www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Inseamna "un Chitarist Bun"?


Morgred
 Share

Recommended Posts

problemele psihice nu le pot rezolva

@Junk Yard a umplut forumul de posturi si topicuri asa din dorinta de a posta si a-si vedea nickname-ul peste tot .

 

In sfarsit si-a gasit un rost la sectiunea "stiri"

 

Acum a trecut la manevre subversive de intretinerea intrigilor , asa pe nesimtite .Nu cred ca din necunostinta de cauza sau naivitate , nu asa arata.

 

Parca odata a zis ceva de chitara bas ? nu am auzit nici un sunet de la acest user si au fost ceva "dueluri" de bas.

 

Si sustin pe mai departe de la cine nu am auzit nici o nota cantata nu-l consider chitarist , doar scriitor pe forum .

Poate pe uni nici nu-i intereseaza chitara vin pur si simplu sa provoace intrigi si sa se bage-n seama .

 

Nu-i vorba de cate CD-uri si cate piese are cineva ci intrebarea este "canta la chitara" sau "nu canta la chitara".

 

Daca nu canta nu are ce sa dea sfaturi de nici un fel ,sfaturi ce dupa acea trebuie contracarate si corectate .

 

Daca-i incepator iar nu prea are ce sfaturi sa dea din putinele cunostinte si fara multa experienta .

 

Schimburi de experienta se pot face la orice nivel si cine are un dram de inteligenta poate invata multe .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Totusi, Karpi, faptul ca un anumit user a postat sau nu inregistrari de-ale sale nu este un argument foarte solid la adresa starii de a fi chitarist. Sunt o multime de alti useri, "mari" sau "mici" care nu au pus deloc inregistrari pe forum (si stim amandoi suficiente exemple), asta nu inseamna ca nu sunt chitaristi, in rest, sunt de acord cu tine si consider ca oricine poate invata de la oricine, si un guru de la un incepator, si, desigur, viceversa.

 

Utilitatea lui Junkie ca user al forumului nu este subiectul acestui topic. :)

 

In final, pentru a relansa subiectul initial, imi amintesc ca ai atasat un clip de pe YouTube cu Slash si Zakk Wylde interpretand Voodoo Child, in urma caruia i-ai catalogat drept chitaristi slabi. Nu ar fi corect sa ne imaginam si o situatie inversa, in care Hendrix ar interpreta ceva din repertoriul sus-mentionatilor? Cat succes crezi ca va avea? Ideea la care vreau sa ajung este ca nu poti judeca un chitarist dupa cum interpreteaza piesele altora. :)

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Totusi, Karpi, faptul ca un anumit user a postat sau nu inregistrari de-ale sale nu este un argument foarte solid la adresa starii de a fi chitarist. Sunt o multime de alti useri, "mari" sau "mici" care nu au pus deloc inregistrari pe forum (si stim amandoi suficiente exemple), asta nu inseamna ca nu sunt chitaristi, in rest, sunt de acord cu tine si consider ca oricine poate invata de la oricine, si un guru de la un incepator, si, desigur, viceversa.

 

Utilitatea lui Junkie ca user al forumului nu este subiectul acestui topic. :)

 

In final, pentru a relansa subiectul initial, imi amintesc ca ai atasat un clip de pe YouTube cu Slash si Zakk Wylde interpretand Voodoo Child, in urma caruia i-ai catalogat drept chitaristi slabi. Nu ar fi corect sa ne imaginam si o situatie inversa, in care Hendrix ar interpreta ceva din repertoriul sus-mentionatilor? Cat succes crezi ca va avea? Ideea la care vreau sa ajung este ca nu poti judeca un chitarist dupa cum interpreteaza piesele altora. :)

 

Slash si Zakk sunt niste chitaristi care in trupa lor pentru background sunt excelenti .Ca se dau in spectacol unde nu sunt acasa, pentru bani, asta e treaba lor .In zilele noastre e periculos nu prea mai poti opri filmarile de amatori ,

 

Chiar de acea am pus pe acestia caci sunt considerati chitaristi importanti si iata ca nu canta chiar de toate era ca si o tema pentru discutie cate trebuie sa stie un chitarist ca sa fie considerat "Bun"? numai ca s-au denaturat discutiile.

 

Mai sunt si alti chitaristi care sunt acasa doar pe o felie ingusta .

 

Problema ar fi vorbim de poluparitate de notorietate sau de instrumentist-muzician-compozitor .

 

Bun insemna neaparat si complex?

 

Un imitator daca se specializeaza pe un chitarist vestit poate sa faca cariera frumoasa .

Dar cine ar dori sa faca ceva "nou " sau sa dea un "flav" personal trebuie sa stie mai multe ca sa aiba de unde invata si trage concluzii dupa care peste un tim sa-si impuna stilul /maniera proprie .

 

Chitaristi ce au consacrat cate un stil/maniera de cantat sunt foarte putini .

Django , H.Marvin,Jeff Beck,Hendrix si mai sunt cativa au fost inovatori in cantat sound si compozitie

 

Clapton, Page ,Blackmore ...sunt mai mult continuatori dar cu stil maniera personala bine definita

Albert King ,Leslie West s-au impus cu un stil personal in bluesrock .

Alti au incercat sa gaseasca o cale a lor prin alte genuri muzicale Ian Akkerman , John Mc Laughlin, folosind tehnicile de pana atunci si adaugand somnoritati diferite .

 

Un personaj marcant a fost Frank Zappa ,un alt inovator si deschizator de drumuri .

 

Alta treaba interesanta ar fi cine tine minte piesa "Video Killed The Radio Star " .

 

pentru cine nu cunoaste piesa

 

.in momentul de fata "Youtube killed the stars" .

Pana nu de mult nu pputeam vedea aceste concerte si ramaneam cu inregistrarile de studio sau din concert care erau alese frumos ca sa fie bine si masterizate prelucrate chiar si corectate in studiouri.

 

Asa ca pe cine luam ca reper in a declara chitaristul bun?

 

Topicul nu a fost initiat pentru o "cercetare" a fost o intrebare simpla al unui user .

 

Lipsesc criteriile , sectiunile ,pe genuri, pe complexitate , pe rolul in trupa si mai sunt pe parcursul topicului amintite si altele .

 

Pentru un chitarist inseamna un anumit nivel de atins , pentru un vocalist inseamna un background bun, pentru un studio altceva, ptr diferite genuri muzicale la fel sunt diferite cerinte .

 

"...Ideea la care vreau sa ajung este ca nu poti judeca un chitarist dupa cum interpreteaza piesele altora. :)..."

 

vezi chiar acest lucru este imposibil , mai toata lumea judeca un chitarist tanar sau necunoscut dupa cum canta nu stiu ce piesa al altuia ca sa compare sa vada daca "poate" sa se ridice la nivelul propus.

Nimeni nu-ti asculta compozitiile si cum canti in stil propriu diferit de alti , din contra nu le place ca nu seamana cu cea ce stiu deja , si nu numai simpli spectatori ci si muzicantii .

 

Dupa ce te lupti si te faci cunoscut cu coveruri abea atunci poti sa introduci ceva personal stil si muzica de a ta , pana acum numai asa s-a putut mai in toata lumea.

"

Link to comment
Share on other sites

Acum a trecut la manevre subversive de intretinerea intrigilor , asa pe nesimtite .Nu cred ca din necunostinta de cauza sau naivitate , nu asa arata.

 

teoria conspiratiei la maximum...nici nu stiam ce periculos este junky... :)

 

Parca odata a zis ceva de chitara bas ? nu am auzit nici un sunet de la acest user si au fost ceva "dueluri" de bas.

 

Si sustin pe mai departe de la cine nu am auzit nici o nota cantata nu-l consider chitarist , doar scriitor pe forum .

Poate pe uni nici nu-i intereseaza chitara vin pur si simplu sa provoace intrigi si sa se bage-n seama .

 

Nu-i vorba de cate CD-uri si cate piese are cineva ci intrebarea este "canta la chitara" sau "nu canta la chitara".

 

poate ca nu-l intereseaza...

 

Daca nu canta nu are ce sa dea sfaturi de nici un fel ,sfaturi ce dupa acea trebuie contracarate si corectate .

 

nu poate sa dea sfaturi despre cantat...dar poate sa-si dea cu parerea despre cum canta altii sau despre echipamente (ca electronist) sau despre altele...

Link to comment
Share on other sites

@karpi:

 

1.Daca sfaturile mele au fost gresite vreodata, atunci cu siguranta au fost corectate de cineva cu experienta (dar nu cred ca a fost cazul prea des). Si totusi este posibil sa fi gresit si eu asa cum este posibil sa fi gresit si tu - oameni suntem.

 

2. Intrigile au existat inainte sa postez eu. Nu dau exemple, ele sunt vizibile.

 

3. Daca tu nu m-ai auzit cantand nu inseamna ca nu exist. La fel si cum daca tu nu ai castigat nici un duel pana acum pe forum, nu inseamna ca esti un chitarist mai slab decat unul care a castigat. Daca ai fi citit posturile mele ai fi vazut ca in 2004 am avut un contract de endorsement (adica sponsorizare) cu Reghin pentru noul model de bas Venus. Ei mi-au dat unul dintre primele basuri produse ca sa-l promovez. Zoltan Varga a scris un articol despre asta in Agenda (asa cum a scris si despre tine un articol la un moment dat).

 

4. Am avut o multime de concerte in underground, majoritatea in deschiderea unor trupe straine (de ex. Czolgosz, Flatpig sau Human Error). Ca m-am retras si activez doar in sala de repetitii e o alegere personala. Ca nu vreau sa postez la dueluri e iara alegerea mea. Te-ai gandit ca poate BT-urile de pe forum nu sunt pe stilul meu sau ca poate nu ma inspira? Nu sunt multilateral dezvoltat astfel incat sa improvizez pe orice piesa. Nici nu vreau sa fiu. Las asta in seama altora.

 

5. Pana acum nu am vrut sa comentez posturile/sfaturile tale, dar ar trebui sa te analizezi putin. De multe ori acestea sunt luate din wikipedia sau de pe internet, postezi o gramada de informatii fara sa ai legatura cu intrebarea din topic sau scrii despre lucruri pe care nu le cunosti dar despre care ai citit (vezi topicul despre Big Muff).

 

6. Pentru problemele legate de postare exista moderatori. Acestia m-au sanctionat de cate ori au avut ocazia (motivat sau nu - din punctul meu de vedere).

 

Sa continui?

 

karpi esti simpatic, ai experienta, stii sa canti la chitara, imi dau seama ca am foarte multe de invatat de la tine, asa cum am de invatat de la oricine, insa trebuie sa-ti vezi si tu putin lungul nasului.

 

Sanatate si virtute!

JK

Doar atat am vrut sa nu mai inciti spiritele si tu , sunt destule probleme nu trebuie ca noi ceilalti sa sapam in problemele altora doar sa ne facem interesanti .

O sa-l intreb pe Zoltan Varga ca m-ai facut curios .

Link to comment
Share on other sites

Daca-i incepator iar nu prea are ce sfaturi sa dea din putinele cunostinte si fara multa experienta .

 

in fine sa zicem ca aici as fi cat de cat de acord cu tine...chit ca acum 15 ani niste maestrii de tip brontozaurian din domeniul meu mi-au spus, cand am facut o propunere, ca "tu sa taci, ca noi la varsta ta doar ascultam si nu deschideam gura"...din fericire nu i-am ascultat si am ajuns unde am ajuns profesional :)

 

Schimburi de experienta se pot face la orice nivel si cine are un dram de inteligenta poate invata multe .

 

te cam contrazici, dar sa zicem ca trec cu vederea...scoala de la campulung a lui noica este un exemplu in acest sens (sa nu existe diferenta intre elevi si profesori...)

 

Dupa ce te lupti si te faci cunoscut cu coveruri abea atunci poti sa introduci ceva personal stil si muzica de a ta , pana acum numai asa s-a putut mai in toata lumea.

 

nu prea cred ca toti greii au inceput cu cover-uri...poate prelucrari (vezi primul album led zeppelin)...dar oricum aveau o amprenta personala clara...cine are idei are, cine nu - nu...canta cover-uri pana moare :)

Link to comment
Share on other sites

nu poate sa dea sfaturi despre cantat...dar poate sa-si dea cu parerea despre cum canta altii sau despre echipamente (ca electronist) sau despre altele...

 

da asta am spus si eu ,,,,,,ca si spectator amator de muzica si chitarist ....poate sa spuna mi-a placut , nu mi-a placut , am inteles ca... , sau n-am inteles , eu cred ( si crede cat intelege ) etc ...

 

Dup ace am invatat cat m-a dus mintea de la Zirenner Karl , ma invata si Puiu Lazaru un alt veteran al chitarei in Timisoara , si ma contram si eu cu el ( eram tanar si credeam ca am dreptate , practic nu vedeam padurea de copaci ).

Si ce fac si in ziua de azi cand nu stiu ceva nu sunt sigur trec pe la el si il intreb , bineinteles ca trebuie sa am timp ca mi se pun 10 -20 Cd-uri cu chitaristi de Jazz despre care nici n-am auzit si sunt vedete internationale si i-mi exemplifica in toate modurile si cu chitara cea ce il intreb plus altele conexe ,Chiar m-am gandit sa ma duc la el cu recorderul sa am exemplificarile inregistrate plus sa am amintire .

Apropos de copiat si de coveruri , in Jazz majoritatea trebuie sa cante la perfectie "coveruri" numai dupa acea se apuca sa prelucreze si sa-si puna amprenta personala .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

acum, tu ce vrei de fapt? :)

 

mai nimic...imi dau seama ca-mi pierd vremea aiurea...dar m-am plictisit sa tot aud de chitaristi mari care-s tari doar in cover-uri si improvizatie pe backing-uri...mai bine ar fi incurajati incepatorii sa incerce sa compuna ceva propriu (chiar foarte simplu), decat sa faca exercitii de triluri in 1001 game/moduri si sa se chinuie 20 de ani sa scoata un cover (care, de obicei, va fi mai slab decat originalul)...poate asa o sa apara si pe la noi ceva chitaristi/trupe despre care sa putem spune ca-s buni in rock, nu in rock romanesc :D

 

...si, bineinteles, vreau ca un non mega-user (scuze junkyard :) ) sa poata sa-si exprime o opinie in fata unui mega-user fara a fi apostrofat aiurea si fara legatura cu subiectul...ca daca este sa ne raportam la adevaratii chitaristi, care au creat scoli si/sau genuri, mai avem cu totii mult de invatat :) ...

Edited by gigimarga
Link to comment
Share on other sites

mai nimic...imi dau seama ca-mi pierd vremea aiurea...dar m-am plictisit sa tot aud de chitaristi mari care-s tari doar in cover-uri si improvizatie pe backing-uri...mai bine ar fi incurajati incepatorii sa incerce sa compuna ceva propriu (chiar foarte simplu), decat sa faca exercitii de triluri in 1001 game/moduri si sa se chinuie 20 de ani sa scoata un cover (care, de obicei, va fi mai slab decat originalul)...poate asa o sa apara si pe la noi ceva chitaristi/trupe despre care sa putem spune ca-s buni in rock, nu in rock romanesc :D

 

...si, bineinteles, vreau ca un non mega-user (scuze junkyard :) ) sa poata sa-si exprime o opinie in fata unui mega-user fara a fi apostrofat aiurea si fara legatura cu subiectul...ca daca este sa ne raportam la adevaratii chitaristi, care au creat scoli si/sau genuri, mai avem cu totii mult de invatat :) ...

dragul meu, incerc sa pastrez, in continuare, un ton decent, desi, in ultimul timp, posturile tale imi dovedesc nu numai ca gresesti in multe aprecieri, dar si persisti in greseala. sa stii un lucru, esti unul dintre putinii de pe acest forum care sunt, cu adevarat, pasionati de electronica device-urilor folosite de chitaristi si ai si niste rezultate notabile in acest domeniu, motiv pt. care, indiferent de parerile tale, te bucuri de tot respectul meu. din pacate, ai optiuni eronate intr-un domeniu pe care nu l-ai parcurs, dar ai impresia, doar, ca te pricepi. ultima recomandare pe care ti-o pot face este sa incerci, daca poti, sa nu te straduiesti, cu orice pret, sa faci parte din categoria celor care au tot timpul ceva de spus, dar mult prea putin cu chitara. :)

Link to comment
Share on other sites

dragul meu, incerc sa pastrez, in continuare, un ton decent, desi, in ultimul timp, posturile tale imi dovedesc nu numai ca gresesti in multe aprecieri, dar si persisti in greseala. sa stii un lucru, esti unul dintre putinii de pe acest forum care sunt, cu adevarat, pasionati de electronica device-urilor folosite de chitaristi si ai si niste rezultate notabile in acest domeniu, motiv pt. care, indiferent de parerile tale, te bucuri de tot respectul meu. din pacate, ai optiuni eronate intr-un domeniu pe care nu l-ai parcurs, dar ai impresia, doar, ca te pricepi. ultima recomandare pe care ti-o pot face este sa incerci, daca poti, sa nu te straduiesti, cu orice pret, sa faci parte din categoria celor care au tot timpul ceva de spus, dar mult prea putin cu chitara. :)

 

in primul rand va multumesc pentru aprecieri...am facut chestia asta din pasiune si deoarece nu am inteles niciodata de ce ar trebui sa dau pe un efect cu 3 tranzistoare BC109 in el frumusica suma de 300 $ :)

 

in al doilea rand greselile mele sunt, in fapt, doar parerile mele...iar junkyard a punctat foarte bine mai sus: "nimeni nu detine adevarul absolut"...astept cu nerabdare ca opiniile mele referitoare la rock-ul romanesc sa fie contrazise de ceva concret...

 

in al treilea rand, nu cred ca am postat ceva referitor la cantatul la chitara (mai putin observatia legata de cover-uri si accentul exacerbat care se pune in prezent pe tehnica si teorie in detrimentul compozitiei "libere", ca sa zic asa...mai toate piesele celebre au fost facute din "inspiratie"...de exemplu "wish you were here")...imi cunosc si imi recunosc foarte bine valoarea "chitaristica"...

 

in al patrulea rand sper sa nu ajung sa fac parte din categoria pomenita mai sus de dvs., dar sigur nu o sa fac parte niciodata din categoria celor care tac din gura in fata celor mai in varsta sau mai titrati (folosind un limbaj adecvat, desigur)...pana la urma toata discutia a inceput de la atacul, gratuit dupa parerea mea, asupra lui junkyard...

 

in al cincelea rand...numai bine tuturor!

Edited by gigimarga
Link to comment
Share on other sites

in primul rand va multumesc pentru aprecieri...am facut chestia asta din pasiune si deoarece nu am inteles niciodata de ce ar trebui sa dau pe un efect cu 3 tranzistoare BC109 in el frumusica suma de 300 $ :)

 

in al doilea rand greselile mele sunt, in fapt, doar parerile mele...iar junkyard a punctat foarte bine mai sus: "nimeni nu detine adevarul absolut"...astept cu nerabdare ca opiniile mele referitoare la rock-ul romanesc sa fie contrazise de ceva concret...

 

in al treilea rand, nu cred ca am postat ceva referitor la cantatul la chitara (mai putin observatia legata de cover-uri si accentul exacerbat care se pune in prezent pe tehnica si teorie in detrimentul compozitiei "libere", ca sa zic asa...mai toate piesele celebre au fost facute din "inspiratie"...de exemplu "wish you were here")...imi cunosc si imi recunosc foarte bine valoarea "chitaristica"...

 

in al patrulea rand sper sa nu ajung sa fac parte din categoria pomenita mai sus de dvs., dar sigur nu o sa fac parte niciodata din categoria celor care tac din gura in fata celor mai in varsta sau mai titrati (folosind un limbaj adecvat, desigur)...pana la urma toata discutia a inceput de la atacul, gratuit dupa parerea mea, asupra lui junkyard...

 

in al cincelea rand...numai bine tuturor!

mda, se pare ca nu prea intelegi mare lucru, asa ca... :)

Link to comment
Share on other sites

mda, se pare ca nu prea intelegi mare lucru, asa ca... :)

 

Adevarul e ca nici eu nu prea inteleg mare lucru daca e sa o luam asa. Se intampla sa fiu si complet de acord cu tot ce a zis gigmarga pe thread-ul asta. Nu mi-e rusine sa va cer cu tot respectul o explicatie detaliata, daca se poate si logica.

 

Pana una alta atitudinea "tu taci si invata sa canti la chitara" nu face bine nimanui si nici cinste posesorului. E adevarat ca sunt multi care n-au habar despre ce vorbesc si totusi vorbesc pe forumul asta, dar in acelasi timp am vazut sfaturi si ghiduri bine documentate facute de oameni cu experienta moderata. De asemenea am vazut post-uri de mari chitaristi care nu ajuta cu nimic pe nimeni si sunt doar exprimari ale propriilor fixuri si frustrari. De fapt le-am vazut ingrijorator de des pe acestea din urma.

 

Se intampla ceva cu chitaristii talentati dupa un timp? Daca, prin absurd, as fi talentat ar trebui sa-mi fac griji asupra evolutiei caracterului meu in viitor? Poate ca nu... Totusi mai exista si forumisti ca cyfer care arata ca se poate si altfel.

Edited by Adi
Link to comment
Share on other sites

Adevarul e ca nici eu nu prea inteleg mare lucru daca e sa o luam asa. Se intampla sa fiu si complet de acord cu tot ce a zis gigmarga pe thread-ul asta. Nu mi-e rusine sa va cer cu tot respectul o explicatie detaliata, daca se poate si logica.

 

Pana una alta atitudinea "tu taci si invata sa canti la chitara" nu face bine nimanui si nici cinste posesorului. E adevarat ca sunt multi care n-au habar despre ce vorbesc si totusi vorbesc pe forumul asta, dar in acelasi timp am vazut sfaturi si ghiduri bine documentate facute de oameni cu experienta moderata. De asemenea am vazut post-uri de mari chitaristi care nu ajuta cu nimic pe nimeni si sunt doar exprimari ale propriilor fixuri si frustrari. De fapt le-am vazut ingrijorator de des pe acestea din urma.

 

Se intampla ceva cu chitaristii talentati dupa un timp? Daca, prin absurd, as fi talentat ar trebui sa-mi fac griji asupra evolutiei caracterului meu in viitor? Poate ca nu... Totusi mai exista si forumisti ca cyfer care arata ca se poate si altfel.

 

iata care-i treba asa in mod general

 

eu nu obisnuiesc sa repet de doua ori un sfat sau o opinie , daca celalalt cu cine vorbesc sau care "aude" (?) nu a inteles este clar ca nu mai are rost sa continui . Ar fi ca si cum as explica bunici mele caum se regleaza negativarea unui tub electronic din etajul final .

 

Ca si majoritetea userilor , nu ai citit atent tot topicul .( presupun ca sa nu fiu rauvoitor )

 

Totusi ia gandeste-te , emite un "VIP" o idee , un sfat, descrie o posibila cale de a face "ceva".., apoi vin 7500 de useri si intreaba fiecare separat:

 

"....da eu n-am inteles ,

-da de ce ?,

-dar pana unde?,

-prea complicat.

-mie sa mi-se spuna clar nu povesti,

-mie sa-mi arate ,

-da ce crede el?

-dar XY nu stie numa un acord si este vedeta..asa ca ?

-prea multe date tehnice ce iar suntem la scoala?, ."....

...si ce la mai trece prin minte .

 

Si acum "VIP" ul ce sa faca ? sa raspunda separat la fiecare sa se tot refere la prin linkuri date la posturile sale anterioare sa le explice contextul . modul de gandire , cum ar trebui sa judece , pe ce baza teoretica s-ar putea ajunge la unele concluzii asupra celor sustinute de el , sa inventeze un tutorial pentru fiecare la nivele diferite de complexitate ..etc ?

Si pe deasupra tot el trebuie sa se simta vinovat ???

 

NU , el este la fel un user rgc.ro care i-si spune parerea intr-un topic , cine intelege sau cine nu intelege este treaba lui personala sau fiecare este liber sa intelega cea ce vrea .

Cine cauta sa intelega are de castigat . Chiar daca unele probleme par depasite ca si conceptie pentru perioada actuala printr-o analiza mai atente se poate observa ca nu s-a schimbat mai nimic .

 

Egoul si Tupeul cat casa i-si au rostul la timpul si locul potrivit ,dar in cele mai multe cazuri conteaza inteligenta .

 

Mai citeste atent posturile chitaristilor mari si sunt sigur ca vei putea "localiza" foarte multe sfaturi utile .

 

Un maestru nu este un dascal ! si nici ghiseul de "INFORMATII" unde pentru 12 centi minutul primesti raspunsuri la inrebari !

Un maestru vorbeste liber ce-l intereseaza pe el iar discipolul trebuie sa "fure" ideile , conceptia si sa identifice, ce? cum ? si de ce? a spus unele lucruri .

Link to comment
Share on other sites

karpi, sa-mi fie scuzat dar am vazut foarte putine cazuri in care intrebarile incepatorilor la adresa VIP-urilor au fost atat de agasante incat sa scuze atitudinea adoptata de unii dintre acestia. Asta ca sa nu mai mentionam faptul ca multi dintre sus-mentionati folosesc forumul pentru reglari de conturi sau marketing...

 

Sfaturi interesante am gasit cu carul. Am gasit si texte poetice mai mult sau mai putin goale de continut, dar foarte pretentioase.

 

Sper sa nu se creada ca generalizez. Nu vorbesc de toti chitaristii cu nume de aici, nici pe departe. Cred ca e prea evidenta situatia ca sa dau nume.

Edited by Adi
Link to comment
Share on other sites

karpi, sa-mi fie scuzat dar am vazut foarte putine cazuri in care intrebarile incepatorilor la adresa VIP-urilor au fost atat de agasante incat sa scuze atitudinea adoptata de unii dintre acestia. Asta ca sa nu mai mentionam faptul ca pentru multi dintre sus-mentionati folosesc forumul pentru reglari de conturi sau marketing...

 

Sfaturi interesante am gasit cu carul. Am gasit si texte poetice mai mult sau mai putin goale de continut, dar foarte pretentioase.

 

Sper sa nu se creada ca generalizez. Nu vorbesc de toti chitaristii cu nume de aici, nici pe departe. Cred ca e prea evidenta situatia ca sa dau nume.

 

Intr-adevar , in loc sa intrebe lucruri "destepte" mai toti s-aiu apucat de barfe si de a se alatura sau impotrivi VIP-ului respectiv ca sa fie si ei la aceiasi "clasa" ( presupun).

Si exista si o doza de "ego-marketing" , ce nu-i rau doar sa nu degenereze in altceva , poate uni au nevoie de asa ceva ca si o terapie ca sa aibe incredere in sine , acest lucru pe mine nu ma deranjeaza in USA de exemplu la un "interview" trebuie sa dovedesti si sa insisti saupra acestyui lucru ca sa castigi.

 

Eu primesc multe ,mesaje de la uesri rgc.ro in care ma intreaba una sau alta , presupun ca nu vor sa fie expusi stilului unor colegi de forum asa ca in loc sa intrebe in public o fac un particular .

 

Sunt 22000 de vizite pe acest topic la 640 de posturi in care aprocimativ 20 de useri au luat parte in aprox 60 de zile .

Daca acesti obisnuiti ai posturilor au vizitat de 4 ori pe zi in 60 de zile topicul =4800 de vizite .

 

Mai raman aprox 17000 de vizite a altor membri rgc.ro cea ce inseamna 680 de vizite pe zi a unor membri care doar au citit ce se intampla ppe acest topic si nu au postat niciodata.

Uni din acestia sunt mai retrasi , mai timizi sau si mai inteligenti sau au alte motive ca sa nu se expuna, presupun ca stiu sa traga concluzii asupra cea ce se petrece din toate punctele de vedere .

Deci dimensiunea lucrurilor nu se opreste doar la cei aprox 20 de "postatori" .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest lp2005
Intr-adevar , in loc sa intrebe lucruri "destepte" mai toti s-aiu apucat de barfe si de a se alatura sau impotrivi VIP-ului respectiv ca sa fie si ei la aceiasi "clasa" ( presupun).

Si exista si o doza de "ego-marketing" , ce nu-i rau doar sa nu degenereze in altceva , poate uni au nevoie de asa ceva ca si o terapie ca sa aibe incredere in sine , acest lucru pe mine nu ma deranjeaza in USA de exemplu la un "interview" trebuie sa dovedesti si sa insisti saupra acestyui lucru ca sa castigi.

 

Eu primesc multe ,mesaje de la uesri rgc.ro in care ma intreaba una sau alta , presupun ca nu vor sa fie expusi stilului unor colegi de forum asa ca in loc sa intrebe in public o fac un particular .

 

Sunt 22000 de vizite pe acest topic la 640 de posturi in care aprocimativ 20 de useri au luat parte in aprox 60 de zile .

Daca acesti obisnuiti ai posturilor au vizitat de 4 ori pe zi in 60 de zile topicul =4800 de vizite .

 

Mai raman aprox 17000 de vizite a altor membri rgc.ro cea ce inseamna 680 de vizite pe zi a unor membri care doar au citit ce se intampla ppe acest topic si nu au postat niciodata.

Uni din acestia sunt mai retrasi , mai timizi sau si mai inteligenti sau au alte motive ca sa nu se expuna, presupun ca stiu sa traga concluzii asupra cea ce se petrece din toate punctele de vedere .

Deci dimensiunea lucrurilor nu se opreste doar la cei aprox 20 de "postatori" .

 

Statistica cu numarul de view-uri la acest topic e relativa. Un topic unde posteaza D. A si S. T. (plus o gramada de "V.I.Ps") va atrage multi vizitatori. Faptul ca numarul de posturi este mic (comparativ cu numarul de vizitatori) arata ca lumea nu vrea doar "sa se bage in seama" ci chiar vrea sa stie. Ma gandeam totusi ca prin maestru se intelege altceva decat V.I.P!? Eu cred ca sunt "cativa" (si numai cativa) maestri printre V.I.P.-uri. Si stiu alti "maestri" care nu sunt pe forum (n-au timp:)).

Link to comment
Share on other sites

Statistica cu numarul de view-uri la acest topic e relativa. Un topic unde posteaza D. A si S. T. (plus o gramada de "V.I.Ps") va atrage multi vizitatori. Faptul ca numarul de posturi este mic (comparativ cu numarul de vizitatori) arata ca lumea nu vrea doar "sa se bage in seama" ci chiar vrea sa stie. Ma gandeam totusi ca prin maestru se intelege altceva decat V.I.P!? Eu cred ca sunt "cativa" (si numai cativa) maestri printre V.I.P.-uri. Si stiu alti "maestri" care nu sunt pe forum (n-au timp:)).

 

Cred ca statistica este aproximativa in cea ce prezinta raportul amintit dar este realista , am luat un numar destul de mare de vizite pentru cei care au si postat ,4 intrari pe zi dar chiar daca iau 6 intrari pe zi fiind putini la numar nu schimba prea mult raportul discutat .La fel si din cei 680 de vizitatori pot fi care au vizitata de cel putin doua ori pe zi asa am ajunge la 340 de membri interesati sa citeasca topicul.

 

Poate sa fie maestru si un chitarist care nu-i VIP .

 

Cred ca ethiceta "VIP" este mai mult legata de notorietate si nu neaparat de cate cunoaste.

Nu vreau sa dau exemple de zeci de "VIP-uri ", nu din muzica , facute la apelul de seara care bantuie prin posturile TV majoritatea fara nici un merit macar profesional sau artistic ( nu vreau sa le fac jocul )

 

Am observat ca la mai multe topicuri interesante este cam acelasi raport postari/vizitatori .

 

Am observat ca la dueluri sunt si 200 de "download"-uri ale BT-ului chiar daca doar cativa posteaza "opera de arta".Cea ce inseamna ca incearca si ceilalti sa cante pe acelasi BT .Altfel ai guitarbt.com si cauti ce BT vrei sau i-ti place.

 

Si mai sunt multe aspecte ,totusi, incurajatoare .Nu-i chiar totul negru .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Iata cateva lucruri interesante ,spuse de catre un chitarist bun, de la care cu totii am "furat" cate ceva, intr-un interviu prezentat in revista Guitar World, in anul 1990. Intrebat daca chitaristii nou aparuti il fac sa transpire,acesta a raspuns:

 

" To me, music isn't a competitive thing.There are so many good players around - I'm not in competition whith them.I'm not out to be better than anybody.Music is such a personal thing.How can you say someone's better than someone else? ".

 

Este vorba despre Eddie Van Halen.Modest, simpatic,zambitor tot timpul ( motiv pentru care muzica sa inspira atat optimism), un maestru pe care, cu siguranta, as dori sa il cunosc .

Link to comment
Share on other sites

Iata cateva lucruri interesante ,spuse de catre un chitarist bun, de la care cu totii am "furat" cate ceva, intr-un interviu prezentat in revista Guitar World, in anul 1990. Intrebat daca chitaristii nou aparuti il fac sa transpire,acesta a raspuns:

 

" To me, music isn't a competitive thing.There are so many good players around - I'm not in competition whith them.I'm not out to be better than anybody.Music is such a personal thing.How can you say someone's better than someone else? ".

 

Este vorba despre Eddie Van Halen.Modest, simpatic,zambitor tot timpul ( motiv pentru care muzica sa inspira atat optimism), un maestru pe care, cu siguranta, as dori sa il cunosc .

Mda.....Doar ca intr-un numar din 1983 al aceleiasi prestigioase publicatii (revista pe care am cumparat-o atunci cand a aparut sau de la mibu sau de la colegul lui de trupa Stelian Acea :) ) acelasi EVH,intrebat ce parere are despre castigatorul categoriei "Best Guitar Player Overall",si anume Richie Blackmore,raspundea "Blackmore? Never heard about "

Cum zici tu,modest,simpatic,zambitor.....

iar despre ultimele discutii,si vanarea de VIP-uri.....

"Nas noi i-am pus,dar e vrajitoare"

Edited by midnight rider
Link to comment
Share on other sites

Mda.....Doar ca intr-un numar din 1983 al aceleiasi prestigioase publicatii (revista pe care am cumparat-o sau de la mibu sau de la colegul lui de trupa Stelian Acea) acelasi EVH,intrebat ce parere are despre castigatorul categoriei "Best Guitar Player Overall",si anume Richie Blackmore,raspundea "Blackmore? Never heard about "

Cum zici tu,modest,simpatic,zambitor.....

 

In textul pus de @Danz spune cam aceiasi chestie dar mai diplomatic si la modul general, heeh fiecare cu ....muzica sa dar asta este treaba lor personala .Music is such a personal thing...( dar nu-i frumos)

 

Putea sa spuna : fiecare canta altfel si alta muzica , dar din pacate constat ca numai muzica mea ar fi ceva...hahahaha

Blackmore are si el discurs asemanator

Link to comment
Share on other sites

.... stimati colegi ... va lamuresc eu , ce mai atata tura vura ... ce inseamna un chitarist bun ? .... inseamna sa te numesti , ba nu pardon , sa fii Sorin Tudoran ...norock boon !

 

 

Cu siguranta ....stimati colegi ,vura tura...ce inseamna un chitarist bun ?....inseamna sa te numesti Saxoo.....la multi ani si la mai mare ! Multumit??.......

Link to comment
Share on other sites

Guest lp2005
.... stimati colegi ... va lamuresc eu , ce mai atata tura vura ... ce inseamna un chitarist bun ? .... inseamna sa te numesti , ba nu pardon , sa fii Sorin Tudoran ...norock boon !

 

Asta este cel mai inutil post pe care l-am vazut pana acum. Nu ca nu ai avea dreptate (adica sunt sigur ca daca ai fi Sorin Tudoran ai fi un chitarist bun):)

Link to comment
Share on other sites

astazi dimineata, la orele 08.15, pe programul Romania Actualitati, in cadrul emisiunii "Matinalul de weekend", renunitul realizator de emisiuni muzicale radio Cristian Teodosiu a preze

ntat un interviu, presarat

cu exemplificari muzicale remarcabile, cu SorinTudoran! discutia a fost deosebit de interesanta iar cuvintele lui Cristi erau elogioase, la adresa 

lui Sorin!

 

ps-o fi stiut @saxoo ceva... :)

Link to comment
Share on other sites

Daca tot se dau exemple pe acest topic de chitaristi buni, ar fi interesant sa se si argumenteze DE CE sunt chitaristi buni. Mai ales in cazul celor cu discografii obscure. :)

e simplu (nu stiu daca si pt. tine), pt. ca stiu sa cante. si mai sunt si alti chitaristi foarte buni cu discografii obscure: Calin Gigoriu.

 

ps-tie ti s-a mai explicat si in alte dati ca un mare artist nu e obligatoriu sa fie si un mare om, dar se pare ca te mananca rau de tot!

daca ne-am lua dupa unul cu parerile tale, ar insemna ca pe Michael Jackson n-ar mai trebui sa-l ascultam in veci, dar hai sa nu mai continuam aceasta discutie, pe care eu incerc s-o dezvolt in sensul promovarii unor valori reale, trecute si prezente iar tu (ca si altii, de altfel) nu vezi padurea din cauza copacilor! :)

sau, poate, cine stie, tii cu ursul! (cu toate implicatiile aferente :) )

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.