www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Schema Delay Analogic


Guest titus
 Share

Recommended Posts

Guest titus

salut...

am cauat pe net destul si nu am gasit ce-mi trebuie... o schema pt un delay analogic(nu cu banda magnetica).

daca aveti asa ceva sau macar ceva asemanator, stiu eu, un chorus, flanger, etc va rog sa le postati aici...

multumesc mult :) .

Link to comment
Share on other sites

Incearca aici, in caz ca inca n-ai incercat !

http://www.schematicheaven.com/effects.htm

 

ar mai fi o sursa buna pentru scheme si site-ul acesta:

http://www.freeinfosociety.com/electronics...mpage.php?cat=1

 

asta-i un proiect care am auzit ca suna binisor:

http://www.generalguitargadgets.com/index....8&Itemid=26

 

alte scheme ar fi urmatoarele:

http://www.dirk-hendrik.com/Ibanez_ad9_analog_delay.pdf

http://www.muzique.com/schem/dod585.jpg

 

mai sunt scheme si pe http://www.diystompboxes.com/smfforum, dar trebuie sa-ti faci cont si dupa logare apare o sectiune dedicata schemelor.

 

partea mai grea ar fi sa faci rost de integrate ca pe la noi nu ai nici o sansa, aproape...

 

bafta multa!

 

 

o alta alternativa ar fi ehx memory man, dar din cate am citit cam toate schemele care circula pe net au "bube"

Link to comment
Share on other sites

Sunt ele analogice DAR finctioneaza in comutatie !!!!

 

 

citat din unul din linkuri :

 

" Circuit Design

This project is for a true BBD analog delay. ...........................

 

It was designed it to accept two of the currently manufactured BL3208 chips, which give a 4096 step delay line, the same length as the DM-3 and CD-10, for a maximum delay time of about 205 milliseconds at a clock speed of 10 kHz. It can also accept two MN3205s for a 8192 step delay line, which doubles the delay time to 410 milliseconds.

 

Good conservative design is the clock frequency is no less than 3 times the rolloff frequency of the post delay filter, or in the case of the AD-3208, 3 kHz and a minimum clock speed of 10 kHz, which computes to 205 milliseconds. If you use two MN3205s, you will have an 8192 step BBD line which computes to 410 milliseconds at a clock speed of 10 kHz.

 

......................................

 

Keep in mind that marketing departments have been known to stretch the truth also.

 

There is also a tradeoff between sound quality and length of BBD delay line. "

 

 

Aceste BBD -uri Nu au calitatile unui delay analogic realizat cu banda sau disk magnetic .

 

Mai aminteste despre "rejectia" semnalului de "Clock" , am mai descris intr-un topic ,...10KHz intra si face ravagii in banda audio ...banda de raspuns al echoului este maxim 3-4KHz un circuit intarzie 200 ms , iar daca legi mai multe in serie creste zgomotul foarte mult.

 

Un montaj in "push-pull" sau simetric rezolva problema dar devine scump se dubleaza liniile de intarziere.. si mult de lucru...pot sa apara multe probleme de care greu scapi fara experienta ,dar chiar si cu experienta i-ti ia mult timp pana gasesti circuitul corect ..Cea ce face unamator se poate considera un unicat experimental pana ar ajunge un proiect viabil trece muult timp si se construiesc multe versiuni...

Link to comment
Share on other sites

Guest titus

merci mult... am gasit mai mult decat pot duce :) ...

 

cred ca o sa-l fac doar dupa sesiune, dar promit niste sunete cu el cand e gata.

 

@karpi: merci de info, dar nu sunt tocmai incepator, am lucrat si lucrez cu asa ceva, deci ma voi descurca cu 2 tl-uri si 1 tranzistor in comutatie :) ...

Link to comment
Share on other sites

Guest titus
daca faci comanda de integrate pe afara m-ar interesa cate ceva si pe mine :)

 

mai, nu stiu...

in bv e un magazin la care am gasit orice integrat am cautat...daca nu pe stoc sigur puteau sa-l aduca... deci cred ca o sa le gasesc aici...cel putin tl si bl sigur.

Link to comment
Share on other sites

merci mult... am gasit mai mult decat pot duce :) ...

 

cred ca o sa-l fac doar dupa sesiune, dar promit niste sunete cu el cand e gata.

 

@karpi: merci de info, dar nu sunt tocmai incepator, am lucrat si lucrez cu asa ceva, deci ma voi descurca cu 2 tl-uri si 1 tranzistor in comutatie :) ...

 

problema nu consta in nu-stiu ce minune electronica .Problema consta in reducerea zgomotului la "zero" . la rejectia "Clock"-ului ,mai ales daca faci ECOU reglabil , eu am facut pe vrermuri un rejector reglabil care functiona in sincron cu "clock"-ul /reglabil si multea aalte probleme de cablaj si proiectarea circuitboard-ului .

 

De functionat functineaza dar sa fie si utilizabil . In nici un caz nu se pot folosi ca si efect de Ecou , in sensul de a canta si a araspunde la ecou , calitatea este foarte proasta .Dar cu limitarea drastica a mediilor ( inalte nu exista) este bun sa "umple" , este un fel de Hall , sau Delay ce raspunde undeva "in spate" nu prea clar ....etc

 

Un echomachine cu "banda" sau "disc magnetic" este net superior .

Link to comment
Share on other sites

problema nu consta in nu-stiu ce minune electronica .Problema consta in reducerea zgomotului la "zero" . la rejectia "Clock"-ului ,mai ales daca faci ECOU reglabil , eu am facut pe vrermuri un rejector reglabil care functiona in sincron cu "clock"-ul /reglabil si multea aalte probleme de cablaj si proiectarea circuitboard-ului .

 

De functionat functineaza dar sa fie si utilizabil . In nici un caz nu se pot folosi ca si efect de Ecou , in sensul de a canta si a araspunde la ecou , calitatea este foarte proasta .Dar cu limitarea drastica a mediilor ( inalte nu exista) este bun sa "umple" , este un fel de Hall , sau Delay ce raspunde undeva "in spate" nu prea clar ....etc

 

Un echomachine cu "banda" sau "disc magnetic" este net superior .

 

Asa e nu poti obtine rezultate foarte bune cu BBD-uri, am incercat si eu de altfel mai am 7 buc. TDA 1022 si acum. Daca e cineva interesat le donez.

Am facut in tinerete :) si un echo digital folosind un convertor A/D si D/A pe un singur bit si cu memorii pe un bit recuperate de prin calculatoarele TIMS pentru cine isi mai aduce aminte.

Problema e frecventa de esantionare care ar fi bine sa fie cit mai mare dar atunci iti trebuie o linie lunga de intarziere ( echo-urile pe care le-am realizat erau de tip FIFO)... asa ca lasati-o balta si cumparativa o pedala ceva ca acum sunt destul de bune din punct de vedere al raportului semnal zgomot si nici nu mai sunt asa de scumpe.

 

Parerea mea!!!

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

xeista integrate ptr memorat VOCE , trebuie studiati parametri .Ele sun facute ptr automatizari , de ex in automobile anunta tot felu de "stari" ale procesului sau controlului electromecanic ....Buna ziua ...Pune Centura ..etc

 

Acestea au AD si DA si memorie .......daca se poate umbla la viteaza de esantionare treaba-i rezolvata , si probabil la unele se poate .

 

La VITACOM au fost parca...de l ao firma din Cluj ..i-mi scapa numele , dar am pe undeva revista cu reclama kitului si al integratului .Daca are banda de trecere 4KHz a super ptr chitara .O sa caut revista , eu n-am mai cumparat caci iei un procesor "demodat " cu 200 ron sau un echou "demodat" cu 150 , digital 32-44 KHz 16-24 bit ce nu are zgomot si suna super.

Ca sa sune a "vintage" se taie inaltele si se limiteaza banda la 3-4KHz , doar atat es suficient si vei avea raspunsul ce se pierde exact ca la cele cu banda.

Link to comment
Share on other sites

Guest titus
au site?

 

scuze de intarziere...probleme tehnice :) ...

www.mikado.ro scrie pe cartea lor de vizita... firma asta lucreaza si cu vitacom asa ca vei gasi ce cauti...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.