www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

pana?? lamuriti-ma


s0rin
 Share

Recommended Posts

stiu ca sa m-ai discutat subiecutul "pana" pe aici insa eu am niste intrebari la subiect. eu nu am folosit niciodata pana asa ca sunt curios:ma intereseaza referitor la grosimea penei sunt anumite pene potrivite pentru chitara ritmica si altele pentru solo? si pe aceeasi tema sunt unele pene recomandate pentru acustica si altele pentru electrica?sau e doar o chestie de gust?

Link to comment
Share on other sites

o pana moale te ajuta atunci cand vrei sa canti acorduri pe acustica. o pana groasa se poate "bloca" in corzi sau poate sa nu loveasca corect corzile si astfel va rezulta un sunet neplacut. penele ceva mai dure sunt bune pentru lead ( riffuri , solouri ). ele ofera o stabilitate mai mare si o precizie crescuta. sfatul meu e sa iti cumperi mai multe pene de grosimi diferite. e o chestie de gust ce pana te avantajeaza. eu unul cant cu pene de 1mm-1.15mm pentru ritm sau lead si pe acustica am o pana moale de .45mm.

Link to comment
Share on other sites

eu prefer penele groase, dar pana la urma, eu cant la bas. oricum, din experienta mea cu chitaristii mei cearny si adi stiu ca daca pana groasa poti sa faci traforaj mult mai usor si mai bine ... acum, depinde, de ce stil abordezi. (restul cred ca le'au spus ceilalti inaintea mea) :)

Link to comment
Share on other sites

multumesc pentru raspunsurile prompte....deci lucrurile stau asa cum mi le-am imaginat si eu. cearny- nu intentionez sa cant cu pana pe chitara clasica, chiar acum ma car pe musicianfriend.com sa imi pansez o chitara, tot acustica insa una "normala":

http://www.musiciansfriend.com/srs7/g=guit...base_id/103773/

e aia de sus red-wine.nu e una scumpa insa toata lumea o lauda , prea multi bani nu am nici eu... :) . o as incerc si niste pene "moi" aveam unele medii si am incercat sa le inmoi cu "COCOLINO" dar nu a functionat :) .

si totusi: materialul din care sunt facute penele influenteaza sunetul? poate sa sune diferit cu pene de aceasi grosime insa din material diferit?

cum zice ARNOLD : "I'LL BE BACK!"

ps: de traforat nu prea sunt interesat/din motive lesne de interpretat.

Link to comment
Share on other sites

Urechea mea imi zica ca penele de nylon suna altfel decat cele de derlin care suna altfel decat cele de tortex care suna altfel decat cele de tortoiseshell :)

 

Cel mai bine experimentezi matale.

 

[Edit] Btw:

http://www.harmony-central.com/Guitar/Data...coustic-01.html

si

http://www.harmony-central.com/Guitar/Data...Cutaway-01.html

 

Personal, imi place Classic 4-ul de pe Rogue.. precm si faptul ca e cutaway. Oricum, tu stii daca ai nevoie de o acustica-electrica sau doar de o acustica.

Link to comment
Share on other sites

baieti si fete am nevoie de ajutorul vostru: care din cele doua chitari ati alege?eu am comandat washburn deja dar cred ca le pot schimba .ajuuuuuuuuuuuuuuuuuutor! daca vreti sa vedeti pozele cu ele

washburn:

http://www.musiciansfriend.com/srs7/g=guit...base_id/103773/

rogue:

http://www.musiciansfriend.com/srs7/g=guit...ase_pid/519292/

Link to comment
Share on other sites

nu stiu exact ce sa zic, probabil ca mai mult o sa te derutez, dar din cate am auzit eu:

 

washburn e o firma buna, cel putin la chestiile de top. acum, la 100$ nu stiu exact cat de geniala o sa fie dar banuiesc eu ca o sa fie f. multumitoare pt banii astia.

 

pe de celalata parte, rogue fac chestii in general f. ieftine si f.f. bune pt pretul lor

 

*offtopic (un fel de behringer care fac chestii mai bunicele - cearny probabil o sa sara in capul meu - si eu am un amp de 10W de behringer si e f.f. bun pt acasa, dar....)

 

am auzit de oameni care au luat rogue doar ca sa experimenteze si au ramas uimiti de cat de bine suna pentru pretul lor.

 

oricum, decizia e a ta, parerea mea e ca sunt f.f. apropiate ca valoare.

Link to comment
Share on other sites

foarte mult razvan.. nu mai tin minte pe unde am citit.. dar era ceva de genu 189$ transportul pana la noi.. stiu ca mi-am facut si cont, mi-am ales tara si cand am vazut totalul am zis ca lasa.... :) vama depinde daca cunosti pe cineva poate ca nu iti ia vama. altfel daca valoarea e peste 50 de euro iti ia vama :)

Link to comment
Share on other sites

Brenn ia-ti Rouge . La banii astia ceva prea rasarit nu are cum sa fie iar la chitara washburn platesti la greu si numele. Un control al calitatii instrumentelor bun costa ceva iar la banii astia te poti astepta la calitate a finisajului asemanatoare. Balanta inclina catre Rougue datorita dotarilor.

Link to comment
Share on other sites

parca si eu tot spre rogue as inclina. nu cred ca se pune problema sa ai pretentii de la doza ei or smth, da macar cand o sa'ti cumperi una buna in viitor o sa ai termen de comparatie. (bine, nu ma intelege gresit, eu as inclina spre rogue nu din cauza asta, ci mai mult instinctiv...)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest forestierul

ceva on topic:

 

mai e ceva de luat in calcul cand alegi o pana - una subtire se muleaza pe coarda si introduce un delay intre momentul in care atingi coarda si momentul in care coarda incepe sa vibreze. E un delay mic (variaza cu grosimea penei si picking style) dar la chestii rapide e un bottleneck. Nu poti avea control foarte mare asupra vitezei pentru ca e derutant.

Link to comment
Share on other sites

:):):) ok Cosu o sa vina si poza.aparatul a venit iar eu am "mixed emotions".eu am cantat pana acum doar pe clasica si diferenta dinre cele doua e ca de la cer la pamant:clasica cu un neck foarte lat ,deci distanta mare intre corzi,corzile g,b,e sunt la fel de groase ca si cele de bas,si are un sunet foarte melodios..pe cand rogu-ul cu gatul subtire,si un sunet foarte metalic,putin prea"harsh" pentru urechile mele.corzile cu care a venit nu erau pe gustul meu si am pus asa ceva:

http://www.musiciansfriend.com/srs7/g=guit...ase_pid/100708/

sunt niste corzi interesante bune pentru blues cu g,b,e, foarte subtiri, deci foarte usor " to bend"(sa le indoi? :(B);) ),si cu un g unwound,luate dintre un set de extra lights ...si cu cele de bas luate dintr-un set de lights,eu o sa folosesc lights in general deoarece cant fingerstyle,desi au dezavantajul ca nu suna prea bine cand le " strumm".si totusi si corzile acestea suna prea metalic ,desi parca dupa o spatamana sau mai calmat, totusi o sa incerc si alte corzi, ma gandesc la astea care zic astia ca sunt mai melodioase :

http://www.musiciansfriend.com/srs7/g=guit...ase_pid/100670/

chitara in sine se prezinta foarte bine pentru pretul platit desi sunt si unele mici chestii care nu sunt perfecte, in schimb doza e foarte buna, e aceeasi folosita si de fender si alte firme pe modele mult mai scumpe..in curand vine si o inregistrare...

post-53-1109337527_thumb.jpg

post-53-1109337611_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.