www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Mixing


Guest Player_1
 Share

Recommended Posts

Guest Player_1

Vreau sa achizitionez si eu un mixer pentru repetitii acasa, adica intr-o camera de 40 de metri patrati. Am ales mixerul fiindca mi se pare cea mai ieftina varianta, am gasit un mixer la mcmusic pe site destul de ieftin: http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=285 (500 ron) sau alesisul multimix din poza. Spun ca e cea mai ieftina varianta avand in vedere ca nu am preamp si nici boxa pentru microfon asa ca momentan cantam cu micu bagat intr-un amp de chitara dat la maxim (fender frontman 25R) in timp ce chitaristul canta pe alt amp de chitara dar la un volum mai mic (frontman 15R).

Ideea mea e sa cumpar mixeru asta mic care foloseste si ca preamp de microfon in acelasi timp, eventual sa intre si chitarile pentru a le putea da mai tare sau mai incet din mixer ca suna cam la fel si iese o harmalaie totala, din mixer urmand a iesi in doua sau patru boxe de 70 W vechi dar foarte bune pe care le am (vezi foto).

Intrebarile mele sunt:

1.credeti ca e varianta buna? ce alta varianta mi-ati recomanda (ca mixer, ca solutii pentru un sunet mai bun).

2.credeti ca boxele suporta ceea ce vreau sa fac? doua din ele le pot folosi ca monitor de scena

3.imi explica si mie cineva de ce microfonul in amplificator se aude foarte incet in timp ce chitara la acelasi volum al amplificatorului urla de-ti sar capacele? (stiu ca probabil raspunsul e foarte usor si este pura nestiinta din partea mea...treceti peste va rog....

 

Rugamintea este sa nu judecati alegerea, suntem toti amatori, incepatori, nestiutori.

Multumesc

post-5529-1208850683_thumb.jpg

post-5529-1208850697_thumb.jpg

Edited by Player_1
Link to comment
Share on other sites

Guest Player_1

in specificatiile ambelor mixere scrie ca au pre-amp pentru mic: "mixer's reference quality mic pre-amps are super quiet with less than 0.0007% of total harmonic distortion", pentru microfon ma intereseaza in special pre-amplificarea. Am ales mixerul in locul unui pre-amp special pentru microfon pentru ca ii pot da mai multe intrebuintari

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ai lasat loc de interpretare insa as presupune ca vrei sa cantati toti prin mixer in cele 2/4 boxe in loc sa fiti fiecare pe statia lui, ceea ce e ok pentru repetitie daca nu vrei un ton de amp de chitara autentic, folosind doar un procesor de chitara. Daca vrei insa chitara prin amplificatorul ei, si sa auzi chitara si prin mixer, atunci preiei din amplif de chitara cu un microfon.

Boxele au nevoie de un amplificator potrivit, compatibil, prin care sa treci sunetul ce iese din mixer, daca nu il ai, atunci va trebui sa il cumperi. Exista si mixere cu amplificator incorporat, in caz ca iti cumperi asa ceva, atunci poate ca ai nevoie sa alegi alte boxe, potrivite lui.

Microfonul are un semnal mai slab decat doza de chitara, de aceea se aude mai incet bagat direct in statia ce nu contine un preamp special pentru microfon. Microfoanele de calitate au mufa canon, unde dupa modestele mele cunostinte ( uneori eronate, pentru ca mi-a placut mai mult bautura decat scoala la vremea ei :) ) minusul si masa vin pe sarme diferite. Daca ai un microfon cu iesire jack mare, poate gasesti pe cineva priceput sa iti transforme cablul intr-unul cu mufa canon ( cu 3 picioruse ) ca sa poti folosi preamp de microfon din mixer.

Referitor la calitate/pret, evident ca mixerele oferind cantitate ( mai multe preampuri la un loc ) vor oferi si pret mai bun / canal. Pentru repetitii este ok sa folosesti preampuri-le dintr-un astfel mixer. Pentru inregistrari, evident ca poate preferi sa tragi pe rand si in loc de 16 ch la 200 Euro poate preferi 2 ch mai de calitate la aceiasi bani ( sau mai scump ).

 

Mai pune niste detalii cum ar fi: cati sunteti in trupa, cate si ce fel de statii aveti, ce fel de sunet de chitara folositi. Si daca iti cumperi un mixer ieftin, ai grija sa aiba send/return pentru efecte.

Link to comment
Share on other sites

Guest Player_1

Ok, poate am fost mai laconic, fapt pentru care imi cer scuze,erau multe detalii si le-am cam balmajit.

Ei bine, de atunci s-au schimbat un pic situatiile. Am gasit un power mixer car scoate 150 de W prin 2 iesiri de 8 ohmi. Acum problema mea e urmatoarea. Boxele mele cele 2/4 au fiecare 4 ohmi. Din cate m-am documentat nu e bine sa pui boxe de 4 ohmi la un mixer de 8 ohmi fiindca se arde. Le poti pune ori una ori toate 4 in serie.

Dat fiind acest fapt, exista o alta dilema: fiecare boxa are 75 de W(ceea ce inseamna ca 4 boxe inseriate inseamna 4*75 = 300W); mixerul are 150 de W.

Intrebarea mea este in cazul in care ati inteles lantul meu electric: Este bine sa le pun asa? adica e recomandabil? boxele sunt foarte bune si cred ca daca ar fi de 8 ohmi nu as avea nici o problema cu ele.

 

P.S. gARRET: stiam de ideea cu microfonul cu mufa cannon. Din fericire, nu stiu daca stii, exista mufe care transforma foarte usor din jack mare in cannon ca sa poate intra in mixer in preampul potrivit. mersi oricum

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Player_1
Ei bine, de atunci s-au schimbat un pic situatiile. Am gasit un power mixer car scoate 150 de W prin 2 iesiri de 8 ohmi. Acum problema mea e urmatoarea:

Boxele mele cele 4 au fiecare 4 ohmi. Din cate m-am documentat nu e bine sa pui boxe de 4 ohmi la un mixer de 8 ohmi fiindca se arde. Le poti pune ori 2 in serie ori toate 4 in serie.

Dat fiind acest fapt, exista o alta dilema: fiecare boxa are 60 de W(ceea ce inseamna ca 4 boxe inseriate inseamna 4*60 = 240W); mixerul are 150 de W.

Intrebarea mea este in cazul in care ati inteles lantul meu electric: Este bine sa le pun asa? adica e recomandabil? Ce alte optiuni as avea? boxele sunt foarte bune si cred ca daca ar fi de 8 ohmi nu as avea nici o problema cu ele, apropos sunt boxele din poza de mai sus.

 

Intrebarile sunt inca valabile

pls help

Edited by Player_1
Link to comment
Share on other sites

Ce model de mixer e? Poate "stie" si 4Ohm dar e scris doar rating-ul @ 8Ohm. Si pun pariu ca e poweramp stereo, dar e de 2 X 150W sau 2X 75W? Boxele cum le pui in serie? Au intrare si iesire sau tre' sa le modifici? Daca au deja, vezi sa fie in serie si nu in paralel.

Nu conteaza daca boxele suporta mai mult decat poate scoate puterea, chiar e recomandat (pana la un anumit punct).

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

din start...si din cate vad eu in poza....nu ai ce face cu boxele alea conectate la power mixer....chiar daca ar fi de 8 ohmi

alea-s boxe de disco...si se prajesc repede.

daca n-ai pretentii de sunet...scoti cu rca-uri din mixer...in statie...si apoi in boxe...dar cred ca-i un mare fas.

la mixerul din poza...iti trebuie boxe active

Link to comment
Share on other sites

Guest titus

daca am inteles bine tu ai 4 boxe de 4ohmi si vrei sa le alimentezi de la un amplif cu iesiri pt 8ohmi...

legi boxele in serie,doua cate doua si obti 8ohmi.

 

in liceu am invatat cu totii legarea in serie si in paralel a rezistentelor:

 

Re-rezistenta echivalenta.

Rn-rezistenta cu indicele n din circuit; n=0,1,2,3...

 

legarea in serie:

Re=R1+R2+...+Rn.

 

legarea in paralel:

1/Re=1/R1+1/R2+...+1/Rn.

 

succes.

Link to comment
Share on other sites

Guest Player_1
Ce model de mixer e? Poate "stie" si 4Ohm dar e scris doar rating-ul @ 8Ohm. Si pun pariu ca e poweramp stereo, dar e de 2 X 150W sau 2X 75W? Boxele cum le pui in serie? Au intrare si iesire sau tre' sa le modifici? Daca au deja, vezi sa fie in serie si nu in paralel.

Nu conteaza daca boxele suporta mai mult decat poate scoate puterea, chiar e recomandat (pana la un anumit punct).

 

Modelul de mixer este urmatorul: http://www.thomann.de/gb/tmix_pm600_powered_mixer.htm

sau : http://www.thomann.de/de/tmix_pm600_powered_mixer.htm pentru cei care stiu germana

 

deci este un power amp de 1x 150W/4Ohm, boxele mele le leg evident in serie ca sa se adune rezistentele, si magandeam sa bag doua boxe in serie pe o iesire sau toate 4 boxele doua cate doua in cate o iesire. Apropos de asta, vreau sa le mufez in serie, varianta cea mai simpla este sa leg intre ele cu scotch cele 2 manunchiuri de litze care iese din fiecare boxa astfel incat sa fie in serie. Dar eu nu asta v-am intrebat...ca am zis ca vreau sa le mufez in serie.

Dar ma gandeam daca pot sa le mufez stereo pe fiecare separat si sa le bag intr-un spliter, da nu stiu daca exista spliter care sa le inserieze...voi ce ziceti?

 

din start...si din cate vad eu in poza....nu ai ce face cu boxele alea conectate la power mixer....chiar daca ar fi de 8 ohmi

alea-s boxe de disco...si se prajesc repede.

daca n-ai pretentii de sunet...scoti cu rca-uri din mixer...in statie...si apoi in boxe...dar cred ca-i un mare fas.

la mixerul din poza...iti trebuie boxe active

 

De ce zici ca se prajesc repede? daca le leg in serie si corespund ohmii ce mai conteaza? Sunt boxe vechi marca electronica, foarte bune pana acum...adica orice amp am bagat in ele au scos fara probleme (am bagat prostii de pana la 30 de W), iar avand in vedere ca puterea cumulata a lor e mai mare decat a ampului nu cred sa fie vreo problema

 

Ce parere aveti, e mai bine: 2 boxe pe o iesire de 8 ohmi; sau toate 4 boxele pe ambele iesiri doua cate doua? In ambele cazuri in serie, asta era clar. Ma refer la Wati: 2 boxe 120 de W pe o iesire sau toate 4=240 de W?

Iar Daca pe mixer scrie 1X150W si are 2 iesiri de 8 ohmi inseamna ca iesirie au 75w?

 

daca n-ai pretentii de sunet...scoti cu rca-uri din mixer...in statie...si apoi in boxe...dar cred ca-i un mare fas.

la mixerul din poza...iti trebuie boxe active

 

Explica te rog, scot RCA-uri din mixer in ce statie?E power mixer...vrei sa zici sa bag boxele pe RCA? nu e mixeru din poza de la primul post, nu stiu cum sa sterg poza aia sau sa sterg primul post...

Edited by Player_1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.