www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

parere


Guest ady_w3t
 Share

Recommended Posts

Guest ady_w3t

se merita sa cumperi un ibanez rg370dx si sa ii schimbi dozele infinity ,in loc sa pui seymour duncan

in bridge seymour duncan dimebag darrell (sh13) in middle Seymour Duncan Hot Rails Humbucker Pickup (for Neck/Middle Position) iar in neck Seymour Duncan Alnico II Pro Neck Humbucker Blk

 

chitara ajunge in jur de 600 $ (pentru metal trash heavy)

vizitati site-ul www..al.com , acolo gasiti toate dozele si chitara

 

si inca o intrebare dozele se pun la fel ca celelalte?

daca are careva seymour duncan sa posteze si o inregistrare

 

 

am vazut ca in imagine arata single coil si scrie Seymour Duncan Hot Rails ( Humbucker )Pickup

Edited by ady_w3t
Link to comment
Share on other sites

Nu.

In primul rand, nu ai de ce sa pui un hotrails la mijloc. Oricum de unul singur va suna naspa datorita pozitionarii (la mijloc), iar in combinatie cu alte humbuckere nu vei realiza nici o smecherie pt ca nu va suna suficient de "larg" ca doua humbuckere mai indepartate impreuna (ca pe les paul), in schimb vei pierde quack-ul ala ca pe strat (sunetul defazat).

Pt ce vrei tu, oricum nu-ti trebuie doza din mijloc, pe care esti mai castigat daca o scoti si pui un switch cu 3 pozitii care functioneaza ca pe les paul.

Oricum, daca nu ai un fetis cu floydul (una dintre cele mai periculoase gaselnite pt chitara, dupa parerea mea), mai bine renunti si iti iei ceva cu pod fix sau macar tremolo simplu, gen strat.

In locul tau mi-as lua mai bine un rg321mh - bridge fix, lemn de mahon. O sa sune mult mai bine decat cacatul ala din basswood, si nici nu mai ai dureri de cap cu floydurile care la chitarile ieftine nu sunt decat naspa. Oricum pt thrash nu-ti trebe floyd.

Cat despre doze, cred ca n-au cum sa sune prost. Vezi ca sunt sample-uri pe siteul seymour duncan.

Parerea mea.

Edited by mickeyG
Link to comment
Share on other sites

mickeyG a fost dur si poate putin exagerat pe alocuri.

Puntea de pe RG370 e Edge III care este printre cele mai bune licente de floyd rose (nu o spun eu , o spun utilizatorii fericiti de edge3).

Legat de hotrails in mijloc pot sa iti zic ca nu e o idee fericita. Eu am hotrails in bridge si suna foarte steril (si distorsionat datorita outputului mare) pe clean. Ma gandesc ca la asta ai putea sa folosesti doza de pe centru. hotrails nu se descurca prea fericit pe partea de curat. poti sa te convingi de asta ascultand pe siteul seymour duncan niste samples sau daca insisti am sa inregistrez ceva. Pe centru poate ar merge un alnico pro2 single coil , pentru acel sunet de strat care zicea mickeyG.

Acum cu SH13. Dimebag nu a folosit doza aia. Dupa prerea unora (vezi harmony central si diverse forumuri de metalisti) doza suna putin murdar si infundat. Sigur e o doza misto, probabil peste cele stock insa nu e cea mai fericita alegere. Daca urmaresti sunetul lui dimebag (pe langa carca de amplicatoare) cauta Bill Lawrence L500XL. Aia e doza cu care inebunea audienta :) .

Alnico Pro2 e o alegere buna pentru neck. Primul utilizator ce imi vine acum in minte e Slash. Iarasi Harmony central e un barometru bun si o sa vezi ca e o doza foarte apreciata.

Link to comment
Share on other sites

Iti recomand un Jackson cu HH(DXMG sau DKMG) sau HSS(DK2), la asta din urma sa-i pui in bridge un Seymour Duncan Dimebag Darrell (sh13) si in neck un Seymour Duncan Hot Rails Humbucker, doza de mijloc poti sa o lasi neschimbata(oricum nu conteaza - la ce vrei sa canti).

Si Floydul daca sti sa-l folosesti te ajuta enorm, chiar si la trash, normal, cine nu stie sa-l foloseasca zice ca nu-i bun la nimic. (chestia cu vulpea si strugurii) :)

Link to comment
Share on other sites

Ma rog, probabil e si o chestie de gusturi aici. Eu unul n-am vazut pe nimeni care chiar sa foloseasca un floyd intr-un mod creativ si de bun simt in afara de adrian belew (da, stiu ce face steve vai si nu-mi place).

Daca esti atent, flydurile alea scumpe si complicate sunt folosite de cele mai multe ori doar ca sa faca niste zgomot la sfarsitul unei fraze/solo, si nici acolo tot timpul. Dimebag avea floyd la unele chitari si nu poti sa zici ca-l auzi prea des folosindu-l. Iar amicul sau Zakk Wylde canta pe les paul, deci ce sa mai zic.

Despre chitara, insist sa nu-ti iei ceva din basswood. E cel mai nasol lemn. Moale si fara viata, prea midrangey. Vorbesc din experienta. Ar fi si pacat, cand exista cateva modele ieftine din mahon de la ibanez si alti producatori, sa nu-ti iei ceva ca lumea.

@teckus: de unde stii ba daca stiu sau nu sa folosesc un floyd? Ma cunosti? Te-ai gandit cumva ca poate vorbesc pur si simplu din experienta? Am avut o chitara cu un floyd de rahat pe care am invatat sa-l folosesc, insa am ajuns la concluzia ca floydul aduce niste dezavantaje foarte reale si derajante in schimbul unor avantaje lipsite de substanta. Majoritatea n-au nevoie de floyd, poti sa faci zgomote si in alte moduri, iar lucrurile utile pe care le face un floyd, le face si un tremolo simplu.

Link to comment
Share on other sites

Guest DarkMan2004

un tremolo simplu iti dezacordeaza chitara intr-un hal fara de hal in comparatie cu floyd

later edit: e bun doar de vibrato un tremolo simplu...

Edited by DarkMan2004
Link to comment
Share on other sites

un tremolo simplu iti dezacordeaza chitara intr-un hal fara de hal in comparatie cu floyd

later edit: e bun doar de vibrato un tremolo simplu...

Spune-i asta si lui hendrix :)

Daca ii pui 5 arcuri, poti sa faci destule si cu un tremolo normal fara sa se dezacordeze (prea tare).

Raman la parerea mea ca floydurile sunt jucarii amuzante o vreme, dar datatoare de dureri de cap si in cele din urma, inutile.

Link to comment
Share on other sites

Pai nu e deloc asa in cazul meu.Hotrailsu suna foarte foarte cald si are output foarte mare.Cred ca cea mai "tare" doza pe care o am :) asta e si datorat faptului ca e destul de aproape de neck, si faptului ca este prin constructie o doza mai "hot".Singurele probleme care apar pe doza asta ar fi daca incerci sa canti un clean si nu esti atent la nivele, o sa distorsioneze.

 

Cred ca vrei sa zici de sunetul specific unui single coil in zona de neck.Nu intr-adevar nu scoate sunetul ala pentru ca hotrails este un mini-humbucker.Uita-te la chitarele celor de la Iron Maiden, si o sa vezi la ce ma refer :)

Link to comment
Share on other sites

Guest DarkMan2004

Spune-i asta si lui hendrix :)

Daca ii pui 5 arcuri, poti sa faci destule si cu un tremolo normal fara sa se dezacordeze (prea tare).

Raman la parerea mea ca floydurile sunt jucarii amuzante o vreme, dar datatoare de dureri de cap si in cele din urma, inutile.

io vb de chitari nemodificate...luate din fabrica cu 3 arcuri...ca nu toata lumea stie sa puna inca doua arcuri in cavitate...

crezi ca hendrix nu a avut probleme cu chitarile lui?...mai mult ca sigur ca a avut...

dupa ce ii pui 5 arcuri trebuie sa schimbi grosimea corzilor pt ca altfel nu se stabilizeaza floydul (vb de floyd acuma)...la tremolo nu stiu daca e acelasi lucru...

later edit: gresit spus "stabilizeaza"...nu stiu sigur cum sa ma exprim...da' cred ca stii la ce ma refer...

Edited by DarkMan2004
Link to comment
Share on other sites

later edit: gresit spus "stabilizeaza"...nu stiu sigur cum sa ma exprim...da' cred ca stii la ce ma refer...

:) Heh, stiu prea bine. De fiecare data cand schimbi grosimea corzilor ai probleme majore de setup la floyd.

La tremolo nu e la fel de grav pt ca bridge-ul nu are atatea 'grade de libertate' ca sa zic asa. Va trebui, totusi, umblat la setup oricum.

O fi avut hendrix problemele lui, ca tot omul, dar de vreme ce un artist de talia lui nu-si facea griji si tragea ca dementu de tremolo-ul ala, va trebui sa fii de acord ca un tremolo de strat e un sistem foarte utilizabil (el si inca 100 de nume mari).

@Elethan: Pana la urma, tu unde ai hotrails-ul ala, in poz neck sau middle? Ai 3 doze sau 2 la chitara? Si nu, nu ma refer la sunetul unui single coil pe neck, ma refer la sunetul defazat al unui single coil impreuna cu o alta doza. E un sunet specific pe chitarile tip strat in poz. 2 si 4 ale selectorului, care pune impreuna dozele 1 si 2, resp. 2 si 3. Apare si pe rg-urile cu 3 doze, de-aia e un single coil acolo, in mijloc, ca sa iti dea sunetele alea, pt ca singur suna de *****. Un humbucker nu face aceeasi chestie din motive de fizica pe care nu le inteleg.

Edited by mickeyG
Link to comment
Share on other sites

Guest ady_w3t

cred ca pentru trash e mai buna chitara esp ltd mh 400 decat ibanezul ala cu dozele seymour duncan

ma gandesc la dozele emg 81 si 85 combinatia lui kerry king de la slayer e facut si din mahon

chestia e ca ajung si la pret asemanator de vre-o 600 $-650$

floyd rose il folosesc pe trash la solourile ingenioase asa ca mie mi se pare destul de important la trash pe solistica

Link to comment
Share on other sites

Eu pe yamaha am 3 doze, un single (original) pe neck, hotrails (mini-hbucker) pe middle si sh5 pe bridge.Am inteles la ce te referi, pot folosi combinatia de care vorbesti tu cu hotrails + single.Motivul pentru care fac asta este sa mai tai din zgomot si sa-i dau mai multa forta.Sunetul nu se schimba foarte mult insa, si este ideal pt clean-uri.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.