania paranoia creste pe langa casa omului :)

Link to comment
Share on other sites

Hans Knall tot canta cand mai exista programul pentru tineret n vineri noapte ( din grija RTV ) la Petre Magdin .. program "desfintat" ( probabil pentru ca era prea tarziu in noapte si nu se odihneau copii) .apoi am mai vaz la TVR2 la Club A cu Eminenta Cenusie , super trupa si pare se ca unica ce a aparut pe post cu muzica progrock si cantata si compusa la un n ivel exceptional.Dar cum se vede asa ceva nu ne trebuie avem promovate alte trupe..

Link to comment
Share on other sites

@midnight rider-rares, eu n-am afirmat ca in cenaclul flacara nu s-au produs niste lucruri de valoare, ferit-a sfantu`! foarte multi muzicanti valorosi au cantat acolo, a aflat lumea de ei, s-a bucurat si mai erau si bine platiti, lucru rar pe atunci. pentru ca mi s-a cerut parerea, eu am incercat doar sa dezvalui si cauza ideologica si propagandistica a acestei manifestari si n-ai sa-mi spui ca gresesc, ca nu te cred! pentru ca, din pacate, acum, rezultatele se vad, cu varf si indesat! mai arata-mi tu mie acum, trupe de rock autohtone in turneu, ici-colo cate un festival anemic, vai mama lui (da` si-a noastra!) iar trupele straine cu adevarat valoroase si interesante (cel putin d.p.meu d.v.) ne ocolesc tara cu obstinatie! oare de ce? ani de zile, dupa 1990 (ca pan-atunci...) singura emisiune care mai promova cat de cat rock-ul era cea a lui magdin (si aia facuta la un nivel jalnic!). mai existau emisiunile de blues ale lui godoroja si alea sporadice si clasicele, dar si alea putine, emisiuni de jazz, ale lui florian lungu. cam asta era tot! bineinteles, ca am facut un pas inainte si acum a mai ramas sa se chinuie doar doru ionescu cu niste stradanii notabile, de altfel, dar atat! stau si ma-ntreb cat va mai rezista si el. mai exista niste dinozauri pe la televiziune, care incearca sa ne convinga cu muzica lor usoara da` cine-i mai baga in seama... in rest manele, mtv si incultura crasa! pentru astea vad ca este loc peste tot. in alte tari, cei care vor sa faca muzica sunt incurajati, statul, datorita sistemului de impozitare, le creeza posibilitatea de a-si recupera banii investiti in instrumente, iar noi visam ca prostii, la un minimum decent necesar si daca reusim sa-l atingem, n-avem unde canta, ca nu prea sunt locuri si daca exista, se canta rar si pe bani mult prea putini, de nu-ti ajunge nici sa traiesti din ei, dara`mite sa-ti mai cumperi si alte scule performante. nelu stratone se chinuie de cativa ani sa gaseasca bani pentru publicarea unei valoroase carti despre istoria muzicii rock autohtone si credeti-ma ca sunt niste informatii foarte interesante acolo! a aparut si cartea despre vremea chitarelor, a lui doru ionescu! cui ii pasa?! si asa scriem noi (doar pe rgc, probabil!) istoria rockului romanesc...vorba de pe vremuri a lui neculai constantin munteanu, la europa libera: s-auzim numai de bine! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Stiv

mai arata-mi tu mie acum, trupe de rock autohtone in turneu,

 

vrei sa zici ca inainte de 90 trupele autohtone de rock aveau turnee? eu nu stiu , d-aia intreb.. poti sa mai elaborezi ideea asta? si legatura dintre cenaclu lui paunescu si de ce nu au acum trupele turnee..

Link to comment
Share on other sites

Guest mapex

Pai da,ca la voi la Ploiesti a picat stadionul :) si s-a interzis cenaclul

Paunescu zicea la un moment dat ca i s-a inscenat asta,dar in Romania paranoia creste pe langa casa omului :)

Nu i s-a inscenat nimic... Pur si simplu a venit o furtuna... ploaie torentiala... lumea a dat buluc sa iasa din stadion (Petrolul), o poarta n-a fost deschisa la timp, oamenii s-au impins in ea pana a cedat si a cazut peste ei si s-au calcat in picioare. Din pacate au fost si victime. S-a intamplat in '85, eu am fost la un spectacol care s-a tinut in sala (Sala Sporturilor Olimpia) in '84. Asta pt. cei mai tineri care se intreaba ce s-a-ntamplat...

Link to comment
Share on other sites

Guest Stiv

reiau cererea mea : nu se ofera nimeni cu niste road stories? :) ... pentru majoritatea , perioada aceea e moarta.. poate reuseste cineva sa reinvie spiritul intr-un fel... povesti despre turnee in tara, sau macar informatii generale despre activitatea concertistica a trupelor de atunci...

Link to comment
Share on other sites

turnee se faceau cu adevarat doar atunci,cand eram cu Semnal plecam in Februarie,pe la sfarsit,si turneul se termina in Mai,invariabil la Constanta si Mangalia,apoi cantam pe litoral pana in Septembrie,cand plecam din nou in turneu,pana de Craciun,mama ma dadea disparut.Road stories sunt multe,la batranete o sa scriu o carte,o sa se cheme"No Drugs,just Sex and Rock'nRoll" :)

Exemplu:la inceputurile grupului Compact,inainte de venirea lui Paul Ciuci in formatie,leaderul fondator,Costi Camarasan se certa foarte aprig cu bateristul de atunci,Radu Marpozan,pe teme muzicale.In scurt timp s-a ajuns la mame si alte alea,si Costi,super nervos si-a trantit chitara si a zis,autoritar"Aici EU comand",la care Teo Peter,Dumnezeu sa-l ierte,care tacuse toata discutia,fiind ocupat cu niste paine cu salam,a zis sec:Atunci comanda-mi si mie o bere,te rog :)

Link to comment
Share on other sites

dar discutiile in contradictoriu dintre regretatul liviu tudan, pe de o parte si herdina si coradini, pe de alta parte, prin `77, cand se realizase fuziunea intre rosu si negru si progresiv tm si primul spunea ca trupa trebuie sa se numeasca rosu si negru si ceilalti doi, ca trebuie sa se numeasca progresiv tm? si nu cadeau la invoiala cu nici un pret. si atunci intervine florica ochescu, care le propune , pentru impacare, denumirea de: PROSU SI NEGRESIV TM! :)

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

Din banii castigati la Cenaclu,si apoi la palida sa copie Serbarile Scanteii Tineretului,mi-am luat primul Marshall.

Asa ca I'm a fan

Si vorbind cinstit,a avut si parti bune,a introdus muzica Rock unor paturi care nu aveau cum sa ajunga la ea,sau nu stiau ce e aia Iris,de ex.ascultatori de muzica folkaita,sau pur si simplu membrii ai clasei muncitoare care mergeau pe stadion la Cenaclu,fiindca asa era la moda intre proletari

 

De Iris trebuia sa stie caci erau necontenit de doua ori pe saptamana la TVR , cu cizmele ascutite si camasi cu maneci largi , striga fica-mea , tati uita-i pe aia cu cizmulite ascultite...hehe .Si cum alt program nu era pai ai vedeu toti .

 

Asa este ,la Ceneclu Flacara nu mergea publicul de rock mergeau manelisti pe atuncea se chema "folc" dar tot manele erau cu texte mai de texte .Poporul era tot cu manele de cand ma stiu , adica "kitch"-ul era la putere ca si acuma folclor eu nici nu stiu cat exista caci eu majoritatea am auzit muzica in cel mai bun caz lautareasca de petrecere si cele de "ocna" , folclor foarte putin .

In orasele mai mari tineri ce vroiau sa ajunga oraseni preluau mecanic moda si comportamentul orasenesc , apoi la primul val au trecut inapoi la Kitch.

In alta ordine de idei se luau trupele rock pentru scule apoi lalaiau "folkisti"( nu stiu ce si al cui folc cantau ? folk propriu ? ciudat) se spuneau poezii si rockul avea doar o mica parte din spectacol .Si in orice caz nu era Rolling Stones sau Pink Floyd de Motorhead nici vorba , tot catre muzica usoara se dirija vrand nevrand caci publicul asta intelegea .

 

Pana dupa '90 nu am cantat niciodata Blues la un spectacol cu "platitori" de bilete ptr Blues .Nu aveai spectatori nici la oras .

Iar navetisti grosul spectatorlor de la cenaclu erau tot cu kitch-ul.

Link to comment
Share on other sites

Guest mapex

De Iris trebuia sa stie caci erau necontenit de doua ori pe saptamana la TVR , cu cizmele ascutite si camasi cu maneci largi , striga fica-mea , tati uita-i pe aia cu cizmulite ascultite...hehe .Si cum alt program nu era pai ai vedeu toti .

 

Asa este ,la Ceneclu Flacara nu mergea publicul de rock mergeau manelisti pe atuncea se chema "folc" dar tot manele erau cu texte mai de texte .Poporul era tot cu manele de cand ma stiu , adica "kitch"-ul era la putere ca si acuma folclor eu nici nu stiu cat exista caci eu majoritatea am auzit muzica in cel mai bun caz lautareasca de petrecere si cele de "ocna" , folclor foarte putin .

In orasele mai mari tineri ce vroiau sa ajunga oraseni preluau mecanic moda si comportamentul orasenesc , apoi la primul val au trecut inapoi la Kitch.

In alta ordine de idei se luau trupele rock pentru scule apoi lalaiau "folkisti"( nu stiu ce si al cui folc cantau ? folk propriu ? ciudat) se spuneau poezii si rockul avea doar o mica parte din spectacol .Si in orice caz nu era Rolling Stones sau Pink Floyd de Motorhead nici vorba , tot catre muzica usoara se dirija vrand nevrand caci publicul asta intelegea .

 

Pana dupa '90 nu am cantat niciodata Blues la un spectacol cu "platitori" de bilete ptr Blues .Nu aveai spectatori nici la oras .

Iar navetisti grosul spectatorlor de la cenaclu erau tot cu kitch-ul.

 

Am cautat prin (impresionanta) mea colectie de casete si am gasit cateva cu trupe romanesti din perioada '70 - '90. Le-am copiat de pe radio romania tineret (programul 3 cum era pe vremuri), unele sunt trase mono, se aud infect, dar ma bucur ca au ramas pe banda magnetica unele inregistrari care nu exista pe albume. Ia uite ce am pe-aici (repet, sunt piese care nu au fost incluse pe albume, ma refer la trupele care au scos albume): Grup '74, Kappa, Massmedia, Raid, Post Scriptum (alte 3 piese decat cele de pe albumul "P.S"), Sfinx, Metropol, Rond, Pro Musica, Academica, Experimental, Voltaj, iar de la-nceputul anilor '90: Antract, Atlas, Conex, Fonic, B-22, Cartier (trupa din acea vreme a lui Mihai Alexandru, cu Nicola-voce). Si mai sunt... cel mai bine conservate sunt piesele Incognito, cu Bittman vocal (se aud acceptabil). Chiar acum ascult (mama ce solo-uri de chit. facea Adi Ilie prin '85). Am 3 piese: Zorile, Vine din inima mea (cea cu mandra albina- s-a mai amintit aici) si Te Revad. Doamne ce frumos sunau! Eh, amintiri...

Link to comment
Share on other sites

Guest mapex

Am cautat prin (impresionanta) mea colectie de casete si am gasit cateva cu trupe romanesti din perioada '70 - '90. Le-am copiat de pe radio romania tineret (programul 3 cum era pe vremuri), unele sunt trase mono, se aud infect, dar ma bucur ca au ramas pe banda magnetica unele inregistrari care nu exista pe albume. Ia uite ce am pe-aici (repet, sunt piese care nu au fost incluse pe albume, ma refer la trupele care au scos albume): Grup '74, Kappa, Massmedia, Raid, Post Scriptum (alte 3 piese decat cele de pe albumul "P.S"), Sfinx, Metropol, Rond, Pro Musica, Academica, Experimental, Voltaj, iar de la-nceputul anilor '90: Antract, Atlas, Conex, Fonic, B-22, Cartier (trupa din acea vreme a lui Mihai Alexandru, cu Nicola-voce). Si mai sunt... cel mai bine conservate sunt piesele Incognito, cu Bittman vocal (se aud acceptabil). Chiar acum ascult (mama ce solo-uri de chit. facea Adi Ilie prin '85). Am 3 piese: Zorile, Vine din inima mea (cea cu mandra albina- s-a mai amintit aici) si Te Revad. Doamne ce frumos sunau! Eh, amintiri...

Revin cu o corectie: piesa Vine din inima mea nu e cea cu albina, imi cer scuze, am facut confuzie cu alta piesa, si mai am si Pacea Florilor si Senin in priviri (nu stiu daca le zice asa), tot Incognito. Acum caut prin casete si tot mai descopar cate ceva: Roata (altele decat cele de pe albume), Pacific...

Link to comment
Share on other sites

Guest mapex

dar discutiile in contradictoriu dintre regretatul liviu tudan, pe de o parte si herdina si coradini, pe de alta parte, prin `77, cand se realizase fuziunea intre rosu si negru si progresiv tm si primul spunea ca trupa trebuie sa se numeasca rosu si negru si ceilalti doi, ca trebuie sa se numeasca progresiv tm? si nu cadeau la invoiala cu nici un pret. si atunci intervine florica ochescu, care le propune , pentru impacare, denumirea de: PROSU SI NEGRESIV TM! :)

A fost un adevarat razboi (prin cuvinte, desigur) intre cele doua tabere. A castigat Progresiv, dar ma rog, asta nu cred ca conteaza prea mult, ci ideea de compozitie in sine, dar si interpretarea. Dupa parerea mea cele doua grupuri s-au imbinat perfect si a rezultat un produs pe care il recomand tuturor celor care vor sa se apuce de chitara (si nu numai). Cred ca albumul "Puterea Muzicii" (1979) se poate incadra cu brio la capitolul "opera rock", desi la obisnuita cenzura multe din texte au fost scoase si implicit si piesele (de aceea albumul este si foarte scurt, aprox. 30min.). Si titlul albumului a fost schimbat din "Zburatorul". Au apucat totusi sa dea cateva concerte cu materialul complet, necenzurat. Care nu l-ati ascultat si va pica-n mana, ASCULTATI-L si luati aminte!

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov

Asa este ,la Ceneclu Flacara nu mergea publicul de rock mergeau manelisti pe atuncea se chema "folc" dar tot manele erau cu texte mai de texte.

 

Karpi nu crezi ca exagerezi aici comparad folk-ul cu manelele?

Adica reduci la nivelul de kitch ceea ce au creat artisti ca Dan Andrei Aldea, Mircea Florian, Mircea Vintila, Mircea Bodolan, Valeriu Sterian s.a. Bineinteles se inspirau din Bob Dylan, Simon & Grafunkel, Joan Baez, etc. si la cenaclu nivelul a mai scazut, dar totusi, era altceva decat ceea ce se difuza la emisiunea Curierul Melodiilor.

Edited by Raskolnikov
Link to comment
Share on other sites

iata o alta istorioara amuzanta: concert cu rosu si negru, la braila, cred ca prin `84. formula de vis: ordean si ochescu-chitare, dorel "baba" zaharia-tobe, dan craimerman (intr-un costum gri inchis, impecabil, cu vesta si cravata si in picioare...numai in sosete!)-bass, regretatul liviu tudan-vocal si vioara. primul spectacol, sala plina, se canta bine si cu mare "smanes", vine momentul in care tudan are piesa cu pasajul de vioara si cere vioara si apare dorian ciubuc ( road manager, pe vremea aia), cu vioara lui tudan, care avea calusul cazut, culcat pe vioara, ce sa mai vorbim, nu se mai putea canta in momentul ala, si-i spune in gura mare pe scena, ca uite ce-au facut baietii cu vioara ta (vorbea de road-i). in momentul urmator, baba, care era asezat pe un piedestal mai inalt cu tobele, sare, ca ars, in picioare si incepe sa se adreseze, la misto, unui personaj imaginar din sala si sa-i spuna: tovarase director, eu le-am spus sa aiba grija de vioara, da` ei uite ce-au facut, niciodata nu m-asculta, ca io le-am zis...! batea, pur si simplu, campii de astia din trupa se strambau de ras pe scena, tudan isi tot belea ochii la vioara, nevenindu-i sa creada iar lumea-n sala era cu gura cascata ca nu-ntelegea nimic din ce se petrecea. tudan, nervos si suparat, in mijlocul scenei, se intoarce spre trupa si intreaba in gura mare: ei si eu acuma cu ce cant? la care, adi ordean, stapanindu-si cu greu rasul, ii raspunde nonsalant: canta si tu din gura...!

Link to comment
Share on other sites

Guest lp2005

Mi-am amintit si eu o faza cu Iris in prin 84-85' cred undeva in provincie. La Trenul fara nas s-au rostogolit cateva randuri (5,6 randuri din fata) si directorul edificiului a cerut sa se aprinda luminile cand toata lumea s-a asezat pe scaune. Urma sa cante "Noaptea" si sala (fani Iris normal, deja educati in concertele Iris anterioare) incepe sa se legene, se sting luminile si se aprind cateva brickete. Cand se ajunge la refren toata sala incepe sa cante (sala canta Noapteaaaaaa... si Minculescu zicea restul), faza la care iar se aprind luminile. Atunci Cristi a acoperit microfonul cu mana cu dreapta, s-a dat un pic in stanga si uitandu-se undeva in sala zice: -acum ce p... mea mai e? Se ridica unul din sala imbracat in costum si zice: bineeee...

L-a auzit toata sala, s-au stins iar luminile si a terminat melodia. A urmat La popas si iar s-au aprins luminile:)

 

Eu zic ca cei care au vazut Iris dupa 90' au vazut doar jumatate din aceasta trupa. Eu zic ca ei (si alte trupe inainte de '89) au un loc aparte in istoria Rock din Romania. Acum 2 ani se zicea de Roling Stones ca au peste 3000 de concerte. Iris cred ca are mai multe. Normal, vorbim de o anvergura diferita da' totusi sunt 3000. Cineva intreba de turnee. Si inca ce turnee, de regula doua concerte unul dupa altul. Stie cineva ce s-a intamplat la Miercurea Ciuc cu Iris? Am auzit cateva istorioare.

Cu informatiile care sunt aici, cred ca topicul asta ar trebui pus undeva sa se vada in permanenta pe "home page", ca orice nou mebru sa-l poata gasi usor.

 

Thanks,

Link to comment
Share on other sites

Spunea Minculescu intr-un interviu ca inainte de 89 aveau si 300 de concerte pe an... :)

 

Cu activitate rock la acea vreme nu ma prea pot lauda petru ca atunci cantam altceva si deh, eram prea mic (sunt nascut in 76). Eram in corul Radiodifuziunii Romane iar in 87-88 puneam pentru prima data "mai serios" mana pe o chitara . In skimb am "participat" de multe ori la unele inregisrari in studioul T8 unde de regula erau inghesuite trupele rock (sper sa nu ma insel in privinta numelui). In studioul 3 si studioul 6 repetam eu cu corul.

 

Primul concert rock la care am asistat ca spectator a fost la Polivalneta prin 88-89 unde i-am vazut pe Interval, Esperando, Incognito, Voltaj, o vedeta pop careia acum imi scapa numele, un "duo" de clapari (tata si fiu), si cam atat cred... Ultimile doua "trupe" :) erau special intercalate. A fost seara in care rockerii strigau si bateau din picioare pe ritm.. "Sa stinga luminaaaa, sa stinga luminaaaa..." A fost dmeential. Cred ca atunci m-am convertit la rock... Heheheee, ce copil eram.

 

Cumparau ai mei de la Muzica sau de la librariile comuniste unde se mai gaseau si cate o chitara - doua rece tot ce insemna trupe "vocal-instrumentale"... Compact (discul cu Ielele, parca s enumea Cantec pt prieteni), Holograf - 10 pasi, Krypton - discul cu fetele cu okii verzi (nu ce se canta acum) :( Riff, Roata (parca asa se numea, nu ? Cu Chifiriuc la chitara), am p-acasa la ai mei si singurul disc (rosu) al celor de la FFN (pt cei mai mici decat mine FFN = Formatia Fara Nume) si ar mai fi... Vremuri, exact, cum spunea cineva mai sus.

 

Ref la istoria rock de dupa 90... hmmm cred ca in afara de trupele mediatizate inainte de... si automat consacrate Iris, Compact, Holograf, Rsou si Negru (ultimii au avut curaj sa preia Thunderstruck-ul celor de la ACDC) mi-au ramas la inima timisorenii de la CARGO pe care ii uram la inceput pentru Batacanda si alte piese inspirate din folclor.

 

Pe Phoenix nu i-am prins... au plecat cand ma nasteam eu dar am avut onoarea sa cant cu Nicu Covaci in 1997 de 1 iunie intr-o trupa numita atunci Pheonix Transilvania - 4 piese... Strunga, Mugur de fluier, Nunta si inca una care acum imi scapa.

 

Ce sa mai zic... ? Ziceti voi ca aveti mai multi ani si stiti mai multe decat mine. :)

Link to comment
Share on other sites

primul meu concert de ROCK autohton, ca de-altele, garla!, a fost in 1968 la PHOENIX mk I, la sala republica in braila! nu mi-am revenit nici acum... :) al doilea concert cu phoenix, pe care l-am prins eu, a fost abia in 1973 si era formula mk II, la sala polivalenta din iasi. a fost foarte misto, dar era altceva... ehehe... intre timp au mai fost mondial (1970, 1971, etc). apoi la mondial au urmat muti chitaristi valorosi, doru tufis, sorin tudoran, iuliu merca. apoi, rosu si negru cu nanci brandes, liviu tudan, tandarica, florin marcovici-1970, 1971). prin 1975, rosu si negru devenise trio cu ochescu si tudan. o istorie intreaga, ca un puzzle, din care am prins si eu cateva piese... :):)

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

Guest mapex

primul meu concert de ROCK autohton, ca de-altele, garla!, a fost in 1968 la PHOENIX mk I, la sala republica in braila! nu mi-am revenit nici acum... :) al doilea concert cu phoenix, pe care l-am prins eu, a fost abia in 1973 si era formula mk II, la sala polivalenta din iasi. a fost foarte misto, dar era altceva... ehehe... intre timp au mai fost mondial (1970, 1971, etc). apoi la mondial au urmat muti chitaristi valorosi, doru tufis, sorin tudoran, iuliu merca. apoi, rosu si negru cu nanci brandes, liviu tudan, tandarica, florin marcovici-1970, 1971). prin 1975, rosu si negru devenise trio cu ochescu si tudan. o istorie intreaga, ca un puzzle, din care am prins si eu cateva piese... :):)

 

Primul concert rock la care am fost, a avut loc in noiembrie 1987 in sala Teatrului Municipal din Ploiesti, si i-a avut protagonisti pe cei de la IRIS. Nu am cuvinte sa exprim ce am simtit atunci... Erau intr-o forma de zile mari, in plin succes. Atunci am ascultat in premiera piesele ce urmau sa apara in primavara lui 1988 pe cel de-al treilea album Iris - Nu Te Opri! (Eu si cu tine, Ploaia de vise, Bolta noptii, Floare de Iris...). Tin minte ca nu aveai loc s-arunci un ac! Sala a fost plina peste capacitate. Atunci am vazut niste solouri de chit. absolut magnifice (era formula cu Mihai Alexandru al doilea chitarist, daca nu ma insel). S-a cantat tot albumul Iris 1 si mare parte (vreo 6 din 8 piese) de pe Iris II, plus piesele noi (la acea vreme). Ce amintiri...

Un alt concert care m-a marcat a fost cu HOLOGRAF in 1989, in Sala Sporturilor Ploiesti. La final au cantat doua coveruri de ziceai ca nu-i adevarat: Van Halen - Jump si Europe - The final countdown. Bai, ce vremuri...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Primul meu concert rock a fost Celelalte Cuvinte, eram in scoala primara si la Sala Sporturilor din Oradea venise niste trupe din Ungaria, dar ce mi-a ramas in memorie erau piesele "iarba prin par" si " o sa am" cred sau ceva de genul asta. Calin avea un amplificator portocaliu romanesc, copie Marshall cred

frumos

Link to comment
Share on other sites

o alta istorioara amuzanta: acelasi concert cu rosu si negru de la braila, ala cu vioara lu` tudan, dar, de data asta, cel de-al doilea spectacol. se canta cu multa buna dispozitie si se ajunge la celebra piesa mistreated. tudan dadea cu vocea: "ai bilutze mamaie"(i`ve been loosing my mind) si se ajunge la partea de solo, pe care cei doi, ordean si ochescu, o canta ce o canta in tandem, dupa care, la un moment dat, gresesc, se incurca, se opresc si pufnesc in ras. in sala, liniste, lumea usor amuzata de ineditul situatiei cu exceptia unui singur spectator care, total neinspirat, exclama: pai, piesa asta ati cantat-o si la primul spectacol! urmeaza un moment de liniste jenanta, timp in care ochescu se apropie de microfon si-i raspunde: pai, mai baiatule, daca ai fost la primul spectacol, ce naiba mai cauti si la al doilea? :)

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

oameni buni tocmai am dat pe tvr si am gasit o emisiune care se numeste 50 de ani de divertisment in 50 de emisiuni. vad ca sunt bucati din intalnirea de la miezul noptii si am vazut un clip vechi cu timpuri noi.

acum este petre magdin impreuna cu robert turcescu (ziaristul) fost chitarist si vocal la trupa rock "capela" prin 95.

Daca are cineva tv tunner sa puna mana sa inregistreze. Petre Magdin a imbatranit si nu stiu daca noi astia micii o sa il mai prindem mult timp (la pachet cu emisiunea lui asa de controversata)

Link to comment
Share on other sites

Guest mapex

Am albumul "Rock My Way" - Kapela, aparut in 1995 la Electrecord, si vreau sa zic ca nu canta rau Turcescu asta. Si canta si cu vocea. A fost un chitarist destul de bun, pacat ca n-a mai continuat... probabil ca nu prea se potrivea cu ziaristica... Din trupa au mai facut parte: Dani Iconaru - tobe, Bogdan Giurea - chitara si George Badea - bass.

Link to comment
Share on other sites

Eu m-am tot uitat toata saptamana la emisiunea asta....si am mai prins si schimbul 3 cu un patranoiu slabbb si cu un par de zici ca bagase manutzele in priza....sin cu alin oprea (sau ce inseamna sa canti bine in tinerete si dupa aia sa o dai in manele rock)....vreo 2 piese sfinx experience cu paul ciuci (foarte interesant).

Link to comment
Share on other sites

Eu m-am tot uitat toata saptamana la emisiunea asta....si am mai prins si schimbul 3 cu un patranoiu slabbb si cu un par de zici ca bagase manutzele in priza....sin cu alin oprea (sau ce inseamna sa canti bine in tinerete si dupa aia sa o dai in manele rock)....vreo 2 piese sfinx experience cu paul ciuci (foarte interesant).

Pai bine si noua de ce nu ne-ai zis? Eu nu prea am tangente cu tembelizoru si am nimerit accidental.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.