www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Floyd Rose


teckus
 Share

Recommended Posts

Propun ca in acest topic sa punem "smecherii" descoperite sau nu de noi care fac viata mai usoara unui posesor de chitara cu floyd rose(original sau licenta)

Una dintre problemele "floyd-urilor" licentiate este ca unele dezacordeaza chitara, cauza fiind arcurile de proasta calitate, care nu-l mai aduc in pozitia initiala. Iata o "smecherie" care previne lucrul asta.

 

Sorry pentru repetarea cuvantului "smecherie" :)

post-321-1132923890_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Seamana cu JEM-ul lui Cristi Gram, dar ma pot insela..

 

Later: Poate e chiar JEM-ul lui Vai :)

Edited by fluffyone
Link to comment
Share on other sites

Iarasi este o problema cand schimbam corzile.

Acest lucru se poate face mult mai usor daca schimbam cate o coarda(pe rand). Daca vrem sa curatam griful(adica trebuie sa dam jos toate corzile), inainte de a le da jos blocam bridge-ul (dupa montarea corzilor il deblocam) ca in figura(optim) sau cu o bucata de lemn :) . Oricum corzile noi o sa aiba alta tensiune(o sa traga de bridge altfel decat corzile vechi) in ele si floyd-ul o sa trebuiasca reglat, dar se va regla mult mai usor.

Iata o modalitate "eleganta" de a bloca floyd-ul:

post-321-1133176017_thumb.jpg

post-321-1133176087_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

intrebare(sper sa nu fie offtopic)

sensibilitatea floyd-rose-ului depinde exclusiv de arcuri?al meu e prea sensibil, simte si cand abia apuc maneta.multumesc.

Link to comment
Share on other sites

intrebare(sper sa nu fie offtopic)

sensibilitatea floyd-rose-ului depinde exclusiv de arcuri?al meu e prea sensibil, simte si cand abia apuc maneta.multumesc.

Nu este offtopic, chiar asta vreau sa fie scopul topicului, sa rezolve problemele legate de FloydRose.

 

Da din cauza arcurilor este prea sensibil. Strange arcurile, dar ai grija ca fozitia finala a bridge-ului sa fie corecta(vezi poze).

post-321-1133265815_thumb.jpg

post-321-1133265829_thumb.jpg

post-321-1133265842_thumb.jpg

post-321-1133265860_thumb.jpg

post-321-1133265884_thumb.jpg

post-321-1133265900_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Normal ca se string cu corzile puse(tensiunea din corzi este egalizata de tensiunea in arcuri - nu ai cum sa rglezi arcurile fara corzile puse). Arcurile puse in paralel au o actiune mai mare decat puse in "V".

Reglajul il faci si daca schimbi corzile(corzile noi au alta actiune decat cele vechi chiar daca sunt la fel)

Edited by teckus
Link to comment
Share on other sites

1. Sensibilitatea unui Floyd nu cred ca este data doar de catre arcuri; constructia si calitatea puntii clar este un factor (daca cutitele sunt tocite in punctele de conact ar trebui sa mearga mai prost si sa aiba un raspuns mai intarziat). Cand tragi de maneta, oricat de proaste ar fi arcurile, ar trebui sa se lase imediat, corzile fiind elementul elastic, deci clar in cazul acesta arcurile nu sunt factorul de influenta principal.

 

N-am prea intels ce zici tekus - "Strange arcurile, dar ai grija ca fozitia finala a bridge-ului sa fie corecta(vezi poze)"; arcurile le strangi nu cat vrei tu, ci atat cat trebuie pentru a mentine puntea inpozitia corecta. Nu exista alta varianta.

 

Conteaza mult si tensiunea din corzi (proportionala in mod normal cu grosimea.. 09, 10, 11 etc), niste corzi mai subtirele permitandu-ti sa apesi/tragi maneta cu o forta mai mica. Dar presupun ca nu la asta te-ai referit ai zis "sensibilitate", oveeh.

 

2. Daca pui arcurile in V sau paralel e cam acelasi lucru din punct de vedere al manevrarii manetei, forta pe care o aplici fiind aceiasi (s-a mai discutat pe forum treaba asta cred). Eu folosesc insa prinderea in paralel pt ca ma ajuta sa aplic o tensiune in arcuri diferita in cele doua margini ale puntii. Asta deoarece tensiunea in corzile E-A-D este mult mai mare decat in G-B-E (corzile fiind si 9-46) si trebuie sa compensez acest lucru printr-o tensiune diferentiata in arcuri. Altfel, puntea o sa fie trasa mai mult in partea de sus.

Link to comment
Share on other sites

io de ce intrebam..adica de ce ziceam ca e prea moale..am probleme cu bendul.

la acelas efort, pe o chitara fara floyd rose, sau cu vintage, obtin ridicarea notei mult mai mare.adica mi se pare ca la mine se misca prea mult puntea cand trag de coarda.

daca pun corzi mai subtiri, adica de 0.9, s-ar simti diferenta?

Link to comment
Share on other sites

la acelas efort, pe o chitara fara floyd rose, sau cu vintage, obtin ridicarea notei mult mai mare.adica mi se pare ca la mine se misca prea mult puntea cand trag de coarda.

 

Nu "la acelas efort", ci la aceeasi deplasare a corzii. Deci la o intindere pe o chitara cu floyd efortul o sa fie acelasi, deoarece tensiunea la care trebuie sa ajunga coarda pentru nota respectiva e aceeasi ca si in cazul unei punti fixe, numai ca vei intinde putin mai mult de coarda (aproape insesizabil). Problema ar fi cand vrei sa mai dai o nota simultan cu intinderea respectiva, dar asta e una din problemele unui floyd. Exista remedii (blocarea puntii sau introducerea unui "tremsetter" - parca asa ii zice), dar practic iti stirbesti floydul. Asta e, nu e o chitara de blues. Dar inca o data, pt un bend simplu n-ar trebui sa fie nici o problema.]

 

Cu cat sunt mai subtiri corzile cu cat vei simti mai mult aceasta deplasare a puntii. Corzile mai groase creaza tensiuni mai mari si rigidizeaza floydul (nu mult). Oricum, nu asta ar fi criteriul pe care as alege grosimea corzilor.

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Pe vremea cand am invatat eu mecanica, mai interveneau si niste chestii cu momentul fortelor - cu brate cu unghiuri si alte nebuneli- cand vorbeai de efort si deci de lucru mecanic.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

iata o chestie noua... pe chitara mea (ibanez S 470dx parca) am tremollo Zero Resistance... e foarte fain prin faprul ca in loc sa strangi cu o surubelnita arcurile de la spate are o rotita conecatat nush cum...si tensiunea e foarte usor de reglat :) ...voi reveni cu poze

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Dar inca o data, pt un bend simplu n-ar trebui sa fie nici o problema.]

 

si totusi fac mai usor bendul pe acustica mea reghin decat pe asta. se vede cu ochiul cum se misca puntea dupa coarda. am mai strans si din suruburi, degeaba. arcurile astea difera, adica exista arcuri mai tari si arcuri mai moi? ma gandesc sa schimb arcurile.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Guest dark

Pe chitara cu floyd rose se potrivesc si corzi normale de electrica sau trebuie SpeelLoader ?

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Pt. Speedloader exista corzi speciale. Pt Floyd Rose normal merg corzi normale pt chitara electrica.

Link to comment
Share on other sites

... da nu-i pacat ? :)

 

un Floyd Rose este extraordinar, nu dezacordeaza, nu afecteaza tonul si sustainul atunci cand lipseste cu desavarsire de pe chitara :(B)

 

Eheee, malexe, ce te-ai dat cu dusmanii :)

 

Eu sunt de parere ca Floydurile sunt mistoace pentru jucareala. E normal ca la bend-uri sa se ridice puntea. Oricat ai strange tu arcurile corzile se acordeaza la o anumita tensiune pe care n-ai cum sa o modifici (decat daca schimbi tuning-ul). Joaca din arcuri este sa iti asigure posibilitatea de a indrepta puntea in functie de tipul de corzi folosite.

 

Intotdeauna la Floyd bendurile vor fi mai "scurte" decat la punte fixa. Dar fa tu dive-uri pe fixe :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Xirallic

asa...

si eu am la fel.un s470. daca vreau sa imi schimb floydu...merge un floyd, ex: http://floydrose.com/original.html ,http://floydrose.com/speedloader.html , etc. va rog ajutati=ma ca am mari probleme cu suruburile ce tzine floydu...:) :) si daca are cineva floyd de vanzare...sau unde gasesc bune(chiar second)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Firebrand

eu am inteles ca floydu e mai sensibil cand vrei sa schimbi acordajul. Am cautat pe site-uri dar n-am inteles nimic (engleza e de vina :) ) . Poate s-a mai vorbit pe vre-un topic dar vreau sa stiu exact cum se porcedeaza cand vrei sa schimbi acordajul(de ex. din standard in drop c)?

Link to comment
Share on other sites

Pai e logic. Cind schimbi acordajul modifici tensiunea corzilor. Floydul se bazeaza pe echilibrul intre tensiunea corzilor si cea a arcurilor. In mom in care ai modificat-o pe prima tb sa o modifici si pe a doua. In concluzie, la o chitara la care floydul e reglat pt acordaj normal, daca schimbi acordajul va fi complet dezechilibrat. Vei constata probabil ca nici nu mai poti acorda chitara

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.