www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Istoria rockului romanesc


Gix
 Share

Recommended Posts

Guest Raul Gheba

ieri la tulcea au cantat ACCENT. S-au descurcat de minune. Printre piese: Alarma falsa, doina si joc, fluieraturi in biserica, si parca omul dogmatic

Link to comment
Share on other sites

Exista un album ABRA, se cheama „La frumusetea ei“ in romaneste, scos la A&A Rec. anul trecut (in formula AD, CP, VP) care contine materialul de atunci tras insa in studio cam prin 2004. In Timisoara s-a gasit la Magazinul Carturesti (nu stiu daca il mai au), daca nu, il poti gasi la Vali Potra, tel.:0722/789800, care mai are exemplare.

 

 

Caut de mult acest album... In guestbook-ul de pe pagina trupei chiar am opinat ca "La Frumusetea Ei" merita sa fie promovat mai mult.

Nu am gasit discul in Craiova (evident... :)) ) .

L-am cautat si prin Bucuresti, la Muzica. Am incercat si sa il comand pe internet, la A&A, insa pare-se ca nu mai figureaza in catalogul lor.

Il voi suna pe Vali Potra, la numarul lasat de tine. Sper sa o scot la capat :).

 

Cu Abra mai aveam o caseta pe care am ascultat-o pana s-a dus naibii :) , cred acum vreo aproape 12-13 ani... Versurile erau in engleza, nici macar nu aveam titlurile. Mi-o daduse Traian Bicica... iti spune ceva numele?

Link to comment
Share on other sites

Eu am o caseta cu ABRA, cumparata prin '99 de la magazinul Yamaha din Bucuresti. Se intituleaza "The best of" si a fost scoasa de Media Pro Music. Caseta contine 14 piese, variante in limba engleza. M-ar interesa si pe mine un album ABRA cu piese in limba romana. Pacat ca nu au fost promovati, aveau niste compozitii foarte reusite.

Link to comment
Share on other sites

Eu am o caseta cu ABRA, cumparata prin '99 de la magazinul Yamaha din Bucuresti. Se intituleaza "The best of" si a fost scoasa de Media Pro Music. Caseta contine 14 piese, variante in limba engleza. M-ar interesa si pe mine un album ABRA cu piese in limba romana. Pacat ca nu au fost promovati, aveau niste compozitii foarte reusite.

Eu mi-am comandat CD-ul Abra de aici:

http://www.rockshop.ro/detalii.php?id=3157...&auth=false

A venit repede si fara probleme.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

am citit acest thread de la cap la coada. am gasit aici informatii foarte interesante

 

imi pare rau ca unii adolescenti nu stiu ce muzica s-a cantat. eu sunt norocoasa ca il am pe tata... si colectia lui de discuri

 

felicitari celui care a inceput discutia. pacat ca a ramas asa... in plop

Edited by Koma
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Cautand diverse chestii am dat peste asta (siteul original nu merge acum dar google si-a facut treaba)

 

http://66.102.9.104/search?q=cache:7gxnBYY...lient=firefox-a

 

Am atasat si articolul in format text (luat de pe danslavescu.com) pentru posteritate (nu garantez ca google o sa tina articolul la infinit in cache sau ca siteul o sa isi revina. sper sa ma ierte autorul lui)

danslavescu.com.txt

Link to comment
Share on other sites

Ceva special: 2 Aprilie 1993 (adica acum mai bine de 14 ani !) Petre Magdin si intalnirea de la miezul noptii - Trupa Joc Secund cu piesa Imn

http://www.youtube.com/watch?v=sQLt34KOKZk

si tot cu Magdin - Abigail :

 

De notat in ultimul clip apare si colegul nostru de forum Razvan Alexandru :)

 

Also this is fun : http://www.youtube.com/watch?v=r6XgpBs1_Rg (tot din arhiva tvr care cine stie cate chestii mai are)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest Marius_pitesti

Pentru ca tot s-a vorbit mai inainte de Rosu si Negru, am gasit si eu cateva filmari:

 

1. http://www.youtube.com/watch?v=JMS54rqotVw...ted&search=

diverse clipuri cu R & N plus un fragment dintr-un interviu cu Liviu Tudan

 

2. http://www.youtube.com/watch?v=Xx0YTjPwTNQ...ted&search=

Val de mare

 

3. http://www.youtube.com/watch?v=1ZC08lMahvA...ted&search=

clipuri cu R & N si Compact

Link to comment
Share on other sites

Ceva special: 2 Aprilie 1993 (adica acum mai bine de 14 ani !) Petre Magdin si intalnirea de la miezul noptii - Trupa Joc Secund cu piesa Imn

http://www.youtube.com/watch?v=sQLt34KOKZk

 

Mare meserias Florian, chitaristul. Repetam la un moment dat in aceeasi locatie, in sediul unui partid din zona P-ta Roseti. In fine, eu eram undeva la degetul mic al lui... :) Nu mai stiu nik de el cred ca din acea perioada. Parca prin 95 sa-l fi vazut ultima data, era pe santier, nush exact ce anume facea, :) dar cred ca si acum da lectii la sute de chitaristi.... :) Daca s-o mai tine de treaba, evident.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...
  • 1 year later...
Interviu cu Nelu Vlad, fondatorul formatiei "Azur" din Brãila: ªlagãre de cartier, stadion ºi inimã albastrã

 

 

Dacã înainte de 1989 s-ar fi fãcut topuri cu preferințele muzicale ale românilor, cu siguranțã formația Azur le-ar fi spulberat. Zeci de formații le-au imitat stilul ºi milioane de oameni i-au adulat.

 

Sastisiți de cântecele patriotice, imnurile închinate "conducãtorilor ºi patriei", spectacolele de la "Cântarea României", românii ascultau cu nesaț muzicã de petrecere. Se asculta ºi rock ºi muzicã uºoarã, dar formațiile "de inimã albastrã" i-au cucerit pe mulți. Amorurile ºi dramele de cartier, aventurile "fantelui" de mahala, infidelitãțile conjugale, ºprițurile cu prietenii ºi eliberarea din cãtãnie au fost "cântate" la petreceri, nunți, botezuri, în restaurante ºi la "Polivalente". Pe seama muzicienilor brãileni s-au țesut în epocã legende. Hitul "Prințiºorul meu" i-ar fi fost dedicat lui Nicu Ceauºescu, se spunea atunci. Dar au fost interziºi pentru "abateri de la morala proletarã".

Despre succesul "Azurului" din Brãila ne-a vorbit Nelu Vlad, întemeietorul trupei ºi autorul "ºlagãrelor", "Pe nisipul de la mare", "Prințiºorul meu", "Cenuºãreasa", "Mona", "Claudia".

 

Nu prea vad legatura cu muzica rock, dar si Azur au facut parte din viata destul de cenusie a romanilor pana in '90 (si nu numai). Putini stiu insa ca la inceputul anilor '70 a existat o formatie Azur (din Ploiesti) care canta rock (a avut un oarecare succes la acea vreme, concerte, aparitii tv, etc.)

Link to comment
Share on other sites

Nu prea vad legatura cu muzica rock, dar si Azur au facut parte din viata destul de cenusie a romanilor pana in '90 (si nu numai). Putini stiu insa ca la inceputul anilor '70 a existat o formatie Azur (din Ploiesti) care canta rock (a avut un oarecare succes la acea vreme, concerte, aparitii tv, etc.)

trupa in care, la chitara era, pare-mi-se, Claudiu Rotaru, ex-Phoenix. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Am citit repede, si cam pe sarite :) topicul, fiindca multi ati scris, si mult ati scris, dar m-am bucurat sa vad anumite lucruri;

Eu m-am nascult in '90, asa ca nu am atata cultura despre muzica veche(adica nu am trait-o, desi mi-ar fi placut :P )

Apoi, ascultam pe un pick-up, discurile cu Compact(in primul rand, cu "Fata din vis", albumul lor de debut, super mishto), Iris(acum consider ca Iris este cel mai bun grup rock din Romania ... si poate nu numai ; daca nu, cel putin preintre cele mai bune), ceva de la Holograf(ulterior,mai deloc ) apoi ceva de la Pheonix(la fel ca la Holograf :) ).

Acum, pick-ul meu nu mai merge si m-am hotarat sa dau discurile la prietenii mei care mai au asa ceva(bineinteles ca si tata a fost de acord, si o sa vedeti de ce)...

www.radio3net.ro

-in caz ca nu am voie sa postez sa-i fac reclama, rog un admin sa stearga topicul, desi adresa e free ...-

Acolo am gasit tot ce aveam pe discuri de vinil :D (problema e ca am un net f. nashpa (nu zic de la cine), iar adresa aceea e prin streaming, si nu pot sa le ascult, si nici sa le downloadez (ma rog, face un prieten cumva rost de ele - da' astea sunt doar problemele mele :D )

Voi pastra un singur disc, anume : Rock Express - Magneton

fiindca e formatia care m-a facut sa ascult metal(prin riffurile lor si melodiile superbe - desi sound-ul nu e prea bun, dar conditiile erau grele)...

in fine: tot pe acel site, "search Magneton", sa-mi ziceti daca va plac ;) ... sau daca mai stiti ceva despre ei, sau chestii de genu, sa-mi ziceti si ie ;)

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Voi pastra un singur disc, anume : Rock Express - Magneton

fiindca e formatia care m-a facut sa ascult metal(prin riffurile lor si melodiile superbe - desi sound-ul nu e prea bun, dar conditiile erau grele)...

in fine: tot pe acel site, "search Magneton", sa-mi ziceti daca va plac :) ... sau daca mai stiti ceva despre ei, sau chestii de genu, sa-mi ziceti si ie :)

:)

 

Intr-adevar, Magneton sunau f. bine pt. acele vremuri, erau parca din Oradea, au avut doua discuri la Electrecord: Rock Express (1986) si Jo Fiu Leszek (1987, in limba maghiara), eu mai am si cateva inregistrari cu ei needitate pe albume.

Link to comment
Share on other sites

Pentru cunoscatori si nu numai:

 

http://www.youtube.com/watch?v=8ZCtInixJjA

 

...una dintre putinele inregistrari IRIS cu Dan Bittman vocal!

da, da, filmarea este doar cu nutu olteanu/gibson marauder, adi ilie/gerson les paul, marty popescu (RIP)/reghin jazz bass si nelu "pralea" dumitrescu/toba. :) ce vremuri! :)

Link to comment
Share on other sites

eu am gasit asta!

:)

 

Tara Adevarului este prima piesa IRIS si totodata singura inregistrare in formula de inceput a trupei (Nutu Olteanu, Emil Lechinteanu, Nelu Dumitrescu), inregistrata la mai putin de un an de la formarea grupului. Inregistrarile care au urmat au fost cu Sorin Chifiriuc chitara si vocal, (venit de la Curtea Veche 43), ca de ex. cea de mai jos (Corabia cu Panze) inregistrata spre finalul lui 1977 si aparuta in 1978 pe compilatia Formatii de muzica pop vol. III (compozitie Chifiriuc). In 1980 Chifiriuc a plecat la DOMINO, iar in IRIS a venit de la HARAP ALB Cristi Minculescu.... In 1982 Minculescu paraseste IRIS pentru a fonda grupul VOLTAJ impreuna cu Adi Ilie, un an mai tarziu se intoarce in IRIS dar pleaca din nou.... la TOTUSI, care castigau bani frumosi cu Cenaclul Flacara, locul sau fiind luat de catre... Dan Bittman (vezi mai sus). In 1984 Bittman pleaca la INCOGNITO dupa care trece la HOLOGRAF, iar Minculescu se intoarce la IRIS de unde jura ca nu va mai pleca... si s-a tinut de cuvant. Restul e istorie...

 

http://www.youtube.com/watch?v=mBiVmf3uwBs

Edited by mapex
Link to comment
Share on other sites

Tara Adevarului este prima piesa IRIS si totodata singura inregistrare in formula de inceput a trupei (Nutu Olteanu, Emil Lechinteanu, Nelu Dumitrescu), inregistrata la mai putin de un an de la formarea grupului. Inregistrarile care au urmat au fost cu Sorin Chifiriuc chitara si vocal, (venit de la Curtea Veche 43), ca de ex. cea de mai jos (Corabia cu Panze) inregistrata spre finalul lui 1977 si aparuta in 1978 pe compilatia Formatii de muzica pop vol. III (compozitie Chifiriuc). In 1980 Chifiriuc a plecat la DOMINO, iar in IRIS a venit de la HARAP ALB Cristi Minculescu.... In 1982 Minculescu paraseste IRIS pentru a fonda grupul VOLTAJ impreuna cu Adi Ilie, un an mai tarziu se intoarce in IRIS dar pleaca din nou.... la TOTUSI, care castigau bani frumosi cu Cenaclul Flacara, locul sau fiind luat de catre... Dan Bittman (vezi mai sus). In 1984 Bittman pleaca la INCOGNITO dupa care trece la HOLOGRAF, iar Minculescu se intoarce la IRIS de unde jura ca nu va mai pleca... si s-a tinut de cuvant. Restul e istorie...

 

http://www.youtube.com/watch?v=mBiVmf3uwBs

+1 :)

Link to comment
Share on other sites

Din istoria zbuciumata a rock-ului romanesc, doua inregistrari video de o inestimabila valoare cu SFINX.

 

- Prima contine o filmare dintr-un spectacol prezentat de poetul Adrian Paunescu (nu Cenaclul Flacara), a avut loc la Uzinele 23 August, anul nu il cunosc dar undeva intre 1978-1981, piesa "Din Nou Acasa", aparuta la Electrecord pe single-ul "Sfinx" (1977), care pe fatza B contine "Fetele Albine" si "Zmeul".

 

http://www.youtube.com/watch?v=YSxmJBO22Dk...feature=related

 

- A doua contine un extras din filmul Melodii La Costinesti (1982), piesa "Te Astept Mereu" (nu o cautati pe vreun album pt. ca nu exista pe nici unul din pacate). In locul lui Dan Andrei Aldea care tocmai plecase "afara", este Sorin Chifiriuc (ex. Domino).

 

Link to comment
Share on other sites

Guest mapex
Also this is fun : http://www.youtube.com/watch?v=r6XgpBs1_Rg (tot din arhiva tvr care cine stie cate chestii mai are)

 

 

Pentru cei mai tineri care nu cunosc toate formatiile din acest montaj, in ordinea aparitiei: PHOENIX, SINCRON, SIDERAL, ROSU SI NEGRU, SFINX, MONDIAL, CATENA, PROGRESIV TM, VENUS, METROPOL, ROSU SI NEGRU, SEMNAL M, PHOENIX.

 

ar mai fi de mentionat timpuri noi in perioada dinainte......

acid si marfar;din catre stiu eu cu vali neamtu-galagie- la tobe,dan musetescu-chitara,cristian ion la bass,adi ilie ,cristi "zapada" ionita,dan bittman,bogdan bradu........

rock on :)

 

Acid cantau ceva original la acea data, mi se pare ca erau ceva new wave, progresiv, oricum, erau altfel decat majoritatea trupelor de atunci, daca are cineva inregistrari cu ei, cum or fi ele... ii sunt recunoscator.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

A venit vorba pe-aici de trupele oradene. Fireste Metropol erau liderii breslei rockeresti. Concertele lor (de 2 ori pe an la Casa de Cultura a Sindicatelor din Oradea erau intotdeauna impresionante. Foarte bine puse la punct si ca lumini, sunet etc. Metrock-ul lui Bubu (Luca Marius) l-am vazut pentru prima oara prin 79-80. Cintau la vremea aceea un soi de Southern Rock. A fost chiar un concert in toamna lui 80 parca cu Metropol avind in deschidere Metrock. A existat si o fuziune, am vazut un concert Metropol cu Luca Marius la una dintre chitare! La 1 saptamina dupa aceea Oradea vuia: Luca a fugit din tara. La vremea aceea in atelierul de timplarie al Liceului E Gojdu cintau 3 tipi (toti intr-un amplif Vermona, n-ati pierdut nimic daca nu stiti ce-i aia) sub numele "Sonic". Dupa ce au mers la scoala la Timisoara au devenit Celelalte Cuvinte :) . In afara de repetitii i-am vazut in concert in 1988 cintind o lucrare numita Oglinda (nu a aparut toata pe disc si-i mare pacat) si la Timisoara in 90. Minunate concerte si scoala de scena Metropol s-a vazut si dupa atitia ani.

La vremea aceea, sfirsitull anilor 70, am mai vazut live Statuar (trupa lu' Repciuc, cu A G chitara a-2-a !!!), dar si marea trupa maghiara Omega.

 

La Timisoara, in iunie 1982 am vazut live la Olimpia, Rosu si Negru (cu Adi Ordean la chitara si cu Tudan vocal- nu stiu cine a facut basul)- splendid concert.

Si-mi aduc aminte cu mare placere de un concert Semnal (inca nu se numea M, cred). Trebuie sa fi fost in 1984/5 intr-o formula clasica dupa gustul meu: Merca, Teaca (chitara Reghin Special :) , Ciolac la Hammmond).

Dar cel mai mult m-a impresionat concertul Sfinx cu Zalmoxe (Oradea, 1980 cred). Facut in 3 !!!. Da, ati citit bine, Aldea, Bibi si Cernea. Asa incit, pentru mine ce i-ati facut aici domnului Aldea e o rusine.

Link to comment
Share on other sites

In locul lui Dan Andrei Aldea care tocmai plecase "afara", este Sorin Chifiriuc (ex. Domino).

 

Locul lui Dan Andrei Aldea in Sfinx, imediat dupa ce acesta a plecat in Germania, a fost luat de catre Mircea Romcescu ( fratele lui Adrian Romcescu ) si , abia apoi, de catre Sorin Chifiriuc. Am avut placerea sa urmaresc live tote cele trei formule . Din pacate, a cam uitat lumea de Kifi, care a fost un chitarist deosebit, de o verva si exuberanta rar intalnita pe la noi. Prea usor trecut cu vederea. A se asculta "albumul albastru".

Au urmat Laurentiu Cazan, Adi Manolovici, etc.

 

Asta ca sa fim cat mai exacti in amintiri si sa respectam cronologia.

 

:)

 

PS. N-ar fi rau sa incercam sa ne mai reamintim, aici, acele vremuri. Cat mai putem....Cati mai putem....

 

Apropos, mi-adusei aminte concertul Boomtown Rats, de la Polivalenta... I Don't Like Mondays.......Prin '81, parca. Sir Bob Geldof ....

Hai, care mai tine minte? :)

 

Dar cel mai mult m-a impresionat concertul Sfinx cu Zalmoxe (Oradea, 1980 cred). Facut in 3 !!!. Da, ati citit bine, Aldea, Bibi si Cernea. Asa incit, pentru mine ce i-ati facut aici domnului Aldea e o rusine.

 

+1 :) .

 

N-am sa uit, cat voi trai, concertul Sfinx de la sala CCA, in '79 (nu aparuse Zalmoxe, dar cantau deja cate ceva din el ), si n-am sa-l uit pe Dan Aldea cantand cu stanga partitura chitarii si cu dreapta la sintetizator. Poate eram eu mai de la tara, dar asa ceva n-am mai vazut.

Si Metropol, da, erau buni, desi cam comerciali.

 

Iar Vivi Repciuc, jos palaria.... Merca ( R.I.P), lafel....

 

O sa mai avem parte , curand, de asa ceva?

Desigur, cu alti protagonisti....Tineri, ca pe-aia batrani ii impuscam....

Edited by Danz
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Locul lui Dan Andrei Aldea in Sfinx, imediat dupa ce acesta a plecat in Germania, a fost luat de catre Mircea Romcescu ( fratele lui Adrian Romcescu ) si , abia apoi, de catre Sorin Chifiriuc. Am avut placerea sa urmaresc live tote cele trei formule . Din pacate, a cam uitat lumea de Kifi, care a fost un chitarist deosebit, de o verva si exuberanta rar intalnita pe la noi. Prea usor trecut cu vederea. A se asculta "albumul albastru".

Au urmat Laurentiu Cazan, Adi Manolovici, etc.

 

Asta ca sa fim cat mai exacti in amintiri si sa respectam cronologia.

 

:)

 

PS. N-ar fi rau sa incercam sa ne mai reamintim, aici, acele vremuri. Cat mai putem....Cati mai putem....

 

Apropos, mi-adusei aminte concertul Boomtown Rats, de la Polivalenta... I Don't Like Mondays.......Prin '81, parca. Sir Bob Geldof ....

Hai, care mai tine minte? :D

 

 

 

+1 :) .

 

N-am sa uit, cat voi trai, concertul Sfinx de la sala CCA, in '79 (nu aparuse Zalmoxe, dar cantau deja cate ceva din el ), si n-am sa-l uit pe Dan Aldea cantand cu stanga partitura chitarii si cu dreapta la sintetizator. Poate eram eu mai de la tara, dar asa ceva n-am mai vazut.

Si Metropol, da, erau buni, desi cam comerciali.

 

Iar Vivi Repciuc, jos palaria.... Merca ( R.I.P), lafel....

 

O sa mai avem parte , curand, de asa ceva?

Desigur, cu alti protagonisti....Tineri, ca pe-aia batrani ii impuscam....

 

Daca se deschid ochii bine se va vedea ca avem parte de asa ceva. Doar ca dupa ce se deschid ochii, trebuie putin rotit capul, pt a vedea ce e in jur :D

 

Tin minte ca atunci cand am ascultat "Filip si cerbul" a lu' Phoenix mi-au iesit ochii din cap, cam aia e piesa care m-a bagat pe fagasul rock-ului

:)

Link to comment
Share on other sites

Locul lui Dan Andrei Aldea in Sfinx, imediat dupa ce acesta a plecat in Germania, a fost luat de catre Mircea Romcescu ( fratele lui Adrian Romcescu ) si , abia apoi, de catre Sorin Chifiriuc. Am avut placerea sa urmaresc live tote cele trei formule . Din pacate, a cam uitat lumea de Kifi, care a fost un chitarist deosebit, de o verva si exuberanta rar intalnita pe la noi. Prea usor trecut cu vederea. A se asculta "albumul albastru".

Au urmat Laurentiu Cazan, Adi Manolovici, etc.

 

Asta ca sa fim cat mai exacti in amintiri si sa respectam cronologia.

 

:)

 

...Laurentiu Cazan&Florin Ochescu, Cristi Rus, Alin Oprea, Paul Ciuci, Adi Manolovici...

+4 :):)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest mapex

 

Aparent fara legatura cu ce se aude in link-ul de mai sus ma macina o-ntrebare: oare ce s-ar fi intamplat daca Minculescu ar fi ramas la Voltaj iar Bittman la Iris?.... oricum ar fi fost cred ca ar fi fost super interesant, iar cum e acum e super OK. E doar un test de imaginatie...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.