www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Incerc Sa Vad Dak Reusesc Sa Imi Fac Singur Pedale...


Guest barbu
 Share

Recommended Posts

Guest barbu

salutari...am o rugaminte..am vazut pe forum ca mai sunt chitaristi care se pricep la electronmica..imi poate da cineva o schema de pedala...(delay..chorus...etc)dupa nijte pedale analogice...vreau sa incerc...poate reusesc in cele din urma..nu am notiuni de elctronica.dar cum nici unul nu s-a nascut cu pistolul de ipit in mana..vreau sa incerc si pe asta...multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

Guest barbu

am tot timpul; din lume..toate fondurile necesare...doar putintica rabdare din partea subsemnatului...meric pt sustinere

@dani..am turbat ma ..odata cu capra vecinului...:)))oricum..te astept la o schema;)

Link to comment
Share on other sites

cand poti cumpara la 200 Ron un procesor mai vechi ce are ecou/flanger/hall/pitch n-are rost sa-ti pierzi timpul cu construire .

Doar daca esti electronist si prin eceste incercari i-ti inbogatesti cunostintele si experienta in domeniu ca apoi sa te angajezi in aceasta directie .

 

Sunt 100 de probleme ce apar pe parcurs si nu prea ajungi sa construiesti o scula utilizabila .

 

Ce se poate realiza la nivel; de amator ar fi , amplif/distors/eq/ preamp cu tub sau solidstate /wah/eventual phaser .

 

efectele digitale pun probleme serioase in constructie si proiectare , mai ales daca vrei sa le construiesti mici si compacte ca si cele de febrica .Varfurile de comutatie se propaga peste tot si ajung in semnalul audio scapi de ele foarte greu prin refacerea de zeci de ori a PCB -ului si cu renuntarea calitatii , trebuie de cele mai multe ori sa limitezi banda de trecere ca efetul sa fie utilizabil .

etc etc

Link to comment
Share on other sites

Schemele de efecte gen chorus/flanger/delay etc. ( in special cele analogice ) cer niste integrate speciale care sincer nu prea le gasesti la noi. Apoi, dupa cum a zis si karpi, apar o multime de probleme pe parcurs, asa ca daca nu ai cunostinte avansate in domeniu nu recomand sa incerci. Uite, eu mi-am construit singur o clona de Big Muff pentru simplul fapt ca nu aveam bani sa cumpar unul :) Desi suna bine, nu merita osteneala ( parerea mea .)

 

Cheers!

Link to comment
Share on other sites

allaboutcircuits

 

http://www.allaboutcircuits.com/vol_3/chpt_8/index.html

 

 

 

http://www.allaboutcircuits.com/vol_3/chpt_8/2.html

 

despre amplificatoare operationale

 

despre circuite logice ( digitale)

 

http://www.allaboutcircuits.com/vol_4/chpt_3/1.html

 

circuite , exemple

http://www.allaboutcircuits.com/vol_6/index.html

 

acestea toate ar trebui sa le cunosti cam cat este descris in acest material "introductiv" , simplificat ptr amatori.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Vezi pe aici:

www.tonepad.com

www.generalguitargadgets.com

www.diystompboxes.com

www.freestompboxes.org

 

Acum sunt in viteza...daca mai vrei si alte amanunte/indicatii pe YM...ID-ul meu este gigelmargel...dar ma prinzi rar...dai un mesaj offline si vedem :)

Edited by gigimarga
Link to comment
Share on other sites

Schemele de efecte gen chorus/flanger/delay etc. ( in special cele analogice ) cer niste integrate speciale care sincer nu prea le gasesti la noi. Apoi, dupa cum a zis si karpi, apar o multime de probleme pe parcurs, asa ca daca nu ai cunostinte avansate in domeniu nu recomand sa incerci. Uite, eu mi-am construit singur o clona de Big Muff pentru simplul fapt ca nu aveam bani sa cumpar unul :) Desi suna bine, nu merita osteneala ( parerea mea .)

 

Cheers!

 

Oricum daca e cineva interesat eu am 7buc BBD-uri inca bune pe care nu le mai folosesc.Daca vrea cineva le pot face cadou!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.