www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Grosmann Superstrat Custom


dkmg
 Share

Recommended Posts

Guest titus

judecand dupa pozele din timpul constructiei, este facuta f "corect"...este lucrata frumos si cred ca daca lemnul este unul f bun isi merita banii.

in ceea ce priveste vopseaua, mai dati-o dracului ca nu aia conteaza...daca omul a vrut o chitara decenta, nu "arta moderna", nu vad care ar fi problema...

sa o canti sanatos si sper sa fi lafel de mandru si de multumit de ea si peste doi ani :) ..

Link to comment
Share on other sites

Dar daca lui nu-i place Ibanezul, ce sa-i faci? Te poti ____ in gustul omului? :)

 

1. Fiecare face ce vrea cu banii lui.

2. Nimeni n-a pus mana pe chitara asta, dar toti isi dau cu parerea.

 

Trage singur concluziile. :)

 

Sa mor io, dar nu cred ca se compara cu nici un Ibanez mai scumpel la bani, chiar daca n-am pus mana pe ea.

 

Da, fiecare face ce vrea cu banii lui. Gata, s-o cante sanatos omul si sa puna niste inregistrari cu ea.

Link to comment
Share on other sites

Guest ExTrode
Ma intreb ce rost are acel neck through body, daca e intrerupt de cavitatea pt Floyd Rose... In rest... sa fie el fericit

devine un stereotip.

Link to comment
Share on other sites

am asa o... presimtire, ca chiar de pune sample-uri cu chitara si chiar daca suna bine, precis o sa se zica "PFIUUUUUUUU CE PROST SUNA GROSMANNU' VAAAAAAAI MAI BINE-TI LUAI IBANEZ!!! GROSU IS BAD!!!"

 

Prost n-are de ce sa sune, are doze bune pe ea, de ce totusi sa-ti faci o chitara custom copiata dupa un Ibanez cand iti poti lua chiar Ibanez cu tot cu doze SD sau Dimarzio, EMG ce vrei tu si care sigur te satisface si la aspect, neck, taste, hardware, lemn, potentiometre, si mai mult ca toate nu are doze montate stramb.

Link to comment
Share on other sites

Clar. Asta nu inseamna ca are mare sens treaba, nu? Plusul de sustain si de culoare tonala ce l-ai avea de la neck through body se duce pe PL fiind absorbit de arcurile lui nenea floyd. De asemenea, corzile nu reusesc (din acelasi motiv invocat mai nainte) sa "suga" tot din lemn.

 

Da dar este vorba de sustain-ul chitarelor cu vibrator si sunt diferente ENORME !!!

 

Chitara seamana leit cu KEIPER -ul meu Made in China

 

 

 

150 Euro la care i-am schimbat vibratorul ( acum e custom .lol )

Link to comment
Share on other sites

diferentele intre o chitara de producator la 1000 euro si una facuta in romania sunt uriase dar ce conteaza cel mai mult este durabilitatea acestei chitari. Eu am un fender din 2000 cantat de i-au sarit capacele, n-am pic de grija fata de el pentru ca imi plac fenderurile accidentate :) si n-are nici pe dreaq... pe cand la acest custom dupa o perioada scurta de folosire au inceput sa cedeze electronicele... asta nu va pune pe ganduri ?

Edited by felix
Link to comment
Share on other sites

diferentele intre o chitara de producator la 1000 euro si una facuta in romania sunt uriase dar ce conteaza cel mai mult este durabilitatea acestei chitari. Eu am un fender din 2000 cantat de i-au sarit capacele, n-am pic de grija fata de el pentru ca imi plac fenderurile accidentate :) si n-are nici pe dreaq... pe cand la acest custom dupa o perioada scurta de folosire au inceput sa cedeze electronicele... asta nu va pune pe ganduri ?

 

absolut corect. costurile de productie ale lui grosu sunt uriase, tehnologia de care dispune este discutabila, iar costurile componentelor (doze, hardware, etc) sunt iarasi mult mai mari decat la un producator consacrat. din pozele alea se vede clar ca lemnul nu e nimic deosebit, fretboard-ul e poros la greu, iar eu tot nu inteleg ce are chitara asta in comun cu un superstrat care ar trebui sa fie BOLT-ON. in fine, banuiesc ca e mai usor de lipit 3 bucati de lemn decat de proiectat gatul si buzunarul lui in asa fel incat sa stea teapan si cum trebuie. si ca se revin: un "super-strat" e o chitara de tip bolt-on, cu humbucker(e) (cel putin in bridge) si gat de maple, nu de mahon. de exemplu, chitarele charvel si kramer pe care canta van halen sunt super-straturi :)

Edited by dmc
Link to comment
Share on other sites

incerc sa imi imaginez cat ar fi costat daca ar fi avut si un paintjob calumea...

 

oricum, sa presupunem ca materialele sunt cele care zice ca sunt...cea mai mare problema nu e aceea ca se mai dezlipeste un fir, ca aia se intampla, rar ce-i drept, si la case mai mari, dar valoarea de revanzare e 0 barat. eu din propria experienta am invatat un lucru...in momentul in care iti iei o chitara buna, de serie, sau custom de la o firma cu renume gen gibson, prs, fender, music man si altele, nu noname, din acel moment numai in liga aia mai joci, pt ca acea chitara o vei vinde la un pret apropiat de cel de achizitie, pt ca is pastreaza valoarea, iar pe termen lung poate chiar sa creasca.

asa ca daca te hotarasti sa o vinzi la un moment dat pt o alta chitara, care teoretic ar trebui sa fie mai buna si mai scumpa, iti recuperezi mare parte din bani. pe cand un grossmann sau mai stiu io ce chitara "custom" e efectiv o gaura in buzunar! daca va vrea sa o vanda, nu ia nici macar o treime din pret.

 

si intradevar doza pare pusa stramb... de banii astia io imi luam un fender american standard si un gibson les paul studio second

Link to comment
Share on other sites

incerc sa imi imaginez cat ar fi costat daca ar fi avut si un paintjob calumea...

 

oricum, sa presupunem ca materialele sunt cele care zice ca sunt...cea mai mare problema nu e aceea ca se mai dezlipeste un fir, ca aia se intampla, rar ce-i drept, si la case mai mari, dar valoarea de revanzare e 0 barat. eu din propria experienta am invatat un lucru...in momentul in care iti iei o chitara buna, de serie, sau custom de la o firma cu renume gen gibson, prs, fender, music man si altele, nu noname, din acel moment numai in liga aia mai joci, pt ca acea chitara o vei vinde la un pret apropiat de cel de achizitie, pt ca is pastreaza valoarea, iar pe termen lung poate chiar sa creasca.

asa ca daca te hotarasti sa o vinzi la un moment dat pt o alta chitara, care teoretic ar trebui sa fie mai buna si mai scumpa, iti recuperezi mare parte din bani. pe cand un grossmann sau mai stiu io ce chitara "custom" e efectiv o gaura in buzunar! daca va vrea sa o vanda, nu ia nici macar o treime din pret.

 

si intradevar doza pare pusa stramb... de banii astia io imi luam un fender american standard si un gibson les paul studio second

 

Lasa ca ii pune un sticker Ibanez si gata... :)

Repet, suma e exorbitanta, tinand cont de valoarea brandului grosmann; da, e facuta cu mana (hand made), poate cu grija si maiestrie... Si pana la urma poate fi o chitara buna.

 

Succes!

Link to comment
Share on other sites

sa lamuresc in legatura cu cablul ala, ca vad ca se face mare caz. Defapt problema a fost ca knobul de volum nu era bine strans si s-a rotit cu suportul,de care era prins cablul si clar ca acesta a cedat. Daca s-a inteles altceva,my bad. In legatura cu doza din neck, atata timp cat nu afecteaza sunetul, nu e deranjant pt ca nu am luat chitara ca bibelou,am luat sa o cant si sa sune bine si ca aspect general e ok,iar ca sunet e super si asta conteaza mai mult.

Edited by dkmg
Link to comment
Share on other sites

Guest ExTrode
sa lamuresc in legatura cu cablul ala, ca vad ca se face mare caz. Defapt problema a fost ca knobul de volum nu era bine strans si s-a rotit cu suportul,de care era prins cablul si clar ca acesta a cedat. Daca s-a inteles altceva,my bad. In legatura cu doza din neck, atata timp cat nu afecteaza sunetul, nu e deranjant pt ca nu am luat chitara ca bibelou,am luat sa o cant si sa sune bine si ca aspect general e ok,iar ca sunet e super si asta conteaza mai mult.

sunt de acord cu tine, nu ai luat chitara ca sa o tii pe post de bibelou, dar totusi, la 1000de E trebuie sa dai atentie si detaliilor.

Link to comment
Share on other sites

Personal cred ca daca Grosmann ar face niste chitare personale cu un look specific ,un headstosck al sau cu o inovatie ce aduce ceva special , chitare ieftine si calitative ar putea sa-si construieasca o cariera .

Asa tot copiind si remake tot felul de branduri si mituri incontinuu va fi comparat si discutat si timpul trece , de cand activeaza putea sa aiba o firma un Brand .Mai toti lutieri care au ajuns in prim plan au adus ceva aparte al lor ...o doza, un vibrator, corp aparte , constructie aparte sau macar ciudata ,Cea ce face dansul este concurenta la mega firmele existente cu care nu are nimeni nici o sansa .Numai daca faci chinezarii contrafacute la tona si ai fonduri ptr un dumping masiv .

 

Stratocaster eset o chitara ieftina si din aceasta cauza a devenit atat de populara.Stratul este " W -ul broscuta" al chitarelor.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Stratocaster e o chitara BUNA si versatila si de aceea a facut cariera...Intamplator sau nu,are si un design care a rezistat timpului,modelor.

Ce face Grosmann e o PACALEALA,pentru ca de fapt el nu se pricepe!Am constatat asta pe pielea si buzunarul meu acum 3 ani,cand mi-a facut o lucrare la o chitara rara(1500 in lume):mi-a pus tremolo-ul stramb si dezaxat,ca "iesea" coarda 1 afara.I-am aratat si mi-a raspuns tamp:"Ce-are?"Ulterior am pus mana pe un Grosmann LP Custom-dati-mi voie sa rad-care arata bine...de la distanta.In realitate parea ca e decupat cu fierastraul.De sunat-nimic,carton,nici macar sarma.Cica avea nu stiu ce Duncan montat tot de el-fluiera si paraia de te imbolnaveai de nervi.In schimb,se dezacorda dramatic...ha ha.Prea multa vorba despre NIMIC!Daca vreti un sfat de la un om care canta de o viata,care a avut toate neamurile de chitari:aveti bani putini,atunci luati-va un second de marca sau chiar si o chinezarie,mai sunt unele chiar reusite,dar nu aruncati banii pe grosmann!

Link to comment
Share on other sites

Si daca a cantat balaurul pe asa ceva are asta vreo importanta? Manu Savu n-a platit pentru chitara si cred ca nici balaurul. Eu chiar daca as primi una tot n-as canta pe asa ceva. Fiecare canta pe ce vrea pana la urma dar anumite lucruri nu pot fi combatute. Am probat chitari grosmann de multe ori, inainte chiar ca voi sa stiti ca exista asa ceva si niciodata nu am fost multumit. Intotdeauna am gasit defecte evidente. Dl. G e un tip simpatic pe viu dar asta nu inseamna ca se si pricepe la facut chitari.

 

Stratocaster eset o chitara ieftina si din aceasta cauza a devenit atat de populara.Stratul este " W -ul broscuta" al chitarelor.

 

e ieftina si BUNA... ca sunt altele si mai ieftine :)

Link to comment
Share on other sites

dap...sincer imi place chitara mea:)e ok...pt banii pe care i-am cheltuit:)cu timpul s-a strambat putin grifful si ar trebui sa-i fac o setare profi(nu naumai pt griff, actiune, schimare pragush etc)...dar una peste alta e ok:)

 

in legatura cu chitara despre care se vorbeste nu-mi dau cu parerea fiindca nu am auzit-o:)dar ceva imi spune ca ishi merita macar 70% din bani:)e mult cat a dat pe ea:)

Link to comment
Share on other sites

dap...sincer imi place chitara mea:)e ok...pt banii pe care i-am cheltuit:)cu timpul s-a strambat putin grifful si ar trebui sa-i fac o setare profi(nu naumai pt griff, actiune, schimare pragush etc)...dar una peste alta e ok:)

 

in legatura cu chitara despre care se vorbeste nu-mi dau cu parerea fiindca nu am auzit-o:)dar ceva imi spune ca ishi merita macar 70% din bani:)e mult cat a dat pe ea:)

 

intradevar de 1000 de euro isi lua ceva cu specificatii mai putin exotice dar care si-ar fi pastrat mai bine valoarea in timp...dar daca se va dovedi ca este o chitara rezistenta si se va pastra bine si nu va fi nevoit sa o vanda..atunci e o chitara numai buna..cat despre doza montata stramb, se poate rezolva usor..ori cu mounting rings pt doze, ori muta surubu..da poa sa o lase si asa...it looks....alternative. Poate chiar si suna mai bine :)

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga

Se face prea mult caz, dupa parerea mea..

Omul a dat un ban si se pare ca in momentul de fata este multumit de serviciul prestat. Only time will tell...

Aceste discutii pro si contra Grossman sunt cel putin ridicole si nu fac altceva decat sa polarizeze. Cui bono?, stau si ma intreb...

Personal nu-l cunosc pe Grosu si nici mana pe o chitara de-a lui n-am pus - in afara de aia a lui Manu Savu - pe care Manu si a asa nu o canta, probabil ca are el motivele lui. Uneori tb sa recunosc, atitudinea Grosului e usor agresiva, dar acest lucru este probabil si o reflexie a atitudinii celor din jur.

Lasati omul in pace. Daca are chestii de calitate, va supravietui. Daca o freaca... nu.

Ce atata caz?

Ceea ce ar fi de maxim prost gust ar fi sa fie "taiat" aici pe forum de catre X si Y (cu sprijinul responsabililor de pe forum) din cauza faptului ca produsul lui face concurenta vreunui brand reprezentat de arhi- si binecunoscutii nostri comercianti pe forum. Asta chiar ar fi de kakao.

Oare asa sa fie?...

Cu stima si :)

Edited by costi iorga
Link to comment
Share on other sites

Guest ExTrode
+1 ... si mai spuneti ca sunt eu nebun.

nu te crede nimeni nebun..numai ca e nevoie de ceva timp pana cand ii vine mintea omului la cap (..in legatura cu mr g) .

si apropo de ..defectiuni... cunosc pe cineva care avea o chitara cu gatul stramb pus..  adica, la tasta 2 coarda mi subtire era la locul ei dar cum ajungeai la tasta 15 daca apasai pe ea iesea in afara coarda

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.