www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cele Mai Bune Trupe De Coveruri


gicacontra
 Share

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...
13 - e singura trupa de coveruri care intr-adevar mi-a placut (i-am ascultat in Vama acu' cativa ani cu Berti Barbera pe post de vocal)

berti nu mai canta de vreo 2 ani cu ei....ramasese vocal doar ionut ruscior(acualmente la publika)...a plecat si el.

acu' dani e responsabil cu partea vocala.nu stiu cat de bine o face,nu i-am mai vazut/ascultat de mult.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Din cunostintele mele(putine,ce-i drept,in comparatie cu ale altora) nu se plateste nici o taxa daca se canta un cover live.Totusi,autorul piesei respective sau detinatorul drepturilor de autor poate solicita(si obtine) in instanta interzicerea cantarii acelei piese de catre o trupa/cantaret(vezi cazul Vama-Trupa Veche).

Link to comment
Share on other sites

Treaba cu Germania tine probabil de legislatie si de rigurozitatea si corectitudinea recunoscuta a nemtilor.

Din ce stiu,la noi,toate locatiile(baruri,carciumi,cafenele,cluburi,etc.) unde se difuzeaza muzica(inclusiv de la radio) sunt obligate sa achite o taxa la O.R.D.A. sau cum se mai numeste acuma.

Deasemenea,si biletele la concerte(indiferent de continutul lor) contin o taxa(5% cred) care se varsa in conturile O.R.D.A. sau U.C.M.R....

"Atunci de ce nu ar fi asa si in cazul trupelor care canta coveruri?"

Nu stiu....cred ca tine de legislatie si legiuitori...

Link to comment
Share on other sites

Trupele/artistii care interpreteaza coveruri in concerte platesc drepturile de autor aferente autorilor pieselor respective? Pe disc e clar ca nu scapa de taxa, dar live? :)

 

Legea este destul de ambigua in acest sens. Practic, nimeni nu plateste drepturi de autor pt interpretarea live a coverurilor.

Link to comment
Share on other sites

E bine punctata problema cu drepturile de autor. Pe scurt, daca ar trebui sa plateasca cineva drepturi de autor pt cover-uri,( trupele care le presteaza sau clubul in care ele isi presteaza serviciile muzicale de divertisment) , ar deveni nerentabil biznisul si ar trebui ca interpretii respectivi sa inceapa sa compuna piese proprii.

Link to comment
Share on other sites

E bine punctata problema cu drepturile de autor. Pe scurt, daca ar trebui sa plateasca cineva drepturi de autor pt cover-uri,( trupele care le presteaza sau clubul in care ele isi presteaza serviciile muzicale de divertisment) , ar deveni nerentabil biznisul si ar trebui ca interpretii respectivi sa inceapa sa compuna piese proprii.

 

Partial adevarat.... Ideea e ca o trupa canta coveruri de obicei in cluburi sau la petreceri private. In cazul in care trupa nu este extrem de cunoscuta, a canta doar repertoriul propriu de cele mai multe ori duce la un show nereusit, pentru ca oamenii vin sa cante, sa danseze, sa se simta bine. Daca nu cunosc melodiile este mai greu. Din punctul meu de vedere, in club si la petreceri ideal e sa alternezi piese proprii cu coveruri. Dar si sa ai un repertoriu exclusiv din coveruri mi se pare degeaba.

Link to comment
Share on other sites

Partial adevarat.... Ideea e ca o trupa canta coveruri de obicei in cluburi sau la petreceri private. In cazul in care trupa nu este extrem de cunoscuta, a canta doar repertoriul propriu de cele mai multe ori duce la un show nereusit, pentru ca oamenii vin sa cante, sa danseze, sa se simta bine. Daca nu cunosc melodiile este mai greu. Din punctul meu de vedere, in club si la petreceri ideal e sa alternezi piese proprii cu coveruri. Dar si sa ai un repertoriu exclusiv din coveruri mi se pare degeaba.

Pai eu am inteles ca in acest topic este vorba despre trupe care canta EXCLUSIV cover-uri, nu despre trupe care "umplu" un concert cu cateva cover-uri. Si asa cum bine spui...e degeaba dpdv artistic, dar dpdv material...mananca si ei o paine.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Atunci cand faci remix-uri sau canti cover-uri te folosesti de munca altcuiva. Mi se pare normal sa trebuiasca sa platesti pentru asta. Plus ca tu faci bani folosindu-te de munca altor persoane. Este necesar si acordul celui care gestioneaza drepturile de autor? Asta e problema caselor de discuri care reprezinta artistii sau a organizatiei care se ocupa de gestionarea drepturilor de autor? Cum sunt protejati artistii straini si operele lor in Romania?

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Treaba cu Germania tine probabil de legislatie si de rigurozitatea si corectitudinea recunoscuta a nemtilor.

Din ce stiu,la noi,toate locatiile(baruri,carciumi,cafenele,cluburi,etc.) unde se difuzeaza muzica(inclusiv de la radio) sunt obligate sa achite o taxa la O.R.D.A. sau cum se mai numeste acuma.

Deasemenea,si biletele la concerte(indiferent de continutul lor) contin o taxa(5% cred) care se varsa in conturile O.R.D.A. sau U.C.M.R....

"Atunci de ce nu ar fi asa si in cazul trupelor care canta coveruri?"

Nu stiu....cred ca tine de legislatie si legiuitori...

 

Daca organizezi orice fel de spectacol trebuie sa platesti 5% din costurile de organizare la ORDA (sau cum i-o spune).

Culmea: inclusiv sonorizare, transport si cazare artisti, electrica, femeie de servici s.a.m.d.

Chiar daca spectacolul este in piata publica, fara intrare, si canta numai trupe live care isi interpreteaza propriile piese (pentru care bineinteles sunt retribuiti).

 

Dupa lege taxa cade in sarcina organizatorului.

Sa te fereasca sfantul sa gasesti si vreun sponzor (ca sa poti acoperi cheltuielile) ca atunci apar si taxe locale de publicitate etc...

 

Legea este aiurea si se aplica si mai aiurea.

 

Ca de altfel multe altele in tarisoara asta bogata si frumoasa dar condusa cu c...rul.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

nu cred ca e corect sa platesti drepturi de autor pe coveruri cantate live. pentru ca dreptul de autor protejeaza melodia cantata de trupa X, nu... conceptul de melodie. in momentul in care spui coca-cola nu folosesti marca lor inregistrata. asa mi se pare normal si cand canti o melodie.. canti de fapt ce ai inteles tu din ea... e o manifestare a ta.

 

ce-ar fi sa platim drepturi de autor pentru gama do? si daca o trupa a folosit nota sol, nu o pot folosi si eu?

 

nu stiu ce sa zic de coverurile incluse pe un album si vandute... dar le-as in cadra in aceeasi categorie, sincer. dupa modelul masinilor chinezesti :)

 

LE.. ca sa fiu ontopic... Trupa lui Othello http://www.youtube.com/watch?v=tY9DYE6gpMk

si http://www.milcof.com/

Edited by onrewind
Link to comment
Share on other sites

din umilele mele cunostinte in domeniu,am inteles ca in esenta este vorba de copyright;ori asta nu are nici o legatura cu INTERPRETAREA unei anume piese.

In alta ordine de idei,nu cred ca exista cineva care nu a cantat cover-uri;care a cantat doar piese originale, sa fim seriosi.

tu ,slow migration, care esti atat de inversunata,cu ce piese ai inceput? ai platit ceva pentru ele?daca ar fi asa nu cred ca s-ar mai apuca cineva de cantat.Si apoi de unde bani pentru scule?nu i-ti da nimeni nici un leu pe o piesa necunoscuta.Si sa stii ca matusa Tamara are foarte putini nepoti. :))

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Music Club plateste pentru drepturi de autor si alte aspecte legate de copyright - pentru formatiile ce presteaza coveruri live in incinta Music Club.

 

Mi se pare normal. :)

 

 

Asa banuiesc ca face orice club in care se canta coveruri live.

 

Asa ar trebui sa faca, insa sunt curios cate cluburi chiar fac asta. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
da si daca canti beethoven cui ii platesti drepturi de autor ???

 

 

Vezi si pe aici: http://www.musiccopyrightlawyer.com/

 

Durata de protectie a drepturilor patrimoniale ale artiºtilor interpreți este de 50 de ani de la data interpretãrii. Dacã fixarea interpretãrii în decursul acestei perioade face obiectul unei publicãri si al unei comunicãri publice licite, durata drepturilor este de 50 de ani de la data la care a avut loc prima dintre acestea.

 

Durata de protectie legala a drepturilor patrimoniale ale producãtorilor de înregistrãri audio este de 50 de ani de la data primei fixãri. Daca iregistrarea face obiectul unei inregistrari sau a unei comunicari publice licite, durata drepturilor este de 50 de ani de la data la care a avut loc prima dintre acestea.

 

Dupa expirarea acestor termene, orice persoana poate folosi inregistrarea sau interpetarea artistica fara a avea obligatia legala de a achita vreo remuneratie.

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 months later...

scotocind yuotube-ul am gasit trupa FAPTe:

Tony Seicarescu-voce

Alex mihalcea -chitara

Florin Lungu-bass

Petrica Ipatie-tobe

Cunscand activitatea lui Tony la Directia 5 am ramas placut surprins cat de bine scoate coveruri grele:Restless Heart,Bark at the moon

Super bine suna :)

http://www.youtube.com/watch?v=4qUbAaJwjT0...feature=channel

http://www.youtube.com/watch?v=JQTv3CvfHVc...feature=channel

http://www.youtube.com/watch?v=UcVeeQxV0Ug...feature=channel

...restul le gasiti acolo..

apropo,stie cineva cand au fost inregistrate,pare destul de recent???

Link to comment
Share on other sites

scotocind yuotube-ul am gasit trupa FAPTe:

Tony Seicarescu-voce

Alex mihalcea -chitara

Florin Lungu-bass

Petrica Ipatie-tobe

Cunscand activitatea lui Tony la Directia 5 am ramas placut surprins cat de bine scoate coveruri grele:Restless Heart,Bark at the moon

Super bine suna :)

http://www.youtube.com/watch?v=4qUbAaJwjT0...feature=channel

http://www.youtube.com/watch?v=JQTv3CvfHVc...feature=channel

http://www.youtube.com/watch?v=UcVeeQxV0Ug...feature=channel

...restul le gasiti acolo..

apropo,stie cineva cand au fost inregistrate,pare destul de recent???

 

Sunt din noiembrie 2002 din cadrul festivalului de blues Bluzau.

Iti las un link.. cu o alta voce buna, buzoiana ce canta cu mare daruire piese grele .. :)

 

http://www.youtube.com/watch?v=2DjOKX0VV2g...re=channel_page

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.