www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

home-made pick-up


TB_TM
 Share

Recommended Posts

Mai tineti minte cand am incercat prima data sa fac o doza? :) A iesit ce a iesit... macar scotea niste sunete... :)

Acum vreau sa-mi fac un humbucker. B)

Diferenta asta ar fi ca de data asta vreau sa-l fac ca la carte. Pana acum am facut taburii si i-am si bobinat fromos...

Am atasat un prim test pe care l-am facut. Am testat cu o singura bobina. Dupa cum vedeti intr-una din imaginile atasate modul in care am facut testul este extrem de incomod si n-am putut sa fac o compozitie prea interesanta :)

Tin sa duc proectul pana la capat datorita tonului bun pe care l-am obtinut si sunetului de fond inexistent...

Singura treaba care nu stiu cum o sa o fac este carcasa...

Ce credeti ca va iesi? :(

Astept pareri si orice sugestie este binevenita.

post-515-1133094356_thumb.jpg

post-515-1133094382_thumb.jpg

test.mp3

Link to comment
Share on other sites

am si vrut sa vad daca e kiar asa mare tehnologie cu dozele astea si daca se expica preturile exagerate pe care le au in comert.

Am daramat o bobina de la un transformator de 220v-4,5v si i-am luat firul de pe bobinajul subtire.

Cate spire?... hell knows dar amandoua bobinele suna cam la fel. am bobinat pana am acoperit toata suprafata tamburului pe un singur strat... :)

Magnetul... de la un difuzor...

Rezistenta... nu stiu ce nu am baterie la multimetru :)

Oricum... tehnologie de ultima generatie, ce mai... :)

Edited by TB_TM
Link to comment
Share on other sites

God dammit man! Ti-a iesit al naibii de bine pt ceva home made :) Am avut si eu niste tentative... dar nu prea mi-a iesit. Daca pot trimite si mie pe hookgab@gmail.com 1 desen, 2 cu modul in care ai bobinat magnetul si ce fel de magnet ai folosit (ma refer la forma), si CUM l-ai folosit (cum l-ai asezat cu polii and stuff). Ms mult :)

Link to comment
Share on other sites

10x BigMac... de retinut continutul post-ului tau...

 

M-au fost solicitate multe detalii pe PM. mai multe detalii decat ce am postat aici nu pot da deoarece n-am facut prea mult...

La fiecare pas pe care il fac voi anunta ce se intampla iar cand va fi gata voi da toate detaliile care, sper eu, vor folosi amatorilor de treburi d'astea... :)

Link to comment
Share on other sites

no bene... este doar in faza de testare... fascinant, nu? :)

In mijloc e kestia aia ce era in jurul transformatorului pe care l-am distrus.

Initial am folosit tabla de pe o cutie de alune (controsionata) care functiona la fel de bine dar m-am gandit... "o fi doar pt test dar nici kiar asa..." :)

post-515-1133137200_thumb.jpg

Edited by TB_TM
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...
Guest tudor.

Pickup done. sucks! :(

output-ul slabutz... sunetele mult prea inalte... distorsul e sec rau...

well... mi-am ocupat si eu timpul cu ceva... :)

daca nu esti f subiectiv si te gandesti k e home-made..chiar mi se pare shmechera... :)

cat ti-a luat sa o faci?si cam cat te-a costat :)

Link to comment
Share on other sites

daca nu esti f subiectiv si te gandesti k e home-made..chiar mi se pare shmechera... :)

cat ti-a luat sa o faci?si cam cat te-a costat :)

 

in felul ei... :(

pai m-a costat... hoho... disc de vinil pt partile din plastic... ma rog, vorba vine. (mai am vro 25 exemplare din acelas disc B) )... 6 surubele... 2 magneti de la dulapuri... fir de pe bobina unui transformator... super glue... ceara de la o lumanare (in loc de parafina :) ) ... = 0 lei... kestii ce le gasesti in general aruncate pe su' patu' unuia ca mine ;)

Edited by TB_TM
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest diogrey

in felul ei... :(

pai m-a costat... hoho... disc de vinil pt partile din plastic... ma rog, vorba vine. (mai am vro 25 exemplare din acelas disc B) )... 6 surubele... 2 magneti de la dulapuri... fir de pe bobina unui transformator... super glue... ceara de la o lumanare (in loc de parafina :) ) ... = 0 lei... kestii ce le gasesti in general aruncate pe su' patu' unuia ca mine ;)

hahaha ;):) inseamna ca avem camere la fel :) sincer suna bine am avut si eu o tentativa ca asta da nu am gasit lita destul de fina

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest EPSYLON_CURSE

Intr-un articol pdf am citit ca firul de cupru trebuie sa fie IZOLAt (insulated copper wire) :):)

Este adevarat? Nu poate di fir normal, "litza" ? Corectati-ma daca gresesc.

Link to comment
Share on other sites

Guest BigMac

Desigur ca trebuie fir izolat. Altfel, spirele ar face scurt intre ele..

Ai nevoie de fir de cupru special pt. bobinaje (are un strat de lac izolant pe el)

Gasesti fir de asta prin relee, difuzoare, motorase electrice.. doze de chitara..

Link to comment
Share on other sites

nici nu se fabreica "lita" neixolata , pentru ce?ce sa faci cu ea?

 

grosimea trbuie sa fie intre 0.1 si 0.05 mm

 

ai nevoie de mai multe spire , sa ajungi cam la 3KOhmi sau pana la 6KOhmi pe bobina.

 

In relee gasesti sau bobine de inductie de la automobile , aveau sarma de 0.07 .

Eventual la un atelier de bobinat dar probabil e scump sa iei de nou un mososr cu sarma de cupru emailat .

La grosime mai mare de 0.1 mm ajungi la bobina prea voluminoasa si spirele se departeaza prea mult de

magnet in asa fel o sa sunctioneza ca si bobina serie si taie inaltele.

Deci sarma subtire este mai buna.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.