www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Doza Adevarata Pe Chitara Ieftina?


Guest misanthropia
 Share

Recommended Posts

Guest misanthropia

va salut! doream sa cumpar ibanez rg 370dx sau 320 ex, dar am realizat ca planurile si cheltuielile nu imi permit asa ceva in viitorul nu chiar apropiat. eu aveam de gand sa cumpar chitara si sa-i schimb doza de bridge cu un emg 81(sau o doza decenta in final). intrebarea mea este: merge pusa emg activa pe orice chitara cu humbucker pe bridge? o chitara mai ieftina tot floyd licentiat( am o problema cu tremolo care e deja boala) are asa ca nu vad aici diferenta.

Link to comment
Share on other sites

In mod normal, merge.

 

Te vei confrunta cu :

1. Montarea unei doze active presupune alimentarea ei, deci => spatiu pentru o baterie de 9V (care nu este neaparat de dimensiuni reduse)

2. Montarea numai unei doze active(de ex in bridge, cum spui tu) langa una pasiva (in neck, cea care deja exista), pune ceva probleme legate de circuite etc (daca vei cauta pe forum vei gasi multe informatii pe aceasta tema).

Link to comment
Share on other sites

Guest misanthropia

daca suna bine merita pt mine. nu am bani de o chitara ca rg370dx chiar daca e ieftina. la 19 ani nu sunt salariat pt ca nu-mi permite facultatea si timpul si nu ma pot duce la ai mei sa cer 10 milioane ca mi s-a sculat mie sa-mi iau chitara. singura chestie e sa nu fie ca squieru care il am acum adica cu defecte de finisaj si mecanica sa fie cat de cat...

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

poti sa pui mama dozei ....daca lemnu chitarei nu este unul bun ... deci chitara nu suna bine, te chinui inutil (CHITARELE IBANEZ, CELE IEFTINE, SUNT VESTITE ca sunt foarte rele, cel putin eu nu am intalnit pe cineva sa le laude. In plus toate pe care am pus mana sunt sub orice critica). In general daca ai o chitara cu lemnul care trebuie deja nu prea mai conteaza ce doze pui ... (numai sa nu pui vreo doza facuta de tine... intelegi ce vreau sa zic).

Edited by arosulescu
Link to comment
Share on other sites

Guest titus

o doza activa pusa pe lemn prost e ok...o sa sune decent, iar cu montarea nu e o problema...tre' sa-i gasesti loc de baterie, atat...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.