www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fender Frontman 15 Combo Amp


Recommended Posts

Am achizitionat un Fender Frontman 15 Combo Amp cu 120 Ron de la un prieten, dar nu sunt prea multumit de ceea ce ofera de aceea vreau sa cumpar si un procesor de efecte.

Am si eu o rugaminte: sa imi dati si mie exemple de procesoare mai ieftine dar care sa aiba totusi o calitate bunicica a sunetului si care se potrivesc cu acest model de amplificator.

Va multumesc.

 

post-5050-1211576209_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Saint666

eu zic ca ai dat o suma foarte buna pe el

 

esti sigur ca vrei procesor? ai nevoie de toate efectele acelea?

de ce anume nu esti multumit la amp?

incearca sa folosesti o pedala de distorsiune/overdrive in fata amp-ului , imprumuta de la cineva sa vezi daca iti place cum suna asa

Link to comment
Share on other sites

M-am gandit la o pedala dar de fapt dupa ce am facut niste calcule trebuie sa iau cam trei si nu imi permit.

Ce nu imi place:

1 Daca dau gain-ul la 2 sau mai mult scoate un sunet prea metal.

2 Nu am reusit sa scot un sunet cald pe el (gen santana, bb king, stevie ray vaughan).

ascult si metal, destul de mult dar eu vreau sa cant ceva in gen stevie ray.

3 Daca dau nivelul la volum peste 3, imi vine politia la usa(stau la bloc si administratora sta sub mine :) )

De aceea m-am gandit ca cu un procesor o sa pot sa emulez un sunet cu mai putin distors dar in acelasi timp sa nu pierd sustain-ul.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Politia nu are ce sa-ti faca atata timp cat dumneata respecti orele de liniste, care ar trebui afisate la avizierul blocului. :)

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Ceva mai mult pentru blues si muzica din anii 60-70 plus ceva in gen Santana si Stevie Ray, nu sunete suparate(astea le scot si fara procesor).

Mentionez ca eu cant la chitara pentru mine asa ca nu imi trebuie cine stie ce echipament de sute de euro(aici ma refeream la procesor).

Scuzati poza,ampul arata la fel dar nu are reverb.Momentan nu mai am aparat foto, o sa ii fac o poza cu telefonul si o sa o pun.

Edited by Les Paul 1960
Link to comment
Share on other sites

Am achizitionat un Fender Frontman 15 Combo Amp cu 120 Ron de la un prieten, dar nu sunt prea multumit de ceea ce ofera de aceea vreau sa cumpar si un procesor de efecte.

Am si eu o rugaminte: sa imi dati si mie exemple de procesoare mai ieftine dar care sa aiba totusi o calitate bunicica a sunetului si care se potrivesc cu acest model de amplificator.

Va multumesc.

 

 

am butonat si eu oleaca ampul asta la un prieten si am constatat aceeasi chestie: e greu de scos un drive cald din el. solutia am gasit-o ulterior: experimenteaza cu potentiometrul de volum de la chitara. da gain-ul la 3-4 din amp si volumul din chitara pe la 7-8 si ai un sunet de blues utilizabil. bafta!

Link to comment
Share on other sites

am butonat si eu oleaca ampul asta la un prieten si am constatat aceeasi chestie: e greu de scos un drive cald din el. solutia am gasit-o ulterior: experimenteaza cu potentiometrul de volum de la chitara. da gain-ul la 3-4 din amp si volumul din chitara pe la 7-8 si ai un sunet de blues utilizabil. bafta!

Multumesc pentru sfat.

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann

Este valabil si pentru egalizator/potentiometru de ton. Iti poti "indulci" sunetul rezonabil de mult, daca nu exagerezi cu adaugarea frecventelor inalte si scaderea frecventelor joase.

Link to comment
Share on other sites

Guest ozzybui
Decat sa arunci bani pe procesor mai bine ti-ai lua o o cutiutza cu un drive mai cald si o folosesti pe canalul clean.

Sau : http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=18719 la pret mic pentru ce poti scoate din el

eram sa spun acelasi lucru ieri, dar m-am gandit ca omul vrea sa scoata ceva cald, ci nu metal. POD-urile suna f. misto, like tube amp, dar numai pentru metal. Am avut PODxt si stiu lucru asta. Un procesor care poti sa scoti sunetul lui Santana, cred ca VOX tonelab. Am vazut pe mica publicitate, sunt vreo 2 anunturi pentru VOX tonelab, in jurul de 800RON. Dar nu cred ca vrei sa-ti iei un procesor la pretul asta, pentru ca, cu 800RON+120RON pe care ai dat pentru Fender-ul, iti iei un combo cu lampi adevarat. In situatia ta, cred ca cel mai ieftina solutia ar fi sa-ti cumperi un VOX amplug, model AC30 sau Classic Rock, si folosesti combo-ul Fender ca un amplificator sa aude mai tare, partea de simulare este data de amplug-ul.

Link to comment
Share on other sites

Guest ozzybui
Pai atunci daca e sa se arunce la 8 milioane mai bine isi ia laney-ul ala de 15 w pe lampi de la mica publicitate.

este al meu :) , dar nu cred ca ar vrea asa ceva. De aia am mai zis o solutie pentru el, cu VOX amplug

Link to comment
Share on other sites

eram sa spun acelasi lucru ieri, dar m-am gandit ca omul vrea sa scoata ceva cald, ci nu metal. POD-urile suna f. misto, like tube amp, dar numai pentru metal. Am avut PODxt si stiu lucru asta. Un procesor care poti sa scoti sunetul lui Santana, cred ca VOX tonelab. Am vazut pe mica publicitate, sunt vreo 2 anunturi pentru VOX tonelab, in jurul de 800RON. Dar nu cred ca vrei sa-ti iei un procesor la pretul asta, pentru ca, cu 800RON+120RON pe care ai dat pentru Fender-ul, iti iei un combo cu lampi adevarat. In situatia ta, cred ca cel mai ieftina solutia ar fi sa-ti cumperi un VOX amplug, model AC30 sau Classic Rock, si folosesti combo-ul Fender ca un amplificator sa aude mai tare, partea de simulare este data de amplug-ul.

Am mai vazut asa ceva si chiar vroiam unul pentru a putea canta la orice ora fara sa deranjez pe nimeni, nu am stiut ca poti sa il folosesti inaintea ampului pentru a amlifica sunetul scos de el.

Parca la MC Music se gasesc.(oare la mana a doua la ce pret il scot?).

Link to comment
Share on other sites

Guest ozzybui
Am mai vazut asa ceva si chiar vroiam unul pentru a putea canta la orice ora fara sa deranjez pe nimeni, nu am stiut ca poti sa il folosesti inaintea ampului pentru a amlifica sunetul scos de el.

Parca la MC Music se gasesc.(oare la mana a doua la ce pret il scot?).

La MC Music, 150RON. La 2nd hand, parca vindea unul cu 100-120RON

Link to comment
Share on other sites

am avut si eu amplug ac30... scoti sunete foarte bluesy cu el cu tonul pe la 4... iese srv klumea... daca ai humbucker... in bridge... o sa poti scoate si un ton de hard rock... si merge bagata chiar si o pedala in fata lui ca sa poti scoate un gain (de blues-rock) cu feedback ca la woodstock :)

suna destul de bine si scos printr-un alt dif... am incercat... nu uita insa sa-ti cumperi un adaptor pentru asta... de la jack mic la jack mare (amplugu are iesirea la casti tip jack mic, iar cablul pe care il vei folosi sa bagi in amp va fi mare... )

gasesti tot la muzica... pe jos... prin spate...

dar iti garantez ca o sa te joci cu amplugu asa... fara amp... e foarte fain sa nu mai stai cu cabluri si cu prize si cu alte porcarii.. si doar sa conectezi si sa dai de un buton :)

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

am butonat si eu oleaca ampul asta la un prieten si am constatat aceeasi chestie: e greu de scos un drive cald din el. solutia am gasit-o ulterior: experimenteaza cu potentiometrul de volum de la chitara. da gain-ul la 3-4 din amp si volumul din chitara pe la 7-8 si ai un sunet de blues utilizabil. bafta!

Am facut cum ai spus si ai dreptate numai ca trebuia sa dau tonul la chitara la nivel 3 si volumul pe la 8.

Deh trebuie sa ma invat sa folosesc si potentiometrele de la chitara pentru a scoate alt sunet.(eu lasam volum la maxim si tonul la fel)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.