www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sa ne stim mai bine


Guest preo
 Share

Recommended Posts

Guest Rockcomp8

Salutare!

Se pare k sunt un pic mai intarziat pe aici...vazand topicul pe kre il kuat ink de la logare pe forum...l-am citit aproape in intregime fara rasuflare...(mi-am tinut respirtia cam o ora:P)....in fine...eu nu pot sa las un post prea mare asa aici deoarece la partea tehnica...descopar la fiekre post kte un cuvant(scula)de kre nu am habar si kre nu stiu ce face...si mii de modele de bass-uri....xcum eu am un Stagg...nush modelul:(...doze pasive....si il amplific cu un Peavey de 150W...

I privintza stilului nush ce sa zic...e un stil impus de trupa...deoarece knt impreuna cu ei de vreo 3 luni...km asta fiind si perioada de knd m-am luat de bass...mentionez k am facut km 1 an juma de clasik si kteva lecti de bass..unde am invatzat cum sa-mi tin mainile...plecari din pozitie...chestii destea incepatori....revenind la stil...e ceva folk-rock...influente alternative....incercam sa rockerim si noi un pic stilul...:)

Ca idol il am pe Trujillo(Metallica-nu stiu de ce am mentionat in paranteza...k doar il stie toata lumea:P)...prezenta lui scenica este "criminala"...km atat....am sa incerc sa ma integrez in discutii pe parcurs....nu va asteptati la ideii si sfaturi din partea mea...:)....sunt foarte incepator....dar iubesc ceea ce fac...bft all

Link to comment
Share on other sites

Guest Neo D'Ontius

Neatza.Ma bag si eu in seama.Cant intr-o trupa la bass si am doua bass-uri si pe unu-l vand (pe cel fretless) ca sa-mi iau pedala.

Imi iau pedala d-aia analoaga->Hartke.E mishto ca are XLR si bagi in mixer si poti si sa alimentezi cu phantom power.

Daca vrei poti sa bagi din bass in pedala , din pedala in combo, din pedala / combo in mixer si din mixer inapoi in pedala (are return si send).Nu stiu ce rezolvi in afara de faptul ca folosesti mai multe cabluri, dar daca nu bubuie nimic, as fi dispus sa incerc.

Now, this is fun topic-ing.Yay.

 

:) Have a nice day !

 

Sfanta Treime de bassisti ar fi formata din:

Chris Squire - Yes

Roger Glover - Deep Purple

Ross Valory/ Mike Porcaro - Journey/ Toto

 

Nu inteleg de ce n-apare Flea in ecuatie.

 

Nu-mi vine sa cred ca deja pot sa fac gama do major...cred ca asa ii zice :)

pe bass e asa:

G ----------------------------------2-----4-----5------

D ---------------2-----3-----5-------------------------

A ---3-----5-------------------------------------------

E ------------------------------------------------------

yeeeei...it's so fun B)

 

 

:) Whaaaaaaaaaaaat ?!!!! :(

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Buna tuturor.

 

Eu sunt Dan din Satu Mare ( NV - unde bati harta in cui )...foarte comic.

Sunt amator de bas. Probabil mai multa dorinta decat practica.

De 1 an incoace am si un bas electric. Aria IGB 48 ( doze active ) negru. Marci si branduri preferate ( Fender Bass guitars, Aria, Gibson)

Nu ma descurc foarte bine cu bas-ul si spre rusinea mea, am invatat in mare parte cu ajutorul acestor scheme --0-1-1-2 etc etc. Jalnic, stiu insa...totul are un inceput.

Prefer degetele in loc de pana.

Gen de muzica preferata ( care influenteaza clar si genul pe care pretind ca il cant) este rock-ul, funk, metal etc.

 

Formati pe care le ascult cu mult drag . Pink Floyd ( Gilmour, albume solo), David Bowie, Queen, Metallica etc etc. Mai sunt.

 

Sunt nou pe acest forum si am devenit un "membru" pentru a gasi raspunsuri la niste intrebari legate de chitara bas si cantatul la bas.

 

Astea fiind spuse ii salut pe toti si sper sa ne fim de folos unul altuia.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest black3eman

salut dragi bãssari. Eu sunt Tudor aka Pablo. cant la bass de 5-6 luni si imbratisez aceasta indeletnicire... nu cant in nici o trupa si nici nu am de gand pana nu avansez si eu in rang... prefer sa cant cu degetele iar marcile mele preferate de bass sunt fender si ibanez (as fi curios cum suna si un warwick). am un bass unknown... e hand-made si e o catastrofa... dar ce naiba, e o unealta si cat timp am una ma descurc. bassistii mei preferati ar fi Les Claypool de la Primus, Flea si Victor Wooten. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Guest thunderfinger

Salut! sunt George. cant la bass din 2008. am un ARIA IGB-35 si nu ma mai despart de el...

deocamdata imi adun doar cativa chitaristi pe langa mine k sa mai repet... dar curand, mabe, voi intra si intr-o trupa.

idolul meu e John Entwistle... un geniu...

de felul meu cant classic rock... dar mai incerc si alt ceva uneori... preferabil blues :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Cãtãlin himself

salut sunt din "briliantul oras suceava" m-am apucat de basss de o luna dupa ce am exersat pe chitara 6 luni sunt la inceput dar cred ca daca ai vointa exersezi,exersezi si iar exersezi vei deveni mai bun

scule:momentan am un harley benton 120bk stiu stiu....... nu e printre cele mai bune dar nici rau nu suna

marci preferate:gibson aria bc rich fender

trupe preferate: slayer kreator metallica testament cannibal corpse dismember anhtrax exodus municipal waste etc

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest westsound

Bye Bye Romania. Maine, vineri 08.05.2009 voi pleca din tara pt 6 luni. Chiar daca activitatea mea pe acest forum a fost restransa, in background am citit si invatat mult de aici. Asa ca vreau cu acest post sa va multumesc pentru toate informatiile utile si sa va urez mai mult cantat decat pana acum.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salutare!

 

Is din Sf. Gheorghe dar amu stau in Cluj. Bass am apucat sa invat de prin 2005, inainte eram mai mult cu chitara. Dar nu m-am dedicat asa ca si bass-ului. Atunci un prieten bun, Calin Filip, basistul din Traffic(ala din Sibiu) mi-a zis sa ma apuc de bass decit de chitara, si de atunci am ramas cu frecventele subterane. Am inceput cu un Yamaha RBX 200(Fruzsina sau Eufrosina), urmat de un Hohner PJ Professional (Emoke) dupa care un Schecter Omen-5 (Kunigunde), ca in trupa actuala (Illusion of Control), chitaristii poarta numa Schecter-uri cu 7 corzi. Cint cu degetele dar nu zic ca e nasol sa cinti si cu pana (doar sa fie la extreme, as in black/thrash/death). Influente: apai Steve Harris si galoppurile lui, John "Thunderfingers" Entwistle, si Waters. Ii admir pe Wooten, Miller sau din alte sfere pe Myung, Joey Vera sau Justin Chancellor. Ca si stil.... acum sint in trupa asta de prog/death/doom si intr-o alta de etno-rock (Karra), si is mincator de la metal pina la chestii floyd-ish. Sper sa mai dau de niste sfaturi utile pe-aci si daca pot ajuta si eu... why not? :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Salut!

Sunt pe forum de ceva timp, dar nu am apucat sa ma prezint. Ma numesc Rares, am 15 ani, basist. M-am apucat serios de bass de anul trecut, prin septembrie. Trupa momentan nu am, dar sper ca in viitorul apropiat voi avea...

 

Toate cele bune :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Thorgrim

Hey folks, cant la bass de trei ani, am un Hora Reghin Venus (ma impac bine cu el), folosesc corzi D'addario roundwound, nu am statie de amplificare pentru ca nu cant cu vreo trupa si nici nu am bugetul necesar (si nu ma apuc sa cersesc). Folosesc atat degetele cat si pana, iar in mare parte cant orice, de la folk si pana la metal.

Edited by Thorgrim
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest DEADSKULL

cik si eu imi mai "incurc" degetele pe bass... exp. nu prea am, dar am incercat cu niste gagii sa cantam ceva, vreo 2 ani, dar nu prea se facea traba s-apoi a mai fost si facultatea care ma cam indepartat de bass... dar cum a zis si terminator.. .i'll be back...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Salut!

 

Sunt nou pe aici. Este primul meu post aici :). Cu prilejul asta, salut pe toata lumea. Numele meu e Mihai Ciobotaru.

Sunt si eu pentru bass! In ceea ce priveste experienta...am cantat (acum 10 ani!) in trupe ca Lazy Bones si Daft Allison. Dupa ce s-au spart, pauza 10 ani, timp in care nu am pus mana pe bass.

M-am reapucat de cateva luni, asa, pentru sufletul meu :)

 

Ca si scule, am un bas Aria Pro II Magna Series, rosu, head Warwick X-treme 10.1 si cabinet 6x10" Warwick WCA 611 PRO. Sunt multumit de amplificare. Urmeaza sa-mi iau un bas mai bun.

Prefer cantatul cu degetele.

 

Cam atat! Hai ca intru sa va cunosc acum, da? :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...
  • 9 months later...
Guest JustNick

salutare ,Numele meu este Nicu, sunt nou aici ,am 32 de ani facuti azi :D, si sunt Tehnician Auto

Am o chitara acustica Fender si un Bass Yamaha , deocamdata nu stiu sa cant la ele ,dar de saptamana asta sper sa gasesc pe cineva sa ma invete la Bass

Link to comment
Share on other sites

Salut!

Cant la bass de 3 ani jumate.Am un Vorson RM-1 dar luna viitoare imi comand un LTD B-155DX.

Am cantat in 4 trupe pana acum shi acu am avut noroc !!!! Am gasit sponsor pt. trupa. :rulez:

De obicei folosesc finger picking dar la melodiile mai grele (rapide) folosesc shi pene!Prefer penele groase.Branduri preferate: Squier, ESP/LTD,Ibanez .

Prefer genurile Heavy Metal, Trash Metal,Hard Rock. Preferati:Cliff Burton, Robert Trujillo , Tom Araya . Formatii preferate: Slayer, Metallica , Megadeth , Anthrax , GNR , etc.......

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Acum am vazut si eu thread-ul asta.

 

Eu sunt Pit, am 32 de ani, locuiesc in Bucuresti, sunt basist de 16-17 ani (cant de la 15). Cant si la chitara, sunt si compozitor, liricist, am lucrat ca producator muzical o perioada. N-am stat prea mult pe aici dupa ce am terminat liceul, din 1997 incoace am adunat doar vreo 3-4 ani, cred (cap la cap) prin Romania. Intre 1999-2001 si 2004-2009 am lucrat ca instrumentist de sesiune, iar din 2010 am revenit aici si de atunci am tot cautat band-uri si proiecte, dar necunoscand pe nimeni pe aici, n-am gasit nimic serios in care sa ma integrez.

 

Am studiat muzica si bass-ul in blues, n-am cantat niciodata in vreun band de blues insa... nu ma atrage genul deloc. Genul cel mai potrivit pentru stilul meu este rock-ul alternativ (si ce se mai invarte si atarna in jurul lui), insa imi place foarte mult si country&western-ul, sunt un adevarat fan[atic] al genului asta. Am invatat sa cant si cu degetele si cu pana in functie de ce anume cant, insa prefer cantatul cu pana (alternative-ul, grunge-ul si post-punk-ul din perioada liceului mi-au ramas in sange). Am folosit mai mereu echipament de la Fender (chitare si amp-uri), prefer efectele "stomp-box" legate in serie, in detrimentul procesoarelor si multiefectelor digitale, am folosit predominant Boss-uri de cate ori am avut ocazia (si a fost dupa mine :P ). Dar trebuie sa recunosc ca ma tenteaza sa-mi iau si un bass cu humbucker-uri, dupa ce din '97 incoace am folosit numai bass-uri cu single coil-uri. Am inceput pe sa cant pe o copie de Les Paul bass cu doua humbucker-uri wide-range si acum am ajuns la varsta la care devin nostalgic mai usor... cred ca o sa-mi iau un Epiphone sau un LTD cand voi avea ocazia. O sa am de furca cu radius-ul si nut width-ul totusi, :) dupa atatia ani de radius 7.25" si 9.5" si nut width 1.5" (Fender Jazz si Mustang), radius-ul de 12" si nut width-ul 1.6"-1.75" (Epiphone si LTD) o sa necesite ceva perioada de acomodare. Hai c-am dat-o-n date tehnice...

 

Mersi! Si... "kick out the jams, motherfuckers!!!" Daca-si mai aduce cineva aminte de MC5. :);)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest Brainwasher Vlad

cam tarziu dar better late than never ...

 

Good day.....Vlad ma numesc .... 21 de ani fac in ziua de 16 iulie .... din minunatul oras Mangalia din judetul Constanta

 

de chitarit...chitaresc de ceva vreme....( app 8 ani )

 

da bass-uit ...un an fac la sfarsitul verii ...... cant de cateva luni intr un cover band ( Crucifix ) care a fost infiintata fix acum 20 de ani.... in prezent lucram la melodiile proprii de acu' mult timp...

 

detin un OLP stingray 5 care a fost maxim modificat..... poze si detalii gasiti pe x-bass.ro la DIY / OLP project....

 

influente muzicale...Hatebreed/madball/ADIM/protest urban/ alte rautati...

 

o zi buna

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest GicaBass

Salut, sunt Vlad din Ramnicu Sarat, Jud Buzau, dar peste maxim o sapt ma mut la Timisoara din motive de facultate.

 

Am aproape 19 ani(fac in noiembrie).

 

Cant la bass din noiembrie 2009 si la inceput m-am axat pe tehnica, acum ma axez pe teorie: game, corespondenta dintre game si acorduri, putina solistica.

 

Am un Harper in 6 corzi cu care ma impac foarte bine si un procesor micut, un Boss ME-20B. Amp de bass inca nu am, insa vreau sa imi cumpar sau sa imi fac, caut o solutie cu un raport pret-caltate bun.

 

Am avut o trupa numita -unu care a avut o componenta variata, dar constant am ramas eu si Dragos Anghel, vocal si chitara solo. Cantam cover-uri diverse, gen Vali Sterian-Nopti, Vama Veche-Hotel Cismigiu, GNR-Knockig on Heaven's Door, Cranberries-Zombie etc. Ne placea sa facem spectacol. Trupa se numea-unu pt ca mereu ne lpsea un om cel putin: tobosar am avut ft putin timp, clapa nu am avut, chitaristii de armonie veneau si plecau. Am avut si cateva concerte care au fost mai mult de fun, pt ca bani nu prea primeam. La Buzau de exemplu am avut cam 3-4 cantari si nu am primit bani, dar primeam alcool si era ok.

 

Acum idealul meu ar fii sa imi cumpar un amp, sa imi gases trupa de blues, funk, rock prin Timisoara.

 

Parerea mea despre muzica este ca daca nu pui suflet, nu o sa reusesti. Abia in momentul in care rezonezi cu piesa pe care o canti, chiar daca nu faci solistica, incepi sa fii mai precis, mai bun, indiferent ca esti vocal, chitarist, tobar.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 4 weeks later...

Salut eu sunt Dorel si cant de 1 luna la bass ,vreau sa spun mai serios .Am avut ceva experiente in trecut dar cu muzuca de petrecere .Amun Bass Reghin si pot sa spun dupa ce am testat un Precision de la Fender ca pana acum am mers cu Dacia 1300.

Cant cu degetele , muzica preferata Rock clasic ,funk si binenteles Red hot chili peppers special Aeroplane

0749118024

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Chiar nimeni??? Hai domn'le un basist... avem concerte, iesim din oras chiar si din tara... ? Nimeni???

Cred ca esti in threadul gresit. Asta e un thread de facut cunostinta, in care fiecare nou venit isi face o mica prezentare. Cred ca ai avea mai mult succes in sectiunea "caut instrumentist" a forumului.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.