www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Inseamna "un Chitarist Bun"?


Morgred
 Share

Recommended Posts

  • 1 month later...

Acum am vazut " clopotelul "  cu mesaje ...

"Nu stiu ce sa zic. Am auzit vreo 3 note dezintonate.
Asteptam sa vedem ce parere are Karpi despre Arpi.
"

Tare !Am auzit vreo 3 note dezintonate....Erau mai multe ! ( din mai multe motive  )

Parere ? Nu sunt niciodata multumit  cu cea ce si cum  cant ,compun etc

Nu exista  chitarist "cel mai bun "  la toate  genurile si stilurile  , totusi chitaristi ca si cei cu alte instrumente , cauta ceva altfel ceva "nou" inspirandu-se din alte "teritorii"  in care nu prea sunt acasa  deci se face un compromis  si nu au cum sa fie " super " in noile " teritorii" .

Exista cativa chitaristi vestiti , renumiti si  multi necunoscuti  , toti acestia sunt buni fiecare pe felia lui .

Am mai scris despre "moda " , nu este prea bine sa fie un chitarist " catalogat " pe un singur gen/stil " la moda " ....trece moda si  dispare din " pozitia fruntasa "  vine altul  cu noua moda  ..si tot asa .

Problema este cea mai nasoala cand trece moda si chitaristul nu a ajuns sa ajunga in varf , poate sa inceapa sa studieze /aprofundeze noua moda ...daca nu  ajunge "in varf "  trece si aceasta moda peste el si poate toata viata sa  tot " alerge " si sa nu ajunga niciodata .

Originalitatea , sau noutatea este /ar fi salvarea .Intr-un " vid  " o stagnare  cand toata miscarea muzicala stagneaza   producatori cauta " altceva " , daca un chitarist  este descoperit in aceasta faza are sanse sa ajunga cunoscut de public , daca  ajunge vedeta si poate sa-si   impuna viziunea  peste cea a producatorului ( care impune ce si cum ) ar putea ajunge un chitarist recunoscut in lumea artistica .

Sa nu uiti ca este vorvba de muzica ! Nu despre abilitatile tehnice  ale instumentistului .

Toti , sau majoritatea chitaristilor recunoscuti si considerati super vedete   interpreteaza  muzica proprie   cativa canta si "cover" dar prelucrate in stili personalitate proprie   ,Fiecare se poate critica fiecare are si parti pozitive si negative dar  au personalitate .

Deci cred ca un muzicant /interpret / performer  este considerat bun daca pe langa muzicaluitate si abilitati tehnice are o  personalitate puternica  .Pe de alta parte  conteaza mai mult ce compozitii / ce muzica poti sa faci.

Urmareste  "istoricul '"  chitaristilor/trupelor  in documentare  de pe youtube  si poti sa observi multe lucruri similare cu ce am incercat sa descriu plus si alte aspecte .Asculta si muzica compusa cantata de acestia de la inceputiri pana in zilele noastre  si astfel poti sa observi cum se dezvoltau dupa ce au ajuns oarecum cunoscuti  si puteau sa-si permita sa faca muzica lor cum doreau /simteau ei  si nu numai cea cecerea " producatorul" ..

Aveti grije  cu covid-ul , multa sanatate !

 

Edited by karpi
corectare
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Am citit mai demult o chestie care se referea la scriitori si pe care o s-o citez din memorie, destul de aproximativ:

"un scriitor bun este cel care reuseste sa transforme ceea ce simte el in ceea ce vrea sa simta cititorii lui"

Daca inlocuim scriitor cu chitarist si cititor cu ascultator, eu zic ca e de-acolo

 

Offtopic, cu ocazia asta l-am decoperit si eu pe karpi, chapeau!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.