www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cele mai tari riffuri/solouri din rockul romanesc


Guest Raul Gheba
 Share

Recommended Posts

Cel mai bun solo:Dan Andrei Aldea-Secolul vitezei (Lume alba-Sfinx)

Cel mai bun riff:Soare-Dida Dragan+Florin Ochescu (inregistrare radio)/Nunta-Phoenix. :):)

 

!!!!! -NUMAI DE CEL MAI BUN CHTARIST DE LA NOI NU SE AMINTESTE ,????????????

 

********* SORIN TUDORAN ********* ......... singurul si primul !!! care stia ce este un riff si putea sa-l exploateze , primul chitarist ce avea simtul formei

 

prima piesa cunoscuta cu un riff bun sau cel mai bun "Singur pe Strada " ...Cromatic ( Tudoran ,Merca ,.....)

 

solourile lui raman cam cele mai bune ..... inclusiv solourile de pe discul cu "Rosu si Negru "

 

nu prea se compara nimeni de pe la noi cu Sorin Tudoran ...

 

dupa el urmeaza incontestabil Dan Andrei Aldea ....nu se pot compara cei doi fiind in " carutze diferite" Aldea nu era cu riffurile dar le avea cu solourile ..

 

de rifuri " adevarate" nu se prea poate vorbi ...muzica bazata pe rifuri ....rock...bluesrock ....stil Rolling Stones...Kinsk ..The Who...Bad Company...etc.......nu s-a prea purtat pe la noi nici nu s-a prea cantat rock adevarat doar niste imitatiii dupa slagarele vremii ..

 

asa ca ar mai fi un riff , amintit mai sus de un coleg forumist, celebru in stil Westcoast '70 ( Boston ,Foreighner,Kansas...) Roata de Foc ...a lui ....Semanal M , ( ce se trage din aceiasi " scoala" ( Sorin Tudoran+Merca)

 

cam sub aceiasi influeta si Nicu Covaci dar mult mai tarziu a ajuns la Negru Voda cu un riff reusit

 

Herdina Ladislau ..Progresiv TM ...multe compozitii bazate pe riff si solouri exceptionale

 

 

vorbesc despre riff ca si motiv principal ce duce toata piesa , motiv din care se construieste o piesa , nu in sensul de mici intermezzo-uri de solo intr-o piesa ..

 

cum ar fi Kinsk cu " You Really Got Me" si " All Day and All Night " primele doua piese hardrock din lume primele riff-uri ( de atuncea celebre) executate cu powerchord , piesele construite pe rifful principal , rifful se extinde pe progresia armonica cu mult gust si simt estetic . sau Cream ..prima trupa " fusion de JazzBlues/Bluesrock ...Sunshinne Of Your Love ...+ altele cu rifuri celebre ....de Hendrix ....Zeppelin.....etc...Who...sa nici nu amintim......iata "retzeta"..hehe.......doar ca nu oricine are simtul formei pentru a construi piese bazate pe un riff

 

mai era unul in lume "Beethoween" stiti rifful sau.....Ta Ta Ta-Taaa , avea ceva sange de roacar in el...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Eu zic ca avem cu ce ne mandri si la riff-uri si mai nou si solo-uri. Sigur la riff-uri intaietate au batranii si as incepe cu:

 

Phoenix atat pe Negru Voda cat si pe Nunta, Ora Hora;

 

Cargo in general cu piese de pe Spiritus Sanctus: Nu pot trai fara tine, Calare pe motoare si Spiritus Sanctus s-apoi mai ales pe Baga-ti mintile in cap si Ziua Vrajitoarelor;

 

si sa nu uitam de Octave mai ales la sectiunea riff-uri (Piese precum Journey To The Top Of The Knowledge Pyramid, Pacific sau Returning Home).

 

La solo-uri, de cand cu Cristi Gramm voi incepe tot cu:

 

Phoenix pe Apocalypsa, Ora Hora, si cel acustic de pe Orunjo;

 

Cargo, nu ma pot hotara care sa fie prima piesa, oricum intre Mama si Calare pe motoare, insa nici Nu pot trai fara tine nu se lasa mai prejos;

 

Iris cu partea solistica a lui Valter pe Lady in Black si pe acelasi album mai atrag atentia si solo-urile de pe Un cer pentru doi si Domnul X

 

Pomenise cineva si de Vine Ozzy de la Holograf, si mie mi se pare un solo bimbash

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca avem cu ce ne mandri si la riff-uri si mai nou si solo-uri. Sigur la riff-uri intaietate au batranii si as incepe cu:

 

Phoenix atat pe Negru Voda cat si pe Nunta, Ora Hora;

 

Cargo in general cu piese de pe Spiritus Sanctus: Nu pot trai fara tine, Calare pe motoare si Spiritus Sanctus s-apoi mai ales pe Baga-ti mintile in cap si Ziua Vrajitoarelor;

 

si sa nu uitam de Octave mai ales la sectiunea riff-uri (Piese precum Journey To The Top Of The Knowledge Pyramid, Pacific sau Returning Home).

 

La solo-uri, de cand cu Cristi Gramm voi incepe tot cu:

 

Phoenix pe Apocalypsa, Ora Hora, si cel acustic de pe Orunjo;

 

Cargo, nu ma pot hotara care sa fie prima piesa, oricum intre Mama si Calare pe motoare, insa nici Nu pot trai fara tine nu se lasa mai prejos;

 

Iris cu partea solistica a lui Valter pe Lady in Black si pe acelasi album mai atrag atentia si solo-urile de pe Un cer pentru doi si Domnul X

 

Pomenise cineva si de Vine Ozzy de la Holograf, si mie mi se pare un solo bimbash

 

pai sa vb de riffuri proprii nu de imprumuturi nerambursabile ca asa e plin sacul cu riffuri si solouri ....si alea .....

 

nu stiu de nici un solo vestit de pe la noi ...?...

 

si afara din mii de chitaristi doar cativa au riffurile lor si "soloul" lor adica stil inconfundabil dupa care sa-l recunosti ca doar de acea este artist recunoscut ca poate sa realizeze ceva propriu .

 

la noi pana si efectele , tonul , se imita .Ce mai vb de stil . riff si solo ?? cand se lupta toti sa sune si sa cante ca altul ...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

nu pre pot sa retin de la Taxi cam nimic , singura chestie reprezentativa este vocea cantaretului , si singura piesa ce o retin vag e Agentul 007 , in rest ?? mai era una cu ceva monoton .." dor ma doare " ..cu asa ceva in text a fost data la radio de nenumarate ori si am remarcat vocea....chit si rifuri ?...totu-i bazat pe vocea interesanta tip Bob Dylan ...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest lp2005

Cele mai bune riff-uri:

1. Nunta - Phoenix / Umbre pe cer - Holograf (Nutu Olteanu)

2. Un riff de pe primul album IRIS (ex: spre ziua)

2. Soare-Dida Dragan+Florin Ochescu

 

Cele mai tari solo-uri:

1. Noaptea - IRIS (Nutu Olteanu / Florin Ochescu)

2, 3 - tot Noaptea

4. Adi Ordean - un solo la inceput de piesa cu Rosu si Negru (il facea in concerte nu e stiu daca e inregistrat)

 

Eu cred ca cel mai bun cuplu de chitaristi din Romania a fost Olteanu / Ochescu (sau O/O - nu conteaza ordinea).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest dan_ionescu
nu pre pot sa retin de la Taxi cam nimic , singura chestie reprezentativa este vocea cantaretului , si singura piesa ce o retin vag e Agentul 007 , in rest ?? mai era una cu ceva monoton .." dor ma doare " ..cu asa ceva in text a fost data la radio de nenumarate ori si am remarcat vocea....chit si rifuri ?...totu-i bazat pe vocea interesanta tip Bob Dylan ...

 

 

Mai asculta, mai asculta.....poate gasesti ceva interesant.

ai aceeasi problema ca multi altii,...vad intr o trupa un singur om

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Mie imi plac foarte mult solourile celor de la Indian Fall(acum Code Red),in special cele de la "The same deep dark age" si "Still raining in my dreams".

Link to comment
Share on other sites

Yo zic sa mai ascultati si trupe ca:Altar,Godless,Shekinah,BNG,Voltaj(foarmula veche de prin '95-96').....or sa vi se mai schimbe parerile....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.