www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Lectii De Voce Pt. Vocali Rock/nu-metal


Guest MieZu
 Share

Recommended Posts

Guest MieZu

Cant vocal la trupa RockHouse din Alba Iulia de vreun an si jumatate... nu sunt de departe intre cei meseriashi in acest domeniu, dar am gasit cateva sfaturi care poate v-ar ajuta pe voi, cei ce avetzi sala de repetitie si cantati rock de orice gen in care e nevoie de voce cu fortzaj (like it or not, corzile vocale sunt pt noi si corzi si lampi de finali... or are they?... :) )...

 

http://www.melissacross.com/home.php

 

Tanti Melissa Cross care este "mama" tuturor vocalistilor de la RoadRunner USA, inclusiv a celor de la trupe ca si Cradle of Filth, Ill Nino sau Killswitch Engage.

Are 2DVDuri pe piatza "gasibile" si la Thomann, asa ca, domnilor vocali, daca vreti sa investiti in ceva, dupa ce va luati Shure/Sennheiser, merita sa bagati vreo 2milioane in 2 DVDuri top of the line! Am avut placerea sa vad unul dintre ele si probabil ca mi-l voi cumpara si eu cand o sa am o sala de repetitii a sa exersez cum trebuie...

 

http://www.thomann.de/gb/alfred_publishing...reaming_dvd.htm

http://www.thomann.de/gb/alfred_publishing...aming_2_dvd.htm

 

A, si sa nu uit... ajuta uneori si un Clear Voice Spray... din pacate in Romania nu stiu cine ar putea aduce... Am gasit doar la un magazin din UK si am avut ceva probleme la transferul bancar.

 

http://www.vocal-care.com <- Aici gasiti o gramada de produse farmaceutice si/sau naturiste pentru voce inclusiv Entertainers Secret Throat Relief Spray care este cel mai vandut din lume la ora actuala si Clear Voice Lemon & Honey (vocalul de la Ill Nino este imaginea firmei Clear Voice).

 

Spor la cantat si nu uitati ca, la fel ca-n orice alt segment al muzicii, ceea ce spui, fie prin cuvinte fie prin intonatie, conteaza cel mai mult! :)

Edited by MieZu
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea .....este ca .......Lectiile de voce trebuie facute cu profesor. Adica acasa degeaba stau eu s-o vad p-aia cum imi explica. Trebuie sa interactioneze si proful/profa cu tine, sa vada unde gresesti, sa vada daca ai impostatie corecta, daca respiri corect etc. Sunt foarte multe subtilitati pe care nu le poti invata din niste dvd-uri. Parerea mea e ca oricine se gandeste serios la o cariera ca vocalist(Cantaret) sa faca lectii de canto...acum depinde cu cat se multumeste fiecare :).

Link to comment
Share on other sites

Guest MieZu

Intr-adevar, ceea ce spui este asa, dar depinde si ce vrei...

Cred - in proportie de 99.9% sunt sigur - ca in Romania nu exista Vocal Coach pt. vocali cu tenta agresiva.

O voce de canto te ajuta, intr-adevar sa canti sus, sa canti jos, sa canti pe nota, lucru esential dealtfel, DAR nu te ajuta in mod deosebit sa ai rezistentza si sa faci in mod constient si fara risc un act muzical agresiv.

Hai sa nu confundam... tutorialului ii spune "Zen of Screaming", nu ii spune "How to play good clean voice... ".

In lipsa unui profesor/profesoare de genul asta, nu in orasul meu, ci in Romania, cred ca cele 2 DVDuri sunt o foarte buna achizitie (sau torrent-download, pt ca suntem in spatiul Carpato-Danubiano-Pontic) pt a putea avea o performanta mult mai buna ca vocal agresiv, dar si pt a putea prelungi durata pe care puteti practica acest "sport". In tutorial, foarte multe dintre exercitiile de respiratie, expresie si dictie sunt intercalate cu exercitii fizice tocmai in ideea in care un vocal de genul asta nu sta pe scaun cu microfonul in fatza sau dreptzi, in costum.

Sunt 2 chestii total diferite... sunt multi vocali de canto f buni care nu pot face screaming, la fel cum sunt multi f buni la screaming, dar slabi la partile "clean". Cred ca, in loc sa fim extremi, ar fi bine sa ne insusim cat mai multe dintre aceste tutoriale, nu pt "ca-s americane" ci pt ca sunt chestii studiate ani de zile de oameni care acolo au timp si sunt platiti serios doar ca sa faca asta...

E exact ca un tutorial de chitara, de la cine vei invata de la Matteo Carcassi, Joe Satriani sau Zakk Wylde? Depinde ce scop ai si ce privire asupra muzicii ti se potriveste!

Respect lectiile de canto si n-o sa le infirm niciodata valoarea in viatza oricarui om care tine un microfon in mana si executa un act muzical in fata unui public sau intr-un studio, dar aceasta e necesitatea, nu si suficientza. Si nu iau in seama pareri de genul "la ce-i trebe' la ala sa strige pe scena" pt. ca nu e asa... atata timp cat diversitatea de stiluri e ffff mare, trebuie sa existe si metode de specializare pe ele...

Inca o data, e un simplu pointer la un tutorial, poate o cheie sa dezlantuie ceva din inima unui vocal care se loveste de probleme laringiene dupa repetitii, oricat de dese sau de rare ar fi.

Gatul nu este o jucarie, trebuie ingrijit foarte foarte bine pt. ca oricat veti cauta pe Thomann, "Elixir" sau "Ernie Ball" pentru gat nu veti gasi...

Daca s-au dus corzile vocale, duse sunt...

Sanatate multa si constienta tuturor vocalilor mai slabi sau mai buni! :)

Link to comment
Share on other sites

Gatul nu este o jucarie, trebuie ingrijit foarte foarte bine pt. ca oricat veti cauta pe Thomann, "Elixir" sau "Ernie Ball" pentru gat nu veti gasi...

Daca s-au dus corzile vocale, duse sunt...

Sanatate multa si constienta tuturor vocalilor mai slabi sau mai buni! :)

 

bine punctat!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.