www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Inseamna "un Chitarist Bun"?


Morgred
 Share

Recommended Posts

Problemele de exprimare intr-o limba sunt importante pentru ca de ele depinde in cea mai mare parte comunicarea iar o comunicare defectuoasa poate provoca de la suparari ... pana la ... razboaie. :)

 

 

Exprimarea "un chitarist pe care-ti face placere sa-l asculti" este ambigua si implica faptul ca toti am avea aceleasi gusturi. E un mod de apreciere subiectiv. S-a pus aici intrebarea "ce inseamna un chitarist bun?", o intrebare care implica o recunoastere unanima (ma rog, aici apare din nou o problema. Cine poate sa judece un chitarist daca e bun sau nu? Doar cineva care se pricepe cat de cat la cantatul la chitara. Chiar daca el insusi nu e un chitarist bun. Dar macar sa fi ascultat destul de multi chitaristi si sa aiba oaresce cunostinte de muzica, in speta, muzica de chitara). Din pacate intrebarea s-a pus asa ... in general, fapt care provoaca alte ambiguitati. Nu s-a intrebat ce inseamna un chitarist bun de blues sau de rock sau de jazz sau de muzica clasica. Fapt care a condus spre raspunsul corect ... "un chitarist COMPLET" ceea ce inseamna un chitarist care se descurca la fel de bine cu o chitara acustica ca si cu una electrica, indiferent daca e Gibson, Fender sau Ibanez, un chitarist care canta blues, rock sau jazz fara mari probleme si la o adica poate sa interpreteze si o piesa-doua clasice, un instrumentist care canta bine singur iar intr-o trupa se adapteaza.

 

 

Cat despre cantatul cu "feeling" ... ala nu e "chitarist bun" ... ala e ... foarte bun :)

 

Cred ca nu ai inteles ideea ....

"Chitarisul bun e cel pe care iti face placere sa-l asculti" NU implica ideea ca toti am avea aceleasi gusturi ci dimpotriva subliniaza diferentele existente

In realitate nu exista instrumentist care sa fie la fel de performant in toate genurile muzicale.

Cat despre subiectivitate ...Da e normal sa fim subiectivi atata timp cat exista atatea optiuni . Sistemele si normele de valori difera de la individ la individ in functie de mai multi factori ( varsta ,nivel cultural ,cultura mediului etc)

Acel "feeling " despre care ai amintit este cea mai subiectiva dintre chestiuni

Cat despre cine poate sa judece.....Un judecator bun nu e neaparat un chitarist

Edited by mojazz1969
Link to comment
Share on other sites

Cred ca nu ai inteles ideea ....

"Chitarisul bun e cel pe care iti face placere sa-l asculti" NU implica ideea ca toti am avea aceleasi gusturi ci dimpotriva subliniaza diferentele existente

In realitate nu exista instrumentist care sa fie la fel de performant in toate genurile muzicale.

Cat despre subiectivitate ...Da e normal sa fim subiectivi atata timp cat exista atatea optiuni . Sistemele si normele de valori difera de la individ la individ in functie de mai multi factori ( varsta ,nivel cultural ,cultura mediului etc)

Acel "feeling " despre care ai amintit este cea mai subiectiva dintre chestiuni

Cat despre cine poate sa judece.....Un judecator bun nu e neaparat un chitarist

 

Feeling-ul nu-l au toti ,nu se poate invata il ai sau nu-l ai .

Dar studiosii care nu au feeling dar au rabdare si perseverenta cred ca se poate "insusii" si confunda feeling-ul cu passajele "lirice" mai "frumoase" unde cred ei ca apare mai evident .Problema este ca doar atat pot percepe cei fara feeling ( daca ar avea ar auzi / identifica mult mai multe) .

Cand canta un instrumentist cu "nerv" cu potmetrul dat la "11" tot de la feeling vine caz in care cei fara feeling identifica numai "volumul" mai ridicat.

La "shrederi" feelingul apare in acea "balansare" si scoaterea din monotonie a celor sute de note pe minut .Un fel de a modula separat in interiorul masuri dar si peste toata fraza acea ploaie de note care altfel suna numai a exercitiu sec .

Este greu sa-ti dai seama daca ai feeling sau nu .

 

Chestia cu sa placa publicului vine din feeling , publicul pur si simplu simte cine canta si cine nu .

 

Nu va ganditi la executie perfecta fara greseli ci doar la feeling /nerv sa transmita ceva publicului .Am vazut chitarist/vocalist ce canta groaznic ca si armonie sau solo dar avea un groove si un feeling de a ametit pe toti spectatorii si da caoncerte prin Europa si are succes .Este adevarat ca in schimb canta vocal bine si era de fapt chitara ritm , dar cum spun prindea acorduri chiar pe langa cateodata si doar cativa chitaristi din sala au observat in rest lumea era in delir , suna extraordinar de bine de parca greselile trebuiau facute .Totul era feelingul extraordinar chiar si asa la nivel primitiv .Facea toate celalalte aspecte neimportante.A fost o experienta interesanta atat de natural era omul ca a fost unul din putinele spectacole unde am putut sa fiu spectator si nu mai gandeam ca si chitarist.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 4 months later...

e simplu... chitaristul bun e cel care se exprima bine si transmite mesajele/starea dorite sa le transmita ascultatorilor, de exemplu,

asta iti transmite ceva? iti place? da, gata, Vai e chitarist bun pentru tine, NEXT. http://www.youtube.com/watch?v=CMcjXo8ZuqE asta iti place? da, gata, Satch e bun. etc.

 

 

ma leg de cum il percep ascultatorii pentru ca pana la urma ce e un muzician fara ascultatori? e un nimic. poate sa se dezlipeasca de multe chestii un muzician, mancare, familie, tehnologie, dar fara ascultatori e intr-adevar zero barat si d-aia zic ca e cel mai important factor, cum te percep ascultatorii. nu zic acum ca daca te asculta cat mai multi oameni esti mai valoros, doar ca daca nu te asculta nimeni esti un zero.

 

problema cu exprimarea insa e usor de zis si greu de facut pt ca intra si tonul si interpretarea si creativitatea si o mie de alte chestii in asta, dar tot nu vad rostul zidurilor de text de pe paginile anterioare..

Link to comment
Share on other sites

problema cu exprimarea insa e usor de zis si greu de facut pt ca intra si tonul si interpretarea si creativitatea si o mie de alte chestii in asta, dar tot nu vad rostul zidurilor de text de pe paginile anterioare..

 

 

Au cladit ziduri pentru a se proteja, dar au ajuns prizonieri.

Link to comment
Share on other sites

Guest sega2009

un chitarist bun este dupa parerea mea

unul care daca il pui sa-ti cante iti canta dupa urechea lui muzicala

care stie sa se adapteze in fiecare situatie cand este pus la incercare

Link to comment
Share on other sites

Au cladit ziduri pentru a se proteja, dar au ajuns prizonieri.

:) incepi si tu ca userul Babylon? :)

 

eu cand am zis ziduri de text am zis ca scriu posturi uriase cum ca tonul nu iese de nustiu pe unde, si ca ce a zis Clapton sau Petrucci sau mai stiu eu cine, sau ca trebuie sa te mulezi bine pe colegii tai... nu fratilor, e vorba de exprimare... daca tu prin notele pe care le scoti poti sa exprimi ca iti e foame, si faci alte persoane sa simta aceeasi chestie, ai reusit, esti un chitarist bun pentru ca ai transmis ceva unor oameni care te-au ascultat. si probabil Carrefour ar trebui sa te plateasca pentru abilitatile tale :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
nu fratilor, e vorba de exprimare... daca tu prin notele pe care le scoti poti sa exprimi ca iti e foame, si faci alte persoane sa simta aceeasi chestie, ai reusit, esti un chitarist bun pentru ca ai transmis ceva unor oameni care te-au ascultat. si probabil Carrefour ar trebui sa te plateasca pentru abilitatile tale :)

 

+1 :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest manutza

doar parere proprie:

un chitarist bun e unul care reuseste sa isi exprime sentimentele prin chitara in asa fel incat ascultatorul sa simta sentimentul acela

daca nu sunteti de acord va rog sa imi ziceti dece

faceti diferenta intre o baraita ca asta

si
Edited by manutza
Link to comment
Share on other sites

doar parere proprie:

un chitarist bun e unul care reuseste sa isi exprime sentimentele prin chitara in asa fel incat ascultatorul sa simta sentimentul acela

daca nu sunteti de acord va rog sa imi ziceti dece

faceti diferenta intre o baraita ca asta

si

 

 

barait esti tu la minte , copile. habarnai pe ce lume traiesti. daca nu iti place vezi-ti de treaba..ce-ar fi sa zic si eu ceva de steve vai ?

inteleg ca fiecare asculta ce ii place..dar nu tre sa vorbim ce nu trebuie despre gusturile altora. eu sincer nu sunt fan Lordi dar ma deranjeaza atitudinea ta

 

scuze de offtopic

Edited by vldmlt
Link to comment
Share on other sites

Guest manutza

barait esti tu la minte , copile. habarnai pe ce lume traiesti. daca nu iti place vezi-ti de treaba..ce-ar fi sa zic si eu ceva de steve vai ?

inteleg ca fiecare asculta ce ii place..dar nu tre sa vorbim ce nu trebuie despre gusturile altora. eu sincer nu sunt fan Lordi dar ma deranjeaza atitudinea ta

 

scuze de offtopic

daca nu ai observat am sctis ca e parere personala

si mie imi place rock-ul dar pana intro limita,nu mi se pare muzica cand cineva rupe corzile de pe o chitara pana pushca difuzoru' ,si vine un ragushit si zbiara pana i crapa plamani,iar de tobe nici nu mai am ce zice...bate pana nu mai poate...da pe unde apuca

Link to comment
Share on other sites

daca nu ai observat am sctis ca e parere personala

si mie imi place rock-ul dar pana intro limita,nu mi se pare muzica cand cineva rupe corzile de pe o chitara pana pushca difuzoru' ,si vine un ragushit si zbiara pana i crapa plamani,iar de tobe nici nu mai am ce zice...bate pana nu mai poate...da pe unde apuca

 

 

astfel de pareri sa le tii pentru tine...ma abtin sa nu iti mai zic altceva..

Link to comment
Share on other sites

daca nu ai observat am sctis ca e parere personala

si mie imi place rock-ul dar pana intro limita,nu mi se pare muzica cand cineva rupe corzile de pe o chitara pana pushca difuzoru' ,si vine un ragushit si zbiara pana i crapa plamani,iar de tobe nici nu mai am ce zice...bate pana nu mai poate...da pe unde apuca

 

Stai linistit, nu esti primul care merge pe principiul "daca mie nu-mi place inseamna ca nu e bun".

 

Un chitarist foarte bun, pionier al death metalului, Chuck Schuldiner:

Link to comment
Share on other sites

Guest manutza

MÚZICĂ s.f. 1. Arta de a îmbina în mod armonios sunete pentru a exprima idei, sentimente.

ce sentimente exprima piesa aia?

raman la concluzia ca lordi suna mai rau ca linistea

Edited by manutza
Link to comment
Share on other sites

doar parere proprie:

un chitarist bun e unul care reuseste sa isi exprime sentimentele prin chitara in asa fel incat ascultatorul sa simta sentimentul acela

daca nu sunteti de acord va rog sa imi ziceti dece

faceti diferenta intre o baraita ca asta

si

 

Ti-ai gasit si tu cesa alegi ....

 

TOTUSI

 

Lordi - Hardrock Hallelujah

 

14,889,242 de vizionari !!!!

 

Piesa nu-i nu stiu ce dar au succes baietii cea ce inseamna ca transmit ceva ..prin muzica prin text etc...

sunt ascultati ...probabil au si ceva piese mai bune.

 

"baraiala" este si ea o metoda de exprimare ...daca canta fin cu o chitara classica cu un ton ca si de fleut , frumos liric ar transmite alta stare ...

 

Iata baraituri si la Vai si mai are si alte piese unde baraie...

 

Link to comment
Share on other sites

desi nu sunt chitarist, am ascultat zeci, daca nu chiar sute de chitaristi din multe genuri !

 

Parerea mea despre ce inseamna un chitarist bun:

 

1) Un chitarist bun TREBUIE OBLIGATORIU sa stie cu adevarat sa cante la chitara, sa cunoasca perfect instrumentul SI MAI ALES SA-SI CUNOASCA LIMITELE !!! LIMITELE IN CARE SE POATE EXPRIMA !!! Parerea mea este ca un chitarist care falseaza, care nu este in stare sa execute corect un bend, care nu stie sa execute corect acordurile unei piese(care GRESESTE NEPERMIS DE MULT), intr-un cuvant - CARE ESTE NESIGUR PE EL, NU ARE CE CAUTA PE O SCENA ! SA MAI STUDIEZE SI PE URMA SA IASA PE SCENA ! nu vreau sa dau exemple, dar am auzit anumiti chitaristi care se credeau zeii instrumentului si care o zbarceau lamentabil !

 

este absolut STUPID sa auzi un chitarist de blues(de exemplu) care incearca sa cante faze de shred sau tapping care nu au NICI O LEGATURA cu atmosfera piesei. MIE MI S-AR PAREA DE TOATA JENA O FAZA DIN ASTA !

 

Chitarist bun poate sa fie si acel chitarist care poate ca NU ARE UN BAGAJ TEHNIC IMPRESIONANT, DAR STIE SA CREEZE O ATMOSFERA MAGICA INTR-O PIESA, intervenind atunci cand trebuie, EXACT CAT TREBUIE(nici mai mult si nici mai putin !).

 

Sa dau un exemplu la repezeala: ALBERT COLLINS - nu a fost un chitarist cu un bagaj tehnic impresionant... in comparatie cu alti confrati de breasla... dar a stiut sa creeze momente de exceptie prin sound-ul chitarei sale, prin dozarea bine gandita a constructiei solourilor si prin carisma si prezenta scenica. Ca altfel nu ar fi avut succes atatia ani! NU CRED CA PUBLICUL POATE SA FIE PROSTIT TIMP DE 40 DE ANI(cam cat a durat cariera lui) !!!!

 

alt exemplu: NICIODATA nu o sa-l auziti pe Clapton shred-uind intr-o piesa(sau cantand pasaje super rapide), daca constructia piesei nu impune sau nu te trimite catre o asemenea abordare a unui solo...

 

2) Un chitarist bun are UN TON DE CALITATE, UN SUNET DE CALITATE, care se integreaza perfect in sound-ul formatiei in care canta !

De exemplu: NICIODATA, NICIODATA, NICIODATA nu o sa-l auzim pe Clapton cantand cu un sunet de heavy metal intr-o piesa gen WONDERFUL TONIGHT ! alegerea unui ton bun si a unui sound potrivit este ceea ce-l califica pe un chitarist ca fiind bun !

 

3) Un chitarist cu adevarat bun nu se va da tare "cat casa" in timpul unui solo, nu-i va acoperii pe ceilalti colegi de trupa in timpul acompaniamentului. Un chitarist bun va avea intotdeauna bun gust(BUN SIMT) in dozarea nivelului la care canta pe acompaniament si pe solouri.

 

4) Un chitarist bun NICODATA nu o sa faca un solo lung doar de dragul de a arata publicului cate smecherii stie pe chitara. SANTANA a spus-o foarte clar intr-un interviu cand a fost intrebat "cand devine un solo de chitara plictisitor ?" - raspuns: "CAND TRAGI DE EL CA UN IDIOT FARA SA SPUI NIMIC ! "(cred ca Santana cam stie despre ce vorbeste - parerea mea !).

 

MILES DAVIS a spus la un moment dat(exagerand usor ideea !!!) - LESS NOTES YOU PLAY, MORE MONEY YOU'LL MAKE(traduceti voi) ! MULT NU INSEAMNA CA ESTE SI BUN !

 

5) Pe mine unul nu ma va impresiona NICIODATA un chitarist care incearca sa copieze nota cu nota un solo de chitara si mai ales unul care canta acelasi solo la fiecare concert ! CREATIVITATEA ADEVARATA ESTE APANAJUL UNUI CHITARIST BUN ! Cei care se chinuie sa copieze solouri exact ca pe disc sunt niste COPISTI, niste SCRIBI, niste imitatori fara viitor. sau poate ca ego-ul lor este satisfacut doar cu atat(posibil) ? Parerea mea - daca nu esti in stare sa creezi, sa pui de la tine ceva, mai bine NU !!!

 

6) ca o incheiere: DACA UN CHITARIST PE LANGA TEHNICA SOLIDA, UN SUNET BUN, MAI ARE SI O PREZENTA SCENICA DE CALITATE, SAU MAI BINE SPUS - CARISMA(!!!), atunci este cu adevarat un chitarist bun !

 

Cam astea cred eu ca sunt reperele dupa care poate sa fie judecat un chitarist ca fiind bun !

 

In ceea ce ma priveste, eu am niste setari foarte clare in ceea ce priveste modul de a judeca un instrumentist. Pot sa va spun ca pe mine, un instrumentist bun ma "loveste" de la inceput, daca are cu adevarat ceva de spus !!! Altfel ma plictiseste si rezultatul este simplu... MA RIDIC SI PLEC DIN SALA ! SAU, MAI BINE, CA SA NU CHELTUI AIUREA BANII PE BILET, MA INTERESEZ IN PREALABIL(ca youtube-ul este plin de clipuri din live, suficient de sugestive) si daca nu e ce trebuie(din punctul meu de vedere) NU MA DUC LA CONCERT !!!

 

Va multumesc ca ati citit ce am scris, sper ca nu v-am plicitisit.

 

SA CANTATI BINE !!!! :)

 

Respecte. Marcian Petrescu

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

"....desi nu sunt chitarist, am ascultat zeci, daca nu chiar sute de chitaristi din multe genuri !

Parerea mea despre ce inseamna un chitarist bun:..."

 

Mulțumiri pentru expunerea pãrerilor din partea unui muzician de marca "nonchitarist" .

 

Foarte corecte observațiile care în afara de bun gust reflecta și multa experienta .

Link to comment
Share on other sites

este absolut STUPID sa auzi un chitarist de blues(de exemplu) care incearca sa cante faze de shred sau tapping care nu au NICI O LEGATURA cu atmosfera piesei. MIE MI S-AR PAREA DE TOATA JENA O FAZA DIN ASTA !

 

Chitarist bun poate sa fie si acel chitarist care poate ca NU ARE UN BAGAJ TEHNIC IMPRESIONANT, DAR STIE SA CREEZE O ATMOSFERA MAGICA INTR-O PIESA, intervenind atunci cand trebuie, EXACT CAT TREBUIE(nici mai mult si nici mai putin !).

 

asta e una din multele chestii care ar trebui sa si-o insuseasca un chitarist, si chestie pe care la fel de multi nu o inteleg

Link to comment
Share on other sites

Foarte interesant topicul, mai ales duelul de la inceput dintre Dan Andrei Aldea si Cyfer. Mie mi se pare ca aveau amandoi dreptate.

Pana la urma e greu sa definesti un chitarist bun.

 

Va propun un exercitiu. Ce parere aveti despre The Edge si Kurt Cobain? Sunt ei chitaristi buni, au ba?

Parerea mea este ca sunt perfecti pt nisa in care canta, dar, cred cu tarie, ca scosi din context nu mai au nici o valoare. Totusi sunt buni sau nu? Eu zic ca pana la urma ... da.

Aici totusi, pare lamentabil ...

Link to comment
Share on other sites

Offtopic: Ma scuzati, domnilor, dar stie cineva cum sa fac sa nu mai imi vina mesaje de pe acest topic care nu ma intereseaza absolut deloc? Probabil ca pe la inceputurile lui am postat si eu, desi nu ar fi trebuit sa o fac intrucat subiectul tine mai mult de filozofie sau metafizica si nu de rgc, iar eu sunt un baiat simplu, de la tara. Ce sa stiu eu... Dar, in fine. Va rog, nu aruncati cu pietre in mine pentru acest mesaj, dar postand aici cu pareri nu ne face instrumentisti mai buni si, in cazul poporului nostru mult iubit, in nici un caz mai respectati de ceilalti care citesc.. Certurile, vanitatile si alte rautati iscate aici in timp o dovedesc. Unii le-ar zice "dialoguri interesante" sau "constructive" dar eu stiu sigur ca unii dintre voi nici nu se mai saluta pe strada, tocmai din cauza acestui topic.

 

In fine, continuati daca asta va este dorinta, eu chiar as vrea sa stiu un raspuns la intrebarea mea. Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Foarte interesant topicul, mai ales duelul de la inceput dintre Dan Andrei Aldea si Cyfer. Mie mi se pare ca aveau amandoi dreptate.

Pana la urma e greu sa definesti un chitarist bun.

 

Va propun un exercitiu. Ce parere aveti despre The Edge si Kurt Cobain? Sunt ei chitaristi buni, au ba?

Parerea mea este ca sunt perfecti pt nisa in care canta, dar, cred cu tarie, ca scosi din context nu mai au nici o valoare. Totusi sunt buni sau nu? Eu zic ca pana la urma ... da.

Aici totusi, pare lamentabil ...

 

Nu ar trebui ca prima data sa se definesca ce inseamna "un chitarist " ...nu toti care se acompaniaza la chitara sunt chitaristi ..ci doar "baiatul cu chitara" care de fapt canta vocal. ? Si Regele Elvis tinea o chitara agatzata pe umeri era chitarist ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.