www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vreau O Chitara!


Guest walea
 Share

Recommended Posts

hm...pai in afara de faptul ca are doze rockfield mafia in loc de fatass si maple in loc de mahogany....nu are rost sa dau 4 milioane in plus degeaba...plus ca la banii astia pot sa iau epiph futura....

daca astea sunt singurele diferente pe care le observi. then. by all means, ia warlock'u, sau un jackson.

Link to comment
Share on other sites

coarda Mi (groasa) pozitia 0 (coarda libera) - coarda Re pozitia 2 (1 octava)

coarda Re pozitia 2 - coarda mi (subtire) coarda libera (2 octave)

coarda mi (subtire) coarda libera - coarda mi pozitia 12 (3 octave)

coarda mi pozitia 12 - coarda mi pozitia 24 (4 octave)

 

so...

Edited by razvanciub8a
Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann
aici apare tasta 24....chair daca ami dureaza pana o sa pot canta eu asa ceva...totusi uite cineva care foloseste tasta 24....

 

Vei putea numara pe degete de cate ori vei ajunge pe ultima tasta. Sunt 24 de taste, pentru a face mai usor sa canti pe tastele intre 18-22. In rest mi se pare mai comod un grif de 22 de taste, deoarece nu-s ingramadite in ultimul hal tastele pe la baza grifului.

Link to comment
Share on other sites

coarda Mi (groasa) pozitia 0 (coarda libera) - coarda Re pozitia 2 (1 octava)

coarda Re pozitia 2 - coarda mi (subtire) coarda libera (2 octave)

coarda mi (subtire) coarda libera - coarda mi pozitia 12 (3 octave)

coarda mi pozitia 12 - coarda mi pozitia 24 (4 octave)

 

so...

 

da corect...ma eu ma gandeam pe o singura coarda, nu am privit asa situatia :)

Link to comment
Share on other sites

Guest walea
BCRich assassin px3t <- acum e prima data cand vad chitara asta si nu prea cred ca-i atat de slaba! Ar fi bine sa o incerci daca ai ocazia. Si are si o forma terestra!

 

mda....dar parca nu as avea rabdare sa strang 22 miliaone+transport.....dar bc richu asta care l-am aratat ce are???vreau sa spun ca nu l-am pus pt ca are forma aceea anormala,ci pentru ca are f rose original.....la schimbarea corzilor sau trecerea pe corzi mai groase stiu ca o sa am probleme cu el,dar am prieteni care ma pot ajuta :)....mai am o intrebare...chitarile cu bridge fix se dezacordeaza de la benduri???

Link to comment
Share on other sites

orice chitara se dezacordeaza, si nu doar de la benduri...se poate duce dracu' acordaju' si de la diferente de temperatura, si de la struming prea violent.conteaza cat de des se dezacordeaza...si asta depinde de cat de bine tin cheitele si bridge-u' :)

 

P.S.:scuze ca te intreb, da' tu de cat timp canti la chitara...?crezi ca daca iti iei electrica cu floyd, original frateee, si grif cu 24 da taste, o sa canti ca un zeu...?sau o sa cante singura cetera...? :D

ai mentionat o groaaaza de chitare mai devreme...ai cantat pe vreuna ca sa stii ca una e bunicica, alta se dezmembreaza, cealalta e perfecta...?io nu cred ca pe YouTube poti observa cu adevarat ce poate un instrument...si cu atat mai putin din niste specificatii :) trebuie sa tii chitara in mana, si s-o alegi pe cea care-ti place tie :P

noroc :)

Edited by CernoBill
Link to comment
Share on other sites

Guest walea
orice chitara se dezacordeaza, si nu doar de la benduri...se poate duce dracu' acordaju' si de la diferente de temperatura, si de la struming prea violent.conteaza cat de des se dezacordeaza...si asta depinde de cat de bine tin cheitele si bridge-u' :)

 

P.S.:scuze ca te intreb, da' tu de cat timp canti la chitara...?crezi ca daca iti iei electrica cu floyd, original frateee, si grif cu 24 da taste, o sa canti ca un zeu...?sau o sa cante singura cetera...? :D

ai mentionat o groaaaza de chitare mai devreme...ai cantat pe vreuna ca sa stii ca una e bunicica, alta se dezmembreaza, cealalta e perfecta...?io nu cred ca pe YouTube poti observa cu adevarat ce poate un instrument...si cu atat mai putin din niste specificatii :) trebuie sa tii chitara in mana, si s-o alegi pe cea care-ti place tie :P

noroc :)

 

pei...nu de asta vreau sa-mi iau o chitara cu calitati,pentru ca ea nu canta singura si un voi canta ca un zeu la ea....ci vreau una asa ca sa nu stau din 5 in 5 minute sa o dezacordez...la fel de bine imi iau delson din carrefour:))....si cele pe care le-am mentionat inainte le-am mentionat pentru ca au calitati bune(f rose origninal,mahogany...etc.),si nu pentru ca am cantat vreodata la ele....

Link to comment
Share on other sites

mda....dar parca nu as avea rabdare sa strang 22 miliaone+transport.....dar bc richu asta care l-am aratat ce are???vreau sa spun ca nu l-am pus pt ca are forma aceea anormala,ci pentru ca are f rose original.....la schimbarea corzilor sau trecerea pe corzi mai groase stiu ca o sa am probleme cu el,dar am prieteni care ma pot ajuta :) ....mai am o intrebare...chitarile cu bridge fix se dezacordeaza de la benduri???

 

tocmai... fix bridge-ul e cel mai stabil... e chiar invers... floydu se cam dezacordeaza si vibrato-ul normal...

am pe tele fixed bridge... e o chitara de 6 milioane... o acordez la saptamana daca nu o iau in husa... (si cant zilnic) si cand o car la diverse activitati cantaricesti doar coarda G o gasesc dezacordata putin... cand o scot din husa dupa un drum prin bucuresti...

pe cand la floyd.. ma saturasem de fiecare data cand luam chitara in mana sa conectez tuneru... sa misc de rotite... eventual sa si desfac imbusu sa mai misc si de cheite... pana terminam tot procesul acesta se ducea si inspiratia si cheful... plus ca daca vei vrea vreodata sa treci pe un set de corzi de 11-12(like i did)... nush cat de bine o sa te intelegi cu floydu...

cand faci un bend floydu coboara si el... pe cand la fix bridge nu se misca nimic... only the string...

pe mine ma enerveaza floydu pt ca la un bend de mai multe corzi sau bend cu alte mish-mashuri pe alte corzi sunt out of tune... ca ala coboara...

desigur... si floydu prezinta multe avantaje :) acu depinde ce vrei... ce canti.. cat stii sa canti... si asa cum spunea si cineva mai sus.. sa nu crezi ca-i usor sa tragi de maneta aia..

Link to comment
Share on other sites

Guest walea
tocmai... fix bridge-ul e cel mai stabil... e chiar invers... floydu se cam dezacordeaza si vibrato-ul normal...

am pe tele fixed bridge... e o chitara de 6 milioane... o acordez la saptamana daca nu o iau in husa... (si cant zilnic) si cand o car la diverse activitati cantaricesti doar coarda G o gasesc dezacordata putin... cand o scot din husa dupa un drum prin bucuresti...

pe cand la floyd.. ma saturasem de fiecare data cand luam chitara in mana sa conectez tuneru... sa misc de rotite... eventual sa si desfac imbusu sa mai misc si de cheite... pana terminam tot procesul acesta se ducea si inspiratia si cheful... plus ca daca vei vrea vreodata sa treci pe un set de corzi de 11-12(like i did)... nush cat de bine o sa te intelegi cu floydu...

cand faci un bend floydu coboara si el... pe cand la fix bridge nu se misca nimic... only the string...

pe mine ma enerveaza floydu pt ca la un bend de mai multe corzi sau bend cu alte mish-mashuri pe alte corzi sunt out of tune... ca ala coboara...

desigur... si floydu prezinta multe avantaje :) acu depinde ce vrei... ce canti.. cat stii sa canti... si asa cum spunea si cineva mai sus.. sa nu crezi ca-i usor sa tragi de maneta aia..

 

pai chiar si floyd rose original dezacordeaza chitara in halul asta???

Link to comment
Share on other sites

pai chiar si floyd rose original dezacordeaza chitara in halul asta???

nush.. nu am avut original.. presupun ca nu... am avut un japonez dupa un washburn... buna chitara dealtfel... poate ar trebui sa arunci cate un ochi si pe la alea... vezi N series... sau X pro

 

daca gasesti pe careva care vinde un N1 sau N2 series mai vechi de vreo 10 ani... sunt foarte bune... facute in koreea si nu in china ca N1 si N2 actual... sunt printre cele mai laudate... era cineva de prin vestu tarii care avea un N1.. dar nu cre ca-l da :)

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

Guest walea
nush.. nu am avut original.. presupun ca nu... am avut un japonez dupa un washburn... buna chitara dealtfel... poate ar trebui sa arunci cate un ochi si pe la alea... vezi N series... sau X pro

 

daca gasesti pe careva care vinde un N1 sau N2 series mai vechi de vreo 10 ani... sunt foarte bune... facute in koreea si nu in china ca N1 si N2 actual... sunt printre cele mai laudate... era cineva de prin vestu tarii care avea un N1.. dar nu cre ca-l da :)

 

pai si daca nu ai avut original de unde sdtii ca o sa am probleme???cred ca raman la bc richu asta care l-am spus....plus ca nu cred ca o sa am bataie de cap cu floydul....gasesc pe youtube tot ce am nevoie ca sa schimb corzile http://youtube.com/profile_videos?user=roc...arpower&p=r

Edited by walea
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.