www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Istoria rockului romanesc


Gix
 Share

Recommended Posts

Desi eram mic pe-atunci, mi-aduc cu mare placere aminte de cele cateva concerte Abra la care am participat. Ba chiar mi-a ramas in minte, dupa atata vreme, una dintre piese, refrenul era cam asa : Scoate-ma din trup afara... Pacat ca nu a ramas nici un album din vremurile acelea. O formatie de exceptie :Adrian DInu chitara ,Cristian Podratzky bas si Vali Potra baterie.

Link to comment
Share on other sites

Guest cantofabule

> gix:

Eu apar in Timisoara ptr. vreo 2 saptamini in februarie (stau la Berlin), pot sa va aduc mp3-urile, daca vreti si care sinteti din TM. Nici o problema. Nu e vorba de cheta sau asa, bineinteles ca nu vreau bani pe ele, vi le aduc cu placere. Trebuie numai sa-mi spune-ti din timp.

 

> bogdan:

Exista un album ABRA, se cheama „La frumusetea ei“ in romaneste, scos la A&A Rec. anul trecut (in formula AD, CP, VP) care contine materialul de atunci tras insa in studio cam prin 2004. In Timisoara s-a gasit la Magazinul Carturesti (nu stiu daca il mai au), daca nu, il poti gasi la Vali Potra, tel.:0722/789800, care mai are exemplare.

 

cele bune

cp

Link to comment
Share on other sites

Exista un album ABRA, se cheama „La frumusetea ei“ in romaneste, scos la A&A Rec. anul trecut (in formula AD, CP, VP) care contine materialul de atunci tras insa in studio cam prin 2004. In Timisoara s-a gasit la Magazinul Carturesti (nu stiu daca il mai au), daca nu, il poti gasi la Vali Potra, tel.:0722/789800, care mai are exemplare.

Multumesc, am sa-l caut.

Link to comment
Share on other sites

Midnight express, s-ar putea sa ne cunoastem? Au trecut cam 20 de ani, dar printre altele itzi mai spune ABRA ceva? Sau TimRock? Povesti si povestiri...

cele corecte tutror!

my dear friend,cred ca amintirile astea nu se pot sterge niciodata,mai ales ca erai,in secret,unul din basistii mei preferati,atat la Abra,cat si inainte,la Impact.posed si eu o parte din aceste viniluri,si imi aduc aminte cu tristetze de acele vremuri in care am fi putut face atat de multe,daca ne-ar fi lasat,ca acuma.....vezi si tu,e cam degeaba.daca vii in Romania.mi-ar place tare mult sa ne intalnim,mai ales ca s-ar putea sa am ceva cantari in TM.

Link to comment
Share on other sites

Guest cantofabule

Totu Rares!

Ma bucur sincer!

Chiar vorbisem acum citeva saptamini la telefon cu Adi Popescu si de tine. Iti mai aduci aminte de Ibanezul lui rosu, inca il mai are.

Tare as vrea sa te vad. Pe bune! Voi fi in TM de prin 12.02 -25.02. Daca dai pe acolo in peioada asta, e rost de cel putin o bere, daca nu o punem cum trebuie.

Baga un SMS la 0049/172/3875718, sau Stormymondayxyz@aol.com

 

Era sa uit: s-ar putea sa ne vedem chiar anul asta. Am sa fiu la Garana-Jazz Festival in August in orice caz, si am sa incerc sa prind si Stuffstock (asa se cheama? egal) la mare.

 

cp

Edited by cantofabule
Link to comment
Share on other sites

MAGIC – ia fiinta in 1968 la Bucuresti. Componenta initiala: Paul Wolff (chitara solo, vocal), Dan Dumitrescu (chitara bass, vocal), Constantin Sisulescu si P. Tomuta. In 1972 ii intalnim la Medias, activand la Clubul tineretului, apoi cu Paul Wolff, Paul Moldovan (chitara bass), Ion Ciocârlan (orga), efectueaza numeroase turnee in tara, pe litoral. In 1975 componenta se schimba din nou, cu Paul Binder la baterie. Grupul scoate un single in 1975 cu titlul "Formatia Magic Medias" pe el figurand Paul Wolff – leader, chitara, voce, Paul Moldovan – bas, voce, Ovidiu Şurtea – percutie, voce si Ioan Ciocârlan – orga. Acesta reuneste 2 piese: Poveste codrului, compusa de Paul Wolff pe versuri de Mihai Eminescu ("Cum deja suntem obisnuiti de la alte formatii autohtone, intre pasajele vocal instrumentale si cele instrumentale exista o clara demarcatie, data probabil de conceptia conform careia versurile trebuie sa se auda clar si tare, eventual intr-o maniera folky." Mihai Plamadeala) si Oda compusa de Ovidiu Surtea - muzica si text. Materialul nu inregistreaza un succes notabil deoarece nu aduce nimic nou in domeniu.

 

Piese proprii: Lida, Poveste codrului, Speranta iubirii, Oda, Pasi pierduti, Inspiraţie. Apar in aceeasi formula in numeroase emisiuni TV si pe primele volume ale colectiei "Formatii pop" (vol I, 1975 - piesa Paşi pierduţi, vol II, 1976 - Inspiraţie).

"Magic (Medias) nu demonstreaza prin piesa "Pasi pierduti"(3), compusa de Ovidiu Surtea, nimic in afara de virtuozitatea instrumentala combinata cu buna intelegere a limbajului rock. Solo-ul de chitara si sunetul general amintind de creatii importante ale muzicii britanice, in contrast cu linia vocala – mult mai slaba decat "negativul", pot recomanda "compozitia" cel mult drept o lucrare obisnuita din peisajul de loc original al muzicii pop romanesti. Single-ul care preceda disparitia Magic(a) poate fi considerat o extensie a "Pasilor pierduti" pe acest album...

Daca ar fi avut posibilitatea de a se exprima in conditii de piata libera Magic (Medias), a carei piesa: "Inspiratie"(8) compusa de Ovidiu Surtea este mai interesanta decat cea de pe albumul precedent, poate reusea sa se impuna. Peste nivelul general, nu prea ridicat la noi in tara, situandu-se totusi pe baze "fumate" de cel putin sapte-opt ani in Vest, formatia era alcatuita din oameni care stiau in mod indiscutabil sa cante. Ca nu este indeajuns acest fapt, a fost demonstrat de chiar disparitia lor, fara urmari in constiinta publicului." Mihai Plamadeala (Muzici si Faze)

post-76-1138443879_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Bah,ce shmeker e Mihai Plamadeala asta,om fi gasit-o pe Dana Dorian a rockului?ca vad ca toti sunt de kko,da de ce n-o fi incercat el pe vremea aia sa faca ceva,pun pariu ca le lua maul unora ca Sfinx,Semnal,Progresiv sau altzii,si inscria muzica rock romaneasca pe orbitele internetzionale :) Daca l-ar fi luat Securitatea si pe el,ca pe unii dintre noi,pentru niste versuri inocente,de ex eu am fost anchetat pentru piesa mea "pentru noi",care avea un text de drumetie,si care zicea la refren "pentru noi,soarele din nou va rasari"ocazie cu care s-au scos toate piesele trupei mele Trans Express din cardex(care era pe vremea aia playlistul universal al tuturor radiourilor din tara)si am fost suspendati 3 luni,nu aveam voie sa concertam,atunci ar fi avut caderea sa judece

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Asa,asa,multe chestii pe care le-am povestit mai demult se exemplifica brusc aicea.Puteti asculta Curtea veche 43,progresiv tm,si alte trupe despre care v-am povestit.Atentie totusi,piesa cu Cromatic NU este cu grupul Sorin Tudoran-Iuliu Merca-Dan Igretiu,ci este cu grupul Cromatic al lui Marin Petrache"Pechea",saxofonist,grup din anii 80

Link to comment
Share on other sites

Va spuneam de ultimele solouri (de acustica) ale lui Ordean (din cate am vazut mai baga ceva acorduri pe la Amadeus s.a.). Ascultati Schimbul 3 unplugged, finalul piesei Schimbul 3 (dupa 03:00). Dar si celelalte piese, acolo mai canta si doi chitaristi binecunoscuti, Georgica Patranoiu si Mario Ticlea...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

A auzit cineva de ceva formatii din Lugoj care activau prin anii 80?? Eu am inteles ca au fost cateva formatii mari si cu tare mult succes, printre care Stelele si mai era una, a carui nume nu ii stiu, care multa vreme a fost pusa la aceeasi valoare cu Phoenix.

Link to comment
Share on other sites

A auzit cineva de ceva formatii din Lugoj care activau prin anii 80?? Eu am inteles ca au fost cateva formatii mari si cu tare mult succes, printre care Stelele si mai era una, a carui nume nu ii stiu, care multa vreme a fost pusa la aceeasi valoare cu Phoenix.

Betta a fost probabil cea mai cunoscuta formatie din Lugoj,dar la aceeasi valoare cu Phoenix,nu stiu ce sa zic....In anii 80 a mai activat si Logic,un fel de progresiv,cam ca Pink Floyd,chitaristi erau Freddy Stauber si Cezar Ionescu ,parca.La Betta s-a lansat Perin Boian,o mare speranta a rockului banatean,ajuns apoi la Rosu si Negru,si apoi in Germania.si mai era chitarist Iosif (Ocsi) Egri,chitarist de mare bun simt si vocalist f.bun.

O alta trupa din Lugoj a fost Sah Mat,tot un fel de etno-hard rock,ca si Betta,dar mai slabut.Betta gasiti pe nepretuita arhiva de la Radio3,al carei link se afla chiar pe acest thread

Link to comment
Share on other sites

O alta trupa din Lugoj a fost Sah Mat....

 

Sa zic, sa nu zic??? :)

Hai ca zic, what the heck!

 

Sah-Mat au cantat in Resita in 1990. De ce naiba m-oi fi dus? A, da! Scria Concert Rock pe afis. Ca si multe lucruri in general, acest concert a inceput bine si s-a terminat FOARTE prost.

La inceput a mers. Cover-uri, cateva piese proprii (nimic special, jur!).

Apoi a urmat cataclismul. Au inceput sa bage DOAR manele (de mahala, cum se zicea atunci).

Va dati seama, la acel concert era prezente si foarte multe persoane din etnia amatoare de acest gen muzical :), care au tras o hora acolo, prin sala....

 

A iesit cea mai mare bataie de concert pe care am vazut-o si la care am participat vreodata. Si au fost destule... (nu ca as fi eu un mare jder, dar cam asa se intampla atunci). Si formatia continua sa cante. Ce mutre tampe aveau...

 

Sah-Mat? Da, numele acesta spune tot! Si-au facut-o singuri... :)

Link to comment
Share on other sites

Lol. Nice story. De Logic am mai auzit si eu si am auzit ca erau buni. Cezar Costescu(nu Ionescu)ma mai ajuta pe mine pe la chitara cu una alta :) si am facut si pian cu el 4 ani. Meserias :) De Tibi Putinelu a auzit cineva? Cred ca era in Betta

Link to comment
Share on other sites

Lol. Nice story. De Logic am mai auzit si eu si am auzit ca erau buni. Cezar Costescu(nu Ionescu)ma mai ajuta pe mine pe la chitara cu una alta :) si am facut si pian cu el 4 ani. Meserias :) De Tibi Putinelu a auzit cineva? Cred ca era in Betta

asa,Costescu,am luat-o razna,sorry

Link to comment
Share on other sites

asa,Costescu,am luat-o razna,sorry

 

Nu-i nimic :) Se mai intampla.

Totusi, cu Putzinelu cum ii? A auzit cineva de el? :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Deunăzi mi-am amintit de un alt chitarist foarte bun, de "sorginte" ... să zicem română, din Teleneşti, Rep. Moldova. Daca nu aţi auzit de Cruise (sau Kruiz) şi Valeriu Găină, merită să incercaţi.

 

Informaţii:

 

http://www.rockdetector.com/artist,5031.sm

 

Şi... meseria!

 

http://kruiz-gaina.narod.ru/MP3/MP3_KRUIZ_1.htm

Link to comment
Share on other sites

Guest Eugen_G

Am prins si eu o parte din vremurile rock-ului vechi.

In 1991 avem shi eu 15 ani shi am dat de gustul unor formatii ca Iris,Holograf,Compact,Timpuri Noi,Celelalte Cuvinte,Phoenix.

Mie imi pare rau de ce se intampla la ora actuala cu rock-ul dar o parte e si vina timpurilor.Atunci erau alte timpuri si,cu toata cenzura sau cu toate mijloacele materiale MAI PRECARE DECAT ACUM,SE REUSEAU PERFORMANTE MUZICALE EXCEPTIONALE(SI NU NUMAI MUZICALE).

EXPICATIA E SIMPLA:PE ATUNCI NU EXISTAU ATATEA BISERICUTE,ORGOLII,DEZBINARE,INTERESE ASCUNSE CUM SE INTAMPLA ACUM SAU DACA EXISTAU ERAU ATENUATE DE CEVA CARE ACUM LIPSESHTE CU DESAVRSHIRE:UNITATE,COEZIUNE,COLABORARE.

IMI PARE RAU DAR ROCK-UL DE ACUM ISI CAM MERITA SOARTA.AU CAM UITAT SA COLABOREZE TRUPELE INTRE ELE,SE FURA INSTRUMENTE,ATUNCI NU AM AUZIT SA SE INTAMPLE ASA CEVA INTRE TRUPELE DE ROCK.

ACUM E DOAR FIECARE PT. EL IAR REZULTATELE SUNT IN CONSECINTA.IMI PARE RAU CA SPUN ASTA DAR SIMT CA ASTA E ADEVARUL(SAU MACAR O PARTE DIN EL).NU PRETIND CA EU IL DETIN.EU SPUN DOAR CEEA CE VAD.SPER CA LUCRURILE SA SE MAI INDREPTE IN VIITOR DESHI SUNT CAM SCEPTIC.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Desi aici se discuta despre formatii consacrate ce cantau muzici mai linistite , intreb ca poate stie cineva...

Cam care au fost primele formatii din tara de metale grele si foarte grele ? Ma refer la ceva care sa bata catre lucruri extreme, death metal , black metal si genuri conexe. Cu heavy-ul si hardrockul e oarecum clara si documentata treaba dar muzicile astea de nisa la noi cand au aparut ?

Link to comment
Share on other sites

Desi aici se discuta despre formatii consacrate ce cantau muzici mai linistite , intreb ca poate stie cineva...

Cam care au fost primele formatii din tara de metale grele si foarte grele ? Ma refer la ceva care sa bata catre lucruri extreme, death metal , black metal si genuri conexe. Cu heavy-ul si hardrockul e oarecum clara si documentata treaba dar muzicile astea de nisa la noi cand au aparut ?

In Timisoara au aparut la scurt timp dupa revolutie destule trupe de metale. Dintre cele care au apucat sa cante in concert: Hades (trash-death, mai tarziu grind), Apocalips(trash), Damnat (trash-death). Poate cei mai cunoscuti au fost Ultimatum (techno-trash).

Nu-mi mai amintesc care cand si cum; cam intre 91-95 cred.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.