www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Inseamna "un Chitarist Bun"?


Morgred
 Share

Recommended Posts

Asa deci invata sa vorbeasca din maini , numai problema este ca nu mai poate canta .Deci trebuie sa aiba 4 maini .Cu doua transmite cu doua se acompaniaza la chitara.

Nu se stie cand canta ...probabil pe undeva intre in timpul liber.

 

Tehnic sau stiintifico fantastic , transparenta , omul invizibil ,cald la suflet .

 

Jocul de scena al omului invizibil la consacrat in randul chitaristilor buni la suflet din care canta si pe deasupr a mut care a lasat spectatorii muti asa ca toata lumea era in tacere , liniste deplina.Dar sa cantat cu caldura in acest fel sa economisit multa energie .

 

Dar cei care si-au vandut sufletul diavolului ( adica lau dat diavolului ptr interese... mute ) cum mai canta ? ca nu mai au suflet. ...primesc Pick Of Destiny dar suflet IOC.

 

De ci si mut si fara suflet i aramas numa tehnica ...sau numa tehnologia.

 

In consecinta cine are pana mai buna este celmai bun.

 

n-ai inteles nimic

Link to comment
Share on other sites

Topicul asta e o gluma pt prosti?

 

:respect:

 

Unii useri ar trebui sa aiba interdictie sa se apropie la mai mult de 50 metri de o tastatura.

 

Pai normal ....

 

Daca un prostalau a intrebat "Ce e artisti si ce vrea ei .." iaca sau adunat ceilalti nivelati sa comenteze si sa dea cu presupusu...

 

Este un topic umoristic ..adica a ajuns chiar daca mai gasesti unele indicatii ptr "ce inseamna" un chitarist BUN .

 

Deci insemnatatea este problema,inseamna ceva sau nu inseamna ceva .

 

Asa cand nu ai ce face inte timp ce PC-ul prelucreaza datele ( activitate descrisa de un alt nivelat "randeaza" )

 

Stam si noi si mai "randam" pe aici sa nu rugineasca conexiunile .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

topicul asta ar trebui mutat la desert...chiar multa lume l-a luat in serios

 

si ca sa ma bag si eu in "hora" as zice ca un chitarist bun:

 

-poate face doar dintr-o singura gama o infinitate de melodii

-poate face din 3-4-5 note un solo foarte complex

-poate face din whammy bar(sau harmonics) un solo complex

-poate canta cu 150 bpm relaxat, fara sa ii intepeaneasca degetele dupa 20 de secunde

-care vine cu ceva nou in muzica

 

Ex: slash, dimebag darrell, steve vai, hermann li, kirk hammett, etc etc.

 

A nu se confunda cu un instrumentist bun.(ex:yngwie malmsteen, satriani, francesco fareri, .).Diferenta dintre cei de mai sus si astia doi este ca diferenta dintre un romancier si un dactilograf.

Edited by Riff Hudson
Link to comment
Share on other sites

topicul asta ar trebui mutat la desert...chiar multa lume l-a luat in serios

 

si ca sa ma bag si eu in "hora" as zice ca un chitarist bun:

 

-poate face doar dintr-o singura gama o infinitate de melodii

-poate face din 3-4-5 note un solo foarte complex

-poate face din whammy bar(sau harmonics) un solo complex

-poate canta cu 150 bpm relaxat, fara sa ii intepeaneasca degetele dupa 20 de secunde

-care vine cu ceva nou in muzica

 

Toate astea pe rand sau deodata ,intre timp sa joace sah si sa spele vase ca sa-si ajute consoarte de "bun" ce e.

 

Ex: slash, dimebag darrell, steve vai, hermann li, kirk hammett, etc etc.

 

Ai si nimerit -o cu roamncieri astia sus amintiti ,,ce sa zic ..hehe poate pe Vai il bagam si la dectilografie ...

Link to comment
Share on other sites

Eu nu doresc sa particip la aceste discutii interminabile dar cred ca ar fi bine sa readuc in atentia voastra ceea ce scrie ,foarte bine dealtfel, Dan Andrei Aldea.

Este evident ca Dan Andrei Aldea vorbeste dintr-o bogata experienta personala si este in stare sa accepte realitatea indiferent cat ar fi de crunta.

Fiind intrebat despre Brian May,iata ce spune ,

 

pistol_mouse.jpg

Eu cred ca nu sunt nici mai bun, nici mai prost decit Brian May. Cred ca joc in cu totul alta liga decit el, intre care nu pot exista comparatii.

....

Nici una dintre aceste doua ligi nu este superioara celeilalte. Sunt pur si simplu doua lumi diferite.

....

Acum: repet, a fi profesionist nu e mai bine, sau mai inalt, decit a fi amator.

...

Mai mult: poate eu sunt un profesionist extrem de prost, iar Brian May un amator de geniu.

 

Eu cred ca fiecare dintre noi ar trebui sa citeasca acel topic ( http://forums.rgc.ro...n-andrei-aldea/ ) foarte lung dar extrem de interesant.

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

.

 

Eu nu doresc sa particip la aceste discutii interminabile dar cred ca ar fi bine sa readuc in atentia voastra ceea ce scrie ,foarte bine dealtfel, Dan Andrei Aldea.

Este evident ca Dan Andrei Aldea vorbeste dintr-o bogata experienta personala si este in stare sa accepte realitatea indiferent cat ar fi de crunta.

 

Si care-i realitatea crunta in legatura cu "ce inseamna un chitarist bun" ..?

 

Din ce am vazut pana acum un chitarist bun inseamna CE ? Unul bun ,ca daca nu-i bun e clara ca nu-i bun...si daca-i bun e bun ... ?? Deci realitatea crunta este :Ce-i bun este mai bun decat ce nu-i bun.Bunatatea se masoara in Hectolitri ( cred) sau in KBPS calculat ,ca si punct de referinta , mersul trenurilor din 2011 Martie...

 

Deci nu avem treba cu categorisiri de profesionisti sau amatori ,blonzi sau negri , inalti sau scunzi ...cu bani fara bani ,cunoscuti sau necunoscuti ,promovati sau nepromovati .. ..

 

Doar despre "ce inseamna unul bun" oricand ,de oriunde si oricum.

 

Este OK sa ai incredere in ce zice Dan Aldea dar ar trebui sa si intelegi ce zice ca altfel..e crunta..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Karpi, te rog sa citesti mai cu atentie.

Am spus ca Dan Aldea a fost in stare sa accepte realitatea (lui cu tot ce ce a trait prin studiorile din Germania) asa cum a fost/este, indiferent de cate deceptii a suferit.

Realitatea a fost crunta, din punct de vedere al experientei lui Dan Andrei Aldea.

Eu zic ca merita recitit acel topic dedicat lui , de fiecare data cand exista tendinta unor intrebari de genul "Ce inseamna un chitarist bun?"

Ma intreb cat de bun a fost sau este , Santana!?

 

P.S.Am stiut eu ca fac o greselea daca ma bag in discutia asta.

Dar promit ca nu mai deranjez. :)

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Karpi, te rog sa citesti mai cu atentie.

Am spus ca Dan Aldea a fost in stare sa accepte realitatea (lui cu tot ce ce a trait prin studiorile din Germania) asa cum a fost/este, indiferent de cate deceptii a suferit.

Realitatea a fost crunta, din punct de vedere al experientei lui Dan Andrei Aldea.

Eu zic ca merita recitit acel topic dedicat lui , de fiecare data cand exista tendinta unor intrebari de genul "Ce inseamna un chitarist bun?"

Ma intreb cat de bun a fost sau este , Santana!?

 

P.S.Am stiut eu ca fac o greselea daca ma bag in discutia asta.

Dar promit ca nu mai deranjez. :)

 

Totul este RELATIV si cam atat.

Link to comment
Share on other sites

NU vreau sa supar dar aia cu romancierii si dactilografii ai dat-o in gard rau de tot.

 

Herman Li, Slash, Kirk Hammett, Steve Vai romancieri, si tata lor (Joe Satriani) dactilograf. WOW.

 

Herman Li se stie ca se joaca cu vitezele aparatelor din studio ca sa para mai shredder decat shredderii.

Despre Slash nu m-as obosesc sa comentez dar... El canta o fraza de trei note apoi ti-o reia mai sus si tot asa. Si ar mai fi cateva asa zise "tehnici de improvizatie" - "Slash signature".

Steve Vai si Kirk Hammett sunt elevii lui Joe Satriani. Kirk Hammett e prin zona lui Slash cam la fel de "talentat". Daca ii dai sa cante trioleti dintr-o data e beat. LOL!

 

Si daca o sa te obosesti un pic sa vezi compozitiile lui Satriani sa vezi cum foloseste modurile si ce armonii scrie, asta in cazul in care pricepi armonie, atunci poate o sa le pui pe toate la locul lor.

 

Nu ma incanta mai cu nimic Satriani ,dar este cel mai talentat dintre cei amintiti si inca cativa...

In primul si in primul rand are muzica lui deci ai despre ce sa discuti .

 

Alti au un simt ce nu se poate egala nu se poate invata si nici fura ...trebuie studiat Leslie West si Jeff Beck .Fata de acestia doi ceilalti sunt "contabili" care numara notele nici macar "dactilogrqafi" .

 

Ia vedeti ce putea sa faca LesPaul pe vremea lui ...a fost un inovator ..

 

Hank Marvin ..altul ce a adus ceva nou

 

Hendrix,Clapton,Beck,Leslie West , fiecare in felul sau a adu sceva nou a impus ceva .

 

Ceilalti cei mai multi imita ...Mai sunt cativa chitaristi buni care isi au aportul la muzica de chitara mondiala ...( cativa insemnand cine stie cati ...zeci din cei cunoscuti ,..o suta? cu cei necunoscuti ...)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Of, mai continuati mult cu topicul asta? L-a dezgropat @manutza prin februarie cand n-a avut ce face, dupa ce se trecuse de 700 de posturi, nenumarate certuri si controverse, iar acum continuarea merge fix pe aceeasi tema, cine e cel mai tare, cine poate cel mai mult, cine stie cel mai multe. Sper ca vanitatea nu este punctul slab al chitaristilor de pe acest forum.

Link to comment
Share on other sites

Pe Leslie West acuma il studiez. NU am mai auzit de el, nu il stiam.

Prima data am auzit la radio " Mississippi Qeen " mare slagar prin '70.. apoi pauza nu mai stiam nimic de Mountain.

Lam descoperit doar prin '74 () cand am primit un disc * Flowers of Evil" . AAaaaa !! asta-i ala cu Mississippi ....sa vedem ...si am ramas socat . Chitarist american de bluesrock pana atunci nu am prea auzit era foarte ciudat ..dar suna fantastic.

Pe acest disc jumatate studio jumatate din concert este o improvizatie live de 20 minute "Dream Sequence " am ramas masca ...este unul din cel mai bun solo al sau inregistrat live .., apoi sa adeverit ca a ramas unul din cele mai vestite solouri din lume ..

 

Pe youtube sunt cateva filmulete dar trebuie cautate discurile ...

 

Unul din videouri de pe un stadion are si Dream Sequence dar inregistrarea nu suna atat de bine ..doar ca si documentar este OK.

 

Fi atent ce face basistu lu Leslie West ...hahaha...asa sa faca chitaristul BUN !!asta da joc de scena..hehehe

 

dar ca si chitara imi place asta cu Steinberger dar din pacate aici este ragusit ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

In ordinea postarii:

 

@karpi: da, si Vai ar putea fi strecurat ca sa zic asa in categoria dactilografilor dar il mai scot melodiile lui experimentale(the murderer, de exemplu) si cele conscrate (for the love of god, tender, bad horsie, building the church, etc) care se diferentiaza clar de tot ce s-a cantat pana acum pe segmentul de solistica rock. Sunt ceva nou, inovativ si foarte bine legat. E drept ca mai da cu mucii in fasole uneori din exces de zel dar deh, toata lumea o pateste...

 

@petruciani..: este foarte posibil ca joe satriani sa fie tatal lor si nu neg faptul ca are mai multe cunsotinte teoretice decat toti ceilalti, dar nu are imaginatia, feelingul si capacitatea aia de a comunica prin fretboard cu asccultatorul muzicii sale. Mie imi pare cam robot desi are melodii interesante, dar ma rog, parerile sunt impartite iar gusturile nu se discuta...cat despre herman li, nu s-a demonstrat ca isi accelereaza melodiile in studio.Daca nu crezi,. asculta albumul twilight dementia care este un album live sa vezi ca dracu nu e asa negru. In plus, este imposibil sa retii toate frazele alea in solouyri de 2 minute cand le canti beat, in creierii noptii live pe scena la o viteza sonica, deh...

iar despre slash nici eu nu comentez ca dupa-aia o sa sara lumea ca sunt subiectiv, dar oricum nu ai dreptate :respect:

[si daca o sa te obosesti un pic sa vezi compozitiile lui Satriani sa vezi cum foloseste modurile si ce armonii scrie, asta in cazul in care pricepi armonie, atunci poate o sa le pui pe toate la locul lor.]

tocmai, ascultatorul nu trebuie sa stea sa studieze compozitiile si sa inteleaga armonie.trebuie sa vina natural de la sine, nu sa stai sa iti scremi creierii sa il intelegi pe chitaristu'. Dar nu neg ca isi compune melodiile cu o strategie , inovatie si artificii ce tin de domeniul ingineresc. iar asta da, nu il face dactilograf , ai dreptate am gresit.il face inginer muzical.;)

 

pana la urma urmei, revenind la chitaristul bun , ideea este sa lase ceva in urma, sa aiba un sound al lui, ca atunci cand cineva asculta o melodie de -a lui dintr 1000 de altele sa o recunosca instantaneu.si sa aiba stilul lui

 

nuff said.

Link to comment
Share on other sites

Dar nu neg ca isi compune melodiile cu o strategie , inovatie si artificii ce tin de domeniul ingineresc. iar asta da, nu il face dactilograf , ai dreptate am gresit.il face inginer muzical.;)

 

pana la urma urmei, revenind la chitaristul bun , ideea este sa lase ceva in urma, sa aiba un sound al lui, ca atunci cand cineva asculta o melodie de -a lui dintr 1000 de altele sa o recunosca instantaneu.si sa aiba stilul lui

 

nuff said.

 

 

Riff Hudson, cu tot respectul, dar te contrazici singur ...

Satriani este un chitarist usor de recunoscut, atat ca sound efectiv, cat si ca stil compozitional si interpretativ. Se pare ca se incadreaza destul de bine in criteriile din ultimul tau paragraf ... corect?

Totusi, in opinia ta, acelasi Satriani este un "inginer muzical", "dactilograf", etc, etc.

Ai putea argumenta mai concret aceste afirmatii? Ai ceva criterii conform carora ai tras acele concluzii? Poti explica de ce a folosit o anumita progresie armonica si nu alta? Ne poti explica cum intelegi si ce intelegi tu din muzica lui Satriani?

Sau, daca raspunsurile tale se bazeaza pe ceva statistici oficiale, poti sa ni le arati si noua?

 

PS: Sa nu confundam "Arta" cu "Artizanatul"!

Diferentele par foarte mici in aparenta ...

Edited by vaxe
Link to comment
Share on other sites

Tatal lor este Frank Zappa ... daca Vai se tinea de drumul deschis de Zappa acum era un mare stilist..urmas de drept dar si conducator de genul muzical .Mai multa recunoastere nici nu se poate ,fata de aerobico/dactilografie/vesnica demonstratie de vitruozitati ...macina si distruge orice farama de arta daca nu se opreste la timp.

 

Dar daca se vinde show-ul ce are ca si centru demonstratia de speed-hocus-pocus..acolo ramai si degeaba i-yti propui ca pe viitor o sa faci si dregi .....te lega si te retine mentinerea acelui cuirc cu care ai castigat bani ...si ramai cu acea imagine.Indiferent de cele cateva piese adunate de ici colo care au valoare se pierd intre celelalta .

Pacat dar asa se intempla.

 

Am mai scris tot pe aici undeva...pacat ca Clapton nu a avut ambitii sa faca albume cu muzica instrumentela la chitara .Sa experimenteze sa faca muzica ..a ramas la cantece frumoase interpretate frumos si la blues.( personal cred ca orice s-ar zice a dat de filonul de bani dupa revenire ( vezi Rainbow Concert _)si acolo a ramas...singurele escapade le face in blues dar unde deja totul da in rutina.

 

Acu dupa ce daca citim atent totate posturile stim dej ace inseamna un chitarist BUN putenm introduce in acest MINUNAT topic ..

 

Cat timp , ce perioada de timp inseamna (ceva) un chitarist BUN.

 

Caci ce a fost bun ieri azi poate nu mai este bun.

 

Cum se vede la cei buni totusi daca iei pe perioade gasesti si chestii geniale ..iar in alt eperioade de nici o culoare...

 

Deci trebuie sa comparam si perioadele ...ca sa vedem cand a insemnat ceva unul BUN

 

De Satriani de fapt nu prea are rost sa ne luam , canta si el ce poate .Canta frumos , are cateva piese frumoase se ocupa mai mult de muzica..cat despre moduri...toata lumea canta in moduri.. ca sa aduca ceva nou sau un plus la piesele sale ca in acest fel sa fie cat mai "personale"...

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.