www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vreau O Chitara!


Guest walea
 Share

Recommended Posts

Guest walea

deci cred ca am cautat pe tot thomannul si tot mcmusicul si abia am gasit epipfone futura care e o chitara geniala(f rose original,24 taste,doze emg) pentru pretul ei....apoi aflu ca thomann nu ami comercializeaza asa ceva....apoi gasesc un ibanez bunicel http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...randProductID=6 ....exista cewva mai bun decat ibanezu asta pt ca din cate am auzit se dezacordeaza....eu vreau o chitara pt metal care sa aiba 24 de taste si sa se dezacordeze cat mai putin sau deloc cand actionez asupra floydului(adica sa aiba floyd bun,daca nu chiar floyd rose original)...a da...si pretul sa fie cam 15-18 milioane lei vechi.....mentionez ca am stat vreo 4 ore in fiecare zi timp de 3 zile ca sa caut ceva bun...am cautat filme pe youtube,si am ramas tot la ibanezu asta.....aveti o alta parere/idee???

Link to comment
Share on other sites

deci cred ca am cautat pe tot thomannul si tot mcmusicul si abia am gasit epipfone futura care e o chitara geniala(f rose original,24 taste,doze emg) pentru pretul ei....apoi aflu ca thomann nu ami comercializeaza asa ceva....apoi gasesc un ibanez bunicel http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...randProductID=6 ....exista cewva mai bun decat ibanezu asta pt ca din cate am auzit se dezacordeaza....eu vreau o chitara pt metal care sa aiba 24 de taste si sa se dezacordeze cat mai putin sau deloc cand actionez asupra floydului(adica sa aiba floyd bun,daca nu chiar floyd rose original)...a da...si pretul sa fie cam 15-18 milioane lei vechi.....mentionez ca am stat vreo 4 ore in fiecare zi timp de 3 zile ca sa caut ceva bun...am cautat filme pe youtube,si am ramas tot la ibanezu asta.....aveti o alta parere/idee???

 

stai departe de chitara asta, tremolo-ul e nasol de tot.

Link to comment
Share on other sites

Guest walea
stai departe de chitara asta, tremolo-ul e nasol de tot.

 

 

pai si atunci de care chitara sa ma aproprii????ca daca si asta se dezacordeaza care sa mio mai iau???

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann

Un prieten de-al meu are un 550 made in japan, luat la sh la vreo 350 euro, si am mers din curiozitate la Bacau, sal comparam cu ibanezul de acolo. Chitara de pe perete a fost un jeg complet. Adica nu neaparat ca a fost o chitara groaznica in sine, doar ca nu se apropia deloc de calitatea ibanezului japan. Atata tot. Daca iti iei asta, practic iti iei una din cele mai slabe chitari din categoria ei.

Link to comment
Share on other sites

Guest walea
Un prieten de-al meu are un 550 made in japan, luat la sh la vreo 350 euro, si am mers din curiozitate la Bacau, sal comparam cu ibanezul de acolo. Chitara de pe perete a fost un jeg complet. Adica nu neaparat ca a fost o chitara groaznica in sine, doar ca nu se apropia deloc de calitatea ibanezului japan. Atata tot. Daca iti iei asta, practic iti iei una din cele mai slabe chitari din categoria ei.

 

 

pai care sa o iau atunci????dati-mi alte idei si pareri....

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

asta

 

http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=145

sau asta http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=16

 

sau daca vrei un fender american cu doze misto, la bani putini; poti canta de la heavy metal pana la blues asta :)http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=21085&hl=

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

Guest walea
mai asteapta o luna si o sa ai Epiphone Futura in Bucuresti,pe la 560 de euro (pret aproximativ)

 

 

cum asa???de unde stii??

 

ps:toate chitarile care mi le-ati aratat ori nu au 24 taste,ori nu au floyd,ci fixed bridge,ori nu au floyd ca lumea.iar jacksonurile nu-s asa bine facute....o sa ma trezesc cu suruburi pe jos....

Link to comment
Share on other sites

Guest walea
:) ) nu mai vorbi in necunostiinte de cauza. Astea is mituri. Jacksonurile alea din linkuri si niste chitare chiar reusite. Si tot nu ai spus de ce ai nevoie de 24 de taste.

 

1.midnight rider...de unde stii ca epiphone futura va fi in romania??

2.am nevoie de 24 de taste din 2 motive:

-vreau sa fac chitara 1(adica pentru solos)

-vreau sa cant rock si metale cu ea...si 222 de taste nu ajung...

Link to comment
Share on other sites

cum asa???de unde stii??

 

ps:toate chitarile care mi le-ati aratat ori nu au 24 taste,ori nu au floyd,ci fixed bridge,ori nu au floyd ca lumea.iar jacksonurile nu-s asa bine facute....o sa ma trezesc cu suruburi pe jos....

tu habar n-aveai ce-i ala PRS... la ce-ti tre 24 de taste si floyd?

si cine ti-a spus ca Jacksonu se dezintegreaza? crezi ca e stagg?...

si daca te uitai in semnatura lui rares totu.. sau intrai pe profil... un click sau un simplu ochi daca aruncai la ce scrie sub postul lui - iti dadeai seama ca rares e importator oficial epiphone si gibson... dar presupun ca ti-a fost sila...

 

nu toti solo-istii au 24 de taste... ba chiar.. printre cei mai buni au doar 21 sau 22 :)

=)) poti face solo.. fara probleme si pe 21 de taste...

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

Guest walea
tu habar n-aveai ce-i ala PRS... la ce-ti tre 24 de taste si floyd?

si cine ti-a spus ca Jacksonu se dezintegreaza? crezi ca e stagg?...

si daca te uitai in semnatura lui rares totu.. sau intrai pe profil... un click sau un simplu ochi daca aruncai la ce scrie sub postul lui - iti dadeai seama ca rares e importator oficial epiphone si gibson... dar presupun ca ti-a fost sila...

 

nu mi-a fost sila...pur si simplu nu stiam....scuze.....despre 'dezintegrarea' jacksonului am vazut pe youtube la comenturi ca scriau oamenii ca nu sunt chiar multumiti de ele(probabil am exagerat,pentru ca alea probabil erau ieftine)...imi trebuie 24 de taste si floy pentru ce am scris mai sus de postul tau....inca mai astept intrebari/pareri/sugestii/ajutor...multumesc...

Link to comment
Share on other sites

Guest walea
Eu te asigur ca toti chitaristii tai preferati au chitare folosesc chitara pana la 22. Eu nu am dat prea des de un solo in care sa ajung pe 23-24

 

mda...dar atunci de ce exista chitari cu 24 taste???le-au pus de frumusete???in fine....m-ati convins sa raman la 22 taste....acum??si paote ca jacksonurile nu se dezintegreaza dar au floyd cam nasol(tot din youtube...)

Edited by walea
Link to comment
Share on other sites

mda...dar atunci de ce exista chitari cu 24 taste???le-au pus de frumusete???in fine....m-ati convins sa raman la 22 taste....acum??si paote ca jacksonurile nu se dezintegreaza dar au floyd cam nasol(tot din youtube...)

you tubu e plin de mucosi care se baga in seama degeaba...

"acum"... acum vezi ca ai mai sus o grama' de recomandari de la colegii mult mai experimentati... (vezi fenderu :) )

sau zi-ne bugetul tau mai exact si ne reprofilam...

btw... floydu se poate inlocui cu unul original... te duci la un lutier klumea si il pui... daca te tine banu :)... asta daca vrei metale... o

Link to comment
Share on other sites

Guest walea
you tubu e plin de mucosi care se baga in seama degeaba...

"acum"... acum vezi ca ai mai sus o grama' de recomandari de la colegii mult mai experimentati... (vezi fenderu :D )

sau zi-ne bugetul tau mai exact si ne reprofilam...

btw... floydu se poate inlocui cu unul original... te duci la un lutier klumea si il pui... daca te tine banu :) ... asta daca vrei metale... o

 

pai...bugetul ar fi cam 15 milioane...dar mai tre sa strang...si voiam sa intreb din timp ca sa vad cat sa mai strang...pot sa strang si cam 18-20 milioane...dar mai mult nu....chestia este ce un f rose original costa 6 mil de pe thomann...si nu stiu daca se merita sa-l schimb...daca nu se potriveste???si nu neaparat pentru metale...dar in melodii o sa cam abuzez de floyd...si nu mi-ar conveni sa stau dupa fiecare melodie sa acordez ghitara din cauza blestematului de floyd care o dezacordeaza ca animalul...scuzati expresia...

 

S-au facut cu 24 ca sa ai 4 octave complete :)

 

inca o chetie pe care nu o stiam.....mersi....in fiecare zi aflu ceva nou...

 

si inca o chestie...http://ultimate-guitar.com/tabs/m/metallica/ride_the_lightning_solo_tab.htm

 

:))=)) aici apare tasta 24....chair daca ami dureaza pana o sa pot canta eu asa ceva...totusi uite cineva care foloseste tasta 24....

Edited by walea
Link to comment
Share on other sites

Pai floyd rose original nu prea ai sa gasesti pe chitare sub 20 de betze din simplul motiv ca e un brand FLOYD ROSE , nu conteaza cat costa . Dar si jackson au un sistem bun . Dar oricum pana sa vrei asta ar trebui sa te antrenezi putin pentru ca nu e chiar atat de usor sa tragi de bara aia precum apare in videourile de pe youtube.

Link to comment
Share on other sites

Guest walea
Pai floyd rose original nu prea ai sa gasesti pe chitare sub 20 de betze din simplul motiv ca e un brand FLOYD ROSE , nu conteaza cat costa . Dar si jackson au un sistem bun . Dar oricum pana sa vrei asta ar trebui sa te antrenezi putin pentru ca nu e chiar atat de usor sa tragi de bara aia precum apare in videourile de pe youtube.

 

pai si cum adica sa ma antrenez??si ce inseamna 'e un brand FLOYD ROSE , nu conteaza cat costa' tradus in limba romana??

Link to comment
Share on other sites

Guest walea
Analog : Un trabant construit cu aceleasi specificatii intr-o uzina cu marca Mercedes bineinteles cu sigla Mercedes. Nu conteaza valoare conteaza numele. Bine asta e exagerat nu e cazul Floyd Rose dar la asta ma refeream, ca dai un procent din bani doar pentru brand( nume).

 

m-am prins...dar totusi,nu cred ca exista ceva mai bun decat floyd rose....sper....cred....apropo...am gasit asta http://www.thomann.de/de/bc_rich_warlock_dark_art_onyx.htm

 

wtf???15-16 milioane si are floyd rose original...corp de mahon...doze rockfield fatass(hm...acceptabile si nervoase)...parere??

Edited by walea
Link to comment
Share on other sites

Guest walea
Nu am incercat dar am vazut warlock, nu modelul asta .. si sunt bine facute teoretic. Insa nu-s adeptul chitarelor in forma de copac.

 

in sfarsit....s-ar putea sa fi gasit ghitara perfecta...dar totusi...ai spus ca nu gasesc sub 20 milioane cu f rose....si totusi uite una la 15 milioane....deci mai pun cativa banuti si am luat-o...totusi mai astept cateva pareri/sugestii...paote exista ceva mai bun la pretu asta...

Link to comment
Share on other sites

Guest walea
BCRich assassin px3t, 21 mils in senia

 

hm...pai in afara de faptul ca are doze rockfield mafia in loc de fatass si maple in loc de mahogany....nu are rost sa dau 4 milioane in plus degeaba...plus ca la banii astia pot sa iau epiph futura....

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Daca esti incepator, nu-ti recomand deloc o chitara cu tremolo tip Floyd Rose, iti da mai multa bataie de cap decat avantaje.

Link to comment
Share on other sites

eu zic asa, ia-ti epiphone-ul ala daca ala iti place cel mai mult...daca nu esti hotarat mai ai jacksonul dk, care e o chitara japoneza f buna, departe de a se dezintegra...sa ne intelegem, jackson nu e ibanez...mai degraba mit e ala cu mahonul si mai stiu eu ce alte lemne pe toate chitarile astea low/mid end... ce omiti tu este faptul ca jacksonul acela are doze ADEVARATE, seymour duncan. floyd rose original este foarte bun, insa costa mult pt ca are un renume, este un brand, o firma...floydul de pe un jackson japonez este si el bun, poate nu chiar la acelasi standard, dar oricum, nu e chiar departe si la o adica se poate inlocui. b.c rich pare ok pe hartie, dar in fapt nu stiu cum e deci nu ma pronunt.

 

iar strat-ul meu e ce e, un strat american, cu accent pe american, cu doze fender custom shop...da n-are floyd :)

 

iar in privinta tastelor...desi sunt subiectiv, cred ca TOTI chitaristii ADEVARATI canta pe 22 sau 21 de taste, hai sa zicem unul-doi canta pe 24 (brian may, petrucci si cativa mai nou rasariti)...si stii de ce...pt ca 1. tonurile "consacrate" se obtin asa, prin pozitionarea dozelor pe o chitara cu 21/22 de taste, 2. iti permite sa fii mai expresiv, poti obtine aceleasi note ca si cu 24 de taste prin bend-uri, iar expresivitatea conteaza mult mai mult decat exactitatea.

 

bafta

Link to comment
Share on other sites

pai si daca hammet pune mana pe 24 tre neaparat sa pui si tu? :) ... "24 coarda nush cat" reprezinta o NOTA... tu poti sa iei nota aia si altundeva... poti sa inlocuiesti tot licku... poti sa faci lickul ala in alta parte a grifului... poti sa faci ce vrei tu...

chestia e .. sa stii sa canti la chitara...

e bine sa-ti iei ceva cat mai scump si ce-ti place tie... dar cand esti limitat la un buget unde gasesti chitare relativ medii... e altceva...

tu poti sa-ti iei bc rich cu nush ce forma.. dar aia costa mult si face putin... pe cand un fender american (pun si eu accent pe american) costa la fel si face muuult mai muult... si daca matale crezi ca iti tre neaparat forme de extraterestii sa canti "metal" ... guess again... :) .... think iron maiden... kirk hammet avea esp in forma de strat... etc etc etc...

 

si zic si eu ce zice baumwolle... nu-ti recomand floyd rose... am avut japonez si s-a dus drq... poa' sa fie el si original.. ca daca esti incepator si nu stii cu ce sa mananca ala o sa ai bataie de cap permanent...

cand ii schimbi corzile.. cand treci pe un set de corzi mai gros... etc etc...

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.